Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, korakios είπε

αλλά έκανες αγορά πριν τσεκάρεις το νήμα 😛

ρώτα το συνεργείο που θα σου κάνει εγκατάσταση . Εσύ πόσα μέτρα υπολογίζεις ?

έξυπνη κίνηση μιας και δεν μπλέκεις σε περίπτωση βλάβης με τυχών ρίξιμο ευθυνών σε εγκατάσταση

απαραίτητα αντλία κενού (πάρε τηλ , αν δεν έχουν να έρθει άλλο συνεργείο , αν το συνεργείο που έρθει δεν τη χρησιμοποιήσουν τους διώχνεις), το νου σου στις τρύπες που θα κάνουν να τις μπαλώσουν καλά (ο αφρόστοκος που βάζουν είναι της πλάκας και συνήθως έξω ξεραίνεται) , 3μέτρα το λιγότερο ,δλδ αν είναι πιο μικρή η απόσταση να κάνουν κουλούρα , επίσης να μην κάνουν τσάκιση στη σωλήνα και αλφαδιασμένη η εσωτερική μονάδα για αποφυγή στάσιμων νερών , σωστή κλίση σωλήνας να φεύγουν τα νερά απο την εσωτερική

τότε αν είναι μικρό το μπαλκόνι καλύτερα στον τοίχο , απο την άλλοι έχω δει κάποιοι να έχουν και κατεβασμένες τέντες 😛

όχι , αλλά στην εσωτερική πρέπει να υπάρχει παροχή με τις σωστές διατομές

απλά πιάνει εύκολα τη θερμοκρασία και κλείνει δουλεύοντας μόνο τον ανεμιστήρα

στο τέλος απο το διάγραμμα πάντως βλέπω οτι κατεβαίνει χαμηλά σε κατανάλωση , αν δεν αισθάνεσαι τα on/off με σκαμπανέβασμα θερμοκρασίας είσαι κομπλέ

Για την αντλία κενού τους το λέμε όταν έρθουν?

Στου Κωτσόβολου την υπηρεσία λέει ότι περιλαμβάνεται. 

SmartSelect_20230723_215512_Samsung Internet.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Για την αντλία κενού τους το λέμε όταν έρθουν?

Στου Κωτσόβολου την υπηρεσία λέει ότι περιλαμβάνεται. 

SmartSelect_20230723_215512_Samsung Internet.jpg

Εγώ ακόμα και σήμερα πάντως μετά από αρκετές εγκαταστάσεις , ντρέπομαι να του πω πως θα κάνει την δουλειά του.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό μπακαλιδων στον χώρο , αλλά και πάλι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Klausx είπε

Σημείωση: Μόνο δωρεάν τοποθέτηση αν έχεις μπει πριν στο insomnia, κάνεις 2-3 σεμινάρια ψυκτικού, τους ρωτάς καμία 50αρα φορά αν έχουν αντλία κενού και τελικά την ξεχνάνε κτλ 🤣

Το ψυκτικό υγρό που έχει μέσα είναι μέχρι 5 μέτρα, έπειτα θέλει συμπλήρωμα βάση κατασκευαστή. https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-blanc-2018-09kbtu/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

Πολύ λογικό να μην έχεις απόδοση.

Παντως προσωπικα, ο μονος τεχνικος που ήρθε σπιτι μου με την αντλια στο χερι ηταν του Leroy. Ολοι οι υπολοιποι ή την ειχαν στο μαγαζι/αμαξι ή δεν χρειαζόταν.
Για την ακριβεια ο τεχνικος του Leroy , την ειχε ξεχασει την αντλια στην προηγουμενη ταρατσα. Απο μονος του μου ζητησε συγνωμη οτι δεν θα μπορουσε να τελειωσει την εγκατάσταση την ίδια μέρα, και επρεπε να ξαναερθει την επομενη μερα. Πραγματι ηρθε την επομενη, εκανε τα κενα του σε ολα τα μηχανήματα, και τα εβαλε μπροστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Για την αντλία κενού τους το λέμε όταν έρθουν?

Στου Κωτσόβολου την υπηρεσία λέει ότι περιλαμβάνεται

Εννοείται το λες.

