Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 minutes ago, dimostr said:

Κανε διαγραφή ιστορικού η μόνο την συγκεκριμένη αναζητηση και ξαναμπές 

Δεν παίζει με τιποτα πουθενα σε καμια συσκευη σε μενα, διαγραφή έκανα σε 2 browsers και δεν. Περιεργα πράγματα. Καταφερα μονο μέ firefox private window να μπω κανονικά και να ψαχουλέψω τα έγγραφα να τα εχω και ηλεκτρονικά. Σ ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Klausx είπε

Θα φτιάξει απλά θέλει καλό τύλιγμα, μετά θα ιδρώνουν μόνο οι βάνες και το νερό θα καταλήγει στην αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας.

Οκ ευχαριστώ,μίλησα σήμερα μαζί του είπε θα έρθει να το κάνει θα αναμένω λίγο αλλιώς θα το κάνω εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απώλειες απο μη ικανοποιητική/βασική μόνωση των εξωτερικών σωληνώσεων είναι μετρήσιμες ?

Spoiler
11 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Δεν παίζει με τιποτα πουθενα σε καμια συσκευη σε μενα, διαγραφή έκανα σε 2 browsers και δεν. Περιεργα πράγματα. Καταφερα μονο μέ firefox private window να μπω κανονικά και να ψαχουλέψω τα έγγραφα να τα εχω και ηλεκτρονικά. Σ ευχαριστώ

καθαρισμό cookies να κάνεις για τη συγκεκριμένη σελίδα που έχεις το πρόβλημα , εκτός αν στο private mode δεν ήταν ενεργοποιημένο κάποιο πρόσθετο που δημιουργούσε το πρόβλημα

31 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Ένα feedback και από εμένα μετά την τοποθέτηση του Toshiba RAS-B16J2KVSG-E/RAS-16J2KVSG-E . Κέντρο Αθήνα, αυτές τις ημέρες μου καίει γύρω στις 7 με 8 KW την ημέρα με ζητούμενη θερμοκρασία στους 28. (Σε λειτουργία όλο το 24ωρο.) 

τ.μ. ? μόνωση / απώλειες ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Έχω το εν λόγω https://www.skroutz.gr/s/18979057/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZS-W-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#reviews σε 18αρη. Μόνωση μέσα έξω στο σπίτι και το καίω όλη μέρα στους 26 βαθμούς στη χαμηλότερη σκάλα τι να περιμένω από κατανάλωση? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Οι απώλειες απο μη ικανοποιητική/βασική μόνωση των εξωτερικών σωληνώσεων είναι μετρήσιμες ?

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

καθαρισμό cookies να κάνεις για τη συγκεκριμένη σελίδα που έχεις το πρόβλημα , εκτός αν στο private mode δεν ήταν ενεργοποιημένο κάποιο πρόσθετο που δημιουργούσε το πρόβλημα

τ.μ. ? μόνωση / απώλειες ?

37τμ, με μισό-ανοιγμένη μία εσωτερική πόρτα όσο λειτουργεί, και με κακή μόνωση. (Τελευταίος όροφος χώρις να υπάρχει δώμα από πάνω).

Απώλειες μου είχε βγάλει 3500, αλλά πιστεύω ότι είναι παραπάνω.Την προηγούμενη εβδοάδα (πριν βάλω το air-condition). είχαμε γύρω στους 33.5 βαθμούς μέσα στο σαλόνι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, emiliosk είπε

37τμ, με μισό-ανοιγμένη μία εσωτερική πόρτα όσο λειτουργεί, και με κακή μόνωση. (Τελευταίος όροφος χώρις να υπάρχει δώμα από πάνω).

Απώλειες μου είχε βγάλει 3500, αλλά πιστεύω ότι είναι παραπάνω.Την προηγούμενη εβδοάδα (πριν βάλω το air-condition). είχαμε γύρω στους 33.5 βαθμούς μέσα στο σαλόνι. 

μήπως ήθελε 24άρι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Μόνωση μέσα έξω στο σπίτι

Δε τρέχεις το εργαλείο υπολογισμού 

10 λεπτά πριν, emiliosk είπε

και με κακή μόνωση. (Τελευταίος όροφος χώρις να υπάρχει δώμα από πάνω).

 

10 λεπτά πριν, emiliosk είπε

37τμ

 

 

10 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Απώλειες μου είχε βγάλει 3500, αλλά πιστεύω ότι είναι παραπάνω.

