Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και απο μένα.

Μετα τις χρησιμες συμβουλές σας, παω μαλλον για toshiba yukai. Ωστοσο μου ειπε ενα μαγαζι και διαβαζω και στο σκρουτζ και εδω στο φορουμ οτι καποιες περιπτωσεις κανουν θορυβο(βουητο ή σφυριγμα) οι μοναδες. Τι ξερουμε γι αυτο? Υπαρχει εμπειρια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Kozanitis1 said:

Άστο όπως είναι..

Αλήθεια να ρωτήσω κάτι. Δεν είναι καλυτερα για λόγους αποδοσης της μονάδας, να είναι υπο σκια το καλοκαίρι.. Την ίδια απόδοση θα εχει το κλιματιστικό αν η εξωτερική διαβάζει 48 στον ήλιο ή 35 στην σκια στο ίδιο σημείο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2023 στις 8:51 ΜΜ, Specs είπε

Υπαρχει λογος που οι επιλογες σε περιοριζουν αναμεσα σε αυτα τα δυο?

απλά δεν βρίσκω άτομο να μου το βάλει άμεσα Θεσσαλονίκη...και ο μόνος που βρήκα έχει αυτά τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, stefstav είπε

Καλησπέρα και απο μένα.

Μετα τις χρησιμες συμβουλές σας, παω μαλλον για toshiba yukai. Ωστοσο μου ειπε ενα μαγαζι και διαβαζω και στο σκρουτζ και εδω στο φορουμ οτι καποιες περιπτωσεις κανουν θορυβο(βουητο ή σφυριγμα) οι μοναδες. Τι ξερουμε γι αυτο? Υπαρχει εμπειρια?

 

Εμένα πάντως το edge κάνει, ανέβασα και video, βέβαια ίσως ήταν λόγο θερμοκρασίας (είχε 42...) Βράδυ και πρωί δεν άκουσα κάτι ιδιαίτερο, τώρα μόλις γυρίσω σπίτι θα δω...

 

***Να προσθέσω ότι αυτό το πρώτο άκουσα μετά απο μια σειρά διακοπών από την σκατό ΔΕΗ αφού ξύπνησα, βέβαια είναι σε APC surge arrest το κλιματιστικό... λογικά δεν έχει πρόβλημα. Τώρα είναι λόγο ζέστης, λόγο ΔΕΗ η απλά είναι για κλοτσιές και ή Toshiba, όπως όλες οι εταιρείες σε μία τελική. Την επόμενη φορά απλά θα πάρω ότι πιο φτηνό υπάρχει. Έλεος πια.

Επεξ/σία από Vorpal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έφυγα από το σπίτι Σάββατο πρωί και γύρισα Κυριακή αργά το βράδυ. Έκανα το λάθος και έκλεισα το κλιματιστικό. Βλέπω μέσα στο σπίτι 37.5. το ανάβω στους 26 και σήμερα το μεσημέρι το πήγα στους 25. Ο χώρος αυτή τη στιγμή έχει 28 βαθμούς. Δε πιάνει με τίποτα θερμοκρασία. Στα δωμάτια 30. Ενώ κανονικά το δούλευα στους 26 και τα δωμάτια είχαν 27.5. μέχρι στιγμής έχω κάψει 20kwh. Από τις 23:00 χθες έως τώρα.

Legend 24.000.

Screenshot_2023-07-24-15-25-00-329_com.tplink.iot.jpg

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα ,έγινε εγκατάσταση Perfera 12αρι και έχω να πω τα καλύτερα λόγια .Και η μέσα και η εξω μονάδα αθόρυβες τελείως.

παραθετω φωτό από κατανάλωση μέσω της εφαρμογής (δεν ξέρω ποσο ακρίβειας είναι ) το σπίτι είναι Θεσσαλονίκη ισόγειο με πλήρη θερμομόνωση και ενεργειακά κουφώματα 

Ειναι καλές σαν καταναλώσεις ; 

IMG_1236.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αλήθεια να ρωτήσω κάτι. Δεν είναι καλυτερα για λόγους αποδοσης της μονάδας, να είναι υπο σκια το καλοκαίρι.. Την ίδια απόδοση θα εχει το κλιματιστικό αν η εξωτερική διαβάζει 48 στον ήλιο ή 35 στην σκια στο ίδιο σημείο? 

Να είναι υπό σκιά έχει καλύτερη απόδοση. 

8 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα! Έφυγα από το σπίτι Σάββατο πρωί και γύρισα Κυριακή αργά το βράδυ. Έκανα το λάθος και έκλεισα το κλιματιστικό. Βλέπω μέσα στο σπίτι 37.5. το ανάβω στους 26 και σήμερα το μεσημέρι το πήγα στους 25. Ο χώρος αυτή τη στιγμή έχει 28 βαθμούς. Δε πιάνει με τίποτα θερμοκρασία. Στα δωμάτια 30. Ενώ κανονικά το δούλευα στους 26 και τα δωμάτια είχαν 27.5. μέχρι στιγμής έχω κάψει 20kwh. Από τις 23:00 χθες έως τώρα.

