Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

δε χρειάζεται , αποκλείεται να πουν οτι δεν επικοινώνησες θα γίνουν ρόμπα μετά αν πουν κάτι τέτοιο

όμως καλό είναι να σημειώνεις ημερομηνία/ώρες επικοινωνίας και ονομα υπαλλήλου για να είναι πλήρες το ιστορικό

Όπως τα λες .

Έχω το όνομα μιας κυρίας που μου σήκωσε το τηλ από το σέρβις έπειτα από 20 τηλέφωνα .

Μου ζήτησαν το τηλέφωνο του εγκαταστατη .

Από τότε τους παίρνω πίσω για να τους το δώσω και άφαντοι 

Επεξ/σία από Opel007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Opel007 είπε

Όπως τα λες .

Έχω το όνομα μιας κυρίας που μου σήκωσε το τηλ από το σέρβις έπειτα από 20 τηλέφωνα .

Μου ζήτησαν το τηλέφωνο του εγκαταστατη .

Από τότε τους παίρνω πίσω για να τους το δώσω και άφαντοι 

Δεν έχουν mail για επικοινωνία γιατί όπως είναι γνωστό , τα γραπτά μένουν ,  scripta manent , 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

αλλά έκανες αγορά πριν τσεκάρεις το νήμα 😛

ρώτα το συνεργείο που θα σου κάνει εγκατάσταση . Εσύ πόσα μέτρα υπολογίζεις ?

έξυπνη κίνηση μιας και δεν μπλέκεις σε περίπτωση βλάβης με τυχών ρίξιμο ευθυνών σε εγκατάσταση

απαραίτητα αντλία κενού (πάρε τηλ , αν δεν έχουν να έρθει άλλο συνεργείο , αν το συνεργείο που έρθει δεν τη χρησιμοποιήσουν τους διώχνεις), το νου σου στις τρύπες που θα κάνουν να τις μπαλώσουν καλά (ο αφρόστοκος που βάζουν είναι της πλάκας και συνήθως έξω ξεραίνεται) , 3μέτρα το λιγότερο ,δλδ αν είναι πιο μικρή η απόσταση να κάνουν κουλούρα , επίσης να μην κάνουν τσάκιση στη σωλήνα και αλφαδιασμένη η εσωτερική μονάδα για αποφυγή στάσιμων νερών , σωστή κλίση σωλήνας να φεύγουν τα νερά απο την εσωτερική

τότε αν είναι μικρό το μπαλκόνι καλύτερα στον τοίχο , απο την άλλοι έχω δει κάποιοι να έχουν και κατεβασμένες τέντες 😛

όχι , αλλά στην εσωτερική πρέπει να υπάρχει παροχή με τις σωστές διατομές

απλά πιάνει εύκολα τη θερμοκρασία και κλείνει δουλεύοντας μόνο τον ανεμιστήρα

στο τέλος απο το διάγραμμα πάντως βλέπω οτι κατεβαίνει χαμηλά σε κατανάλωση , αν δεν αισθάνεσαι τα on/off με σκαμπανέβασμα θερμοκρασίας είσαι κομπλέ

Σε ευχαριστω πολυ που μπηκες στο κοπο να απαντησεις, απο οτι φαινεται πρεπει να ειμαι happy με την αγορα ετσι και αλλιως μονο για ψυξη τα αγορασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Trikala_city είπε

Καλησπέρα παιδιά,  μέχρι τώρα δεν είχαμε καθόλου κλιματιστικό και προχθές διαλέξαμε ένα 12άρι juropro από μεγάλη αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση στα 600€. Θα μπει σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα 40τμ με καλή μόνωση και καινούργια κουφώματα. Το θέλουμε αποκλειστικά για ψύξη και αυτό περιστασιακά στις μεγάλες ζέστες.

1) Η δωρεάν εγκατάσταση καλύπτει 3μέτρα. Αν χρειαστώ παραπάνω πόσο να υπολογίζω για κάθε μέτρο??? Γενικά η δωρεάν εγκατάσταση είναι έξυπνη κίνηση ή γίνεται δουλειά τσαπατσούλικη και μετά το μετανιώνεις????

Στα 45€ μου, η καλυτερη εγκατασταση που εχω δει , ηταν η δωρεαν του Leroy. Τελειωνει η αγορα για τα "μαστορια" της γειτονιας. Το Leroy και το καθε Leroy εχει κανει συμβαση, και δουλευει με συγκεκριμενες προδιαγραφες. Οποιος δεν τις τηρει παει σπιτι του.

