Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Μηπως εχω κατι στην εξισωση λαθος; ιδια ERR βγαζει σε εσενα με αυτα τα νουμερα ;

Σωστό είναι το αποτέλεσμα σαν εξίσωση. Το ίδιο μου έβγαλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Σωστό είναι το αποτέλεσμα σαν εξίσωση. Το ίδιο μου έβγαλε.

Το μονο που εχω κρατησει με αστερισκο ειναι μηπως οι εταιριες μετρανε θερμοκρασια εξοδου σε καποια συγκεκριμενη αποσταση ΕΞΩ απο τις περσιδες. Σε αυτη την περιπτωση αλλαζει δραματικα ΑΛΛΑ παραμενει η διαφορα με το Perfera 9!  που ασχετα με την μεθοδολογια θα δειχνει προβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι είναι υποκειμενικές οι 'γνώμες', επιπλέον δε σίγουρα υπάρχουν και αρκετοί που μπορεί να 'προμοταρουν΄,
αλλα επειδή το ζήτημα 'αξιοπιστία' είναι πολύ σημαντικό για μένα,
σκέφτομαι αν καταφέρω και αλλάξω κανένα κλιματιστικό,
που θα το έχω για καμια....20ετια,
να είναι από τις εξης μάρκες:
daikin, mitsubishi, toshiba, και κάνα δυο ακόμη που μου διαφεύγουν τώρα.

Θελω σχεδον μηδενικες βλαβες, αρα ποιοτικα υλικα, και το καλυτερο επισημο service, εστω και αν δεν χρειαστει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, userAnon said:

Φυσικά. Θα βοήθησουν. 

Τώρα που το θυμήθηκα. Δεν γνωρίζω αν έχεις wifi και την αντίστοιχη εφαρμογή AcFreedom, όμως τουλάχιστον στα δικά μου έχει κάποιες επιπλέον ρυθμίσεις που μπορεί να γίνουν. Η πιο σημαντική είναι στον αέρα η επιλογή silence που δεν υπάρχει (τουλάχιστον στο δικό μου) κοντρόλ. Είναι πολύ πιο αθόρυβη από το low και το βραδυ σχεδόν δεν ακούγεται.

Όχι, είναι παλιό το δικό μου, είναι του 14 μοντέλο, αγορασμένο το 15. Ουσιαστικά από τις πρώτες προσπάθειες για αμιγώς κινεζέξ ινβέρτερ, and it tells. Μπορεί να παίξει με 440 ελάχιστη, κάνει off παρακάτω (πού είναι τα 110-150 που έχω δει στα daikin...), ενώ στο πάνω όριο, πάει απευθείας από τα 800 στα 550. Ουσιαστικά το "περιθώριο" κίνησής του, είναι 440-560.

Βέβαια, εδώ ίσως φταίει και η εγκατάσταση. Ήρθε τότε ένας άνθρωπος με κουπόνι προσφοράς, μέσα στη βαθιά και βαριά κρίση, ο οποίος έκανε textbook κακή εγκατάσταση. 1 μέτρο σωλήνωση, καμία αντλία κενού. Φαντάσου, έκανε 45 ευρώ η εγκατάσταση, ούτε καν 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ξέρω ότι είναι υποκειμενικές οι 'γνώμες', επιπλέον δε σίγουρα υπάρχουν και αρκετοί που μπορεί να 'προμοταρουν΄,
αλλα επειδή το ζήτημα 'αξιοπιστία' είναι πολύ σημαντικό για μένα,
σκέφτομαι αν καταφέρω και αλλάξω κανένα κλιματιστικό,
που θα το έχω για καμια....20ετια,
να είναι από τις εξης μάρκες:
daikin, mitsubishi, toshiba, και κάνα δυο ακόμη που μου διαφεύγουν τώρα.

Θελω σχεδον μηδενικες βλαβες, αρα ποιοτικα υλικα, και το καλυτερο επισημο service, εστω και αν δεν χρειαστει ποτε.

Προσωπική μου άποψη από το feedback των μελών : daikin με επέκταση στα 10 χρόνια. Δεν ξέρω τι κάνει από αξιοπιστία αλλά νομίζω ότι δεν θα λείψουν ποτέ τα ανταλλακτικά από τις αποθήκες τους (σε αντίθεση με τη toshiba. Mitsubishi δεν ξέρω από απόθεμα, αλλά έχει μικρή εγγύηση, όπως και η Fujitsu από τις επώνυμες).

15 λεπτά πριν, Specs είπε

 δειχνει προβλημα 

Υπό αμφισβήτηση. 😇

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με νέα μέτρηση. Λείπω από το σπίτι και άνοιξα το ln με wifi, αφού περίμενα να ανέβει πρώτα η θερμοκρασία του χώρου. Πόρτες/κουρτίνες κλειστές, ζητούμενη θερμοκρασία στους 26, 3d isee sensor εντελώς σβηστός (από το κουμπί του). Τα ίδια (και χειρότερα) on-off με πριν στα ~280w. Είχα πάρει τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα του τουρνικιώτη και αυτός που απάντησε έμεινε στο ότι καταναλώνει 300w, μου είπε ενοχλημένα ότι "μια χαρά κατανάλωση είναι, πολύ χαμηλή" και μου το έκλεισε 🙃 (μάλλον ή δεν κατάλαβε ή αγνόησε το ότι του είπα ότι κάνει συνεχώς on off και δε μένει σταθερά εκεί). Καμιά ιδέα;

Screenshot_20230723_153124_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, liakjim said:

Προσωπική μου άποψη από το feedback των μελών : daikin με επέκταση στα 10 χρόνια. Δεν ξέρω τι κάνει από αξιοπιστία αλλά νομίζω ότι δεν θα λείψουν ποτέ τα ανταλλακτικά από τις αποθήκες τους (σε αντίθεση με τη toshiba. Mitsubishi δεν ξέρω από απόθεμα, αλλά έχει μικρή εγγύηση, όπως και η Fujitsu από τις επώνυμες).

