Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερινό high για εμένα αλλά το αποδίδω σε 3ωρη διακοπή ρεύματος από 11-2 το μεσημέρι με ανοιχτά όλα και μέσα 29 βαθμούς αφού τα παιδιά έκαναν πισίνα έξω στο μπαλκόνι 

Υπενθύμιση, πρόκειται για το ταπεινό 24αρι Μόρις των 599ευρώ σε 75τμ  όλα ανοιχτά σε οικοδομή σχεδόν 20ετίας

Screenshot_2023-07-22-23-47-06-42_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 minutes ago, energy52 said:

Ισχυει, αλλα με τοσο ακραιες θερμοκρασιες 40-43 ακομη και τα επωνυμα ανεβαζουν τα ελαχιστα watt λογω πτωσης αποδοσης το λεω σωστα;..Ειναι προσφατη βεβαια η τοποθετηση των sensira 9 αλλα αυτο που βλεπω ειναι πως μεχρι 36-37 επαιζαν 160-200 ενω σημερα δεν πεφτουν κατω απο 330-380 με τιποτα.. Οποτε μια αυξημενη καταναλωση θα την εχουμε θελουμε δε θελουμε.

Η αυξηση της εξωτερικης, ισχυει για ολα τα κλιματιστικα μου ομως.

Φυσικα ανεβασαν ρελαντι και τα Sensira / Perfera αλλα οχι να δεχτω οτι ενα υπνοδωματιο, μονο για ψυξη τις ωρες υπνου, που την ημερα εχει 28 το πολυ καθως δεχεται απο τα αλλα δυο λογω ανοικτης πορτας δροσια, θα μου καιει σχεδον οσο αθροιστικα   τα κυριως κλιματιστικα ενος τετραπλασιου και πανω  χωρου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, sonikk είπε

Έχω ένα εννιάρι κλιματιστικό τοποθετημένο πέρυσι.Καινουριο δηλαδή.Επειδη η απόδοση του στον χώρο δεν μας ικανοποιεί σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα 12αρι που είναι πιο δυνατό.

Το ερώτημα μου είναι το εξής.Επειδη ο χαλκοσωληνας από το εσωτερικό μηχάνημα που φεύγει προς την ταράτσα είναι 15 μέτρα  απόσταση γιατί φεύγει από φωταγωγό και μεσολαβεί άλλος όροφος για να αποφύγω το κόστος της αλλαγής χαλκοσωλήνα που μου στοίχισε 300 ευρώ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος χαλκοσωληνας για την σύνδεση του νέου κλιματιστικού;

9αρια και 12αρια, σχεδόν όλα χρησιμοποιούν ίδιες διατομές σωλήνων, νομίζω 1/4&3/8

Το θέμα είναι άλλο.., στα 15 μέτρα μήκος σωληνώσεων, ειδικά σε 15 μέτρα διαφορά ύψους (μανομετρικό), δεν ξέρω κανένα 9αρι να είναι εντάξει, ίσως κάποια πολύ καλά μοντέλα.. 

Επίσης μετά τα 5 ή 7 μέτρα, πρόσθεσε εκείνος έξτρα ψυκτικό υγρό; όσα γραμμάρια λέει ο κατασκευαστής ανά επιπλέον μέτρο ή δεν ασχολήθηκαν;

Ποιο κλιματιστικό έχεις συγκεκριμένα; τι υψομετρική διαφορά έχει η εσωτερική από την εξωτερική μονάδα;

Κάτι στην εγκατάσταση μου βρωμάει (ως συνήθως)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

Άρα είναι για φάπες ο τύπος. Ούτε και 3μ σωλήνα έχω... 

Οι ταινίες είναι επειδή μια φορά εγώ το καθάρισα και κόπηκε εκείνο το λαστιχένιο στην άκρη. 

 

 

20230722_192508.jpg

20230722_192512.jpg

Οκ, εκεί πάνω που είναι νομίζω ότι είναι ψιλονορμαλ να το πάει έτσι.

Το μήκος του χαλκοσωλήνα είναι όντως θέμα αν είναι κάτω από 3μ αλλά αν δεν έχεις θόρυβο, χεστο τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το μήκος του χαλκοσωλήνα είναι όντως θέμα αν είναι κάτω από 3μ αλλά αν δεν έχεις θόρυβο, χεστο τώρα.

Οχι, δεν έχω καθόλου θόρυβο. Από απόδοση, χάνει όμως? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οχι, δεν έχω καθόλου θόρυβο. Από απόδοση, χάνει όμως? 

