Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παίδες!
Οι γονείς μου ψάχνουν να βάλουν ένα κλιματιστικό στο σπίτι. Είναι διώροφο, το ισόγειο είναι ενιαίο, και για εκεί το θέλουμε, εχει σκαλες που σε πηγαίνουν 2ο όροφο οπου εχει υπνοδωματια και μπανιο αλλά και κλειστές να είναι οι πορτες, οι σκαλες θα κλέβουν ψύξη, όπως και να έχει ένα 24αρι θα μπει. Δεν έχουμε ξαναβαλει A/C και εγώ ότι έχω χρησιμοποιήσει είναι επειδή προυπήρχε του διαμερίσματος που νοικιαζα οποτε δεν εχω πολύ γνώση επι του θέματος. Έκανα μια έρευνα και βλέπω ένα Tesla AC , ποια είναι η γνώμη του γκρουπ; Υπόψιν, το θέλουμε για ψύξη, η θέρμανση είναι δευτερεύουσας ή τριτεύουσας σημασιας. Είναι επαρχια σε χωριο και δεν το χρειάζονταν όλ ααυτά τα χρόνια αλλά με τέτοιους καύσωνες και με το προχωρημένο πλέον της ηλικίας τους το φοβάμαι λίγο για αυτό τους πρότεινα... Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια, ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από DiFficult0CURE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, life is music είπε

Αυτό εδώ αξίζει 

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT25VG(K)

Πρέπει να καταλάβετε ότι όπως λέμε και στην 1η παράγραφο του sticky, εδώ είμαστε απλοί χρήστες σε ένα φόρουμ, που στον ελεύθερό μας χρόνο και επειδή κάποιος κάλος στον εγκέφαλο θα υπάρχει, προσπαθούμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και όσο ξέρουμε. Προσωπικά ας πούμε δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί ένα yukai , ένα mitsubishi electric (daikix atxc ξέρω γιατί έχω) κτλ .

Ότι λέμε προέρχεται από το feedback που έρχονται και λένε λίγοι ( το 99% που παίρνουν πρόταση αγοράς, δεν επιστρέφουν να ανταποδώσουν τη χάρη), ούτε είμαστε ρομπότ για να θυμόμαστε τι έχει γράψει ο κόσμος, δεν είμαστε καν του χώρου (κάποιοι ελάχιστοι έχουν σχέση), οπότε ότι γράφουμε ίσως να είναι λάθος ή να μην έχουμε ιδέα τι λέμε.

Πχ που να ξέρουμε αν το BT25VG είναι καλό για την περίπτωσή σου; Μπορεί και να είναι. Δεν το ξέρουμε. Έχει μέτρια εγγύηση 3 ετών αλλά δείχνει να έχει πολύ καλούς δείκτες απόδοσης, επώνυμο είναι, wifi έχει , καλές κριτικές στο Σκρουτζ οπότε γιατί όχι; Πάρτο και έλα πες μας αν είναι τελικά καλύτερο από το yukai που θα βάλεις. Έτσι θα έχουμε ένα input. Που και αυτό θα είναι ένα.

Από την άλλη προσωπικά θα δυσκολευτώ να προτείνω κάτι για το οποίο δεν έχουμε ακούσει. Όμως έχουμε ακούσει για τα toshiba. Έχουμε ακούσει για περίεργες περιπτώσεις με θορύβους κτλ αλλά δεν ξέρουμε αν είναι θέμα υλικού, περίεργου κατόχου, περίεργου χώρου κτλ . Σε κάποιες περιπτώσεις είχαμε και παρτίδες με εσωτερικούς ανεμιστήρες, αλλά μάλλον επιλύθηκε. Αλλά οκ, 7 χρόνια εγγύηση έχουν, ποιοτικό φαίνεται να είναι, καλούς δείκτες, αθόρυβα λένε οι κάτοχοι ότι είναι (εκτός κάποιων περιπτώσεων), οπότε συνήθως φιγουράρουν ψηλά στις προτάσεις. Για τα daikin ξέρουμε. Στα daikin έκανε μια κίνηση η daikin hellas με την επέκταση εγγύησης, η οποία κατά περίπτωση μπορεί και να συμφέρει. Φαίνεται να αποδίδουν καλά, να είναι ποιοτικά, με όλα τα θέματά τους (μεγάλο offset, υψηλή ροή αέρα, σπαρτιάτικα σε χαρακτηριστικά στις χαμηλές σειρές), οπότε αν παίξει καμιά προσφορά γιατί όχι;  Και για Mitsubishi έχουμε ακούσει εδώ και εκεί και για Fujitsu.

