Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Για 12ρι perfera θα περιμενα κατι καλυτερο για το 13ωρο, βγαινει δηλαδη 290w την ωρα.

Ε πόσο πια να πάει? Βασικά έχω και ένα θέμα με τον εξωτερικό τοίχο. Είχα αλλάξει τα κουφώματα και τζάμια αλλά θα έκανα την μόνωση το φθινόπωρο. Οπότε έχω να μαζέψω απώλειες ακόμα. Δε νομίζω να αλλάξει την κατανάλωση, απλά θα μπορώ να έχω ζητούμενη 27-27,5. 

Α επειδή είδα ότι γίνεται και συζήτηση για τα eco-silent mode. Τουλάχιστον στο perfera, όσο και να καταναλώνει, με την ενεργοποίηση του silent mode πέφτει και δεν το έχω δει πάνω από 400watt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, christiD είπε

Ε πόσο πια να πάει? Βασικά έχω και ένα θέμα με τον εξωτερικό τοίχο. Είχα αλλάξει τα κουφώματα και τζάμια αλλά θα έκανα την μόνωση το φθινόπωρο. Οπότε έχω να μαζέψω απώλειες ακόμα. Δε νομίζω να αλλάξει την κατανάλωση, απλά θα μπορώ να έχω ζητούμενη 27-27,5. 

Α επειδή είδα ότι γίνεται και συζήτηση για τα eco-silent mode. Τουλάχιστον στο perfera, όσο και να καταναλώνει, με την ενεργοποίηση του silent mode πέφτει και δεν το έχω δει πάνω από 400watt. 

Αμα το αφήσεις 24 ωρο θα πέσει 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, insomniagfg είπε

υποτιθεται ειναι ανωτερης κατηγοριας, 9αρια entry atxc εχουν κατω απο 200. Βεβαια οπως παντα ισχυει το αλλος χωρος.

Δεν έχει βγει ακόμη το αεικίνητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως σήμερα είναι μέρα καταναλώσεων.. Το 24αρι Shorai με ζήτηση 27 και εξωτερική 38,9 είναι στα 550 w περίπου.

Το εντυπωσιακό είναι τα 2 χρέπια AUX. Τα συντόνισα και δουλεύουν μέσω Home Assistant. Είναι σε 11 τμ κρεβατοκάμαρες το καθένα. Με ζήτηση 26,5 αυτή τη στιγμή είναι στα 200w και το κυριότερο η ατμοσφαιρα στα δωμάτια πάρα πολύ καλή.

Ειδικά για το παιδικό, επειδή έχω επιδότηση σκεφτόμουν μήπως το άλλαζα με arata. Δεν είμαι πλέον σίγουρος ότι θα το κάνω... 

 

image.png.7e3324bb95dcbadb765c2d22cb86b14a.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Όντως σήμερα είναι μέρα καταναλώσεων.. Το 24αρι Shorai με ζήτηση 27 και εξωτερική 38,9 είναι στα 550 w περίπου.

Το εντυπωσιακό είναι τα 2 χρέπια AUX. Τα συντόνισα και δουλεύουν μέσω Home Assistant. Είναι σε 11 τμ κρεβατοκάμαρες το καθένα. Με ζήτηση 26,5 αυτή τη στιγμή είναι στα 200w και το κυριότερο η ατμοσφαιρα στα δωμάτια πάρα πολύ καλή.

Ειδικά για το παιδικό, επειδή έχω επιδότηση σκεφτόμουν μήπως το άλλαζα με arata. Δεν είμαι πλέον σίγουρος ότι θα το κάνω... 

 

image.png.7e3324bb95dcbadb765c2d22cb86b14a.png

Άστα να κάνουν ονοφ μέχρι να σβήσει ο ☀️

@Specs σήμερα θα έχεις sensira 9αρι ( και carrier 9αρι για τους υπόλοιπους)

Screenshot_2023-07-23-11-55-40-35_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg.63daf99ea6d613fdd6aa4b1bff972a15.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, liakjim said:

Άστα να κάνουν ονοφ μέχρι να σβήσει ο ☀️

Εννοείται! με 400€ και τα 2 δεν με απασχολεί αν πάθουν κάτι (που δεν πρόκειται)

Επειδή μάλιστα τα δωμάτια δεν έχουν μεγάλες απώλειες, σκέψου να πάρω τo arata και να ξεκινήσει και αυτό τα on-off, πράγμα που δεν αποκλείω. Υπάρχουν μάλιστα σημαντικές πιθανότητες. Θυμίζω την περίπτωση του @alexdeskas που έβαλε 9αρι daikin (για καλύτερα όπως σκέφτομαι εγώ) και του έκανε on-off συνεχώς.. Με τα on-off έχω ξαναπεί την γνώμη μου από την εμπειρία μου πλέον. Όσο δεν επηρεάζουν την θερμική άνεση δεν με απασχολούν. On off κάνει και το shorai και από άποψη κλιματισμου/οικονομίας/άνεσης είναι μια χαρά.

Ωραία τα στρωτά διαγράμματα και τα χαμηλά watt αλλά στο τέλος της ημέρας αυτό που έχει σημασία είναι το πως αισθανόμαστε μέσα στο σπίτι.. Βλέπουμε τι γίνεται με υγρασίες, ρεύματα κλπ. Τα διαγράμματα λένε την μισή αλήθεια συνήθως.. 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, dimostr said:

θα τον πιουμε σημερα , 41,4 ηδη 

Μου κανει εντυπωση ο ρυθμος ανοδου την τελευταια ωρα , μιας κ φυλαω καραουλι καθε μισο βαθμο κ καταγραφω ...δεν τοχω ξαναδει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Μου κανει εντυπωση ο ρυθμος ανοδου την τελευταια ωρα , μιας κ φυλαω καραουλι καθε μισο βαθμο κ καταγραφω ...δεν τοχω ξαναδει!

Έχει ριπές αέρα που ε8ναι λες και ανοίγεις το φούρνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, dimostr said:

ενεργοποιηση ανεμιστηρα οροφης με αναποδη λειτουργια και το αποτελεσμα αμμεσο στην καταναλωση

μετα απο λιγο θα επανελθει ομως ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η έχω πολύ λίγες απώλειες η η μιτσουμπα είναι εργαλείο. Καίει περί τα 4 kw το 24ωρο με ζήτηση 24 και χώρο στους 25,5

Screenshot_20230723_120837_Shelly Smart Control.jpg

Και το ωραίο ότι έχω αρκετες ώρες ανοιχτή μπαλκονόπορτα να μπαινοβγαίνουν οι γατες

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...