Legend 24.000.

Screenshot_2023-07-24-15-25-00-329_com.tplink.iot.jpg

Και εγώ το ίδιο θέμα έχω, το κλιματιστικό είναι για να λειτουργεί μόνιμα αν θες μέγιστη οικονομία. Με 34 μέσα το βάζω πρώτα 28 βαθμούς, μετά από κάποιες ώρες 27 και στο τέλος 26 αλλιώς το ένα από τα δύο εργάζεται σαν τρελό με την μέγιστη ισχύ για να ρίξει την θερμοκρασία. Ζορίζονται όλα τα μηχανήματα με τέτοιες θερμοκρασίες. 

Βράδυ στις 1 στο κέντρο της Αθήνας κατέγραψα 32.7 βαθμούς. Αντε να αποδοσει σωστά το μηχάνημα άμα μέσα έχεις 37.5...... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amotida είπε

Λοιπόν, δεν είναι αυτό το πρόβλημα που ήθελα να επισημάνω, πρώτα από όλα, με το Mitsubishi Electric που έλεγα... Ήξερα για το δικό σου παράδειγμα (στο οποίο με παρέπεμψες) και είναι πολύ χρήσιμο που το έκανες, ακριβώς για να καταλάβουν κάποιοι. Δεν ήταν όμως η περίπτωσή μου, γιατί μελέτησα πώς είναι με την αφύγρανση, οπότε ξέρω τέτοιες καταστάσεις. Ξέρω λοιπόν τι συμβαίνει με την αφύγρανση που κάνει το AC, ποιες συνθήκες είναι απαραίτητες κτλ., είτε είναι σε λειτουργία ψύξης, είτε σε λειτουργία Dry.
Παρεμπιπτόντως (και είναι λάθος που δεν σου απάντησα πιο αναλυτικά νωρίτερα όταν ρώτησες για το σημείο δρόσου), όταν είδα ότι η υγρασία δεν μειώθηκε, από τα 26 σετ που είχα, το μείωσα ακόμα και στο 24. Ακόμα κι έτσι, σε λειτουργία ψύξης, κακά αποτελέσματα. Και στις συνθήκες που η υγρασία στο δωμάτιο ήταν αρκετά υψηλή, δεν ασχολήθηκα άλλο.
Επαναλαμβάνω, το πρόβλημα για το οποίο μιλούσα από την πρώτη, ήταν καταρχήν το γεγονός ότι, παρόλο που άλλαξα τη λειτουργία (από Cooling σε Dry), το FAN δεν έπεσε στην ελάχιστη ταχύτητα κ.λπ. Αυτό με εξέπληξε.

Πες μου μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα! Έφυγα από το σπίτι Σάββατο πρωί και γύρισα Κυριακή αργά το βράδυ. Έκανα το λάθος και έκλεισα το κλιματιστικό. Βλέπω μέσα στο σπίτι 37.5. το ανάβω στους 26 και σήμερα το μεσημέρι το πήγα στους 25. Ο χώρος αυτή τη στιγμή έχει 28 βαθμούς. Δε πιάνει με τίποτα θερμοκρασία. Στα δωμάτια 30. Ενώ κανονικά το δούλευα στους 26 και τα δωμάτια είχαν 27.5. μέχρι στιγμής έχω κάψει 20kwh. Από τις 23:00 χθες έως τώρα.

Legend 24.000.

Screenshot_2023-07-24-15-25-00-329_com.tplink.iot.jpg

Ποσες απώλειες έχεις προφανώς δεν επαρκεί για το χώρο,για ποσά τετραγωνικά το εχεις?

Εχω το 18 με εξωτερική τώρα 33-34 ζητηση 27,5 και θερμοκρασία  ενιαίου χώρου 27,9 ειμαι στα 300w κατα μ.ο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, Vorpal said:

***Να προσθέσω ότι αυτό το πρώτο άκουσα μετά απο μια σειρά διακοπών από την σκατό ΔΕΗ αφού ξύπνησα, βέβαια είναι σε APC surge arrest το κλιματιστικό... λογικά δεν έχει πρόβλημα. Τώρα είναι λόγο ζέστης, λόγο ΔΕΗ η απλά είναι για κλοτσιές και ή Toshiba, όπως όλες οι εταιρείες σε μία τελική. Την επόμενη φορά απλά θα πάρω ότι πιο φτηνό υπάρχει. Έλεος πια.

Εντάξει, όλοι έχουμε συνηθίσει να λέμε ΔΕΗ και να εννοούμε ρεύμα κλπ, αλλά η διακοπή οφείλεται (πλέον) στην ΔΕΔΔΗΕ με τις απαράδεκτες χρεώσεις της και οχι στην ΔΕΗ. 