Λιγο μπερδεμενα τα λες , δε κανεις ένα κόπο να ξανά τρεξεις το εργαλείο υπολογισμού , αυτό με τη πόρτα πως θα υπολογιστεί 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Καλησπέρα σας. Έχω το εν λόγω https://www.skroutz.gr/s/18979057/Mitsubishi-Heavy-Industries-SRK-SRC-50ZS-W-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A.html#reviews σε 18αρη. Μόνωση μέσα έξω στο σπίτι και το καίω όλη μέρα στους 26 βαθμούς στη χαμηλότερη σκάλα τι να περιμένω από κατανάλωση? Ευχαριστώ πολύ.

Βάλε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο 

Όταν βάζεις χαμηλή σκάλα μπορεί να μην καλύψει τον χώρο... στα Inverter κλιματιστικά ανεμιστήρας auto..

Κουτουρου χωρίς να έχουμε στοιχεία θα σου πω 8-12kwh

Αν θες δοκίμασε και το 3D Auto που κινεί τις περσίδες εμένα μου φαίνεται καλή αυτή η λειτουργία 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Βάλε τον ανεμιστήρα στο αυτόματο 

Όταν βάζεις χαμηλή σκάλα μπορεί να μην καλύψει τον χώρο και δεν ανεβάζει υψηλή... στα Inverter κλιματιστικά ανεμιστήρας auto..

Κουτουρου χωρίς να έχουμε στοιχεία θα σου πω 8-12kwh

 

Σε υπερ ευχαριστώ πολύ!!! Είσαι υπέροχος. Δηλαδή το μήνα κανένα να υπολογίζω κανένα 100 το μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
10 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Σε υπερ ευχαριστώ πολύ!!! Είσαι υπέροχος. Δηλαδή το μήνα κανένα να υπολογίζω κανένα 100 το μήνα?

πάλι σχετικό , απο ~0,14 με 0,21+ (και αρκετά πάνω)  η κιλοβατώρα ,χωρίς πάγια πάροχου&ΔΕΔΔΗΕ ,

εξαρτάται απο πάροχο, αν έχεις νυχτερινό και κατα πόσο "σπάει" εκεί απο το σύνολο , πόσο ανεβαίνεις την κλίμακα των ΥΚΩ

edit είναι και το αν έχει κοινωνικό τιμολόγιο , αν ξεπερνάς το όριο ή όχι , αν είσαι σε ειδική περίπτωση με μηχανική υποστήριξη κτλ κτλ

το πόσο ακριβώς δεν είναι για το παρών νήμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε τρέχεις το εργαλείο υπολογισμού 

 

 

 

Λιγο μπερδεμενα τα λες , δε κανεις ένα κόπο να ξανά τρεξεις το εργαλείο υπολογισμού , αυτό με τη πόρτα πως θα υπολογιστεί 

Αφου έχεις κάνει παράθεση από δύο διαφορετικά άτομα  :)

27 λεπτά πριν, korakios είπε

μήπως ήθελε 24άρι ?

Επειδή καίει πολλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Επειδή καίει πολλά?

ναι , ξανατρέξε το εργαλείο με 19 18 βαθμούς ζήτηση απο όσο λένε οι οδηγίες για ψύξη

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Αφου έχεις κάνει παράθεση από δύο διαφορετικά άτομα  :)

Είστε δυο διαφορετικές περιπτώσεις αλλα και οι δυο πρεπει να τρέξετε το εργαλείο υπολογισμού , ο ενας για να δούμε πόσες απωλειες έχει και ο άλλος για να επιβεβαιώσει τις απωλειες που έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,να καταθέσω και γω την εμπειρία μου από το Toshiba edge 24αρι.Προσπαθει να καλύψει μεζονέτα 120 τ.μ.,τοποθετημένο στον πάνω όροφο στο σημείο της σκάλας που βλέπει και τον κάτω όροφο(ξέρω ότι είναι ανεπαρκές θα μπει και 2ο στον κάτω οροφο).Για την ώρα σε συνθήκες καύσωνα από 39-43 & νύχτα 22-28 τις τελευταίες 5 ημέρες 24ωρη λειτουργία έχω υπολογίσει ότι καταναλώνει από 12 -15 kwh το 24ωρο ανάλογα την εξωτερική.Ζητηση από 26 έως 28 βαθμούς (το ανεβοκατεβαζω όταν λειπουμε).Μετρητή κατανάλωσης δεν διαθέτω αλλά γνωρίζω την υπόλοιπη κατανάλωση του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

42 πλέον και το Shorai με 27 ζήτηση καλά κρατάει 

παραδοξως η θερμοκρασία έκανε άλμα τώρα το απόγευμα μετά τις έξι 

 

IMG_0254.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...