Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, noths said:

Για να βοηθήσω με τον θόρυβο, κατέγραψα το Haori 16 μου στα 498w.

https://drive.google.com/file/d/15GHeRjjTpm1sf5GdELkEStBhj9r57sf4/view?usp=drivesdk

Τα χαορι που νομιζω εχουν ιδια εξωτερικη με το edge αν δεν κανω λαθος κάνει λιγοτερη φασαρια νομιζω από αυτό που ανεβασα εδώ και ειναι κ 16ρι. Βεβαια έχει αρκετο θορυβο από τον περιβαλλοντα χωρο γι αυτο και εκανα ηχογραφηση βραδυ να μην εχει αυτοκινητα ηχους πολης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Και φαντάζομαι καταλήγει στην αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας που σταζει στην υδρορροή? Είναι εύκολη η πρόσβαση στο λεκανακι? Από περιέργεια να δω αν είναι καθαρό 

Κάποιοι τεμπέληδες ψυκτικοί το ρίχνουν μέσα στην εξωτερική. Πιο σωστά θέλει σύνδεση με ταυ απέξω.

Για το λεκανάκι εξαρτάται το μοντέλο αλλά κατά 99% θέλει αφαίρεση του πλαστικού καλύμματος (από πανεύκολο μέχρι άστο καλύτερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι στο auto , στο silent έχει την ίδια εικόνα , το έχω δοκιμάσει σε όλες τις ταχύτητες του ανεμιστήρα. Το έχω δοκιμάσει και στην αφύγρανση. Πάντα η συμπεριφορά είναι η ίδια. Αν ανοίξεις αρκετή ώρα και μπει ζεστός αέρας δουλεύει για λίγο σωστά μέχρι να πιάσει το offset και μετά συνεχίζει τα πριόνια.

Έχω άλλο ένα το οποίο υποστηρίζει το διπλανό δωμάτιο και ένα διάδρομο με μεγάλες απώλειες που κατά διαστήματα δουλεύει πιο στρωτά. Screenshot_2023-07-22-15-28-57-031_com.tplink_iot.jpg.41a7a3603ee6d1704bb3a3daf4be3f7b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ενεργειακά δεν γίνεται. Αδύνατον. Δεν σε κατηγορώ ότι ψεύδεσαι, αλλά κάπου αλλού κρύβεται η εξήγηση που σου διαφεύγει μιας και το eco δεν κάνει τίποτα άλλο από το να δίνει στο μηχάνημα άλλο offset.

Σίγουρα θα υπάρχει εξήγηση. Φαντάζομαι πως αν μπούμε στη διαδικασία να μετρήσουμε θερμοκρασία αέρα στη είσοδο και στην έξοδο και στις 2 λειτουργίες, ταχύτητα ανεμιστήρα και στις 2 λειτουργίες, όλο και κάτι περισσότερο θα μάθουμε. Εγώ δεν διαθέτω τέτοια εργαλεία αλλά νομιζω πως δεν χρειάζεται κιόλας να μπω σε αυτή τη διαδικασία μόνο και μόνο για να βρω τον λόγο. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Τα χαορι που νομιζω εχουν ιδια εξωτερικη με το edge αν δεν κανω λαθος κάνει λιγοτερη φασαρια νομιζω από αυτό που ανεβασα εδώ και ειναι κ 16ρι. Βεβαια έχει αρκετο θορυβο από τον περιβαλλοντα χωρο γι αυτο και εκανα ηχογραφηση βραδυ να μην εχει αυτοκινητα ηχους πολης.

Στα πόσα watt ήταν το Edge την ώρα που το κατέγραψες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, noths said:

Στα πόσα watt ήταν το Edge την ώρα που το κατέγραψες; 

Καπου 230w, το εχω δει να κατεβαινει μεχρι 210 περιπου. Άμα το βαλω στο μαξ ο ήχος αυτός γίνεται πιο δυνατός αλλά επειδή δουλευει και ο ανεμιστήρας τέρμα πρακτικά χάνεται αυτό το σφύριγμα μέσα στον όλο και μεγαλυτερο θορυβο. Απλα τον ανεμιστηρα εχω τρόπους να τον κόψω με επιλογή silent εξωτερικής όπου χανει αποδοση αλλα τι να κανω...