Πιθανότατα όχι αρκεί να έχει γίνει κενό να αντλία.

55 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

9αρια και 12αρια, σχεδόν όλα χρησιμοποιούν ίδιες διατομές σωλήνων, νομίζω 1/4&3/8

Το θέμα είναι άλλο.., στα 15 μέτρα μήκος σωληνώσεων, ειδικά σε 15 μέτρα διαφορά ύψους (μανομετρικό), δεν ξέρω κανένα 9αρι να είναι εντάξει, ίσως κάποια πολύ καλά μοντέλα.. 

Επίσης μετά τα 5 ή 7 μέτρα, πρόσθεσε εκείνος έξτρα ψυκτικό υγρό; όσα γραμμάρια λέει ο κατασκευαστής ανά επιπλέον μέτρο ή δεν ασχολήθηκαν;

Ποιο κλιματιστικό έχεις συγκεκριμένα; τι υψομετρική διαφορά έχει η εσωτερική από την εξωτερική μονάδα;

Κάτι στην εγκατάσταση μου βρωμάει (ως συνήθως)

Πάντως το asyg09kmta ναι μεν χάνει ένα 10% , που δεν είναι και λίγο, αλλά μέχρι τα 15μ είναι οκ χωρίς έξτρα φρεον. Ας πει μοντέλο ο φίλος

Screenshot-2023-07-23-01-01-22-41-e2d5b3


Screenshot-2023-07-23-01-01-48-87-e2d5b3

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πιθανότατα όχι αρκεί να έχει γίνει κενό να αντλία.

Πάντως το asyg09kmta ναι μεν χάνει ένα 10% , που δεν είναι και λίγο, αλλά μέχρι τα 15μ είναι οκ χωρίς έξτρα φρεον. Ας πει μοντέλο ο φίλος

Screenshot-2023-07-23-01-01-22-41-e2d5b3


Screenshot-2023-07-23-01-01-48-87-e2d5b3

 

 

Ένα 9αρι midea είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσάς δηλαδή μετά από πρόσφατο καθαρισμό και μετά από κάποια χρησή δεν μυρίζει καθόλου σε όλη τη διάρκεια της λειτουργίας???

Εγώ τώρα πριν το βάλω στην αφύγρανση το έβαλα να δουλέψει στην λειτουργία fan. Μετά από τρία λεπτά ξεκίνησε να μυρίζει σχετικά έντονα και κάπου στο πεντάλεπτο σταμάτησε! Μετά το γύρισα για μία ώρα στην αφύγρανση δεν σταμάτησε καθόλου ο συμπιεστής. Το ξαναγύρισα στο φαν μεγάλη σκάλα για 10 λεπτά δεν μύρισε καθόλου άντε για να γίνω μίζερος ίσως μία ιδέα..

Το θέμα είναι μετά τον καθαρισμό που του κάνω για τις πρώτες δύο μέρες φουλ χρήση δεν κάνει κιχ από οσμή! Στη συνέχεια ξεκινάει διακριτικά μέχρι που έρχεται η μπόχα!!!

Αυτό που περιγράφω τώρα φαν-ψυξη-φαν το κάνω πρώτη φορά για να βγάλω κάποια συμπεράσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, sonikk said:

Ένα 9αρι midea είναι.

Δεν ξέρω ποιο μοντέλο Midea 9k btu έχεις, αλλά, κοιτάζοντας τώρα ένα Midea Breezeles για παράδειγμα, βλέπω ότι το μέγιστο υποδεικνυόμενο ύψος της διαδρομής ψύξης (για μονάδες 9k και 12k) είναι μόνο 10 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα να μαθαίνω λίγο λίγο και το Perfera  (αφού το άφησα να δουλέψει και δεν το πείραζα συνέχεια). 

Χθες που το είχα ανοιχτό 13 ώρες (10.30-23.30) έκαψε 3.78kwh. Για ζητούμενη 28,5. Προχθές, με ζητούμενη 28, δούλεψε 17.30-23.30 και έκαψε 5.81kwh! Μάλιστα ήταν πιο δροσερή η αίσθηση. ήταν χθες που δεν πρόλαβε να "ανάψει" το σπίτι.  Αυτά  για να καταλάβουμε (και γω μαζί) πως είναι καλύτερα να τα λειτουργούμε και οικονομικότερα και με λιγότερη ταλαιπωρία για το μηχάνημα.

