Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, simos1974 είπε

θα το δω ,οταν με ειδοποιησουν για την εγκατασταση . Οπως και να εχει επιδη δεν εχω καλη εμπειρια απο τα συνεργεια του Κοτσο , ηταν αποτρεπτικος παραγοντας για την αγορα του απο εκει. 

Πάρε κατευθείαν την Daikin Hellas και θα σε διαφωτίσουν. Είναι εξυπηρετηκότατοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, amotida είπε

Νομίζω ότι θα έπρεπε να ελεγχθεί η στεγανότητα της προϋπάρχουσας διαδρομής ψύξης όταν έγινε η εγκατάσταση.

Μάλλον ναι. 

Πήρα 2η άποψη από εγκαταστάτη. Τηλεφωνικά, χωρίς να δει. 

Με ρώτησε αν "πρέσαραν" για να δουν πως η προεγκατάσταση δουλεύει σωστά. 

Χωρίς να είμαι βέβαιος αν πρέσαραν, νομίζω πως όχι. Αφενός γιατί μου είπαν " δεν γίνεται να ελεχθεί πριν, βάζουμε το κλιματιστικό και θα δουμε αν δουλέψει", αφετέρου γιατί φεύγοντας μου είπαν "ολα καλά, ευτυχώς δεν είχαμε θέματα με την προεγκατάσταση". 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καλή τιμή ήταν τα 420€ εγκατεστημένο από κώτσο κάπου το φθινόπωρο, αρχές χειμώνα !

Οντως φοβερη τιμη αλλα ηταν για καποιους που το πηραν χαμπαρι και προλαβαν αντε κανα 3ωρο με το που βγηκε η προσφορα και μετα γκιοκ, το θυμαμαι γιατι κι εγω δεν προλαβα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Λογικά θα μπορεί να το κάνει επέκταση. Δεν ξέρω βέβαια αν για 5 χρόνια μόνο θα πρέπει να πληρώσει τα 99€.

Απο 3 σε 5 χρονια η επεκταση ειναι δωρεαν , με καταχωρηση του προιοντος στην Daikin , online με ενα κωδικο που σου αποστελλει ο blue dealer 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Απο 3 σε 5 χρονια η επεκταση ειναι δωρεαν , με καταχωρηση του προιοντος στην Daikin , online με ενα κωδικο που σου αποστελλει ο blue dealer 

Από 5 σε 10?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, simos1974 είπε

Καλησπερα . Εγινε αγορα με voucher το Daikin ATXC25C 9000 btu ,απο blue dealer με τελικη τιμη 520 ευρω  ,αγορα και εγκατασταση /απεγκατασταση παλιου. Εντυπωσεις απο εβδομαδα που θα γινει εγκατασταση

Σου είναι εύκολο να μου αποστείλεις πληροφορίες του εν λόγω μέσω ΠΜ; Σε ευχαριστώ θερμά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Ο ίδιος ο εγκαταστάτης που τα έβαλε την περασμένη εβδομάδα ήρθε και σήμερα. 

Για αυτό μου κάνει εντύπωση αφενός πως δεν το είδε αυτό κατά την εγκατάσταση και αφετέρου πόσο λογικό ειναι με τσακισμένη σωλήνωση να δούλεψε μια μέρα. 

Αυτά που μου είπε (μέσες-άκρες)

1. Στην ψύξη έκανε μέτρηση και πιάνει 21. Αρα υπάρχει πρόβλημα γενικό, όχι μόνο στη θέρμανση, Απλά δεν το καταλάβαινα στην ψύξη γιατί δούλευε ο ανεμιστήρας και έφερνε κρύο αέρα. (η αλήθεια ειναι πως μονο δοκιμαστικά έβαλα ψύξη, έφερνε όντως κρύο αέρα και δεν το τσεκαρα περισσότερο). 

2. Εβγαλε τα υγρά και το έκλεισε (προσωρινά) και φάνηκε και όταν προσπάθησε να βγάλει τα υγρά πως κάπου ειναι τσακισμένη η προεγκατάσταση. 

Σχετικά με τα υπόλοιπα ερωτήματά σου:

Η inventor δεν έστειλε δικό της τεχνικό. Μου ζήτησε να έρθει πρώτα ο εγκαταστάτης για να δει πως όλα ειναι σωστά από πλευράς εγκατάστασης. 

Το κόστος θα το πληρώσω εγώ, γιατί θα γίνει νέα εγκατάσταση από το μηδέν και θα ακυρωθεί η προεγκατάσταση ως μη λειτουργική. 

 


Πρέπει να γίνει έλεγχος διαρροής. Αφού κάθε μέρα και χειρότερα κάπου υπάρχει διαρροή  πιστεύω και όχι τσάκισμα.

