Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, lurtzaki1986 είπε

Καλησπέρα ψάχνω ac για το εξοχικό μου που πάω δέκα μερες τον χειμώνα και 20 το καλοκαίρι έχετε εικόνα για  αυτό https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/in-clima-18gr21-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-ionisti/1680915

 

μου είπε ένας φίλος μου ότι γενικά δεν έχει και πολύ νόημα να δώσω πολλά λεφτά για air condition. Από το 2011 και μετά λόγω μιας ευρωπαϊκής οδηγίας που πέρασε πλέον όλες οι μακρες ακολουθούν συγκεκριμένα standards κατασκευής όποτε αν πας σε μάρκα πληρώνεις υπεραξία. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη 

Και ένα παλιό 18αρι on-off να βρεις και τοποθετηθεί σωστά με κενό κλπ, για τόσες λίγες μέρες ας κάψει ό,τι κάψει..

Δες αν μπορείς να βρεις κάνα μεταχειρισμένο με ελάχιστα λεφτά λειτουργικό..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2023 στις 5:36 ΜΜ, emiliosk είπε

Ένα feedback και από εμένα μετά την τοποθέτηση του Toshiba RAS-B16J2KVSG-E/RAS-16J2KVSG-E . Κέντρο Αθήνα, αυτές τις ημέρες μου καίει γύρω στις 7 με 8 KW την ημέρα με ζητούμενη θερμοκρασία στους 28. (Σε λειτουργία όλο το 24ωρο.) 

Haori  εχεις ; Aν θυμαμαι καλα εχεις ανεμιστηρα στο αυτοματο. Βαλε ανεμιστηρα 3η ή 4η σκαλα και τσεκαρε καταναλωση

Επεξ/σία από karthan7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Ανεβασε μια φωτογραφία το τηλεκοντρόλ και τις άλλες που σου είπα και πες μας ποιο μοντέλο είναι.. 

 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Κρατά το θετικό της περίστασης , σε συνθήκες καύσωνα έχεις κλιματιστικό που δουλευει , τώρα για τη ρύθμιση της θερμοκρασίας αμα κρυώνεις άνοιξε καμία πόρτα να πάει και σε κανένα άλλο δωμάτιο , αν και δε μας έχεις πει σε τι χώρο είναι που πως και γενικά στοιχεία 

Τα έχω αναφέρει όλα αυτά στο αρχικό μου ποστ .

9ρι Inverter Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-09AP 7 μηνών αγορασμενο σε χώρο 25 περίπου τετραγωνικών.

Δεν έχει πάντως το i feel ξανά διάβασα το μανιουαλ και το τσεκαρα και στο σάιτ της τογιοτομι.

Εντομεταξυ το θερμόμετρο δωματίου λέει 24 ... 

 

IMG_20230723_181927.jpg

IMG_20230723_181347.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Opel007 είπε

 

Τα έχω αναφέρει όλα αυτά στο αρχικό μου ποστ .

9ρι Inverter Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-09AP 7 μηνών αγορασμενο σε χώρο 25 περίπου τετραγωνικών.

Δεν έχει πάντως το i feel ξανά διάβασα το μανιουαλ και το τσεκαρα και στο σάιτ της τογιοτομι.

Εντομεταξυ το θερμόμετρο δωματίου λέει 24 ... 

 

IMG_20230723_181927.jpg

IMG_20230723_181347.jpg

Επειδή βλέπω πάει κάτω το καλώδιο ρεύματος , μήπως έχεις κάποιο πριζακι  τύπου Tapo p110 που μετράς κατανάλωση να δούμε τι καίει , γιατί εαν δε δουλευει τέρμα γκάζι όπως λες τότε μπορεί να έχει μεγάλο offset και να μην έχει θέμα ο αισθητήρας 

μπορεις να μετρησεις με κάποιο θερμόμετρο τη θερμοκρασία εξόδου του αέρα στις περσίδες , εαν είναι πολύ χαμηλό τότε δουλευει τέρμα γκάζι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimostr said:

Επειδή βλέπω πάει κάτω το καλώδιο ρεύματος , μήπως έχεις κάποιο πριζακι  τύπου Tapo p110 που μετράς κατανάλωση να δούμε τι καίει , γιατί εαν δε δουλευει τέρμα γκάζι όπως λες τότε μπορεί να έχει μεγάλο offset και να μην έχει θέμα ο αισθητήρας

νομίζω ότι έχουν offset 2 (που είναι προβληματικό έτσι και αλλιώς). Όμως το ότι δεν κόβει σε οφσετ 6 δεν γίνεται.