Το μαστορι της γειτονιας θα ερθει σπιτι σου, θα τα πεταξει αρπα κολλα να πληρωθει και να φυγει, και χεστηκε και αν πεις και κακη κουβεντα σε κανεναν.

Οποτε... ΜΟΝΟ δωρεάν τοποθέτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, andreaspA said:

Στα 45€ μου, η καλυτερη εγκατασταση που εχω δει , ηταν η δωρεαν του Leroy. Τελειωνει η αγορα για τα "μαστορια" της γειτονιας. Το Leroy και το καθε Leroy εχει κανει συμβαση, και δουλευει με συγκεκριμενες προδιαγραφες. Οποιος δεν τις τηρει παει σπιτι του.

Το μαστορι της γειτονιας θα ερθει σπιτι σου, θα τα πεταξει αρπα κολλα να πληρωθει και να φυγει, και χεστηκε και αν πεις και κακη κουβεντα σε κανεναν.

Οποτε... ΜΟΝΟ δωρεάν τοποθέτηση.

Eφοσον ειναι σε θεση ο πελατης να γνωριζει τι πρεπει και πως να γινει, εχει αντιλογο ....αν οχι, στο ελεος του ιδιου μαστορα που ηθελε να αποφυγει ειναι! απλα υπαρχει και νταβατζης , το Leroy /Praktiker/Kotsov etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Το πάει στα 10 χρόνια με κόστος που εξαρτάται από το μοντέλο πχ 99€ για το 9αρι sensira. Μπορείς να τους ρωτήσεις για το μοντέλο που σε ενδιαφέρει.

Liakjim τα toshiba και τα daikin ξέρεις που κατασκευάζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελείωμα της ημέρας με εξωτερική ακόμη 35 και ζητούμενη 27,legend 18 σταθερή λειτουργία στα 320w εκτός περίπου ανα 30 λεπτά που για κάποιο λογο ανεβάζει στροφές στιγμιαία το καταλαβαίνω και στον ηχο της εξωτερικής όταν το κανει,μαλλον έτσι είναι προγραμματισμένο ακριβως το ιδιο εχω δει και σε γράφημα που εχει ανεβάσει χρήστης με midea πρόσφατα

 

Στιγμιότυπο οθόνης (4).png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Στα 45€ μου, η καλυτερη εγκατασταση που εχω δει , ηταν η δωρεαν του Leroy. Τελειωνει η αγορα για τα "μαστορια" της γειτονιας. Το Leroy και το καθε Leroy εχει κανει συμβαση, και δουλευει με συγκεκριμενες προδιαγραφες. Οποιος δεν τις τηρει παει σπιτι του.

Το μαστορι της γειτονιας θα ερθει σπιτι σου, θα τα πεταξει αρπα κολλα να πληρωθει και να φυγει, και χεστηκε και αν πεις και κακη κουβεντα σε κανεναν.

Οποτε... ΜΟΝΟ δωρεάν τοποθέτηση.

Σημείωση: Μόνο δωρεάν τοποθέτηση αν έχεις μπει πριν στο insomnia, κάνεις 2-3 σεμινάρια ψυκτικού, τους ρωτάς καμία 50αρα φορά αν έχουν αντλία κενού και τελικά την ξεχνάνε κτλ 🤣

8 λεπτά πριν, sonikk είπε

Midea Blanc MA-09NXD0-I/MA-09N8D0-O

Το ψυκτικό υγρό που έχει μέσα είναι μέχρι 5 μέτρα, έπειτα θέλει συμπλήρωμα βάση κατασκευαστή. https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-blanc-2018-09kbtu/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

Πολύ λογικό να μην έχεις απόδοση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Heavy 4.5

Toshiba κουτουρου αερας 500( ενδιαμεση τιμη ελαχ 360 -μεγιστη 750)  βγαζει 4,9

Μίλησα πριν για την υπερδιαστασιολογηση του srk 63, όμως βλέπω δουλεύει πιο αποδοτικά από τα μικρότερα. Το βλέπω και σαν κατανάλωση όταν το μικρό έχει 3 kw το 24ωρο και το μεγάλο 4kw, σε σχεδόν 3πλασιο χώρο  και με νότιο προσανατολισμό. ( Με λίγο χαμηλότερο εσωτερική στο μικρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Στα 45€ μου, η καλυτερη εγκατασταση που εχω δει , ηταν η δωρεαν του Leroy. Τελειωνει η αγορα για τα "μαστορια" της γειτονιας. Το Leroy και το καθε Leroy εχει κανει συμβαση, και δουλευει με συγκεκριμενες προδιαγραφες. Οποιος δεν τις τηρει παει σπιτι του.

