Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

24ωρη κάνει όπως αρχικά έγραψε :)

Ωραία , οποτε η προσοχή στρέφεται στην εγκατάσταση την διαρρύθμιση και ποσό συχνά ανοίγει πόρτες και αλλα σχετικά με την λειτουργία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, dimostr said:

νομιζω ότι έχει γίνει πλέον αδιαμφισβήτητο ότι σε τέτοιες συνθήκες το να αφήνουμε τα σπίτια να βράζουν δε πρόκειται να μας βοηθήσουν πουθενά ούτε στην άνεση ούτε στην οικονομία 

Θα θυμασαι που ημουν αντιθετος στην 24/7 λειτουργια, τωρα ειμαι ομως στην αντιθετη οχθη.

Αυτο δεν το εκανα δεκτο τυχαια.

Περα απο οσα διαβαζα εδω μεσα, σαν απιστος Θωμας αν δεν εκανα τις μετρησεις μου και τις δοκιμες μου δεν θα το αποδεχομουν.

Και κυριως λογω χαρακτηρα, αν δεν μαθαινα το γιατι γινεται αυτο, αποδοχη γιοκ!

Αλλιως θα ημουν με τις θρησκειες κι οχι με την επιστημη.

Ομως, (αυτο ας το διαβασουν προσεκτικα οι φιλοι εδω μεσα) οταν μετρησα για συγκριση την καταναλωση της περιστασιακης ως προς την συνεχομενη 24/7 λειτουργια, εκεινο που ελλειπε απο το παζλ ηταν (και το ειδα αργοτερα) πως για την αναπληρωση οταν επιστρεφει σε λειτουργια το κλιματιστικο, θα δουλευει φυσικα σε υψηλη ισχυ, αλλα το κυριαρχο ειναι πως ο βαθμος αποδοσης σε αυτη την ισχυ ειναι πολυ μικροτερος απο την λειτουργια σε μερικο φορτιο.

Ετσι τωρα που εξω παιζει 40+ επι μερες, οταν παμε για υπνο το βραδυ αλλαζουμε την ταχυτητα του ανεμιστηρα στο φουλ απο το αυτοματο και κατα κανονα ησυχο που το εχουμε οσο καθομαστε.

Ηδη με το που επεστρεψα απο το εξωτερικο και αρχισα την λειτουργια αυτη, εχω σχεδον ιδια καταναλωση με τις προηγουμενες , δροσερες ημερες.

Ειπαμε, αμα μετρηθηκε και φανηκε, γινεται αποδεκτο...

Το πινακακι εξελ που συγκεντυρωνω ειναι πολυ τρομακτικο!

Οσο τρομακτικο ειναι το TCL που για ενα υπνοδωματι , η περιστασιακη χρηση παιζει 500-600 watt και δυστυχως @liakjim δεν μου βγηκε κι αυτο που δοκιμαζα με την κλειστη πορτα και συνεχομενη χρηση, ισως ειναι ενδεικτικο το peak με 666 watt, παρολο που για πολλες ωρες ειχε στρωσει στα 145 watt. 6 και 7 kwh το 24ωρο για ενα υπνοδωματιο ειναι αδιανοητο. Αβυσσος η συμπεριφορα των κινεζοειδων!)

Δες τα διαγραμματα...

Spoiler

IMG_8679.jpg.02e9ffd9fcb30e48c84234d363afde90.jpgIMG_8680.jpg.21fe45f7b895e15ee378100970862b50.jpg

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

tumbleweed GIF

ίσως σε βοηθήσουν άλλα μέλη , μήπως σε ψύξη και τα συχνά πλέον 40άρια θέλει άλλη θερμοκρασία το εργαλείο

το βράδυ με νορμάλ εξωτερικές θερμοκρασίες πόσο χαμηλά κατεβαίνει η κατανάλωση ?

Λίγο κατω από 300 την νύχτα και γύρω στα 500 την ημέρα

 

 

Screenshot_2023-07-22-21-33-13-01_b1ab2c95cb51406747d41cbee4054d5a.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Θα θυμασαι που ημουν αντιθετος στην 24/7 λειτουργια, τωρα ειμαι ομως στην αντιθετη οχθη.

Αυτο δεν το εκανα δεκτο τυχαια.

Περα απο οσα διαβαζα εδω μεσα, σαν απιστος Θωμας αν δεν εκανα τις μετρησεις μου και τις δοκιμες μου δεν θα το αποδεχομουν.

Και κυριως λογω χαρακτηρα, αν δεν μαθαινα το γιατι γινεται αυτο, αποδοχη γιοκ!

Αλλιως θα ημουν με τις θρησκειες κι οχι με την επιστημη.

Ομως, (αυτο ας το διαβασουν προσεκτικα οι φιλοι εδω μεσα) οταν μετρησα για συγκριση την καταναλωση της περιστασιακης ως προς την συνεχομενη 24/7 λειτουργια, εκεινο που ελλειπε απο το παζλ ηταν (και το ειδα αργοτερα) πως για την αναπληρωση οταν επιστρεφει σε λειτουργια το κλιματιστικο, θα δουλευει φυσικα σε υψηλη ισχυ, αλλα το κυριαρχο ειναι πως ο βαθμος αποδοσης σε αυτη την ισχυ ειναι πολυ μικροτερος απο την λειτουργια σε μερικο φορτιο.

Ετσι τωρα που εξω παιζει 40+ επι μερες, οταν παμε για υπνο το βραδυ αλλαζουμε την ταχυτητα του ανεμιστηρα στο φουλ απο το αυτοματο και κατα κανονα ησυχο που το εχουμε οσο καθομαστε.

