Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, c-max είπε

liakjim  με  27,1 εισοδο και 14,7  εξοδο ,624 κυβικα την ωρα και 39 εξωτερικη και 445w  με τi EER δουλευει;

Μέχρι και excel σας ανέβασα ρε τεμπέληδες 😛

Βάζεις τα νούμερα και βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 2 μέρες έχω επιστρατεύσει και τα δύο 9αρια on-off στα Υ/Δ, ένα ΕΡΓΑΛΕΙΟ Mitsubishi MSZ09NV (σχεδόν 30 χρονών R22) και ένα Sanyo 9αρι (ο θεός να το κάνει) μια από τα ίδια.., να "βοηθήσουν" το SRK63..

Τα μικρά στους 26, το μεγάλο στους 23, όπου το μεγάλο παίζει στα 650-700W, εκτός από πριν κάνα μισάωρο που ανάψαμε φούρνο να μαγειρέψουμε και ανέβηκε στα 2.400W (τσίτα)

Χώρος 26 δωμάτια και 25.5 υπόλοιπο, εξωτερική 39 από σταθμό σε λιγότερο από 1χμ μακριά..

Πάντως η κατανάλωση όλου του σπιτιού είναι κάτω από 20 kWh τη μέρα (χθες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, c-max said:

liakjim  με  27,1 εισοδο και 14,7  εξοδο ,624 κυβικα την ωρα και 39 εξωτερικη και 445w  με τi EER δουλευει;

5,8

 

41 minutes ago, c-max said:

Η έχω πολύ λίγες απώλειες η η μιτσουμπα είναι εργαλείο. Καίει περί τα 4 kw το 24ωρο με ζήτηση 24 και χώρο στους 25,5

ταχυτητα ανεμιστηρα αυτη ειναι η μεγιστη που εβαλες , τα 624 ?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, c-max said:

624 ειναι η μικροτερη.

αν μετρησεις στο τερμα του ανεμιστηρα, (οχι τουρμπο κλπ) εδω ειμαστε! Θα λαβεις πολυ μεγαλη αυξηση αποδοσης ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα κι εγώ το AUX/ Arielli 12btu που πήρα το 2015 ως πτωχός 3οετής φοιτητής σε σπίτι που δεν είχε κανένα κλιματιστικό και έπρεπε να μείνω για μια εξεταστική το καλοκαίρι. 😛

Το σπίτι έχει μείνει μόνο του, ολόκλειστο, κατεβασμένα παντζούρια, καθώς δεν πήγα χθες. Το άφησα να δουλεύει στο 28, για να πάω σήμερα. Εξωτερική 40, βραδινή... 33. Είναι 35 τμ (κι άλλα 15τμ απομονωμένου με κλειστές πόρτες χώρου), κακά κουφώματα, αμπελόκηποι, 2ος όροφος, δυτικός προσανατολισμός (αλλά με δέντρα να σκιάζουν την ηλιοφάνεια).

2 παρατηρήσεις:

1) Κακό ινβερτεράρισμα, επί της ουσίας έχει 2 σκάλες: 540-440 βαττ, 800 βαττ. Όταν το πρωτοάνοιξα, πήγε και 1200 (παρα-προχθές, δε φαίνεται στο γράφημα).

2) Πάρα πολλά ον/οφφ. Καταλήγουμε έτσι να καίμε 7 kw/ μέρα. Θεωρώ ότι το daikin siesta sensira που έχω σ' άλλο διαμέρισμα αντίστοιχου μεγέθους, θα ήταν πέριξ των 4-5 kw/ μέρα. Το πόσες ώρες χρειάζεται για να βγει η διαφορά τιμής των 2 μηχανημάτων (300 ευρώ σήμερα, με την εγκατάσταση), είναι κρίσιμο ερώτημα. Πάντως, με τρέχουσες τιμές, χρειάζονται άλλες 400-600 μέρες (!!!), για να καλυφθεί η τιμή και να ξεκινήσει το κέρδος. Μιλάμε για 5-10 καλοκαίρια...

Οπότε, ενισχύεται αυτό που λέγεται στο τοπικ: Για ψύξη, οι διαφορές δεν είναι και τίποτα να κόψεις το λαιμό σου. Όλοι κάπου ψιλοχαμηλά παίζουν. Στη θέρμανση, θέλει πολλή προσοχή. Το ίδιο κλιματιστικό, ΜΕ υποβοήθηση καλοριφέρ, φέτος το χειμώνα, δεν έπεφτε κάτω από τις 8 kw.

 

 

356938944_2403964406679671_6615742284316260987_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

αν μετρησεις στο τερμα του ανεμιστηρα, (οχι τουρμπο κλπ) εδω ειμαστε! Θα λαβεις πολυ μεγαλη αυξηση αποδοσης ...

Γιατι θα κερδισει σε αποδοση με μεγαλη ταχυτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2023 στις 9:57 ΜΜ, liakjim είπε

Συμπλήρωσε και

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

το χαρτί παραπόνων και κόψε μας και τον μισθό.

image.gif.4a215fa9eb4de33ad406e2a5f8ac03fa.gif

 

Liakjim 7 χρόνια εγγύηση δεν έχει το yukai ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, c-max said:

Γιατι θα κερδισει σε αποδοση με μεγαλη ταχυτητα;

φυσικα...αυτο λεμε τοσες μερες εδω που το ξερουμε ηδη αλλα βλεπω κ τις μετρησεις κ ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, c-max είπε

liakjim  με  27,1 εισοδο και 14,7  εξοδο ,624 κυβικα την ωρα και 39 εξωτερικη και 445w  με τi EER δουλευει;

Αυτό που κρατάω είναι ότι ο χώρος σου ισορροπεί με μόλις 2600W στους 39C, άρα ναι, έχεις (ευτυχώς για σένα) λίγες απώλειες.

Ενδεικτικά αυτή τη στιγμή έχω και εγώ 39C και το asyg24kmta δίνει μέσα στον χώρο μου 4KW για να έχω 26.5C

1 λεπτό πριν, life is music είπε

Liakjim 7 χρόνια εγγύηση δεν έχει το yukai ?

Yes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό που κρατάω είναι ότι ο χώρος σου ισορροπεί με μόλις 2600W στους 39C, άρα ναι, έχεις (ευτυχώς για σένα) λίγες απώλειες.

Ενδεικτικά αυτή τη στιγμή έχω και εγώ 39C και το asyg24kmta δίνει μέσα στον χώρο μου 4KW για να έχω 26.5C

Yes.

Διότι το είχα κάνει παραγγελία από praktiker και δεν έγραφε στο site τους πόσο έχει ....Τέλος έκανα παραγγελία και ένα daikin siesta sensira ....για να πάρω την επιπρόσθετη εγγύηση του κατασκευαστή τι πρέπει να κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, life is music είπε

Διότι το είχα κάνει παραγγελία από praktiker και δεν έγραφε στο site τους πόσο έχει ....Τέλος έκανα παραγγελία και ένα daikin siesta sensira ....για να πάρω την επιπρόσθετη εγγύηση του κατασκευαστή τι πρέπει να κάνω ?

Πάρε τηλ τη daikin hellas και θα σου πουν.

27 λεπτά πριν, Specs είπε

5,8

5.5 παίζει το asyg24kmta στα 700W με 39C έξω και στο low (640m3/h δλδ σχεδόν ίδια παροχή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια βρισκομαι στην αναζητηση αγορας κλιματιστικου.
Ψαχνω για 12 αρι κλιματιστικο ειμαι αναμεσα σε daikin siesta και toshiba edge, το toshiba αξιζει την διαφορα που εχει στην τιμη του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...