Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 14/07/2023 at 12:03, liakjim said:

Επίσης αν θα ήθελες, δοκίμασε να δεις τι κάνει σε αφύγρανση.

Το βράδυ έγινε, περιπου μεσάνυχτα και αφού όλη μέρα δούλευε ψύξη 27.5. Εκείνη την ώρα, εσωτερική χώρου 26.5, υγρασία χώρου 44%, εξωτερική 33.

25-7.png.cb3de62c206448ec0b83ec4cbc7401e1.png

Ανεβήκαμε αισίως στα 1000w 🙄 .... 3πμ το σχόλασα. Φεύγουν email για fgeurope.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, life is music είπε

Σε daikin δεν παίζει να βρω κάποιο ?

Atxc25d.

Αν είναι κρεβατοκάμαρα από όσα μας έχουν πει εδώ, θα προτιμούσα Toshiba.

3 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Το βράδυ έγινε, περιπου μεσάνυχτα και αφού όλη μέρα δούλευε ψύξη 27.5. Εκείνη την ώρα, εσωτερική χώρου 26.5, υγρασία χώρου 44%, εξωτερική 33.

25-7.png.cb3de62c206448ec0b83ec4cbc7401e1.png

Φεύγουν email για fgeurope.

Τι σε προβληματίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, teachertza είπε

Καλημέρα σας,

έχω ένα σαλόνι (30τμ) το οποίο ενώνεται με ένα χόλ - κουζίνα (18 τμ)  με ενδιάμεση συρόμενη πόρτα. Θέλω να καλύψω το σαλόνι με κλιματιστικό. Το πρώτο ερώτημα είναι αν καλύτερα είναι να καλύψω το σαλόνι και να κλείνω την ενδιάμεση πόρτα και στο μέλλον βάλω και δεύτερο μικρό στην κουζίνα ή αν μπορώ να βάλω κάτι να τα καλύψω και τα δύο. 

Και στις δύο περιπτώσεις τι ισχύ θα χρειαστώ? Επίσης είμαι ανάμεσα σε mitsubishi - toshiba - daikin μεσαίες σειρές. Το σπίτι είναι νεόδμητο. Θα ήθελα επίσης να πάρω και ένα δεύτερο μηχάνημα για ένα άλλο δωμάτιο (9άρι οκ) και θα επιθυμούσα να είναι ίδιας μάρκας. 

Παρακάτω θα βρείτε το ερωτηματολόγιο και ένα σκαρίφημα. Η θέση του κλιματιστικού φαίνεται με κόκκινο χρώμα.

image.png.c43b15ffe1710e704e18ec977fe3e33b.png

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:

Νέα αγορά.

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):

Δεν έχω πρόβλημα, γενικότερα προτιμώ το πρόγραμμα «επιστροφή» με τράπεζες κτλ.

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

80% ψύξη. Έχω αέριο για θέρμανση αλλά δεδομένου των συνθηκών μπορεί να χρησιμοποιώ το A/C.

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:

Συχνή για ψύξη.

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.

Λέβητας αερίου.

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :

Σαλοκουζίνα.

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)

Αθήνα - κοντά στο κέντρο.

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Wifi

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Θερμοπρόσοψη και αλουμίνια διπλά τζάμια.

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Δωμάτιο νο1 2321 watt

Δωμάτιο νο2 1943 watt

 

 

 

 

Πόσο άνοιγμα έχει η πόρτα; Πόσο χαμηλά σταματάει από το ταβάνι; Υπάρχουν οριζοντιες κολώνες ενδιάμεσα που κατεβαίνουν; Μπορείς να τραβήξεις μια φωτογραφία τον τοίχο να τον δούμε ; Και με κλειστή την πόρτα.

Σκεφτόμουν μήπως το έβαζες όπως παρακάτω ( πόσες απώλειες βγάζει και τα δύο δωμάτια μαζί; ) :

IMG_20230725_111053.jpg.30ba2a7e1305d4113503f2f6f47daec5.jpg

Μόλις τώρα, BrunoB είπε

Η υπερβολική κατανάλωση.

Γιατί την λες υπερβολική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, liakjim said:

Πόσο άνοιγμα έχει η πόρτα; Πόσο χαμηλά σταματάει από το ταβάνι; Υπάρχουν οριζοντιες κολώνες ενδιάμεσα που κατεβαίνουν; Μπορείς να τραβήξεις μια φωτογραφία τον τοίχο να τον δούμε ; Και με κλειστή την πόρτα.

Σκεφτόμουν μήπως το έβαζες όπως παρακάτω ( πόσες απώλειες βγάζει και τα δύο δωμάτια μαζί; ) :

IMG_20230725_111053.jpg.30ba2a7e1305d4113503f2f6f47daec5.jpg

Γιατί την λες υπερβολική;

Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν προεγκατεστημένες σωληνώσεις και η θέση του κλιματιστικού είναι αυτή που παρέθεσα παραπάνω θέλει μερεμέτι για να πάει όπως το παρουσιάζεις.

