Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, liakjim said:

Δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η αγορά 😅

Γενικά αυτή η σειρά στα 9000 δείχνει εξαιρετική.

Το Toshiba Haori το βγάζουμε εκτός τελικά? Δέν είναι καλό?

Επίσης νομίζω οτι τα φθηνά daikin δέν έχουν wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η αγορά 😅

Εντάξει ρε αδερφέ ...απλά το ψάχνω δεν είναι ειδικός ...όπως και εγώ και οι υπόλοιποι ψάχνουμε να πάρουμε κάτι με καλά χαρακτηριστικά...όποτε λίγο chill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, life is music είπε

Εντάξει ρε αδερφέ ...απλά το ψάχνω δεν είναι ειδικός ...όπως και εγώ και οι υπόλοιποι ψάχνουμε να πάρουμε κάτι με καλά χαρακτηριστικά...όποτε λίγο chill

Αν ο καθένας έρχοταν και έβαζε ένα ένα ή κάποια μοντέλα στο Σκρουτζ με ερώτηση τύπου "αυτό είναι καλό; " , θα φτάναμε στις 1000 σελίδες σε έναν μήνα και ούτε απάντηση θα πάρει στο τέλος γιατί που να ξέρουμε αν είναι καλό κάτι ή όχι.

Προσωπικά εννοείται δεν έχω θέμα αλλά το βρίσκω εντελώς αντιπαραγωγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου τελευταία με τα κλιματιστικά και τυχαία έπεσα σε τιμοκατάλογο...Μέσα σε λίγους μήνες για παράδειγμα τα atxc25c έφτασαν 540 το φθηνότερο!  Να τα δώσει κάποιος για το 25d το καταλαβαίνω ως νεώτερο μοντέλο αλλά για το παλιο....απλά όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μέχρι να έρθουν για την εγκατάσταση την εσωτερική μονάδα την έβγαλα από το κουτί και την έχω μέσα στο σπίτι.

Πειράζει? 

Το κουτί εννοείται το έχω κρατήσει. 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ο καθένας έρχοταν και έβαζε ένα ένα ή κάποια μοντέλα στο Σκρουτζ με ερώτηση τύπου "αυτό είναι καλό; " , θα φτάναμε στις 1000 σελίδες σε έναν μήνα και ούτε απάντηση θα πάρει στο τέλος γιατί που να ξέρουμε αν είναι καλό κάτι ή όχι.

Προσωπικά εννοείται δεν έχω θέμα αλλά το βρίσκω εντελώς αντιπαραγωγικο.

Όποτε για να μην σε κουράζω ...πρότεινε μου 2-3 που θεωρείς καλά μέχρι τα 700 μαζί με την εγκατάσταση και τέλος 

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, life is music είπε

Όποτε για να μην σε κουράζω ...πρότεινε μου 2-3 που θεωρείς καλά μέχρι τα 700 μαζί με την εγκατάσταση και τέλος 

Με το Yukai είσαι ευχαριστημένος;

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

 

IMG_20230725_142403.jpg

IMG_20230725_142141.jpg

IMG_20230725_141922.jpg

IMG_20230725_142729.jpg

IMG_20230725_142541.jpg

@Klausx κοίτα λίγο 2η φωτογραφία. Έχεισωστή κλίση για να φεύγουν τα νερά; Δεν μου αρέσει το βουναλάκι που κάνει, δεν θα κάνει σιφώνι εκεί; Με μπερδεύει και λίγο η 3η φωτό.

Τι περίεργη τεμπελιά είναι αυτή που πάνε και ρίχνουν την έξοδο της εσωτερικής μέσα στην εξωτερική;  Γιατί δεν την πάνε κατευθείαν κάτω να έχουν και ένα ταυ και να τα ενώνουν νοικοκυρέμενα;

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για συγγενικο πρόσωπο κλιματιστικο 12.000btu κατα συρροη καπνιΣτή. Υπαρχει καμια πρόταση ή παει το κλιματιΣτικο για πεταμα μετα απο λιγο; 
θα βγαζει κατι Σαν καπνιλα; Αν ναι μην πεταξουμε χρηματα αδικα.