Αλλά το τέλειο κλιματιστικό δεν υφίσταται. Άλλο έχει εγγύηση, άλλο αποδίδει σε ψύξη, άλλο σε θέρμανση, άλλο ψήνει καφέ, άλλο έχει το πιο basic τηλεκοντρόλ που υπάρχει αλλά σκοτώνει σε απόδοση, άλλο, άλλο , άλλο . Για αυτό στο sticky υπάρχει ένα εργαλείο λήψης απόφασης. Βάλε μέσα τα θέλω σου με έναν συντελεστή βαρύτητας και θα σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

Οπότε πάρε σβάρνα τα site, ρίξε μια ματιά σε προσφορές , ζύγισε τα χαρακτηριστικά που θέλεις , ή μην κάνεις τίποτα και ρίσκαρε με μια αγορά που σου έκανε κλικ , ή πήγαινε σε μια πεπατημένη ακόμη και αν τελικά θα υπήρχε κάτι καλύτερο (που δεν θα μάθεις ποτέ ποιο θα ήταν). Και έλα πες μας μετά τι είδες.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να καταλάβετε ότι όπως λέμε και στην 1η παράγραφο του sticky, εδώ είμαστε απλοί χρήστες σε ένα φόρουμ, που στον ελεύθερό μας χρόνο και επειδή κάποιος κάλος στον εγκέφαλο θα υπάρχει, προσπαθούμε να βοηθήσουμε όσο μπορούμε και όσο ξέρουμε. Προσωπικά ας πούμε δεν έχω ιδέα πως λειτουργεί ένα yukai , ένα mitsubishi electric (daikix atxc ξέρω γιατί έχω) κτλ .

Ότι λέμε προέρχεται από το feedback που έρχονται και λένε λίγοι ( το 99% που παίρνουν πρόταση αγοράς, δεν επιστρέφουν να ανταποδώσουν τη χάρη), ούτε είμαστε ρομπότ για να θυμόμαστε τι έχει γράψει ο κόσμος, δεν είμαστε καν του χώρου (κάποιοι ελάχιστοι έχουν σχέση), οπότε ότι γράφουμε ίσως να είναι λάθος ή να μην έχουμε ιδέα τι λέμε.

Πχ που να ξέρουμε αν το BT25VG είναι καλό για την περίπτωσή σου; Μπορεί και να είναι. Δεν το ξέρουμε. Έχει μέτρια εγγύηση 3 ετών αλλά δείχνει να έχει πολύ καλούς δείκτες απόδοσης, επώνυμο είναι, wifi έχει , καλές κριτικές στο Σκρουτζ οπότε γιατί όχι; Πάρτο και έλα πες μας αν είναι τελικά καλύτερο από το yukai που θα βάλεις. Έτσι θα έχουμε ένα input. Που και αυτό θα είναι ένα.