Η πόρτα είναι μεγάλη, συρόμενη, 1.8 πλάτος περίπου χωνευτή στον τοίχο πρακτικά χωρίζει τους δύο χώρους. Απο το ταβάνι να έχει ύψος 0.5 μ αλλα δέν το έχω μετρήσει.

Σύνολο απωλειών είναι 3579 watt αν το βάλω σαν εννιαίο χώρο.

Έχω θερμοπρόσοψη, αλουμίνια με μεγάλα ανοίγματα, και καλή μόνωση οροφής. Δέν ξέρω το πρόγραμμα πώς προσεγγίζει τις πόρτες και τα παράθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πόσο άνοιγμα έχει η πόρτα; Πόσο χαμηλά σταματάει από το ταβάνι; Υπάρχουν οριζοντιες κολώνες ενδιάμεσα που κατεβαίνουν; Μπορείς να τραβήξεις μια φωτογραφία τον τοίχο να τον δούμε ; Και με κλειστή την πόρτα.

Σκεφτόμουν μήπως το έβαζες όπως παρακάτω ( πόσες απώλειες βγάζει και τα δύο δωμάτια μαζί; ) :

IMG_20230725_111053.jpg.30ba2a7e1305d4113503f2f6f47daec5.jpg

Γιατί την λες υπερβολική;

Στην κουζίνα θέλω να βάλω ένα 9αρι μέχρι τ 670 ευρώ ...στην μητέρα μου πήρα ένα yukai 

35 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Για 9αρι που ζητάς το atxc25d η "οικονομική" σειρά της Daikin 

Από skroutz η best price έχεις να μου προτείνεις 2-3 που να θεωρείς καλά μέχρι τα 670 

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, teachertza είπε

Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν προεγκατεστημένες σωληνώσεις και η θέση του κλιματιστικού είναι αυτή που παρέθεσα παραπάνω θέλει μερεμέτι για να πάει όπως το παρουσιάζεις.

Η πόρτα είναι μεγάλη, συρόμενη, 1.8 πλάτος περίπου χωνευτή στον τοίχο πρακτικά χωρίζει τους δύο χώρους. Απο το ταβάνι να έχει ύψος 0.5 μ αλλα δέν το έχω μετρήσει.

Σύνολο απωλειών είναι 3579 watt αν το βάλω σαν εννιαίο χώρο.

Έχω θερμοπρόσοψη, αλουμίνια με μεγάλα ανοίγματα, και καλή μόνωση οροφής. Δέν ξέρω το πρόγραμμα πώς προσεγγίζει τις πόρτες και τα παράθυρα.

Δεν νομίζω ότι αλλάζει και δεν εγκατάσταση απλά οι σωλήνες θα ενωθούν στο δεξί πλαϊνό μέρος της εσωτερικής μονάδας αντί να φύγουν προς τα πίσω.

Νομίζω ότι αν γίνεται σε συνεννόηση με τον ψυκτικό στα, θα μπορούσες με ένα καλό 12αρι βλέπε Toshiba edge white/ yukai / arata ή Daikin atxc35d ή Fujitsu asyg12kmta να πιάσεις και τους δύο χώρους ικανοποιητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : < 800€ (μετά τη χρήση του voucher Ανακυκλώνω)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Ανακυκλώνω / Αλλάζω συσκευή (voucher 35% για 2 a/c)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): 1) Κάποιο που να στέλνει Λίμνη, Β. Εύβοια 2) δωρεάν εγκατάσταση (αν είναι εφικτό λόγω απόστασης, διότι η εύρεση επαγγελματία είναι δύσκολη υπόθεση)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 70% ψύξη / 30% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης, συνοδευτική σε θέρμανση, υπάρχει και λέβητας πετρελαίου.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 40τμ σαλόνι-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Β. Εύβοια - Λίμνη, με 40C το καλοκαίρι και -2C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/vateri/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:           κατά βαρύτητα: 1) να μην ξανασχοληθώ για 10 έτη 2) θόρυβος  3) απόδοση ψύξης 4) απόδοση θέρμανσης
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): πλησίον θαλάσσης, δεν εφάπτεται με άλλη οικία περιμετρικά, στέγη με κεραμύδια, κενή οικία στον κάτω όροφο.
  10. απώλειες χώρου 

    7589.75Watt 

          6527.19KCal/h

          189.74Watt/m

          2163.18KCal/h/m2

          για 22C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Το βράδυ έγινε, περιπου μεσάνυχτα και αφού όλη μέρα δούλευε ψύξη 27.5. Εκείνη την ώρα, εσωτερική χώρου 26.5, υγρασία χώρου 44%, εξωτερική 33.