Επεξ/σία από Vault13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με το Yukai είσαι ευχαριστημένος;

@Klausx κοίτα λίγο φωτογραφία. Έχεισωστή κλίση για να φεύγουν τα νερά; Δεν μου αρέσει το βουναλάκι που κάνει, δεν θα κάνει σιφώνι εκεί; Με μπερδεύει και λίγο η 3η φωτό.

Τι περίεργη τεμπελιά είναι αυτή που πάνε και ρίχνουν την έξοδο της εσωτερικής μέσα στην εξωτερική;  Γιατί δεν την πάνε κατευθείαν κάτω να έχουν και ένα ταυ και να τα ενώνουν νοικοκυρέμενα;

Αν εννοεις αναμεσα στα δυο κοκκινα βελη οχι ειναι στην ευθεια.  Απο την αλλη η κλιση ειναι οριακη/διακριτικη απο την αρχη του σωληνα. 1η φωτο.

Στην αφυγρανση που ο ανεμιστηρας δουλευει με χαμηλες στροφες οταν σταματαει ο συμπιεστης(σταματαει αρκετες φορες λογω υψηλης επιθυμητης)  δεν  μυριζει,ειναι οκ!  Στην ψυξη με κανονικο φαν μυριζει απο λιγο εως πολυ..!

Δεν υπαρχει γιατι.. Ολα γινονται για το περισσοτερο κερδος!  Εδω ειναι κοντα εσ.-εξ. δεν αφησαν τα μετρα σωληνα που επρεπε λεγοντας μου ειναι καλυτερα,μεγαλυτερες πιεσεις-καλυτερη αποδοση!

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

λεγοντας μου ειναι καλυτερα,μεγαλυτερες πιεσεις-καλυτερη αποδοση!

Απίστευτο θράσος. Με κάποιον τρόπο πρέπει να τιμωρηθούν όλοι αυτοί οι κακοί εγκαταστάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Με το Yukai είσαι ευχαριστημένος;

@Klausx κοίτα λίγο 2η φωτογραφία. Έχεισωστή κλίση για να φεύγουν τα νερά; Δεν μου αρέσει το βουναλάκι που κάνει, δεν θα κάνει σιφώνι εκεί; Με μπερδεύει και λίγο η 3η φωτό.

Τι περίεργη τεμπελιά είναι αυτή που πάνε και ρίχνουν την έξοδο της εσωτερικής μέσα στην εξωτερική;  Γιατί δεν την πάνε κατευθείαν κάτω να έχουν και ένα ταυ και να τα ενώνουν νοικοκυρέμενα;

Σήμερα παρέλαβα το yukai από το πρακτικέρ ....1 Αυγούστου θα έρθει ο τεχνικός στο δωμάτιο της μάνας μου για να της το περάσει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζω συμπέρασμα με το 24αρι midea.. Είτε κρύο είτε ζέστη καίει φουλ.

Έχω το παρακάτω: https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-toichou-xtreme-save-lite-24kbtu-h/

image.png.5430625674b0020ae4fdb27b63f9a2b7.png

Αναμένο από το πρωί, ρύθμιση στους 26 με 100% ανεμιστήρα κατέβασε το σπίτι στους 25,6 αλλά με 3.000 + W
Κατά τις 14:00 το έβαλα στους 27 και συνέχισε στα 1400 watt.
Κατά τις 17:00 πάτησα και το eco mode. Έπεσε μεν στους 782 αλλά ο αέρας που βγάζει είναι πιο χλιαρός και η θερμοκρασία στο σπίτι μετά από 1,5 ωρα είναι πλέον 28 βαθμούς.

Κάνω κάτι λάθος?

(ο χώρος είναι 70τμ, με θερμοπρόσοψη 7εκ, μόνωση ταράτσας 8εκ και ενεργειακά κουφώματα 12μηνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...