Πιο οικονομικά πάντως θα σου βγει να γίνει καινούρια αρχική εγκατάσταση γιατί φαντάσου ήδη θέλεις, το ψυκτικό υγρό, βάλε και τους ελέγχους θα ξεφύγει αρκετά.

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Αυτά όλα είναι πολύ τεχνικά. @Klausx τι λες;

Εδώ έβγαλε τα υγρά στο περιβάλλον για "δοκιμή", τι να πω 😕  Μαϊμού ψυκτικός χωρίς πιστοποιήσεις.


 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Πιο οικονομικά πάντως θα σου βγει να γίνει καινούρια αρχική εγκατάσταση γιατί φαντάσου ήδη θέλεις, το ψυκτικό υγρό, βάλε και τους ελέγχους θα ξεφύγει αρκετά.

Από οτι καταλαβαίνω βέβαια θα μπορούσε να καταλάβει πως η προεγκατάσταση έχει θέμα πριν βάλει το μηχάνημα σε θέση. Κάνοντας προέλεγχο.  Αρα τα χρήματα που πήρε για την εγκατάσταση να τα γλίτωνα και να πλήρωνα μόνο μια καινούρια. Για να ξέρω τι διαπραγμάτευση θα κάνω μαζί του από εδώ και πέρα. 

Οχι φυσικά οτι θα συνεχίσω με τον ίδιο, αλλά να παλέψω να μου επιστρέψει τα λεφτά της εγκατάστασης που έκανε λανθασμένα σε χαλασμένη προεγκατάσταση, αφού παρέλειψε να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους. 

Επεξ/σία από CHRISpros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Από οτι καταλαβαίνω βέβαια θα μπορούσε να καταλάβει πως η προεγκατάσταση έχει θέμα πριν βάλει το μηχάνημα σε θέση. Κάνοντας προέλεγχο.  Αρα τα χρήματα που πήρε για την εγκατάσταση να τα γλίτωνα και να πλήρωνα μόνο μια καινούρια. Για να ξέρω τι διαπραγμάτευση θα κάνω μαζί του από εδώ και πέρα. 

Οχι φυσικά οτι θα συνεχίσω με τον ίδιο, αλλά να παλέψω να μου επιστρέψει τα λεφτά της εγκατάστασης που έκανε λανθασμένα σε χαλασμένη προεγκατάσταση, αφού παρέλειψε να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους. 

Για έλεγχο διαρροών ναι για τσάκισμα δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Ο ίδιος ο εγκαταστάτης που τα έβαλε την περασμένη εβδομάδα ήρθε και σήμερα. 

Για αυτό μου κάνει εντύπωση αφενός πως δεν το είδε αυτό κατά την εγκατάσταση και αφετέρου πόσο λογικό ειναι με τσακισμένη σωλήνωση να δούλεψε μια μέρα. 

Αυτά που μου είπε (μέσες-άκρες)

1. Στην ψύξη έκανε μέτρηση και πιάνει 21. Αρα υπάρχει πρόβλημα γενικό, όχι μόνο στη θέρμανση, Απλά δεν το καταλάβαινα στην ψύξη γιατί δούλευε ο ανεμιστήρας και έφερνε κρύο αέρα. (η αλήθεια ειναι πως μονο δοκιμαστικά έβαλα ψύξη, έφερνε όντως κρύο αέρα και δεν το τσεκαρα περισσότερο). 

2. Εβγαλε τα υγρά και το έκλεισε (προσωρινά) και φάνηκε και όταν προσπάθησε να βγάλει τα υγρά πως κάπου ειναι τσακισμένη η προεγκατάσταση. 

Σχετικά με τα υπόλοιπα ερωτήματά σου:

Η inventor δεν έστειλε δικό της τεχνικό. Μου ζήτησε να έρθει πρώτα ο εγκαταστάτης για να δει πως όλα ειναι σωστά από πλευράς εγκατάστασης. 

Το κόστος θα το πληρώσω εγώ, γιατί θα γίνει νέα εγκατάσταση από το μηδέν και θα ακυρωθεί η προεγκατάσταση ως μη λειτουργική. 

 

Την τσακισμενη εγκατάσταση ποιος την πλήρωσε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Την τσακισμενη εγκατάσταση ποιος την πλήρωσε; 

Εγώ. Αλλά στη φάση της κατασκευής του κτιριου. Πέρασαν πολλά συνεργεια εκτοτε. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω αν και τι πρόβλημα υπάρχει και σε ποιο σημείο ώστε να βρω και ποιος μπορεί να φταίει. 

Επίσης μπορεί να είναι χίλια πράγματα. 