Ο Κωτσόβολος καλά τα λέει στη θεωρία, αλλά δεν κάνει αυτός την εγκατάσταση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, andreaspA said:

Εγω δεν εχω δει κανεναν νταβατζη. "Εργοδηγο" εχω δει. Ελεγκτή για το τι κανουν και τι δεν κανουν. Ο πελατης μπορει να γνωριζει μπορει και οχι. Απλα στην περιπτωση του μεγαλου καταστηματος υπαρχει μια συμβαση την οποια ξερουν οτι αν δεν τηρησουν 1,2,3, πανε οι δουλιτσες. Θα ξαναγυρισουν να ψαχνουν να βρουν πελατη. Και οπως ειχα μαθει... δεν πληρωνονται και λιγα. Καλοπληρωμενοι ειναι. Τουλαχιστον αυτοι του Leroy.

 

Αν σε πειραξε η ορολογια, ζητω συγγνωμη.

Αλλα η ουσια ειναι πως απο την αμοιβη που πληρωνεις εμμεσα oταν ειναι δωρεαν και αμεσα οταν οχι, κραταει και το Leroy.

Η συμβαση υπηρχε παντα στους "εργοδηγους¨' αλλα οπως διαβαζεις εδω μεσα και θα ξερεις και απο αλλους, στην πλειονοτητα δεν εφαρμοζονται τα δεοντα, ειτε με εργοδηγο ειτε χωρις.

Γιατι εναποκειται στον καθε ψυκτικο και στην αξιοπρεπεια του το πως θα κανει την δουλεια στο 90% που οι πελατες ΔΕΝ γνωριζουν τι πρεπει να γινει.

Το εχω ξαναγραψει, οι ψυκτικοι των "εργοδηγων" ειναι οι ιδιοι που ειναι και ελευθεροι επαγγελματιες στην αγορα.

Δεν ειναι απο αλλο πλανητη φερμενοι...

Οσο για τις αμοιβες, μονο οταν αρχισε η αγρια ζητηση λογω voucher αποφασισαν και πληρωσαν επαρκως οι "εργοδηγοι" μιας και εγιναν ειδος εν ανεπαρκεια οι ψυκτικοι και δεν θα πουλουσαν τιποτε αν δεν ειχαν γρηγορη εγκατασταση ως προς τον ανταγωνισμο.

Τα στοιχεια περι αμοιβης , απο τοπικο ψυκτικο που ΔΕΝ συνεργαζοταν με αλυσιδες μιας και εχει το σερβις κλπ απο μεγαλη φιρμα και οταν το προγραμμα αρχισε να τρεχει , η προσφορα απο τους "εργοδηγους" διπλασιαστηκε σαν ποσο ...απο τα 40ε εφτασαν να του δινουν 110ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Εννοείται το λες.

Ο Κωτσόβολος καλά τα λέει στη θεωρία, αλλά δεν κάνει αυτός την εγκατάσταση!

Εαν το πεις και δεν έχουν αντλία κενού μαζί?(γίνεται να μην έχουν?)

Πως τους διώχνεις μετά? 😞

Επίσης φίλος μου είπε να κοιτάξω μην κάνουν κόλληση στις σωλήνες. 

Ισχύει? 

9 λεπτά πριν, tomtsir είπε

Εγώ ακόμα και σήμερα πάντως μετά από αρκετές εγκαταστάσεις , ντρέπομαι να του πω πως θα κάνει την δουλειά του.

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλο ποσοστό μπακαλιδων στον χώρο , αλλά και πάλι ...

Ε αυτό ρε φίλε.

Τόσο μπακαλιστικη δουλειά να κάνουν? 

Αντε δεν έχουν αντλία πως τους διώχνεις?...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Αν σε πειραξε η ορολογια, ζητω συγγνωμη.

Αλλα η ουσια ειναι πως απο την αμοιβη που πληρωνεις εμμεσα oταν ειναι δωρεαν και αμεσα οταν οχι, κραταει και το Leroy.

Ο ψυκτικος παντως που εστειλε το Leroy , η πληρωμη που μου ειπε οτι παιρνει, δεν ειχε κανενα νταβατζιλικι. Οσο το πουλαγε το Leroy ηταν, και μαλιστα ηταν 130€ το καθε μηχανημα και κατι παραπανω το mULTI.