Ηδη με το που επεστρεψα απο το εξωτερικο και αρχισα την λειτουργια αυτη, εχω σχεδον ιδια καταναλωση με τις προηγουμενες , δροσερες ημερες.

Ειπαμε, αμα μετρηθηκε και φανηκε, γινεται αποδεκτο...

Το πινακακι εξελ που συγκεντυρωνω ειναι πολυ τρομακτικο!

Οσο τρομακτικο ειναι το TCL που για ενα υπνοδωματι , η περιστασιακη χρηση παιζει 500-600 watt και δυστυχως @liakjim δεν μου βγηκε κι αυτο που δοκιμαζα με την κλειστη πορτα και συνεχομενη χρηση, ισως ειναι ενδεικτικο το peak με 666 watt, παρολο που για πολλες ωρες ειχε στρωσει στα 145 watt. 6 και 7 kwh το 24ωρο για ενα υπνοδωματιο ειναι αδιανοητο. Αβυσσος η συμπεριφορα των κινεζοειδων!)

Δες τα διαγραμματα...

  Απόκρυψη περιεχομένων

IMG_8679.jpg.02e9ffd9fcb30e48c84234d363afde90.jpgIMG_8680.jpg.21fe45f7b895e15ee378100970862b50.jpg

 

Πάντα είναι χρήσιμο η επιβεβαίωση για την χρήση  να έρχεται  και μέσα από στοιχεία πέρα από την απλή εκτίμηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Αβυσσος η συμπεριφορα των κινεζοειδων!)

Πιστεύω ότι σε αυτό παίζει ρόλο ότι σχεδόν στη πλειοψηφία τους αυτά τα κλιματιστικά στα φορτία σχεδιασμου έχουν το παράδοξο στη θερμή ζώνη να έχουν μεγαλύτερο φορτιο από ότι στη μέση , όλο,αυτ9 δείχνει μια αδυναμία στον προγραμματισμό και γενικά στον ορθολογισμό χρήσης κάτι που επηρεάζει σαφώς και την λειτουργία ψύξης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

6 και 7 kwh το 24ωρο για ενα υπνοδωματιο ειναι αδιανοητο. Αβυσσος η συμπεριφορα των κινεζοειδων!)

Ναι, είναι αδιανόητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Specs είπε

τουλαχιστον να δω ΕΕR...

Κατρακυλά η κατανάλωση, εκτοξεύεται το eer.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/NZhEYJjwyJce5YYWWBqI5KZfTLRHlw4g

image.png.c52eee67818c9331b5d76ffad7e70779.png

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα εννιάρι κλιματιστικό τοποθετημένο πέρυσι.Καινουριο δηλαδή.Επειδη η απόδοση του στον χώρο δεν μας ικανοποιεί σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα 12αρι που είναι πιο δυνατό.

Το ερώτημα μου είναι το εξής.Επειδη ο χαλκοσωληνας από το εσωτερικό μηχάνημα που φεύγει προς την ταράτσα είναι 15 μέτρα  απόσταση γιατί φεύγει από φωταγωγό και μεσολαβεί άλλος όροφος για να αποφύγω το κόστος της αλλαγής χαλκοσωλήνα που μου στοίχισε 300 ευρώ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος χαλκοσωληνας για την σύνδεση του νέου κλιματιστικού;

Επεξ/σία από sonikk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sonikk είπε

Έχω ένα εννιάρι κλιματιστικό τοποθετημένο πέρυσι.Καινουριο δηλαδή.Επειδη η απόδοση του στον χώρο δεν μας ικανοποιεί σκέφτομαι να το αλλάξω με ένα 12αρι που είναι πιο δυνατό.

Το ερώτημα μου είναι το εξής.Επειδη ο χαλκοσωληνας από το εσωτερικό μηχάνημα που φεύγει προς την ταράτσα είναι 15 μέτρα  απόσταση γιατί φεύγει από φωταγωγό και μεσολαβεί άλλος όροφος για να αποφύγω το κόστος της αλλαγής χαλκοσωλήνα που μου στοίχισε 300 ευρώ θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο ίδιος χαλκοσωληνας για την σύνδεση του νέου κλιματιστικού;

Αν το νέο θέλει της ίδια διαμέτρου στους χαλκοσωλήνες, γιατί όχι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

6 και 7 kwh το 24ωρο για ενα υπνοδωματιο ειναι αδιανοητο. Αβυσσος η συμπεριφορα των κινεζοειδων!)

Ισχυει, αλλα με τοσο ακραιες θερμοκρασιες 40-43 ακομη και τα επωνυμα ανεβαζουν τα ελαχιστα watt λογω πτωσης αποδοσης το λεω σωστα;..Ειναι προσφατη βεβαια η τοποθετηση των sensira 9 αλλα αυτο που βλεπω ειναι πως μεχρι 36-37 επαιζαν 160-200 ενω σημερα δεν πεφτουν κατω απο 330-380 με τιποτα.. Οποτε μια αυξημενη καταναλωση θα την εχουμε θελουμε δε θελουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάποιοι τεμπέληδες ψυκτικοί το ρίχνουν μέσα στην εξωτερική. Πιο σωστά θέλει σύνδεση με ταυ απέξω.

Για το λεκανάκι εξαρτάται το μοντέλο αλλά κατά 99% θέλει αφαίρεση του πλαστικού καλύμματος (από πανεύκολο μέχρι άστο καλύτερα).

Άρα είναι για φάπες ο τύπος. Ούτε και 3μ σωλήνα έχω... 

Οι ταινίες είναι επειδή μια φορά εγώ το καθάρισα και κόπηκε εκείνο το λαστιχένιο στην άκρη. 

 

 

20230722_192508.jpg

20230722_192512.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...