Υπό αμφισβήτηση. 😇

H daikin, προσφερει x-(πόσα;) χρονια εγγυηση,

και δινει και δυνατοτητα 'επεκτασης', στα 10 χρονια, με τι κοστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mindreader είπε

H daikin, προσφερει x-(πόσα;) χρονια εγγυηση,

και δινει και δυνατοτητα 'επεκτασης', στα 10 χρονια, με τι κοστος;

Το πάει στα 10 χρόνια με κόστος που εξαρτάται από το μοντέλο πχ 99€ για το 9αρι sensira. Μπορείς να τους ρωτήσεις για το μοντέλο που σε ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, el_jefe είπε

Επανέρχομαι με νέα μέτρηση. Λείπω από το σπίτι και άνοιξα το ln με wifi, αφού περίμενα να ανέβει πρώτα η θερμοκρασία του χώρου. Πόρτες/κουρτίνες κλειστές, ζητούμενη θερμοκρασία στους 26, 3d isee sensor εντελώς σβηστός (από το κουμπί του). Τα ίδια (και χειρότερα) on-off με πριν στα ~280w. Είχα πάρει τηλέφωνο το τεχνικό τμήμα του τουρνικιώτη και αυτός που απάντησε έμεινε στο ότι καταναλώνει 300w, μου είπε ενοχλημένα ότι "μια χαρά κατανάλωση είναι, πολύ χαμηλή" και μου το έκλεισε 🙃 (μάλλον ή δεν κατάλαβε ή αγνόησε το ότι του είπα ότι κάνει συνεχώς on off και δε μένει σταθερά εκεί). Καμιά ιδέα;

Screenshot_20230723_153124_Tapo.jpg

Τι εξωτερικη θερμοκρασια παιζει τωρα εκει; ισως να μη μπορει να παει πιο χαμηλα αμα ειναι πανω απο 40, κι ο χωρος να ειναι οριακα μικρος για τα btu που δινει σ αυτη την καταναλωση, οποτε κανει on/off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, steveevo είπε

Καλησπερα παιδια βρισκομαι στην αναζητηση αγορας κλιματιστικου.
Ψαχνω για 12 αρι κλιματιστικο ειμαι αναμεσα σε daikin siesta και toshiba edge, το toshiba αξιζει την διαφορα που εχει στην τιμη του?

Καλά είναι και τα δύο ....τι θες όμως να δουλεύεις ποιο πολύ ...ψύξη η θέρμανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τι εξωτερικη θερμοκρασια παιζει τωρα εκει; ισως να μη μπορει να παει πιο χαμηλα αμα ειναι πανω απο 40, κι ο χωρος να ειναι οριακα μικρος για τα btu που δινει σ αυτη την καταναλωση, οποτε κανει on/off

Ηράκλειο Κρήτης είμαι, δεν έχω δυστυχώς θερμόμετρο να μετρήσω ακριβώς τη θερμοκρασία έξω. Μόνο από πρόγνωση βλέπω σήμερα είναι 30-36 βαθμοί, οπότε αρκετά ήπια κατάσταση. Θα περίμενα να το έβλεπα να πέφτει πιο χαμηλά δεδομένης αυτής της θερμοκρασίας (και του εύρους που έχουν δείξει άλλοι χρήστες ότι πιάνει το ln)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, life is music said:

Καλά είναι και τα δύο ....τι θες όμως να δουλεύεις ποιο πολύ ...ψύξη η θέρμανση?

και τα δυο περιπου το ιδιο, θα παιζει και αρκετη θερμανση γιατι δεν χρησιμοποιω πολυ το καλοριφερ στην πολυκατοικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ψάχνω ac για το εξοχικό μου που πάω δέκα μερες τον χειμώνα και 20 το καλοκαίρι έχετε εικόνα για  αυτό https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/in-clima-18gr21-klimatistiko-inverter-18000-btu-aa-me-ionisti/1680915

 

μου είπε ένας φίλος μου ότι γενικά δεν έχει και πολύ νόημα να δώσω πολλά λεφτά για air condition. Από το 2011 και μετά λόγω μιας ευρωπαϊκής οδηγίας που πέρασε πλέον όλες οι μακρες ακολουθούν συγκεκριμένα standards κατασκευής όποτε αν πας σε μάρκα πληρώνεις υπεραξία. Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lurtzaki1986 είπε

μου είπε ένας φίλος μου ότι γενικά δεν έχει και πολύ νόημα να δώσω πολλά λεφτά για air condition

Τότε πάρε αυτό

https://www.e-shop.gr/air-condition-arielli-asw-h18b4-jdr3di-eu-wifi-18000btu-inverter-heating-belt-p-HAP.003415

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...