Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kirmike είπε

Το μπλε κομμάτι είναι σάλονοκουζίνα 45-50 την. Όλο το σπίτι 82. 

IMG_20230724_155343.jpg

Στα ιδια είμαστε σε τετραγωνικά και το καλύπτω με το 18 (οριακά το ποιο μακρινό δωμάτιο κοιμάσαι όμως)  με το μπάνιο κλειστο,το βραδυ το βαζω 26 και ειμαι κοντα στα 200w εχεις πολλες απωλειες προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tollisth είπε

Στα ιδια είμαστε σε τετραγωνικά και το καλύπτω με το 18 (οριακά το ποιο μακρινό δωμάτιο κοιμάσαι όμως)  με το μπάνιο κλειστο,το βραδυ το βαζω 26 και ειμαι κοντα στα 200w εχεις πολλες απωλειες προφανως

Ναι έχω απώλειες αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Διότι και να πιάσει θερμοκρασία παίζει στα 600-700watt. 

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μου φαίνεται περίεργος ο θόρυβος. Θα δοκίμαζα πάντως να βάλω αντικραδασμικά. Βλέπω δεν έχεις. Θα βοηθήσουν πολύ.

Ψύξη, θέρμανση ή και τα 2;

 

Αν είναι δικό σας το σπίτι, θα σκεφτόμουν να επενδύσω σε μονώσεις. Το σπίτι έχει τρελές απώλειες.

Θα γίνει και η μόνωση είναι στα άμεσα σχέδια. Διότι αυτό έχω καταλάβει ότι έχω πολλές απώλειες. Φαντάσου αέριο όλη την χρονιά έχω 1835€. Θερμοστάτη μόνιμα στους 20. Όσο αφορά την τοποθέτηση θα το άλλαζες θέση? Από την κόκκινη θέση να πάει στην πράσινη. Και να βάλω ακόμη ένα στην μπλε θέση Η ανάμεσα από τα 2 δωμάτια στον μικρό διάδρομο.

IMG_20230724_155956.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, Vorpal said:

Εμένα πάντως το edge κάνει, ανέβασα και video, βέβαια ίσως ήταν λόγο θερμοκρασίας (είχε 42...) Βράδυ και πρωί δεν άκουσα κάτι ιδιαίτερο, τώρα μόλις γυρίσω σπίτι θα δω...

 

***Να προσθέσω ότι αυτό το πρώτο άκουσα μετά απο μια σειρά διακοπών από την σκατό ΔΕΗ αφού ξύπνησα, βέβαια είναι σε APC surge arrest το κλιματιστικό... λογικά δεν έχει πρόβλημα. Τώρα είναι λόγο ζέστης, λόγο ΔΕΗ η απλά είναι για κλοτσιές και ή Toshiba, όπως όλες οι εταιρείες σε μία τελική. Την επόμενη φορά απλά θα πάρω ότι πιο φτηνό υπάρχει. Έλεος πια.

Αν ο θορυβος είναι μονο στα τερμα γκαζια οκ, αν ειναι σαν το δικο μου edge που κανει και στο ρελαντί αστα να πάνε. Δηλ ειλικρινά όταν παταω το κουμπι να κλεισει ησυχάζει το κεφάλι μου!!! Βέβαια μετα αρχιζει να φουντωνει απο τη ζέστη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Ναι έχω απώλειες αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Διότι και να πιάσει θερμοκρασία παίζει στα 600-700watt. 

Όπως είπε και ο liakjim αν είναι το σπίτι δικο σου καλυτέρα να κοιτάξεις για να καλύψεις τις απώλειες ότι μπορείς έστω και μέσω εξοικονομώ θα είσαι πολύ καλυτέρα χειμωνά-καλοκαίρι   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει χωρις να εχω κανει και τα μαθηματικά παντως το να λειπεις ΣΚ και να το κλείνεις δε νομίζω ότι είναι λάθος. Μπορεί να κάψει λιγο παραπανω για καποια χρόνο όταν ξαναναψεις αλλά περισσότερο θα έκαιγε αν ήταν ανοιχτο όλο το ΣΚ.

Αν ειναι να λειπεις λίγες ώρες το συζηταμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos99 είπε

Εντάξει χωρις να εχω κανει και τα μαθηματικά παντως το να λειπεις ΣΚ και να το κλείνεις δε νομίζω ότι είναι λάθος. Μπορεί να κάψει λιγο παραπανω για καποια χρόνο όταν ξαναναψεις αλλά περισσότερο θα έκαιγε αν ήταν ανοιχτο όλο το ΣΚ.

Αν ειναι να λειπεις λίγες ώρες το συζηταμε...

είναι πάρα πολύ σχετικό και εξαρτάται απο τις απώλειες που έχει ο χώρος ,

χοντρικά σε χώρο με τεράστιες  απώλειες , αν έλειπα μέρες , θα το άφηνα όσο πιο ψηλά γίνεται , 30+ για συντήρηση με τέρμα ανεμιστήρα και ιδανικά με πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kirmike said:

Ναι έχω απώλειες αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Διότι και να πιάσει θερμοκρασία παίζει στα 600-700watt.

