Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω. Μολις παρελαβα ενα Toshiba Edge White 16, με την εξωτερικη μοναδα RAS-16J2AVSG-E1, και στην αποδειξη η εξωτερικη μοναδα αναγραφεται ως Haori RAS-16J2AVSG-E1. Στο google τα περισσοτερα αποτελεσματα για Toshiba Ege 16 μου δειχνουν ως εξωτερικη μοναδα την RAS-16J2AVSG-E. Μηπως εχει γινει καποιομ λαθος?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, nik33134 said:

Χαιρετω. Μολις παρελαβα ενα Toshiba Edge White 16, με την εξωτερικη μοναδα RAS-16J2AVSG-E1, και στην αποδειξη η εξωτερικη μοναδα αναγραφεται ως Haori RAS-16J2AVSG-E1. Στο google τα περισσοτερα αποτελεσματα για Toshiba Ege 16 μου δειχνουν ως εξωτερικη μοναδα την RAS-16J2AVSG-E. Μηπως εχει γινει καποιομ λαθος?

Εμενα αναφέρονταν ως RAS-13J2AVSG-E EDGE-HAORI στην αποδειξη για το 13ρι αντίστοιχα η εξωτερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nik33134 είπε

Χαιρετω. Μολις παρελαβα ενα Toshiba Edge White 16, με την εξωτερικη μοναδα RAS-16J2AVSG-E1, και στην αποδειξη η εξωτερικη μοναδα αναγραφεται ως Haori RAS-16J2AVSG-E1. Στο google τα περισσοτερα αποτελεσματα για Toshiba Ege 16 μου δειχνουν ως εξωτερικη μοναδα την RAS-16J2AVSG-E. Μηπως εχει γινει καποιομ λαθος?

Κοιτα στο site της Toshiba 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, nik33134 είπε

πηγα στην σελιδα αλλα δεν ξερω που να δω την πληροφορια για την εξωτερικη μοναδα στο 16αρι

edit

@Kozanitis1 ninja'ed

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimostr said:

 

Αυτο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΑΘΟΣ 

Γιατί; Αφού είναι μικρότερο το wattage τους στην ψύξη, από ό,τι στη θέρμανση, κατά κανόνα, από όσο έχουμε δει στο τόπικ. Υπάρχει κλιματιστικό που να καίει λιγότερο θέρμανση, από ό,τι ψύξη;

 

49 minutes ago, Klausx said:

Όταν η kWh πήγε από 0,03 στα 0,20/40 ή ότι άλλο στέλνουν τι φταίνε τα μηχανήματα; Τα πραγματικά κλιματιστικά κάνουν και για θέρμανση.

Πολλοί θα βγουν χρεωμένοι το μόνο σίγουρο αφού δεν τους κόβει να ζητήσουν αύξηση ή να βρουν καλύτερη δουλειά ώστε να προσαρμοστούν στις νέες αυξήσεις... Εδώ λαϊκή πας για τα βασικά και φεύγει 100σταρα και εσένα σε πείραξε το 1 ευρώ την μέρα για κλιματισμό.

 Έγραψα στο φίλο από πάνω ότι δεν κοστίζει τπτ ένα καλό κλιμα σε ψύξη, κι ότι ΑΝ είναι να φανεί κόστος κάπου, θα φανεί στη θέρμανση. Πώς συνδέεται αυτό με την απάντησή σου; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Kozanitis1 said:
  Reveal hidden contents

image.png.e01f4b4065204c1751bb825ae9f778ab.png

 

Από 3 browsers 2 υπολογιστές και κινητό δεν ανοίγουν τα tab (τεχνικές πληροφορίες, εγγραφα) στο καθε προιόν αλλά ούτε και τα εγγραφα, τι γίνεται μαλλον εγω και η toshiba δε θα τα παμε καλα...

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Από 3 browsers 2 υπολογιστές και κινητό δεν ανοίγουν τα tab (τεχνικές πληροφορίες, εγγραφα) στο καθε προιόν αλλά ούτε και τα εγγραφα, τι γίνεται μαλλον εγω και η toshiba δε θα τα παμε καλα...

Κανε διαγραφή ιστορικού η μόνο την συγκεκριμένη αναζητηση και ξαναμπές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειπαμε ενα 2ημερο απ το σπιτι οποτε μεσα επιασε 32 βαθμους..Ξεκινησα το 18αρι Haier στο καθιστικο και το daikin 25 στην κουζινα ζητηση 27& 28 αντιστοιχα fun3 και τα 2..Επειδη εβλεπα πως δεν πεφτει ευκολα η εσωτερικη και το haier κολλημενο στα 1500w (μαλλον λογικο αφου τα παντα ζεσταθηκαν)  ανεβασα  τη ζητηση κι αυτο στα 28 με τη λογικη να πεσει σταδιακα η θερμοκρασια χωρις να καψει πολυ και πιο μετα να το κατεβασω στο 27..Δε ξερω αν αυτο ειναι το σωστο, θα δειξει τωρα εχω 28,2 κατω απ το κλιματιστικο, ενω πιο μακρια στην τραπεζαρια 28,7. Τραβαει απο 450-500w. Εξωτερικη τωρα 42 με ζεστο αερα, ενω το μεσημερι ηταν καλυτερα..Πολυ δυσκολες συνθηκες! Πιο μετα θα το παω 27 να δουμε και θα μεινει συνεχεια ανοιχτο!

Στην κουζινα το Sensira 9 και με το σιδερωμα της γυναικας πιο πριν καθεται σταθερα στα 350-370w που φανταζομαι θα ναι και το χαμηλοτερο οριο με βαση την εξωτερικη.. 

Screenshot-20230722-161435-Tapo.jpg

Haier-2023-2.jpg

Παντως η δικη μου λογικη στο κλιμα με βαση την ανεση αλλα και την οικονομια ειναι η ρυθμιση της επιθυμητης με βαση την εξωτερικη θερμοκρασια! Αλλο πραγμα να ζητας 26 με 35 κι αλλο 26 με 42..Βεβαια ολα εχουν να κανουν και με το ποσο ευκολα ζεσταινεται καποιος. Στο υπνοδωματιο πχ χθες βραδυ με ρυθμιση 28 και κλειστη πορτα κοιμηθηκαμε πολυ ανετα, με υγρασια το πρωι στο 45% .Το 9αρι ενα παλιο inventor εκαψε 1,5kw 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα feedback και από εμένα μετά την τοποθέτηση του Toshiba RAS-B16J2KVSG-E/RAS-16J2KVSG-E . Κέντρο Αθήνα, αυτές τις ημέρες μου καίει γύρω στις 7 με 8 KW την ημέρα με ζητούμενη θερμοκρασία στους 28. (Σε λειτουργία όλο το 24ωρο.) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...