Από την άλλη προσωπικά θα δυσκολευτώ να προτείνω κάτι για το οποίο δεν έχουμε ακούσει. Όμως έχουμε ακούσει για τα toshiba. Έχουμε ακούσει για περίεργες περιπτώσεις με θορύβους κτλ αλλά δεν ξέρουμε αν είναι θέμα υλικού, περίεργου κατόχου, περίεργου χώρου κτλ . Σε κάποιες περιπτώσεις είχαμε και παρτίδες με εσωτερικούς ανεμιστήρες, αλλά μάλλον επιλύθηκε. Αλλά οκ, 7 χρόνια εγγύηση έχουν, ποιοτικό φαίνεται να είναι, καλούς δείκτες, αθόρυβα λένε οι κάτοχοι ότι είναι (εκτός κάποιων περιπτώσεων), οπότε συνήθως φιγουράρουν ψηλά στις προτάσεις. Για τα daikin ξέρουμε. Στα daikin έκανε μια κίνηση η daikin hellas με την επέκταση εγγύησης, η οποία κατά περίπτωση μπορεί και να συμφέρει. Φαίνεται να αποδίδουν καλά, να είναι ποιοτικά, με όλα τα θέματά τους (μεγάλο offset, υψηλή ροή αέρα, σπαρτιάτικα σε χαρακτηριστικά στις χαμηλές σειρές), οπότε αν παίξει καμιά προσφορά γιατί όχι;  Και για Mitsubishi έχουμε ακούσει εδώ και εκεί και για Fujitsu.

Αλλά το τέλειο κλιματιστικό δεν υφίσταται. Άλλο έχει εγγύηση, άλλο αποδίδει σε ψύξη, άλλο σε θέρμανση, άλλο ψήνει καφέ, άλλο έχει το πιο basic τηλεκοντρόλ που υπάρχει αλλά σκοτώνει σε απόδοση, άλλο, άλλο , άλλο . Για αυτό στο sticky υπάρχει ένα εργαλείο λήψης απόφασης. Βάλε μέσα τα θέλω σου με έναν συντελεστή βαρύτητας και θα σε βοηθήσει στην επιλογή σου.

Οπότε πάρε σβάρνα τα site, ρίξε μια ματιά σε προσφορές , ζύγισε τα χαρακτηριστικά που θέλεις , ή μην κάνεις τίποτα και ρίσκαρε με μια αγορά που σου έκανε κλικ , ή πήγαινε σε μια πεπατημένη ακόμη και αν τελικά θα υπήρχε κάτι καλύτερο (που δεν θα μάθεις ποτέ ποιο θα ήταν). Και έλα πες μας μετά τι είδες.

Σε ευχαριστώ πολύ ...δεν θα βιαστώ..θα κάνω την έρευνα μου μέχρι να βρω αυτό που ταιριάζει καλύτερα στον χώρο μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δεν βγάζω συμπέρασμα με το 24αρι midea.. Είτε κρύο είτε ζέστη καίει φουλ.

Έχω το παρακάτω: https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-lite-24kbtu-h/

image.png.5430625674b0020ae4fdb27b63f9a2b7.png

Αναμένο από το πρωί, ρύθμιση στους 26 με 100% ανεμιστήρα κατέβασε το σπίτι στους 25,6 αλλά με 3.000 + W
Κατά τις 14:00 το έβαλα στους 27 και συνέχισε στα 1400 watt.
Κατά τις 17:00 πάτησα και το eco mode. Έπεσε μεν στους 782 αλλά ο αέρας που βγάζει είναι πιο χλιαρός και η θερμοκρασία στο σπίτι μετά από 1,5 ωρα είναι πλέον 28 βαθμούς.

Κάνω κάτι λάθος?

(ο χώρος είναι 70τμ, με θερμοπρόσοψη 7εκ, μόνωση ταράτσας 8εκ και ενεργειακά κουφώματα 12μηνου)

  όταν το άναψες τι εσωτερική είχες ? μήπως να το ξαναδεις αύριο μετά απο 24ωρο ?

προσπαθείς να δροσίσεις όλο το σπίτι ή το χώρο που είναι το κλιματιστικό  ?

επίσης ως ένα σημείο είναι και λογικό :

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν το σπίτι ζητάει 4-5KW ισχύ και έξω έχει 38-48, τότε ένα κλιματιστικό που θα παίζει με eer 4-5 ( και ευχαριστημένοι να είμαστε ) , θα θέλει 1000W. Δεν μπορούμε να νικήσουμε τη φυσική.