Αρχικά πιστεύω το πράσινο σημείο θα είναι καλύτερα για τοποθέτηση εσωτερικής.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το φασον του δικού μου midea all easy pro 24000. Δεν ξέρω πόσο καιρό το έχεις αλλά κάπου εκεί είναι τα ελάχιστα watt. Και στη θέρμανση το ιδιο. Είναι υπεραρκετό για τον χώρο σου και εκτός αν έχεις τρυπιους τοίχους, καλύπτει. Άστο ώρες στο 26 η 27 auto fan και όταν πιάσει θερμοκρασία (και έχει χαμηλώσει το fan) βάλτο 28. Λογικά θα σου κάνει off σε εκείνα τα watt. Τσεκαρε τα διαγράμματα μου και σύγκρινε.

Με 18000, και εσύ και εγώ θα δουλεύαμε όπως ο φίλος tollisth που το έχει, και θα καλυπτομασταν γιατί είναι όντως δυνατό το μηχάνημα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Αρχικά πιστεύω το πράσινο σημείο θα είναι καλύτερα για τοποθέτηση εσωτερικής.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το φασον του δικού μου midea all easy pro 24000. Δεν ξέρω πόσο καιρό το έχεις αλλά κάπου εκεί είναι τα ελάχιστα watt. Και στη θέρμανση το ιδιο. Είναι υπεραρκετό για τον χώρο σου και εκτός αν έχεις τρυπιους τοίχους, καλύπτει. Άστο ώρες στο 26 η 27 auto fan και όταν πιάσει θερμοκρασία (και έχει χαμηλώσει το fan) βάλτο 28. Λογικά θα σου κάνει off σε εκείνα τα watt. Τσεκαρε τα διαγράμματα μου και σύγκρινε.

Με 18000, και εσύ και εγώ θα δουλεύαμε όπως ο φίλος tollisth που το έχει, και θα καλυπτομασταν γιατί είναι όντως δυνατό το μηχάνημα. 

 

Γενικά το δουλεύω 25 η 26 με το πρόγραμμα eco. Αν βγάλω το eco δε δουλεύει σταθερά κάνει σκαμπανεβάσματα. Επίσης το έχω χωρίς follow me. Εσύ πως ακριβώς το δουλεύεις? Στο 28 δηλαδή είσαι ικανοποιημένος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Γενικά το δουλεύω 25 η 26 με το πρόγραμμα eco. Αν βγάλω το eco δε δουλεύει σταθερά κάνει σκαμπανεβάσματα. Επίσης το έχω χωρίς follow me. Εσύ πως ακριβώς το δουλεύεις? Στο 28 δηλαδή είσαι ικανοποιημένος? 

Δοκίμασε μέσα στην ημέρα που είναι ποιο υψηλές οι θερμοκρασίες να το βάλεις  στους 27-28 (οπου αισθάνεσαι ποιο ανετα) χωρις το eco και αργότερα προς το βραδύ βαζεις 26 για να δουλεύει καλυτέρα,το έχεις δοκιμάσει έτσι είναι εφικτό ?

Αν εχει εξω 36 -37 και το βαζεις 25-26 και με τις απώλειες που έχεις το μηχάνημα ζορίζεται για αυτό έχεις τόσο πολύ μεγάλη κατανάλωση,αν γίνεται να το προσαρμόζεις ανάλογα τις εξωτερικές δηλαδή 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Kirmike said:

Εσύ πως ακριβώς το δουλεύεις? Στο 28 δηλαδή είσαι ικανοποιημένος? 

Εγώ ναι, άντε και 27.5 αλλά αυτο με βολεύει λόγω των δικών μου συνθηκών και αναγκών. Το eco εδώ δεν κάνει αυτό που νομιζουμε και το gear μοιάζει άχρηστο.  Κοίτα ποστ μου, το θέμα σου είναι να το φέρεις εκεί που σε ικανοποιεί. Το 600w όμως πιστεύω δεν το γλιτώνεις και αυτό είναι το ρεζουμέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, liakjim είπε

Άλλαξε κάτι όταν έβγαλες το ρεύμα;

Όχι φίλε μου ...

Και τώρα που σου απαντάω άναψα το ερκοντισιον πριν κανένα 3ωρο στους 27 και αυτόματο ανεμιστήρα και μόλις το πήγα στους 30 γιατί έχω παγώσει και ακόμα δουλεύει στο φουλ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Εγώ ναι, άντε και 27.5 αλλά αυτο με βολεύει λόγω των δικών μου συνθηκών και αναγκών. Το eco εδώ δεν κάνει αυτό που νομιζουμε και το gear μοιάζει άχρηστο.  Κοίτα ποστ μου, το θέμα σου είναι να το φέρεις εκεί που σε ικανοποιεί. Το 600w όμως πιστεύω δεν το γλιτώνεις και αυτό είναι το ρεζουμέ.

 

Δηλαδή και εσυ το καλύτερο που έχεις πέτυχει είναι κοντα στα 600w?

Είναι μεγάλο το ac,δυνατο μεχρι 28.000 btu φτανει  το 24 στην ψύξη δεν το λες και λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...