Το μαστορι της γειτονιας θα ερθει σπιτι σου, θα τα πεταξει αρπα κολλα να πληρωθει και να φυγει, και χεστηκε και αν πεις και κακη κουβεντα σε κανεναν.

Οποτε... ΜΟΝΟ δωρεάν τοποθέτηση.

κάπως έτσι σκέφθηκα και εγώ και την επέλεξα.

1 ώρα πριν, korakios είπε

αλλά έκανες αγορά πριν τσεκάρεις το νήμα 😛

Έριξα μια ματιά, αλλά είπα ότι αν καθήσω να το ψάξω πολύ μπορεί και να το μετανιώσω μετά!!!! Οπότε ή τώρα ή ποτέ!!! Απλά θέλω να γίνει σωστή η εγτατάσταση.

ρώτα το συνεργείο που θα σου κάνει εγκατάσταση . Εσύ πόσα μέτρα υπολογίζεις ? Πε΄πιπου δύο μετρα ακομα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πλάκα, έβαλα το κλιματιστικό στους 31 βαθμούς στη... θέρμανση. Ίδια συμπεριφορά, με πιο υψηλή τιμή στα on, γύρω στα 330w. Τουλάχιστον δρόσισα το μπαλκόνι 😁

Screenshot_20230723_212614_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σημείωση: Μόνο δωρεάν τοποθέτηση αν έχεις μπει πριν στο insomnia, κάνεις 2-3 σεμινάρια ψυκτικού, τους ρωτάς καμία 50αρα φορά αν έχουν αντλία κενού και τελικά την ξεχνάνε κτλ 🤣

Το ψυκτικό υγρό που έχει μέσα είναι μέχρι 5 μέτρα, έπειτα θέλει συμπλήρωμα βάση κατασκευαστή. https://www.fgeurope.gr/product/midea-klimatistiko-tichou-blanc-2018-09kbtu/#Τεχνικάχαρακτηριστικά

Πολύ λογικό να μην έχεις απόδοση.

Αυτό το είδες εκεί που λέει προπληρωμενο υγρό;Που αναφέρει τον αριθμό 5;

Αυτό που ξέρω είναι ότι το εγκατέστησε μπροστά μου τεχνικό συνεργείο δύο ατόμων της fg europe και μετά την σύνδεση έβαλε ένα μηχάνημα νομίζω μανόμετρο και έβαζε φρένο από μια μπουκαλα.Λογικα έκανε συμπλήρωση φρεον λόγω απόστασης.Αυτο το αναφέρω γιατί είχε προηγηθεί μελέτη και απόσταση και συζητήθηκε το θέμα απόσταση..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, sonikk said:

τεχνικό συνεργείο δύο ατόμων της fg europe

κανει τοποθετησεις ? απο που αγοραστηκε και το τοποθετησε η εισαγωγικη εταιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Eφοσον ειναι σε θεση ο πελατης να γνωριζει τι πρεπει και πως να γινει, εχει αντιλογο ....αν οχι, στο ελεος του ιδιου μαστορα που ηθελε να αποφυγει ειναι! απλα υπαρχει και νταβατζης , το Leroy /Praktiker/Kotsov etc

Εγω δεν εχω δει κανεναν νταβατζη. "Εργοδηγο" εχω δει. Ελεγκτή για το τι κανουν και τι δεν κανουν. Ο πελατης μπορει να γνωριζει μπορει και οχι. Απλα στην περιπτωση του μεγαλου καταστηματος υπαρχει μια συμβαση την οποια ξερουν οτι αν δεν τηρησουν 1,2,3, πανε οι δουλιτσες. Θα ξαναγυρισουν να ψαχνουν να βρουν πελατη. Και οπως ειχα μαθει... δεν πληρωνονται και λιγα. Καλοπληρωμενοι ειναι. Τουλαχιστον αυτοι του Leroy.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...