1 minute ago, mindreader said:

Σκεψου ποσο θα ερθουν οι λογαριασμοι δεη το Σεπτεμβρη, με αυτες τις ζεστες....

Καθε ωρα χωρις κλιματιστικο, η τσεπη σου σου λεει ευχαριστω...

Δε θες να σου πω ομως τι λεει το σώμα σου και το κεφαλι σου χωρις το κλιμα.... δυστυχως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάποιοι τεμπέληδες ψυκτικοί το ρίχνουν μέσα στην εξωτερική. Πιο σωστά θέλει σύνδεση με ταυ απέξω.

Για το λεκανάκι εξαρτάται το μοντέλο αλλά κατά 99% θέλει αφαίρεση του πλαστικού καλύμματος (από πανεύκολο μέχρι άστο καλύτερα).

Ωραία ευχαριστώ, θα το δω αργότερα. 

Και κάτι τελευταίο. Η εξ μονάδα στο δωμάτιο μου είναι σε βορειοδυτικό τοίχο. Καλό είναι να βάλω κάλυμμα για να μην το βλέπεις και ο ήλιος, αλλά και οι καιρικές συνθήκες (βροχή, χιόνι), ε? Σκέφτομαι κάτι σε "Γ" για να έχω πρόσβαση από το παράθυρο που είναι από την αντίθετη μεριά (καθαρίζω που και που με την ηλεκτρική έτσι τριγύρω ότι φτάνω). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, mindreader said:

Σκεψου ποσο θα ερθουν οι λογαριασμοι δεη το Σεπτεμβρη, με αυτες τις ζεστες....

Καθε ωρα χωρις κλιματιστικο, η τσεπη σου σου λεει ευχαριστω...

Με τα 200-250watt ενός καλού κλιματιστικού, ακόμα και στους 40 βαθμούς, μιλάμε για περίπου 1 ευρώ τη μέρα, αστεία ποσά. 20 μέρες αρχοντικής δροσιάς επί καύσωνα = 20 ευρώ. Δε μιλάω για κάποιους που μπορεί να ψυχραίνουν ένα μόνο χώρο του σπιτιού με κάποιο αποδοτικό 9άρι, οπότε εκεί πάμε στα 60-70 σεντς.

Άμα έχεις κάνα δεινόσαυρο ον/οφφ με μ.ο. κατανάλωσης 500-700 βαττ, εκεί την έφαγες. Μπορεί να δίνεις ως και 3 ευρώ τη μέρα χ20 = 60 ευρώ για αρχοντική δροσιά επί καύσωνα.

Τα A/C, πρέπει να γραφεί με κεφαλαία γράμματα στο στίκυ, καίνε πολύ στη θέρμανση. Εκεί είναι που την ψάχνουμε και που χωρούν περιθώρια βελτίωσης.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας βάζω και μια ένδειξη για ένα mitsubishi electric HR35vgk τοποθετημένο σε χώρο που χρειαζόταν 13000 btuScreenshot_2023-07-22-15-39-07-970_com.tplink_iot.jpg.912f172e6a58b1a7400508951eaee1af.jpg .   Άναψε εχθές το βράδυ με εξωτερική 32 , εσωτερική 31 , ζητούμενη 27,5 ( δίνει στο χώρο 26,5) δούλεψε για καμιά ώρα στην μέγιστη ταχύτητα και στην συνέχεια στο 3. Τώρα ο αέρας που ρουφάει η εξωτερική είναι 38. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Σίγουρα θα υπάρχει εξήγηση. Φαντάζομαι πως αν μπούμε στη διαδικασία να μετρήσουμε θερμοκρασία αέρα στη είσοδο και στην έξοδο και στις 2 λειτουργίες, ταχύτητα ανεμιστήρα και στις 2 λειτουργίες, όλο και κάτι περισσότερο θα μάθουμε. Εγώ δεν διαθέτω τέτοια εργαλεία αλλά νομιζω πως δεν χρειάζεται κιόλας να μπω σε αυτή τη διαδικασία μόνο και μόνο για να βρω τον λόγο. 
 