Το βασικό μου ερώτημα είναι: Μπορούσε να κάνει ολοκληρωμένο έλεγχο της προεγκαταστασης πριν βάλει το μηχάνημα;

Αν ναι, τότε είτε έκανε έλεγχο και τα βρήκε όλα καλά, άρα ευθύνεται η δική του δουλειά μετέπειτα ή δεν έκανε και κακώς προχωρηςε σε εγκαταστάση. 

Είμαι σωστός ; 

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Για έλεγχο διαρροών ναι για τσάκισμα δύσκολα.

Δεν θα μπορούσε να ελέγξει για πιθανό τσάκισμα πριν προχωρήσει σε εγκατάσταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Εγώ. Αλλά στη φάση της κατασκευής του κτιριου. Πέρασαν πολλά συνεργεια εκτοτε. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω αν και τι πρόβλημα υπάρχει και σε ποιο σημείο ώστε να βρω και ποιος μπορεί να φταίει. 

Επίσης μπορεί να είναι χίλια πράγματα. 

Το βασικό μου ερώτημα είναι: Μπορούσε να κάνει ολοκληρωμένο έλεγχο της προεγκαταστασης πριν βάλει το μηχάνημα;

Αν ναι, τότε είτε έκανε έλεγχο και τα βρήκε όλα καλά, άρα ευθύνεται η δική του δουλειά μετέπειτα ή δεν έκανε και κακώς προχωρηςε σε εγκαταστάση. 

Είμαι σωστός ; 

Δεν θα μπορούσε να ελέγξει για πιθανό τσάκισμα πριν προχωρήσει σε εγκατάσταση; 

Όχι δεν μπορεί, μόνο όταν μπει το μηχάνημα σε λειτουργία με έλεγχο πιέσεων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Εγώ. Αλλά στη φάση της κατασκευής του κτιριου. Πέρασαν πολλά συνεργεια εκτοτε. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω αν και τι πρόβλημα υπάρχει και σε ποιο σημείο ώστε να βρω και ποιος μπορεί να φταίει. 

Επίσης μπορεί να είναι χίλια πράγματα. 

Το βασικό μου ερώτημα είναι: Μπορούσε να κάνει ολοκληρωμένο έλεγχο της προεγκαταστασης πριν βάλει το μηχάνημα;

Αν ναι, τότε είτε έκανε έλεγχο και τα βρήκε όλα καλά, άρα ευθύνεται η δική του δουλειά μετέπειτα ή δεν έκανε και κακώς προχωρηςε σε εγκαταστάση. 

Είμαι σωστός ; 

Δεν θα μπορούσε να ελέγξει για πιθανό τσάκισμα πριν προχωρήσει σε εγκατάσταση; 

Θεωρώ ότι έχεις δίκιο και θα πρέπει να φτιάξει νέα εγκατάσταση με δικά του έξοδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CHRISpros είπε

Εγώ. Αλλά στη φάση της κατασκευής του κτιριου. Πέρασαν πολλά συνεργεια εκτοτε. Προφανώς δεν μπορώ να ξέρω αν και τι πρόβλημα υπάρχει και σε ποιο σημείο ώστε να βρω και ποιος μπορεί να φταίει. 

Επίσης μπορεί να είναι χίλια πράγματα. 

Το βασικό μου ερώτημα είναι: Μπορούσε να κάνει ολοκληρωμένο έλεγχο της προεγκαταστασης πριν βάλει το μηχάνημα;

Αν ναι, τότε είτε έκανε έλεγχο και τα βρήκε όλα καλά, άρα ευθύνεται η δική του δουλειά μετέπειτα ή δεν έκανε και κακώς προχωρηςε σε εγκαταστάση. 

Είμαι σωστός ; 

Δεν θα μπορούσε να ελέγξει για πιθανό τσάκισμα πριν προχωρήσει σε εγκατάσταση; 

Τα παρακάτω είναι προσωπική άποψη και το τι θα έκανα εγώ.

Ο άνθρωπος που ήρθε είναι άσχετος. Αυτήν την στιγμή έχεις ένα μηχάνημα που έχει λειτουργήσει ενώ το ψυκτικό υγρό έχει διέλθει από προεγκατασταση άγνωστης κατάστασης. Δεν την καθάρισε με άζωτο και να φανταστώ ότι δεν έκανε κενό ( αλήθεια έκανε;  ). Προσωπικά θα έστελνα email στη inventor για βλάβη. Να έρθουν αυτοί, να μετρήσουν και να βγάλουν πόρισμα. Αν η προεγκατασταση βγει οκ, άδειασμα το φρεον, καθάρισμα με άζωτο, κενό, νέο φρεον με ζύγισμα. Αν δεν είναι, νέα εγκατάσταση, κενό, νέο φρεον με ζύγισμα.

Καλά ξεμπερδεματα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...