Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παραπάνω;

Μέχρι τώρα έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα ( για αυτό βάζουμε 18 ζήτηση στο εργαλείο για να πιάσουμε το μικρότερο ΔΤ).

Αναλόγως των ηλιακών κερδών και των εσωτερικών φορτίων, μπορεί να βγει και ΠΟΛΥ παραπάνω!!! Δεν έχω μελετήσει κλιματισμό, από μελέτες θέρμανσης & κλιματισμού που έχω δει κατά καιρούς έχω βγάλει αυτό το συμπέρασμα.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αναλόγως των ηλιακών κερδών και των εσωτερικών φορτίων, μπορεί να βγει και ΠΟΛΥ παραπάνω!!! Δεν έχω μελετήσει κλιματισμό, από μελέτες θέρμανσης & κλιματισμού που έχω δει κατά καιρούς έχω βγάλει αυτό το συμπέρασμα.

Ναι δεν έχω δει μελέτες εννοείται. Στο σπίτι μου παίζει απώλειες θέρμανσης=3Χ απώλειες ψύξης.

Στο πατρικό μου είναι σίγουρα παραπάνω οι απώλειες ψύξης.

Κατά περίπτωση λοιπόν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα περιπτωση θα υποθεσω οτι ειναι λιγοτερες γιατι αλλιως ξεφευγουμε σε τιμη...

Ενα οτι το απο κατω ειναι διαπερες διαμερισμα χωρις κουφωματα που χανεις πολυ σε θερμανση αλλα δεν το χτυπαει ο ηλιος αρα στην ψυξη δεν θα ειναι τοσο μεγαλες οι απωλειες.

Δευτερον απο πανω κεραμοσκεπη + καποια υποτυπώδες μονωση (Πετροβάμβακας νομιζω ηταν που βαλαν), νομιζω οτι βοηθαει στην ψυξη.

 

Οπως και να εχει θα παρω το legend που προτεινε ο @liakjim νομιζω οτι αρκει για οποιοδηποτε σεναριο.

 

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια και τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simos1974 είπε

Θα πρότεινες κάποιο άλλο στξν ίδια κατηγορία τιμής, μέχρι 650€ + εγκατάσταση. Ψυξη -θερμανση 80-20% . Φια 9000btu πάντα 

Toshiba arata/yukai

1 ώρα πριν, simos1974 είπε

 πόσα μέτρα χαλκοσωλήνα προτείνει η Daikin,για τα a/c της. 

Στα sensira είναι 3μ και άνω. Στα perfera είναι 1.5μ και άνω.

35 λεπτά πριν, dopermann είπε

Τα φωτα σας παρακαλω πολυ για ενα 9ρι και ενα 12 με το ανακυκλωνω συσκευη ευχαριστω!

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι δεν έχω δει μελέτες εννοείται. Στο σπίτι μου παίζει απώλειες θέρμανσης=3Χ απώλειες ψύξης.

Στο πατρικό μου είναι σίγουρα παραπάνω οι απώλειες ψύξης.

Κατά περίπτωση λοιπόν;

Σίγουρα κατά περίπτωση!

Σκέψου αμόνωτο/πλημμελώς μονωμένο διαμέρισμα τελευταίου ορόφου που δεν είναι καν βαμμένο λευκό το πάτωμα της ταράτσας. Και να έχει και μερικά άτομα μέσα,  ή να πρέπει να μαγειρέψεις επιπλέον μες στον καυσωνα. Απλά βραστήρας.  Και δεν είναι καμιά ακραία περίπτωση.  Και φαντάσου και ελεύθερο από το πλάι σε μη βορινή πλευρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, liakjim είπε

Κουλό!!!

Άρα, δεν το κάνει σε λειτουργία fan, dry, heat. Μόνο σε cooling.

Δεν αλλάζει με την αλλαγή ταχύτητας ανεμιστήρα.

Δεν έχει να κάνει με κίνηση περσίδων, καθαρισμό φίλτρων, streamer (σωστά; ).

Όσο περνάει ο χρόνος, απομειώνεται και σιγά σιγά εξαφανίζεται.