Οι ιδιοι ψυκτικοι ειναι, απλα οταν ερχονται μονοι τους στο σπιτι σου, δεν τους ελεγχει κανεις. Χεσμενο σε εχουν. Εισαι ενας. Το leroy και το καθε leroy δεν το εχουν χεσμενο, γιατι ο τυπος εβαζε 10 μηχανηματα την ημερα απο το leroy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, andreaspA said:

Για την ακριβεια ο τεχνικος του Leroy , την ειχε ξεχασει την αντλια στην προηγουμενη ταρατσα

του την ανεφερες εσυ πρωτα και μετα σου ειπε οτι δεν εχει/ξεχασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Αντε δεν έχουν αντλία πως τους διώχνεις?...

τι πως τους διώχνεις ? Σπίτι σου είναι , απλά τους λες λυπάμαι δε γίνεται να συνεργαστούμε θα ζητήσω άλλο συνεργείο απο το κατάστημα , τους κερνάς και ένα νεράκι και τέλος .....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Ο ψυκτικος παντως που εστειλε το Leroy , η πληρωμη που μου ειπε οτι παιρνει, δεν ειχε κανενα νταβατζιλικι. Οσο το πουλαγε το Leroy ηταν, και μαλιστα ηταν 130€ το καθε μηχανημα και κατι παραπανω το mULTI.

Οι ιδιοι ψυκτικοι ειναι, απλα οταν ερχονται μονοι τους στο σπιτι σου, δεν τους ελεγχει κανεις. Χεσμενο σε εχουν. Εισαι ενας. Το leroy και το καθε leroy δεν το εχουν χεσμενο, γιατι ο τυπος εβαζε 10 μηχανηματα την ημερα απο το leroy.

Ότι να ναι λες η σου λένε και εσυ τα πιστευεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

Αυτό το είδες εκεί που λέει προπληρωμενο υγρό;Που αναφέρει τον αριθμό 5;

Αυτό που ξέρω είναι ότι το εγκατέστησε μπροστά μου τεχνικό συνεργείο δύο ατόμων της fg europe και μετά την σύνδεση έβαλε ένα μηχάνημα νομίζω μανόμετρο και έβαζε φρένο από μια μπουκαλα.Λογικα έκανε συμπλήρωση φρεον λόγω απόστασης.Αυτο το αναφέρω γιατί είχε προηγηθεί μελέτη και απόσταση και συζητήθηκε το θέμα απόσταση..

 

Ναι τόσο τέλεια μελέτη που έβαλαν 9,000 btu με 15 μέτρα. Ζυγαριά είδες κάτω από την φιάλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εννοείται το λες.

Ο Κωτσόβολος καλά τα λέει στη θεωρία, αλλά δεν κάνει αυτός την εγκατάσταση!

Μια τελευταία ερώτηση ....ο τουρνικιοτης δίνει στα mitsubishi 10 χρόνια εγγύηση ....Γιατί σε ένα mitsubishi που είδα στο mediamarkt στα χαρακτηριστικά γράφει 2 χρόνια εγγύηση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Specs είπε

του την ανεφερες εσυ πρωτα και μετα σου ειπε οτι δεν εχει/ξεχασε?

δεν ανεφερα απολυτως τιποτα. Μονος του μου ειπε οτι εχει ξεχασει την αντλια στην προηγουμενη ταρατσα και θα πρεπει να ξαναερθει.

Για την ακριβεια, εστειλε τον βοηθο κατω να την φερει, δεν την βρηκε μεσα στο αμαξι, και τοτε θυμηθηκε οτι την ξεχασε στην προηγουμενη ταράτσα.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, life is music said:

Μια τελευταία ερώτηση ....ο τουρνικιοτης δίνει στα mitsubishi 10 χρόνια εγγύηση ....Γιατί σε ένα mitsubishi που είδα στο mediamarkt στα χαρακτηριστικά γράφει 2 χρόνια εγγύηση?

10 ειναι μονο για τον συμπιεστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

10 ειναι μονο για τον συμπιεστη

Είχα μια διαφωνία με έναν φίλο ...να μου λέει πως δεν είναι καλά τα daikin και τα toshiba και πως έπρεπε να παρω mitsubishi που είναι κορυφαία και είναι γιαπωνέζικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...