 

19 minutes ago, Kirmike said:

Καλησπέρα! Έφυγα από το σπίτι Σάββατο πρωί και γύρισα Κυριακή αργά το βράδυ. Έκανα το λάθος και έκλεισα το κλιματιστικό. Βλέπω μέσα στο σπίτι 37.5. το ανάβω στους 26 και σήμερα το μεσημέρι το πήγα στους 25. Ο χώρος αυτή τη στιγμή έχει 28 βαθμούς. Δε πιάνει με τίποτα θερμοκρασία. Στα δωμάτια 30. Ενώ κανονικά το δούλευα στους 26 και τα δωμάτια είχαν 27.5. μέχρι στιγμής έχω κάψει 20kwh. Από τις 23:00 χθες έως τώρα.

Απο περιέργεια περίπου τι θα σου έκαιγε αν το άφηνες ανοιχτό? Χονδρικά μπορείς να υπολογίσεις να μας πεις? 

11 minutes ago, dimitrisx93 said:

Καλησπέρα στην παρέα ,έγινε εγκατάσταση Perfera 12αρι και έχω να πω τα καλύτερα λόγια .Και η μέσα και η εξω μονάδα αθόρυβες τελείως.

Καλορίζικο. Πόσα τετραγωνικά καλύπτει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ποσες απώλειες έχεις προφανώς δεν επαρκεί για το χώρο,για ποσά τετραγωνικά το εχεις?

Εχω το 18 με εξωτερική τώρα 33-34 ζητηση 27,5 και θερμοκρασία  ενιαίου χώρου 27,9 ειμαι στα 300w κατα μ.ο. 

Το μπλε κομμάτι είναι σάλονοκουζίνα 45-50 την. Όλο το σπίτι 82. 

IMG_20230724_155343.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Το μπλε κομμάτι είναι σάλονοκουζίνα 45-50 την. Όλο το σπίτι 82. 

IMG_20230724_155343.jpg

Το legend 24ari είναι στο κόκκινο σημάδι. Σκέφτομαι του χρόνου να το πάω στο πράσινο σημάδι και να βάλω ακόμη ένα στο μπλε σημάδι 

IMG_20230724_155956.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vorpal είπε

Δυστυχώς άρχισε να κάνει θόρυβο το Toshiba Edge που αγόρασα πριν δύο βδομάδες. Είναι από την εξωτερική μονάδα, και φυσικά μεταφέρεται και μέσα ο θόρυβος. Αυτό την μέρα που έκανε 42 βαθμούς, ίσως παίζει ρόλο. Στο βίντεο είναι στο max, αλλά το ακούγαμε μέσα κυρίως στο Silent mode. Πάντως την νύχτα που έκανε σχετική δροσιά, νομίζω σταμάτησε, και σήμερα δεν το ακούω... αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος ότι έχει σταματήσει, έχω γίνει παρανοϊκός.Το κινητό μου δεν έπιανε καλά τον ήχο της εσωτερικής μονάδας δυστυχώς.

https://files.fm/f/ks73z4xbu

 

 

44 λεπτά πριν, Vorpal είπε

Εμένα πάντως το edge κάνει, ανέβασα και video, βέβαια ίσως ήταν λόγο θερμοκρασίας (είχε 42...) Βράδυ και πρωί δεν άκουσα κάτι ιδιαίτερο, τώρα μόλις γυρίσω σπίτι θα δω...

 

***Να προσθέσω ότι αυτό το πρώτο άκουσα μετά απο μια σειρά διακοπών από την σκατό ΔΕΗ αφού ξύπνησα, βέβαια είναι σε APC surge arrest το κλιματιστικό... λογικά δεν έχει πρόβλημα. Τώρα είναι λόγο ζέστης, λόγο ΔΕΗ η απλά είναι για κλοτσιές και ή Toshiba, όπως όλες οι εταιρείες σε μία τελική. Την επόμενη φορά απλά θα πάρω ότι πιο φτηνό υπάρχει. Έλεος πια.

Δεν μου φαίνεται περίεργος ο θόρυβος. Θα δοκίμαζα πάντως να βάλω αντικραδασμικά. Βλέπω δεν έχεις. Θα βοηθήσουν πολύ.

50 λεπτά πριν, liverpoolman είπε

απλά δεν βρίσκω άτομο να μου το βάλει άμεσα Θεσσαλονίκη...και ο μόνος που βρήκα έχει αυτά τα 2

Ψύξη, θέρμανση ή και τα 2;

 

32 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα! Έφυγα από το σπίτι Σάββατο πρωί και γύρισα Κυριακή αργά το βράδυ. Έκανα το λάθος και έκλεισα το κλιματιστικό. Βλέπω μέσα στο σπίτι 37.5. το ανάβω στους 26 και σήμερα το μεσημέρι το πήγα στους 25. Ο χώρος αυτή τη στιγμή έχει 28 βαθμούς. Δε πιάνει με τίποτα θερμοκρασία. Στα δωμάτια 30. Ενώ κανονικά το δούλευα στους 26 και τα δωμάτια είχαν 27.5. μέχρι στιγμής έχω κάψει 20kwh. Από τις 23:00 χθες έως τώρα.

Legend 24.000.

Screenshot_2023-07-24-15-25-00-329_com.tplink.iot.jpg

Αν είναι δικό σας το σπίτι, θα σκεφτόμουν να επενδύσω σε μονώσεις. Το σπίτι έχει τρελές απώλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...