25-7.png.cb3de62c206448ec0b83ec4cbc7401e1.png

Ανεβήκαμε αισίως στα 1000w 🙄 .... 3πμ το σχόλασα. Φεύγουν email για fgeurope.

Δεν υπάρχει λόγος να στείλεις mail. Το δικό μου Fujitsu klca24 εχθές με εξωτερική 33 και ζήτηση 27 έπαιζε στα 1250-1300. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, liakjim said:

Δεν νομίζω ότι αλλάζει και δεν εγκατάσταση απλά οι σωλήνες θα ενωθούν στο δεξί πλαϊνό μέρος της εσωτερικής μονάδας αντί να φύγουν προς τα πίσω.

Νομίζω ότι αν γίνεται σε συνεννόηση με τον ψυκτικό στα, θα μπορούσες με ένα καλό 12αρι βλέπε Toshiba edge white/ yukai / arata ή Daikin atxc35d ή Fujitsu asyg12kmta να πιάσεις και τους δύο χώρους ικανοποιητικά.

Με 12.000 btu θα πιάσω λές δύο χώρους?

Εγώ νόμιζα οτι ήθελε 18 για τους δύο και 12 για τον έναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, teachertza είπε

Με 12.000 btu θα πιάσω λές δύο χώρους?

Εγώ νόμιζα οτι ήθελε 18 για τους δύο και 12 για τον έναν.

Είσαι Αθήνα κέντρο, καινούργιο σπίτι με θερμοπροσωψεις. Αν οι απώλειες σου είναι όπως στα νούμερα που έβγαλε η εφαρμογή, φτάνει ένα καλό 12αρι.

Αν έχεις άγχος, υπάρχουν ενδιάμεσες λύσεις όπως το 42αρι Daikin perfera, το 14αρι asyg14kmte ή το 16αρι edge white/ arata / yukai αλλά δικιά σου απόφαση αν θα πας σε ακριβότερο/λιγότερο αποδοτικό μεγαλύτερο μηχάνημα.

Υπάρχει και η επιλογή να δοκιμάσεις με ένα 12αρι εκεί που είπαμε και να δεις πως θα πάει. Αν δεν πετύχει βάζεις και ένα 9αρι μέσα.

18 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δεν υπάρχει λόγος να στείλεις mail. Το δικό μου Fujitsu klca24 εχθές με εξωτερική 33 και ζήτηση 27 έπαιζε στα 1250-1300. 

 

Πες τα. Αν το σπίτι ζητάει 4-5KW ισχύ και έξω έχει 38-48, τότε ένα κλιματιστικό που θα παίζει με eer 4-5 ( και ευχαριστημένοι να είμαστε ) , θα θέλει 1000W. Δεν μπορούμε να νικήσουμε τη φυσική.

18 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δεν υπάρχει λόγος να στείλεις mail. Το δικό μου Fujitsu klca24 εχθές με εξωτερική 33 και ζήτηση 27 έπαιζε στα 1250-1300. 

 

Πες τα. Αν το σπίτι ζητάει 4-5KW ισχύ και έξω έχει 38-40, τότε ένα κλιματιστικό που θα παίζει με eer 4-5 ( και ευχαριστημένοι να είμαστε ) , θα θέλει 1000W. Δεν μπορούμε να νικήσουμε τη φυσική.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Πες τα. Αν το σπίτι ζητάει 4-5KW ισχύ και έξω έχει 38-40, τότε ένα κλιματιστικό που θα παίζει με eer 4-5 ( και ευχαριστημένοι να είμαστε ) , θα θέλει 1000W. Δεν μπορούμε να νικήσουμε τη φυσική.

Αυτό που δεν έχει γίνει κατανοητό από πολλούς είναι ότι το κλιματιστικό θα κάψει όσο χρειάζεται για να φέρει το σπίτι στη θερμοκρασία που του έχεις πει και αυτό, η κατανάλωση δηλαδή,  εξαρτάται άμεσα από τις απώλειες του χώρου. 

Μερικές σελίδες πίσω υπάρχει ανάρτηση από μέλος που αναφέρει ότι έβαλε θερμοπροσοψη και έχει δει διαφορά πάνω από 50% στην κατανάλωση του κλιματιστικού του.  

Δεν έγινε κάποιο θαύμα στο μηχάνημα, οι απαιτήσεις του χώρου άλλαξαν 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω ότι αλλάζει και δεν εγκατάσταση απλά οι σωλήνες θα ενωθούν στο δεξί πλαϊνό μέρος της εσωτερικής μονάδας αντί να φύγουν προς τα πίσω.

Νομίζω ότι αν γίνεται σε συνεννόηση με τον ψυκτικό στα, θα μπορούσες με ένα καλό 12αρι βλέπε Toshiba edge white/ yukai / arata ή Daikin atxc35d ή Fujitsu asyg12kmta να πιάσεις και τους δύο χώρους ικανοποιητικά.

Αυτό εδώ αξίζει 

Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT25VG(K)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...