Όντως δεν χρειάζεται μιας και αυτό που θα έβλεπες είναι ότι με εξωτερική 37 που βλέπω ότι έχεις ,το edge 18Κ δουλεύει λιγότερο αποδοτικά στην περιοχή του 20% του φορτίου με τα 360W δίνοντας 1170W μέσα άρα με eer 3,25 , ενώ αν το άφηνες να πάει πχ στο 40% δλδ κοντά στα 527W δίνοντας 2338W , θα δούλευε πιο αποδοτικά με 4,43 eer .

image.png.4c393ca9b865337ec2562234b7b819c3.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σκεψου ποσο θα ερθουν οι λογαριασμοι δεη το Σεπτεμβρη, με αυτες τις ζεστες....

Καθε ωρα χωρις κλιματιστικο, η τσεπη σου σου λεει ευχαριστω...

Πόσες kWh λες ότι θα κάψει κάποιος για 15 μέρες 24ωρης λειτουργίας , εγω πχ για 3 κλιματιστικά τις τελευ5αιες 7 μέρες ένα 18 αρι και δυο 9 άρια με χρήση πάνω από 18-20 ώρες ημερησίως έχω κάψει κάπου 150kwh ποσό μπορεί να στοιχίζει αυτό ?

6 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Τα A/C, πρέπει να γραφεί με κεφαλαία γράμματα στο στίκυ, καίνε πολύ στη θέρμανση

Αυτο είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΛΑΘΟΣ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mindreader είπε

Σκεψου ποσο θα ερθουν οι λογαριασμοι δεη το Σεπτεμβρη, με αυτες τις ζεστες....

Καθε ωρα χωρις κλιματιστικο, η τσεπη σου σου λεει ευχαριστω...

Κάτσε εσύ με 38 τη μέρα και 32 τη νύχτα, ακόμα και σε νησί χωρίς κλιματιστικό..

Για 1-2€ τη μέρα ρεύμα, όσο δηλαδή είναι  ένας καφές στο χέρι ή λίγα χιλιόμετρα διαδρομής με το αμάξι, να έχεις το σπίτι με τόση ζέστη έξω στους 25-26, 24/7..

Μάλλον έχουμε χάσει το μέτρο σύγκρισης.. 

Έχω γνωστό που δεν ανάβει θέρμανση-ψύξη,  έχοντας νέο κλιματιστικό 24αρι inverter (άντε 10 μέρες το χειμώνα και 5 μέρες το καλοκαίρι να ανάψει), αλλά τα 20αρικα για βενζίνη στη θάλασσα τα δίνει, το φρεντο στο χέρι τον πίνει, αλλά όταν πληρώνει σχεδόν 30€ το μηνα ρεύμα λέει ρε γμτ πάλι να πληρώσω και ποσό καίει το κλιματιστικό...

Μη γίνεις ο γνωστός μου😄😎😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Με τα 200-250watt ενός καλού κλιματιστικού, ακόμα και στους 40 βαθμούς, μιλάμε για περίπου 1 ευρώ τη μέρα, αστεία ποσά. 20 μέρες αρχοντικής δροσιάς επί καύσωνα = 20 ευρώ. Δε μιλάω για κάποιους που μπορεί να ψυχραίνουν ένα μόνο χώρο του σπιτιού με κάποιο αποδοτικό 9άρι, οπότε εκεί πάμε στα 60-70 σεντς.

Άμα έχεις κάνα δεινόσαυρο ον/οφφ με μ.ο. κατανάλωσης 500-700 βαττ, εκεί την έφαγες. Μπορεί να δίνεις ως και 3 ευρώ τη μέρα χ20 = 60 ευρώ για αρχοντική δροσιά επί καύσωνα.

Τα A/C, πρέπει να γραφεί με κεφαλαία γράμματα στο στίκυ, καίνε πολύ στη θέρμανση. Εκεί είναι που την ψάχνουμε και που χωρούν περιθώρια βελτίωσης.

Όταν η kWh πήγε από 0,03 στα 0,20/40 ή ότι άλλο στέλνουν τι φταίνε τα μηχανήματα; Τα πραγματικά κλιματιστικά κάνουν και για θέρμανση.

Πολλοί θα βγουν χρεωμένοι το μόνο σίγουρο αφού δεν τους κόβει να ζητήσουν αύξηση ή να βρουν καλύτερη δουλειά ώστε να προσαρμοστούν στις νέες αυξήσεις... Εδώ λαϊκή πας για τα βασικά και φεύγει 100σταρα και εσένα σε πείραξε το 1 ευρώ την μέρα για κλιματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...