Θα έπρεπε να είχε 40 βαθμούς στην ψύξη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, karthan7 είπε

Haori  εχεις ; Aν θυμαμαι καλα εχεις ανεμιστηρα στο αυτοματο. Βαλε ανεμιστηρα 3η ή 4η σκαλα και τσεκαρε καταναλωση

Δεν είναι χαορι, edge είναι. Θα δοκιμάσω στην 3η σκάλα από τις 5

3 ώρες πριν, userAnon είπε

τι να πω? μήπως έχουν πρόβλημα τα θερμομετρα? δηλαδή με εξωτερική 27-28 όταν είστε έξω υπάρχει πρόβλημα κρύου?

 

2 διαφορετικά θερμόμετρα δείχνουν 30, άρα είμαστε οκ. Μάλλον έχουμε γίνει ανεκτικοί στην ζεστή και είμαστε ΟΚ στους 30. ( Πχ με το dalkin στην κρεβατοκάμαρα κοιμόμαστε με ρύθμιση στους 29)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Opel007 είπε

 

Τα έχω αναφέρει όλα αυτά στο αρχικό μου ποστ .

9ρι Inverter Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-09AP 7 μηνών αγορασμενο σε χώρο 25 περίπου τετραγωνικών.

Δεν έχει πάντως το i feel ξανά διάβασα το μανιουαλ και το τσεκαρα και στο σάιτ της τογιοτομι.

Εντομεταξυ το θερμόμετρο δωματίου λέει 24 ... 

 

IMG_20230723_181927.jpg

IMG_20230723_181347.jpg

πρόβλημα με τον αισθητήρα , βάλε τουλάχιστον τον ανεμιστήρα στο low (δεν έχει και κανα eco mode μπας και σωζότανε κάπως το τεράστιο offset)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

πρόβλημα με τον αισθητήρα , βάλε τουλάχιστον τον ανεμιστήρα στο low (δεν έχει και κανα eco mode μπας και σωζότανε κάπως το τεράστιο offset)

και να είχε eco αν δουλεύει όπως συνήθως γνωρίζουμε δεν έχει περιθώριο να ανεβάσει την θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή βλέπω πάει κάτω το καλώδιο ρεύματος , μήπως έχεις κάποιο πριζακι  τύπου Tapo p110 που μετράς κατανάλωση να δούμε τι καίει , γιατί εαν δε δουλευει τέρμα γκάζι όπως λες τότε μπορεί να έχει μεγάλο offset και να μην έχει θέμα ο αισθητήρας 

μπορεις να μετρησεις με κάποιο θερμόμετρο τη θερμοκρασία εξόδου του αέρα στις περσίδες , εαν είναι πολύ χαμηλό τότε δουλευει τέρμα γκάζι 

 

Όχι δεν του έχω κάποιο τέτοιο πριζακι

Αν και έχω ταπο σε άλλο σημείο είναι όμως το p100 που δεν μετράει τι καίμε.

1 λεπτό πριν, korakios είπε

πρόβλημα με τον αισθητήρα , βάλε τουλάχιστον τον ανεμιστήρα στο low (δεν έχει και κανα eco mode μπας και σωζότανε κάπως το τεράστιο offset)

Αυτό κάνω μετά από κάποια στιγμή.

Το θέμα είναι όμως να μην κάνω χρυσή την ΔΕΗ!

Αυτό το οφφσετ που λέτε τι είναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Opel007 said:

Αυτό το οφφσετ που λέτε τι είναι;;

όταν βάζεις ζήτηση πχ 28 κάποια πηγαίνουν την θερμοκρασία του χώρου στους 26 ή  25 και εκεί δουλεύει μονο ο ανεμιστήρας μέχρι να ξαναπάει η θερμοκρασία στην ζήτηση πχ 28 και επαναλαμβάνουν τον ίδιο κύκλο. Το οφσετ στο παραπάνω παράδειγμα είναι 2-3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Opel007 είπε

 

Τα έχω αναφέρει όλα αυτά στο αρχικό μου ποστ .