δηλαδή , πόσες απώλειες σου βγάζει το εργαλείο υπολογισμού (για το χώρο που θες να δροσίσεις) ? το αν το συγκεκριμένο καίει παραπάνω απο ότι θα έπρεπε θα σου πει ο liakjim ή κάποιος άλλος

μεταξύ άλλων παίζει ρόλο και η εγκατάσταση/τοποθέτηση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Screenshot_20230725_141705_Chrome.jpg.c74d6c62b6720eb4aabff65f4ddcf755.jpg

Του πότε είναι το οίκημα ξέρεις;

Θα το χρησιμοποιείς μόνο ψύξη, ψύξη με υποστήριξη θέρμανσης ή αποκλειστικά ψύξη και θέρμανση από αυτό;

Σε ποιο νησί είσαι; (αν θες να μας πεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Του πότε είναι το οίκημα ξέρεις;

Θα το χρησιμοποιείς μόνο ψύξη, ψύξη με υποστήριξη θέρμανσης ή αποκλειστικά ψύξη και θέρμανση από αυτό;

Σε ποιο νησί είσαι; (αν θες να μας πεις)

Καλησπέρα. Το 2014 είναι το οίκημα. Κατά κύριο λόγο ψύξη και γιατί όχι και για θέρμανση τον χειμώνα. Βέβαια, έχουμε και καλοριφέρ με λέβητα. Μπορείς να δεις τις απαντήσεις μου στο ερωτηματολόγιο εδώ:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Καλησπέρα. Το 2014 είναι το οίκημα. Κατά κύριο λόγο ψύξη και γιατί όχι και για θέρμανση τον χειμώνα. Βέβαια, έχουμε και καλοριφέρ με λέβητα. Μπορείς να δεις τις απαντήσεις μου στο ερωτηματολόγιο εδώ:

 

 

Κάτι ίσως έχεις υπολογίσει λάθος, 40τμ του 2014 αποκλείεται να έχουν 7kW απώλειες, μπορεί γύρω στα 4-5kW..

Μονώσεις τι έβαλες; Πλημμελείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, red66phone είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : < 800€ (μετά τη χρήση του voucher Ανακυκλώνω)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Ανακυκλώνω / Αλλάζω συσκευή (voucher 35% για 2 a/c)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): 1) Κάποιο που να στέλνει Λίμνη, Β. Εύβοια 2) δωρεάν εγκατάσταση (αν είναι εφικτό λόγω απόστασης, διότι η εύρεση επαγγελματία είναι δύσκολη υπόθεση)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, συνοδευτική σε θέρμανση, υπάρχει και λέβητας πετρελαίου.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Β. Εύβοια - Λίμνη, με 40C το καλοκαίρι και -2C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/vateri/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:           κατά βαρύτητα: 1) να μην ξανασχοληθώ για 10 έτη 2) θόρυβος  3) απόδοση ψύξης 4) απόδοση θέρμανσης
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλησίον θαλάσσης, δεν εφάπτεται με άλλη οικία περιμετρικά, στέγη με κεραμύδια, κενή οικία στον κάτω όροφο.
  10. απώλειες χώρου 

    7589.75Watt 

          6527.19KCal/h

          189.74Watt/m

          2163.18KCal/h/m2

          για 22C

Θα έβαζα και την επέκταση εγγύησης -> https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

 

2 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

@liakjimσου παρέθεσα τα στοιχεία.. 

Αν μπορείς ένωσέ τα ολοκληρωμένα σε ένα post.

2 ώρες πριν, Vault13 είπε

Για συγγενικο πρόσωπο κλιματιστικο 12.000btu κατα συρροη καπνιΣτή. Υπαρχει καμια πρόταση ή παει το κλιματιΣτικο για πεταμα μετα απο λιγο; 
θα βγαζει κατι Σαν καπνιλα; Αν ναι μην πεταξουμε χρηματα αδικα.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

49 λεπτά πριν, greg4 είπε

Δεν βγάζω συμπέρασμα με το 24αρι midea.. Είτε κρύο είτε ζέστη καίει φουλ.

