Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από τις 10:30 το πρωί μέχρι στιγμής, legend 18 ζητούμενη 26.5 κατανάλωση κατά μέσο περίπου 280w τι λέτε είναι καλά? το βράδυ θα βάλω για όλη την ημέρα 

 

Screenshot_20230722_124242_Home Assistant.jpg

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξαναλέω: λειτουργία ψύξη, ανεμιστήρας auto, περσιδες auto, ζήτηση 26. Από το πρωί της Πέμπτης ενεργοποιημένο το eco. Δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο. Κι εγώ πίστευα ότι θα ανεβάσει θερμοκρασία σταδιακά. Το ανώτερο που έχω δει στο σαλόνι είναι 26,9 αλλα πιστεύω πως ανέβηκε επειδή το θερμόμετρο είναι κοντά στην εξώπορτα και είχε μείνει ανοιχτή για λίγη ώρα. Τώρα δείχνει 26,4. 

IMG_7805.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, kostasmor said:

Το ξαναλέω: λειτουργία ψύξη, ανεμιστήρας auto, περσιδες auto, ζήτηση 26. Από το πρωί της Πέμπτης ενεργοποιημένο το eco. Δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο. Κι εγώ πίστευα ότι θα ανεβάσει θερμοκρασία σταδιακά. Το ανώτερο που έχω δει στο σαλόνι είναι 26,9 αλλα πιστεύω πως ανέβηκε επειδή το θερμόμετρο είναι κοντά στην εξώπορτα και είχε μείνει ανοιχτή για λίγη ώρα. Τώρα δείχνει 26,4. 

Σε πόσα τετραγωνικά είναι το συγκεκριμένο? Και έχεις σε 2-3 διαφορετικα σημεία στον χώρο αισθητήρες (και μακρυά) για να μας πεις τις αντίστοιχες θερμοκρασίες?  Έχω με 3 διαφορετικούς αισθητήρες σε διαφορα σημεία είδα παντου αύξηση θερμοκρασίας και σίγουρα υγρασίας..  Δεν πάω να σε βγάλω τρελό αλλά αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω ισχύει.. Αν δηλαδή δεν έκαναν κάτι μούφα (πχ να ανεβάζει την ζητούμενη σταδιακά) ποιός ο λόγος να βάλουν κάποια επιπλέον λειτουργία? Θα δούλευε τόσο καλά και αποδοτικά από την αρχή.. 

Μήπως το ECO και ας φαίνεται ενεργοποιημένο έχει απενεργοποιηθεί και τόσα ζητάει ο χώρος σου..? Αυτό μου κάνει περισσότερο πιθανό με βάση την κοινή λογική και ότι γνωρίζουμε και παρατηρούμε εδω

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το edge 18000 έχει συγκεκριμένο βαθμό απόδοσης ανά εξωτερική θερμοκρασία και ανά φορτίο.

Ένα κουμπί eco δεν πρόκειται να βελτιώσει τον βαθμό απόδοσης. Ίσα ίσα μπορεί και να τον ρίξει αν εκεί που δούλευε στην αποδοτική περιοχή του 40% του φορτίου ξαφνικά πάει στο 20%.

Δεν μπορείς να νικήσεις τη φύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tollisth είπε

Εχω στο σπίτι την απλη την μόνωση την μαύρη,αν βαλω λίγο από το ξεκίνημα για μερικούς πόντους και το τυλίξω με μονωτική  πειράζει,θα σταματήσει η υγροποίηση?

Gallery.jpg

Θα φτιάξει απλά θέλει καλό τύλιγμα, μετά θα ιδρώνουν μόνο οι βάνες και το νερό θα καταλήγει στην αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλα αυτά που λέτε τα ακούω. Θεωρητικά συμφωνώ. Στην πράξη όμως φαίνεται ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Δεν ξέρω γιατί δεν είμαι ειδικός. Ότι έχω μάθει, το έχω μάθει από εδώ μέσα. Εννοείται ότι δεν έχω λόγο να γράψω κάτι που δεν ισχύει. Ο χώρος είναι περίπου 30τμ. Το θερμόμετρο είναι στα 5 μέτρα περίπου μακριά από το κλιματιστικό. Εκεί που ήταν πάντα. Σας επισυνάπτω φωτογραφίες 