Αυτό που έχω ανησυχεί ελαφρώς είναι ένας θόρυβος που μεταφέρεται από την εξωτερική μονάδα στο σπίτι όταν δουλεύει περίπου στην περιοχή των 200-600watts. Είναι κρεμασμένη η μονάδα και δεν μπήκαν αντικραδασμικά. Δε θα έλεγα ότι ακούγεται κάποιος θόρυβος όταν είσαι από κάτω. Πρόσεξα όμως ότι δονείται αρκετά το κάτω κούμπωμα της μονάδας. Όταν το πιέζω πολύ ελαφρά με το δάχτυλο σταματάει η ενόχληση. Να φωνάξω κάποιον? 

9.20 και ήδη 34+ βαθμοί έξω. Ελπίζω να μην έχουμε θέματα με τη συνολική κατανάλωση. Λίγο που κυκλοφορώ βλέπω ότι ακόμα λειτουργούν κάτι κλιματιστικά NOBU, FIDJI...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sonikk είπε

Ένα 9αρι midea είναι.

Δες το ταμπελάκι από εσωτερική ή εξωτερική μονάδα και πες μας ποιο είναι συγκεκριμένα (ή ανέβασε φωτο)

Πιθανόν να μην είναι το μηχάνημα αυτό για τόσο μεγάλο μήκος σωληνώσεων, ειδικα τα mideo-ειδη στα μέχρι 10 μέτρα πρέπει να πάνε.. 

Φυσικά και με συντελεστή μείωσης απόδοσης λόγω σωληνώσεων, το 9αρι έχει γίνει 7αρι με τόσα μέτρα σωλήνα, ειδικά στην ψύξη..

Η εγκατάσταση έγινε από δικό σου ψυκτικό ή συνεργάτη πολυκαταστηματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sonikk είπε

Έχω ένα εννιάρι κλιματιστικό τοποθετημένο πέρυσι.Καινουριο δηλαδή.Επειδη η απόδοση του στον χώρο δεν μας ικανοποιεί σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα 12αρι που είναι πιο δυνατό.

Το ερώτημα μου είναι το εξής.Επειδη ο χαλκοσωληνας από το εσωτερικό μηχάνημα που φεύγει προς την ταράτσα είναι 15 μέτρα  απόσταση γιατί φεύγει από φωταγωγό και μεσολαβεί άλλος όροφος για να αποφύγω το κόστος της αλλαγής χαλκοσωλήνα που μου στοίχισε 300 ευρώ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος χαλκοσωληνας για την σύνδεση του νέου κλιματιστικού;

9,000 btu και 15 μέτρα απόσταση... έγινε συμπλήρωση ψυκτικού υγρού βάση κατασκευαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, christiD said:

Άρχισα να μαθαίνω λίγο λίγο και το Perfera  (αφού το άφησα να δουλέψει και δεν το πείραζα συνέχεια). 

Χθες που το είχα ανοιχτό 13 ώρες (10.30-23.30) έκαψε 3.78kwh. Για ζητούμενη 28,5. Προχθές, με ζητούμενη 28, δούλεψε 17.30-23.30 και έκαψε 5.81kwh! Μάλιστα ήταν πιο δροσερή η αίσθηση. ήταν χθες που δεν πρόλαβε να "ανάψει" το σπίτι.  Αυτά  για να καταλάβουμε (και γω μαζί) πως είναι καλύτερα να τα λειτουργούμε και οικονομικότερα και με λιγότερη ταλαιπωρία για το μηχάνημα.

Αυτό που έχω ανησυχεί ελαφρώς είναι ένας θόρυβος που μεταφέρεται από την εξωτερική μονάδα στο σπίτι όταν δουλεύει περίπου στην περιοχή των 200-600watts. Είναι κρεμασμένη η μονάδα και δεν μπήκαν αντικραδασμικά. Δε θα έλεγα ότι ακούγεται κάποιος θόρυβος όταν είσαι από κάτω. Πρόσεξα όμως ότι δονείται αρκετά το κάτω κούμπωμα της μονάδας. Όταν το πιέζω πολύ ελαφρά με το δάχτυλο σταματάει η ενόχληση. Να φωνάξω κάποιον? 

9.20 και ήδη 34+ βαθμοί έξω. Ελπίζω να μην έχουμε θέματα με τη συνολική κατανάλωση. Λίγο που κυκλοφορώ βλέπω ότι ακόμα λειτουργούν κάτι κλιματιστικά NOBU, FIDJI...

Για 12ρι perfera θα περιμενα κατι καλυτερο για το 13ωρο, βγαινει δηλαδη 290w την ωρα.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...