Έχω το παρακάτω: https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-lite-24kbtu-h/

image.png.5430625674b0020ae4fdb27b63f9a2b7.png

Αναμένο από το πρωί, ρύθμιση στους 26 με 100% ανεμιστήρα κατέβασε το σπίτι στους 25,6 αλλά με 3.000 + W
Κατά τις 14:00 το έβαλα στους 27 και συνέχισε στα 1400 watt.
Κατά τις 17:00 πάτησα και το eco mode. Έπεσε μεν στους 782 αλλά ο αέρας που βγάζει είναι πιο χλιαρός και η θερμοκρασία στο σπίτι μετά από 1,5 ωρα είναι πλέον 28 βαθμούς.

Κάνω κάτι λάθος?

(ο χώρος είναι 70τμ, με θερμοπρόσοψη 7εκ, μόνωση ταράτσας 8εκ και ενεργειακά κουφώματα 12μηνου)

Προσπάθησε να κάνεις το εξής τεστ:

Με 35C εξωτερική και 27 εσωτερική, βάλε το κλιματιστικό όσο πιο χαμηλά σου επιτρέπει το τηλεκοντρόλ (πχ 18) , ανεμιστήρα fix στο high και μέτρα με ένα καλό ψηφιακό θερμόμετρο ακρίβειας πρώτου δεκαδικού ψηφίου (ιδανικά δύο),  τη θερμοκρασία του αέρα ψηλά στα φίλτρα και τη θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει από τα φίλτρα.

Στις συνθήκες αυτές θα πρέπει να βλέπει 21C ως ΔΤ. Δλδ αν για παράδειγμα στην είσοδο έχεις 29, στην έξοδο θα πρέπει να βλέπεις 8C.

Αν αυτό συμβεί, το μηχάνημα αποδίδει μάλλον όπως πρέπει και απλά πρέπει να ισορροπήσει ο χώρος.

Αν όχι, ίσως πρέπει να έρθει τεχνικός από την αντιπροσωπία για έλεγχο.

Τέλος ανέβασέ μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση, μέσα και έξω, από το πλάι να δούμε σωλήνες , μέτρα μας πόσο μήκος έχουν οι σωληνώσεις και πες μας πως έγινε η δουλειά (με αντλία κενού κτλ ).

48 λεπτά πριν, DiFficult0CURE είπε

Καλησπέρα παίδες!
Οι γονείς μου ψάχνουν να βάλουν ένα κλιματιστικό στο σπίτι. Είναι διώροφο, το ισόγειο είναι ενιαίο, και για εκεί το θέλουμε, εχει σκαλες που σε πηγαίνουν 2ο όροφο οπου εχει υπνοδωματια και μπανιο αλλά και κλειστές να είναι οι πορτες, οι σκαλες θα κλέβουν ψύξη, όπως και να έχει ένα 24αρι θα μπει. Δεν έχουμε ξαναβαλει A/C και εγώ ότι έχω χρησιμοποιήσει είναι επειδή προυπήρχε του διαμερίσματος που νοικιαζα οποτε δεν εχω πολύ γνώση επι του θέματος. Έκανα μια έρευνα και βλέπω ένα Tesla AC , ποια είναι η γνώμη του γκρουπ; Υπόψιν, το θέλουμε για ψύξη, η θέρμανση είναι δευτερεύουσας ή τριτεύουσας σημασιας. Είναι επαρχια σε χωριο και δεν το χρειάζονταν όλ ααυτά τα χρόνια αλλά με τέτοιους καύσωνες και με το προχωρημένο πλέον της ηλικίας τους το φοβάμαι λίγο για αυτό τους πρότεινα... Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε βοήθεια, ευχαριστώ πολύ.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

18 λεπτά πριν, life is music είπε

Σε ευχαριστώ πολύ ...δεν θα βιαστώ..θα κάνω την έρευνα μου μέχρι να βρω αυτό που ταιριάζει καλύτερα στον χώρο μου 

Πρόταση: αν δεν βιάζεστε, βάλτε το yukai, δες το και αν σου αρέσει, πάρε ένα ίδιο. Αν βιάζεστε, το κοιτάς / κοιτάμε. Αν δεν σου αρέσει, έλα πες μας να το αποκλείσουμε.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα και την επέκταση εγγύησης -> https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/mitsubishi-heavy-srksrc-63zr-w-klimatistiko-inverter-22000-btu-aa/1684511