IMG_7813.jpeg

IMG_7811.jpeg

IMG_7814.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Παιδιά όλα αυτά που λέτε τα ακούω. Θεωρητικά συμφωνώ. Στην πράξη όμως φαίνεται ότι συμβαίνει κάτι άλλο. Δεν ξέρω γιατί δεν είμαι ειδικός. Ότι έχω μάθει, το έχω μάθει από εδώ μέσα. Εννοείται ότι δεν έχω λόγο να γράψω κάτι που δεν ισχύει. Ο χώρος είναι περίπου 30τμ. Το θερμόμετρο είναι στα 5 μέτρα περίπου μακριά από το κλιματιστικό. Εκεί που ήταν πάντα. Σας επισυνάπτω φωτογραφίες 

IMG_7813.jpeg

IMG_7811.jpeg

IMG_7814.jpeg

 Βλέπω καλά; Η εσωτερική μονάδα πατάει το καλώδιο από την δεξιά μεριά και έχουν βάλει κάτι σαν τσόχα; 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, kostasmor said:

Μόλις το έκανα. Θα ενημερώσω.

Δοκίμασε κάποια στιγμή επίσης το θερμόμετρο να το πας όσο πιο μακρυα γίνεται και στο πλάι του κλιματιστικού. Αν εκεί έχεις και παράθυρο που πέφτει ο ήλιος ακόμα καλύτερα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, agnostos99 said:

Κάτι Eco, sleep κλπ είναι ψευδοmodes μιας και τα περισσοτερα απλά ανεβαζουν/κατεβαζουν τη θερμοκρασία κατα 0,5/1 βαθμό ανά 1-2 ώρες πχ και δεν είναι οτι δουλευουν με διαφορετικό τρόπο. Με το χέρι αν το κάνεις κ εσυ καθε 2 ωρες το ίδιο αποτελεσμα θα έχει

To sleep στα δάηκιν προκαλεί τεράστια μείωση του αέρα, άρα πέφτει η απόδοση και ανεβαίνει τρομερά η... ησυχία. Το 12άρι δεν ακούγεται καν να δουλεύει οριακά.

Ήρθε σήμερα και το δικό μου atxc25d. Γρήγορη σχετικά εγκατάσταση, Παρασκευή πρωί ερχόμενη. Με το που λήξει ο καύσων (όπως φαίνεται με τα νέα, τελείως αναπάντεχα και πολύ ελπιδοφόρα δεδομένα). Είπα για 3 μέτρα τουλ. σωλήνα και για αντλία κενού. Μου είπαν αυτονοήτως, πάντα. Θα δούμε και στην πράξη.

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Physics. Ο κρύος αέρας έχει μικρότερη ικανότητα διάλυσης των υδρατμών=αύξηση σχετικής υγρασίας.

Επίσης τα κλιματιστικά σου είναι πρωταθλητές οικονομίας. Δουλεύουν με χαμηλά watts , υψηλή ροή αέρα όχι χαμηλής θερμοκρασίας. Το εσωτερικό στοιχείο δεν κρυώνει αρκετά ώστε να συμπυκνωθουν οι υδρατμοί= δεν γίνεται αφυγρανση= δεν πέφτει η απόλυτη υγρασία.

Λύσεις.

1. Βάζεις πιο χαμηλή ζήτηση, πχ 25 ώστε να δουλέψουν σε πιο υψηλά watts και να ξεκινήσει η αφυγρανση

2. Τα βάζεις σε αφυγρανση.

Η δεύτερη λύση θα δεις ότι στο Fujitsu το κλειδώνει σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα και σε όχι πολύ υψηλά watts. Αν δεις ότι στην πράξη ανεβαίνει η θερμοκρασία στον χώρο, θα πρέπει να πας στη 1η επιλογή ή συνδυασμό. Εγώ ας πούμε που έχω το asyg24kmta, το βάζω στην αρχή σε χαμηλή ζήτηση και μετά το γυρνάω σε αφυγρανση.

Κατι ασχετο-σχετικο με την αφυγρανση στα κλιματιστικα. Το νερο, που παει? Στους αφυγραντηρες υπαρχει το σχετικο δοχειο (ή η αποχετευση). Στα κλιματιστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Κατι ασχετο-σχετικο με την αφυγρανση στα κλιματιστικα. Το νερο, που παει? Στους αφυγραντηρες υπαρχει το σχετικο δοχειο (ή η αποχετευση). Στα κλιματιστικα?

Στο πάτωμα του μπαλκονιού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Klausx είπε

 Βλέπω καλά; Η εσωτερική μονάδα πατάει το καλώδιο από την δεξιά μεριά και έχουν βάλει κάτι σαν τσόχα; 😕

Εγώ έχω τοποθετήσει ένα λάστιχο γιατί είχε ένα πολύ μικρο τριγμο η εσωτερική μονάδα 

IMG_7815.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...