9ρι Inverter Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-09AP 7 μηνών αγορασμενο σε χώρο 25 περίπου τετραγωνικών.

Δεν έχει πάντως το i feel ξανά διάβασα το μανιουαλ και το τσεκαρα και στο σάιτ της τογιοτομι.

Εντομεταξυ το θερμόμετρο δωματίου λέει 24 ... 

 

IMG_20230723_181927.jpg

IMG_20230723_181347.jpg

Δοκίμασε να το βγάλεις καμιά ώρα από την πρίζα. Μερικές φορές τραβάνε κάτι φρίκες και στρώνουν έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, liakjim said:

Δοκίμασε να το βγάλεις καμιά ώρα από την πρίζα. Μερικές φορές τραβάνε κάτι φρίκες και στρώνουν έτσι.

Θυμαμαι και κατι παλια pc tower που στρώνανε και με καμια κλωτσιά, δεν ξερω αν και εδω βοηθάει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, c-max said:

Toshiba edge 16 εισοδο 27,5 εξοδο 13,7  , watt 470, ταχυτητα ανεμιστηρα δευτερη σκαλα αλλα δεν βρηκα στοιχεια ογκου.

Heavy srk25  εισοδο 26, εξοδο 9,2 watt 377, ροη αερα 300

Heavy 4.5

Toshiba κουτουρου αερας 500( ενδιαμεση τιμη ελαχ 360 -μεγιστη 750)  βγαζει 4,9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και απο μενα, πηρα και εγω χτες ενα tappo p110 και το κουμπωσα στο 9ρι για το υπνοδωματιο που πηρα φετος ετσι για να παρω και εγω μυρωδια απο καταναλωση. Το εχω στο auto, το βραδυ κοιμηθηκα στους 28, το πρωι κανα 2ωρο το πηγα 26 γιατι ειχαμε ανοιξει το δωματιο για καθαριτοτητες και σιδερωσε και η γυναικα και θελαμε δροσια , και μετα παιζει ειτε στους 27 ειτε στους 28. Μου κανει φοβερη εντυπωση, οταν πιανει θερμοκρασια και μαλλον μπαινει σε inverter mode το current power (το live δλδ) πεφτει πολυ χαμηλαμ 40 , 30 μεχρι και 18 εχω δει. Ειναι δυνατον να καιει τοσο λιγο?  Η ολα τοσο καινε οταν πιανουν θερμοκρασια? Εχω παρει και ενα 18ρι για το σαλονι αλλα δεν εχω βαλει πριζακι ακομα. Δειτε και πειτε μου την γνωμη σας, thanks

viber_image_2023-07-23_19-15-08-016.jpg

CurrentPower.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,  μέχρι τώρα δεν είχαμε καθόλου κλιματιστικό και προχθές διαλέξαμε ένα 12άρι juropro από μεγάλη αλυσίδα με δωρεάν εγκατάσταση στα 600€. Θα μπει σε ενιαίο χώρο σαλόνι κουζίνα 40τμ με καλή μόνωση και καινούργια κουφώματα. Το θέλουμε αποκλειστικά για ψύξη και αυτό περιστασιακά στις μεγάλες ζέστες.

1) Η δωρεάν εγκατάσταση καλύπτει 3μέτρα. Αν χρειαστώ παραπάνω πόσο να υπολογίζω για κάθε μέτρο??? Γενικά η δωρεάν εγκατάσταση είναι έξυπνη κίνηση ή γίνεται δουλειά τσαπατσούλικη και μετά το μετανιώνεις????

2) Η εξωτερική μονάδα καλύτερα να μπει πάνω στον τοίχο ή κάτω στα πλακάκια ???? Αν μπει κάτω, το κάτω τοιχίο της βεράντας που είναι 30cm ψηλό περίπου, δεν θα εμποδίζει την παροχή αέρα??

3) Εξω πρέπει να έχει παροχή ρεύματος στην βεράντα εκεί που θα μπει?????

4)Επειδή η βεράντα δεν έχει τέντες και το πρωί έχει ήλιο εκεί που λογικά θα μπει η εξωτερική μονάδα, θα υπάρχει πρόβλημα??? Οπως καταλάβατε είμαι άσχετος με κλιματιστικά....

 

Επεξ/σία από Trikala_city
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...