 

Αν μπορείς ένωσέ τα ολοκληρωμένα σε ένα post.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Προσπάθησε να κάνεις το εξής τεστ:

Με 35C εξωτερική και 27 εσωτερική, βάλε το κλιματιστικό όσο πιο χαμηλά σου επιτρέπει το τηλεκοντρόλ (πχ 18) , ανεμιστήρα fix στο high και μέτρα με ένα καλό ψηφιακό θερμόμετρο ακρίβειας πρώτου δεκαδικού ψηφίου (ιδανικά δύο),  τη θερμοκρασία του αέρα ψηλά στα φίλτρα και τη θερμοκρασία του αέρα που βγαίνει από τα φίλτρα.

Στις συνθήκες αυτές θα πρέπει να βλέπει 21C ως ΔΤ. Δλδ αν για παράδειγμα στην είσοδο έχεις 29, στην έξοδο θα πρέπει να βλέπεις 8C.

Αν αυτό συμβεί, το μηχάνημα αποδίδει μάλλον όπως πρέπει και απλά πρέπει να ισορροπήσει ο χώρος.

Αν όχι, ίσως πρέπει να έρθει τεχνικός από την αντιπροσωπία για έλεγχο.

Τέλος ανέβασέ μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση, μέσα και έξω, από το πλάι να δούμε σωλήνες , μέτρα μας πόσο μήκος έχουν οι σωληνώσεις και πες μας πως έγινε η δουλειά (με αντλία κενού κτλ ).

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Πρόταση: αν δεν βιάζεστε, βάλτε το yukai, δες το και αν σου αρέσει, πάρε ένα ίδιο. Αν βιάζεστε, το κοιτάς / κοιτάμε. Αν δεν σου αρέσει, έλα πες μας να το αποκλείσουμε.

Σε ευχαριστώ όπως και να έχει ....πάντως όσα έχω δει..τα περισσότερα  καταναλώνουν πολύ ρεύμα στην θέρμανση .....Ένας φίλος τώρα που μιλάγαμε  πήρε ένα 9αρι για το σπίτι του πήρε το tcl miracle iii και μου είπε πως είναι καλό...πάντως θα δω τι θα κάνω .....καλό απόγευμα !

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

 

@Klausx κοίτα λίγο 2η φωτογραφία. Έχεισωστή κλίση για να φεύγουν τα νερά; Δεν μου αρέσει το βουναλάκι που κάνει, δεν θα κάνει σιφώνι εκεί; Με μπερδεύει και λίγο η 3η φωτό.

Τι περίεργη τεμπελιά είναι αυτή που πάνε και ρίχνουν την έξοδο της εσωτερικής μέσα στην εξωτερική;  Γιατί δεν την πάνε κατευθείαν κάτω να έχουν και ένα ταυ και να τα ενώνουν νοικοκυρέμενα;

Αφού δεν τρέχει νερά το εσωτερικό (ακόμη) είναι οκ αλλά θέλει διόρθωση. Είναι λάθος η αποχέτευση στο εξωτερικό μηχάνημα, πολύ μεγάλη πιθανότητα να βουλώσει και να αρχίζει να στάζει εσωτερικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια γνωμη για το συγκεκριμενο; Χωρος 20 τ.μ και χρηση για ψυξη και μονο. 

Το budget ειναι βαρια 400 μαζι με εγκατασταση , δηλαδη 300 για το κλιματιστικο και τα υπολοιπα εγκατασταση.

Την φωτογραφια την πηρα απο φυλλαδιο για αυτο βγηκε ετσι sorry.

1233.png

Επεξ/σία από AmixReckless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, korakios said:

δηλαδή , πόσες απώλειες σου βγάζει το εργαλείο υπολογισμού (για το χώρο που θες να δροσίσεις) ? το αν το συγκεκριμένο καίει παραπάνω απο ότι θα έπρεπε θα σου πει ο liakjim ή κάποιος άλλος

image.png.4b6307aa25ec1b2d190e03523b368a20.png

32 ειχε το πρωί το σπίτι. Εντάξει τα 1000w. Αλλά εδώ αν δεν το χαμήλωνα θα συνέχιζε ακάθεκτο στα 3200w :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους και πάλι!