Πολύ θα ήθελα να μάθω τι είναι

Εξαφανίζεται μόνο όταν πέφτει εντελώς χαμηλά και δεν έχει μεγάλη ροή ψυκτικού υγρού δηλαδή αυτός ο ήχος μεταβάλλεται βάση της ροής του ψυκτικού υγρού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεω να παρω αυτο το 12ρι https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-hr35vf-se-6-atokes-doseis?skr_prm=WyIzNjA0MjA1YS01Y2I3LTQwMGQtOTJlYS1kZGNmZjc5NTk4NWYiLDE2ODA3NjY5MTYwNjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 για το σαλονι και ενα απλο τεσλα για την κρεββατοκαμαρα....Το θεμα μου ειναι οτι εχει χωρα προελευσης Τουρκια ενω στο σκρουτζ γραφουν καλυτερα να ειναι απο Ταυλανδι...

Αυτοι μου ζητανε και 49 ευρω και απεγκατασταση του δικου μου και να κανω την εγκατασταση με δικο μου τεχνικο..

Μια αλλη επιλογη ειναι απο το πλαισιο αυτο τοπ 12ρι αν και λεει 639 η επιταγη μου δεν ξερω αν με καλυπτει...https://www.plaisio.gr/fujitsu-ecolandia-series-asyg035kpca-aoyg035kpca-klimatistiko-12-000-btu-h_3959562

Τωρα βλεπω και αυτο εδω να μπαινει στο παιχνιδι οποιος εχει καποιο απο αυτα ας ενημερωσει.https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/asyg12kpce-aoyg12kpca-white-se-06-atokes-doseis

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, George_cy είπε

Εξαφανίζεται μόνο όταν πέφτει εντελώς χαμηλά και δεν έχει μεγάλη ροή ψυκτικού υγρού δηλαδή αυτός ο ήχος μεταβάλλεται βάση της ροής του ψυκτικού υγρού 

Μεταβάλλεται ο Ρυθμός ροής όταν χαμηλώνοτν τα βατ κατανάλωσης η χαμηλώνει ο βαθμός συμπίεσης του υγρού από τον συμπιεστή αφήνοντας την ταχύτητα ροής την ίδια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dopermann είπε

Λεω να παρω αυτο το 12ρι https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/mszmuz-hr35vf-se-6-atokes-doseis?skr_prm=WyIzNjA0MjA1YS01Y2I3LTQwMGQtOTJlYS1kZGNmZjc5NTk4NWYiLDE2ODA3NjY5MTYwNjIseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 για το σαλονι και ενα απλο τεσλα για την κρεββατοκαμαρα....Το θεμα μου ειναι οτι εχει χωρα προελευσης Τουρκια ενω στο σκρουτζ γραφουν καλυτερα να ειναι απο Ταυλανδι...

Αυτοι μου ζητανε και 49 ευρω και απεγκατασταση του δικου μου και να κανω την εγκατασταση με δικο μου τεχνικο..

Μια αλλη επιλογη ειναι απο το πλαισιο αυτο τοπ 12ρι αν και λεει 639 η επιταγη μου δεν ξερω αν με καλυπτει...https://www.plaisio.gr/fujitsu-ecolandia-series-asyg035kpca-aoyg035kpca-klimatistiko-12-000-btu-h_3959562

Τωρα βλεπω και αυτο εδω να μπαινει στο παιχνιδι οποιος εχει καποιο απο αυτα ας ενημερωσει.https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/asyg12kpce-aoyg12kpca-white-se-06-atokes-doseis

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χιλια συγνωμη αλλα δεν σκαμπαζω απο αυτα για να το συμπληρωσω το σπιτι ειναι ρετιρε στο ρετιρε 3-4-5 ειμαι στον 4ρτο το σαλονι ειναι 3χ3.40 και εχει κ μια ενδιαμεση χολ περιπου το ιδιο 2 μπαλκονοπορτες μπροστα εκει λεω να βαλω το 12ρι και πισω τερμα μετα απο διαδρομο 11 βηματων περιπου που ειναι κουζινα μπανιο πισω εχει 2 κρεββατοκαμαρες με αλλο μπαλκονι εκει θα βαλω 9αρακι κ εχω και αλλο ενα 9αρακι izuru toyotomi....ης πολυκατοικια εναι παλια και το μπαλκονι της απο πανω ειναι το ταβανι του σαλονιου μου....