Λοιπόοοονν 11 ημέρες με το Inventor Legend 24000 BTU (keyword σε μελλοντική αναζήτηση από κάποιον χρήστη :P)

Να αρχίσω λέγοντας ότι δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για την κατανάλωσή του, γιατί πρώτον είναι πολύ νωρίς, αλλά κυρίως γιατί δεν έχω και τα μπλιμπλίκια που διαθέτουν οι pro χρήστες του νήματος και δεν μπορώ να μιλήσω με επισταμένη ακρίβεια. Θα περιγράψω λοιπόν την εμπειρία μου:

Disclaimer: Δεν έχω τριφτεί αρκετά για να μάθω κάθε λειτουργία του.

Αρχίζω με τον κύριο και μοναδικό λόγο για τον οποίο αγοράστηκε, αυτόν της ψύξης:

1. Ψύξη/Απόδοση/Αίσθηση: Ταχύτατη ψύξη και ανακούφιση από τη ζέστη πραγματικά σε μερικά λεπτά. Δεν μπορούσα να το πιστέψω. Πολύ ωραία και άνετη γενική αίσθηση χωρίς να σε φυσάει και κυρίως χωρίς να νιώθεις αυτή την ενοχλητική ψύξη/παγωμάρα που παράγουν μερικές φορές τα κλιματιστικά. (Δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω!) Πολύ άνετη λοιπόν γενική αίσθηση και κυρίως ομοιόμορφη σε όλο το χώρο τον οποίο ψύχει (50τ.μ). Κατά κύριο λόγο χρησιμοποιώ την breeze away λειτουργία και μόνο τις ημέρες που ξεπέρασε η εξωτερική θερμοκρασία τους 40 την κίνηση των περσίδων. Τον ανεμιστήρα τον έχω στο auto και κάποια στιγμή στο χρόνο γίνεται πολύ αθόρυβο και ακούς ένα γουργουρητό. Υποθέτω αυτό γίνεται όταν έχει πιάσει θερμοκρασία. Μια που είπα για θερμοκρασία κάτι που με μπερδεύει είναι το εξής: Π.χ αυτή τη στιγμή που γράφω του έχω ζητήσει 27 βαθμούς από το τηλεκοντρόλ. Το κλιματιστικό πάνω του γράφει 25.5 και ένα θερμόμετρο που έχω στο σπίτι λέει 25.3. Αυτό το διατηρεί μόνιμα για ώρες μέχρι να ζητήσω κάτι άλλο. Υποθέτω έτσι λειτουργεί. (Νόμιζα ότι θα προσπαθήσει να γράψει 27 πάνω στα led-άκια του). Να προσθέσω επίσης ότι βάσει του φθηνού θερμομέτρου μου που μετράει και υγρασία, διατηρεί και μόνιμα σταθερή την υγρασία κάπου στο 50%. Μια που έπιασα και το θόρυβο να πω ότι το γουργουρητό που κάνει δεν είναι καθόλου ενοχλητικό (προφανώς σε ανεμιστήρα από 40% και πάνω ακούγεται) αλλά η πραγματική έκπληξη ήταν η εξωτερική μονάδα!! Θα τολμήσω να πω ότι ακούγεται λιγότερο και από το μέσα! Δεν ξέρω πως το κατάφεραν. Κάθεσαι στο μπαλκόνι και πραγματικά ίσα που ακούγεται. Ισως να μου έκανε και τέτοια θετική εντύπωση γιατί έχω ακούσει μόνο σάπιες κινεζιές. 

2. Λειτουργίες: Χρησιμοποιώ μόνο τη βασική auto λειτουργία για ψύξη. ECO δεν έχω βάλει ποτέ και δεν ξέρω αν θα κάνει διαφορά στην κατανάλωση. Sleep έβαλα 3-4 φορές αλλά δεν άλλαξε τίποτα από πλευράς θορύβου και μάλιστα όλες τις φορές κάποια στιγμή προς τα ξημερώματα άρχισε να ανεβαίνει η θερμοκρασία και έγινε ενοχλητική οπότε το απενεργοποίησα. Ένα UCV-Ιονιστή που έχει δεν το έχω ενεργοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω και αν ή πότε θα πρέπει να το ενεργοποιήσω. Αφύγρανση ομοίως δεν έχω ενεργοποιήσει όπως και ένα fresh που λέει ότι αυτοκαθαρίζεται. Δεν ξέρω πότε θα έπρεπε να το ενεργοποιήσω. Γενικά το manual αναφέρει δυστυχώς επιγραμματικά τις λειτουργίες και δεν εμβαθύνει. 

3. Συνδεσιμότητα/WiFi: Στο δικό μου setup (router από Cosmote και Android Samsung τηλέφωνο) συνδέθηκε πανεύκολα και σε δευτερόλεπτα. Η εφαρμογή χωρίς να είναι τίποτα το ιδιαίτερο διαθέτει όλη τη βασική πληροφόρηση και είναι πολύ απλή στη χρήση της. Στην ουσία τη χρησιμοποιώ για δύο χρήσεις: Μισή ωρίτσα πριν επιστρέψω στο σπίτι να το ανάψω και όταν έχω αράξει μακριά από το τηλεκοντρόλ να μη σηκωθώ να το πάρω :P

 

Προς το παρόν δεν έχω κάποιο άλλο σχόλιο καθότι το έχω μόνο 11 μέρες. Αύριο περιμένω το συνεργείο για εγκατάσταση ενός Inventor Leon 9000 BTU οπότε μετά από καμιά 11αριά μερούλες θα έχω και για αυτό feedback! 

 

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, liakjim said:

ούτε είμαστε ρομπότ για να θυμόμαστε τι έχει γράψει ο κόσμος

Με αφορμη αυτο, κανω μια  παρακληση προς οσους θελουν σοβαρα να μαθουν οτι τυχον χρησιμο ειναι δυνατον να μαθευτει εδω μεσα η να βοηθησουν αλλους δινοντας πληροφοριες καταναλωσης κλπ

Οταν συζηταμε για τις αναγκες καποιου, καλο ειναι να γραφει, σε καθε ποστ αν θελει, κατι του στυλ 5300 Watt απωλειες και οταν καποιος εχει ηδη κλιματιστικο ας γραφει τις απωλειες του χωρου μαζι με Μαρκα/μοντελο για το οποιο ποσταρει καταναλωση, διαγραμματα κ αλλες χρησιμες μεν πληροφοριες, αλλα ασυνδετες με χωρο και απωλειες γινονται αχρηστες.

Γιατι οχι και καποιος να το βαλει στην υπογραφη του οτι τυχον κατεχει μηχανημα, για να μπορει καποιος αμεσα να ρωτησει κατι που θελει.(ποσο σημαντικοτερο  ειναι να βαζει καποιος τα επιμερους τμηματα ενος PC??? ενω ψαχνει για κλιματιστικο?)

Και μιας και εχω θεμα μνημης, ας ξεκινησω απο εμενα ...(οι εχοντες βγαλει ριζες εδω μεσα, ισως δεν χρειαζεται να το κανουν, αφου τους ρωτανε ολοι για ολα και απαντανε))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, greg4 είπε

32 ειχε το πρωί το σπίτι. Εντάξει τα 1000w. Αλλά εδώ αν δεν το χαμήλωνα θα συνέχιζε ακάθεκτο στα 3200w :D

αν είχε βράσει στους 32 φυσιολογικό είναι να έχει αρχικά μεγαλύτερη κατανάλωση . Λογικά το βράδυ θα τη ρίξει

οπότε και βάζεις τη θερμοκρασία που θες ωστε αύριο να δείξει πόσο καίει στη συντήρηση

αλλά κάνε αυτά που σε ρώτησε ο liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...