Επεξ/σία από dopermann
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dopermann είπε

Χιλια συγνωμη αλλα δεν σκαμπαζω απο αυτα για να το συμπληρωσω το σπιτι ειναι ρετιρε στο ρετιρε 3-4-5 ειμαι στον 4ρτο το σαλονι ειναι 3χ3.40 και εχει κ μια ενδιαμεση χολ περιπου το ιδιο 2 μπαλκονοπορτες μπροστα εκει λεω να βαλω το 12ρι και πισω τερμα μετα απο διαδρομο 11 βηματων περιπου που ειναι κουζινα μπανιο πισω εχει 2 κρεββατοκαμαρες με αλλο μπαλκονι εκει θα βαλω 9αρακι κ εχω και αλλο ενα 9αρακι izuru toyotomi....ης πολυκατοικια εναι παλια και το μπαλκονι της απο πανω ειναι το ταβανι του σαλονιου μου....

Δεν πειράζει, πες μας απλά τη χρήση και ότι μπορείς να απαντήσεις από τις υπόλοιπες ερωτήσεις (προς όφελός σου θα είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν πειράζει, πες μας απλά τη χρήση και ότι μπορείς να απαντήσεις από τις υπόλοιπες ερωτήσεις (προς όφελός σου θα είναι).

Θερμικές Απώλειες

 

7835.91Watt

 

6738.89KCal/h

 

105.89Watt/m2

 

91.07KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1969Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:74 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Καμία ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:2Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

1 λεπτό πριν, dopermann είπε

Θερμικές Απώλειες

 

7835.91Watt

 

6738.89KCal/h

 

105.89Watt/m2

 

91.07KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1969Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:74 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Καμία ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:2Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Σκεφτομαι αυτο το 12ρι - Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr και αυτο το 9ρι - Κλιματιστικά, θέρμανση, εγκατάσταση Φυσικού Αερίου | Airconenergy.gr μου βγαινουν 500 ευρω περιπου και τα 2 με το προγραμμα ανακυκλωνω...Απλα μου ζητανε 49 ευρω και την απεγκατασταση και για να τα δηλωσουν στο συστημα του κρατους...Η εγκατασταση θα γινει απο δικο μου παιδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dopermann είπε

Θερμικές Απώλειες

 

7835.91Watt

 

6738.89KCal/h

 

105.89Watt/m2

 

91.07KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1969Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:74 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Καμία ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Πλημελής - 3εκ.Αλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:2Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Θα πρέπει να βάλεις ξεχωριστά τον κάθε χώρο που θέλεις να καλύψεις, όχι όλο το σπίτι.

Τέλος πάντων, κρατάμε τα ~100w/m2.

Αν θες πάμε και στις υπόλοιπες ερωτήσεις:

  • Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :
  • Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
  • Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
  • Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
  • Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
  • Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
  • Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
  • Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)
  • Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
  • Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/4/2023 στις 2:38 ΜΜ, liakjim είπε

 

Πάντως, με 22 στον χώρο και με ζήτηση 30, θα έπρεπε να βγάζει ζεστό αέρα και μάλιστα υψηλής ροής. Πες μας αν θες τι σου είπε ο τεχνικός.

Ο τεχνικός μου είπε πως είναι τσακισμένη η προεγκατάσταση. 

(Το σπίτι είχε προεγκατάσταση σωληνώσεων για κλιματισμό). 

Μου έκανε βέβαια τρομερή εντύπωση πως δούλεψε την 1η μέρα και σταμάτησε από τη 2η και μετά. Μου απάντησε πως "συμβαίνει καμια φορά". 

Η λύση που μου έδωσε είναι να καταργήσει την προεγκατάσταση και να γίνει εκ νέου εγκατάσταση με εξωτερικές καινούριες σωληνώσεις. 

Ερωτήματα:

1. Αυτός ο έλεγχος δεν θα έπρεπε να γίνει από αυτούς κατά την εγκατάσταση?

2. Είναι όντως λογικό σενάριο με τσακισμένη προεγκατάσταση να δούλεψε μια μέρα?

3. Πιστεύετε πως έχει νόημα να πάρω μια 2η γνώμη, μπας και σώζεται η προεγκατάσταση και γλιτώσω τις τρύπες στους τοίχους?

Επεξ/σία από CHRISpros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...