Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, George_cy είπε

Καλησπέρα, λειτουργώντας το ururu sarara σε ψύξη η εσωτερική μονάδα κάνει έναν ενοχλητικό συνεχόμενο θόρυβο σαν tick tick για 1 ώρα περίπου μετά την εκκίνηση του και ακολούθως μειώνεται και σταματά αυτός ο ήχος. Δεν ξέρω αν έχει κάποια βαλβίδα ελέγχου ροής του ψυκτικού υγρού στην εσωτερική μονάδα που παράγει αυτό τον ήχο αλλά και να έχει είναι απαράδεκτο να ακούγετε τόσο ενοχλητικά σε ένα κλιματιστικό που θεωρείτε κορυφαίο.Σε θέρμανση δεν το έκανε ποτέ. Κάποιος άλλος με παρόμοια εμπειρία ? 

Εμείς ακόμα στη ζέστη το έχουμε εδώ 😅! Θα το δω στην ψύξη και θα σου πω.

Επεξ/σία από Panos1987
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Panos1987 είπε

Εμείς ακόμα στην ζέστη το έχουμε εδώ 😅! Θα το δω στην ψύξη και θα σου πω.

Αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο για να συγκρίνουμε και να δούμε αν και τα αλλά κάνουν τον ίδιο ήχο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, George_cy είπε

Αυτό θα ήταν πολύ χρήσιμο για να συγκρίνουμε και να δούμε αν και τα αλλά κάνουν τον ίδιο ήχο 

Υπάρχει η δυνατότητα να μας ανεβάσεις ένα video;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George_cy είπε

 

 

 

Κουλό!!!

Άρα, δεν το κάνει σε λειτουργία fan, dry, heat. Μόνο σε cooling.

Δεν αλλάζει με την αλλαγή ταχύτητας ανεμιστήρα.

Δεν έχει να κάνει με κίνηση περσίδων, καθαρισμό φίλτρων, streamer (σωστά; ).

Όσο περνάει ο χρόνος, απομειώνεται και σιγά σιγά εξαφανίζεται.

Πολύ θα ήθελα να μάθω τι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για 9000btu Daikin  Επειδή βλεπω παρεμφερείς τιμές στο Sensira, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές του FTXC με το ATXC και το FTXc25D? Από τα specs δεν έβγαλα άκρη, είναι ολα πολυ κοντά. Υπάρχει κάποιος λόγος προτίμησης σε ενα απο αυτά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, simos1974 είπε

Καλημέρα σε όλους,

Ενδιαφέρομαι για 9000btu Daikin  Επειδή βλεπω παρεμφερείς τιμές στο Sensira, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος ποιες είναι οι διαφορές του FTXC με το ATXC και το FTXc25D? Από τα specs δεν έβγαλα άκρη, είναι ολα πολυ κοντά. Υπάρχει κάποιος λόγος προτίμησης σε ενα απο αυτά? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ftxc-c=atxc-c (αλλάζει μόνο η διαδρομή πώλησης)

ftxc-d , νέο μοντέλο (εξού και το d στο τέλος).

Θα έπαιρνα το d αν ήταν σε παρόμοια χρήματα, αλλιώς το c.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις μου ηρθε και μενα μηνυμα!!!!Οτι εχω 45% εκπτωση και σκεφτομαι για τα Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR25VF ενα 9αρακι και ενα 12ρι!!!Απλα θελει και ψυκτικο να κανει την ανακυκλωση 49 ευρω και χωριστα κ εγκατασταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

ψαχνω AC για χωρο 50τμ. Το calculator (εβαλα 18 βαθμους γιατι με ενδιαφερει η ψυξη), μου εβγαλε 8 KW. Μετα απο ψαξιμο στα πολλα threads, εχω καταληξει σε αυτα τα 2:

 

Mitsubishi Heavy Industries SRK-SRC-63ZR

Inventor Legend LDVI-24WFI/LDVO-24

Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και μια δευτερη γνωμη, και αν εχει καποιος εμπειρια με τα μοντελα αυτα, και φυσικα αν εχει να αντιπροτεινει κατι καλυτερο/διαφορετικο (πχ Toshiba edge καλυτερα?). Ποιο απο τα δυο θεωρείται οτι ειναι η καλυτερη επιλογη?

 

Επισης, αν γνωριζει καποιος για τα mitsubishi τα ελαχιστα μετρα σωληνα γιατι στο manual και στο site δεν βρηκα τιποτα...

 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από Desouler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Desouler είπε

Καλησπερα,

ψαχνω AC για χωρο 50τμ. Το calculator (εβαλα 18 βαθμους γιατι με ενδιαφερει η ψυξη), μου εβγαλε 8 KW. Μετα απο ψαξιμο στα πολλα threads, εχω καταληξει σε αυτα τα 2:

 

Mitsubishi Heavy Industries SRK-SRC-63ZR

Inventor Legend LDVI-24WFI/LDVO-24

Θα ηθελα αν ειναι ευκολο και μια δευτερη γνωμη, και αν εχει καποιος εμπειρια με τα μοντελα αυτα, και φυσικα αν εχει να αντιπροτεινει κατι καλυτερο/διαφορετικο (πχ Toshiba edge καλυτερα?). Ποιο απο τα δυο θεωρείται οτι ειναι η καλυτερη επιλογη?

 

Επισης, αν γνωριζει καποιος για τα mitsubishi τα ελαχιστα μετρα σωληνα γιατι στο manual και στο site δεν βρηκα τιποτα...

 

Ευχαριστω

Δεν δίνει 8KW το 63. Σίγουρα θέλεις τόσα πολλά; Που θα τα βρεις 27000btus; Ακόμα και το 81 δεν δίνει τόσα πάνω από τους 35C . Ενιαίος είναι ο χώρος; Για δείξε μας λίγο τα δεδομένα που έχεις εισάγει, ίσως έχεις κάποιο λάθος (το legend πάντως φαίνεται ότι θα σε καλύψει). 

image.png.fe51910ac5c42ba63c0702bbe1f8d193.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν δίνει 8KW το 63. Σίγουρα θέλεις τόσα πολλά; Που θα τα βρεις 27000btus; Ακόμα και το 81 δεν δίνει τόσα πάνω από τους 35C . Ενιαίος είναι ο χώρος; Για δείξε μας λίγο τα δεδομένα που έχεις εισάγει, ίσως έχεις κάποιο λάθος (το legend πάντως φαίνεται ότι θα σε καλύψει). 

image.png.fe51910ac5c42ba63c0702bbe1f8d193.png

Το ξανα εκανα με μεγαλυτερη ακριβεια στις απαντξσεις αλλα καπου εκει βγαινει:

 

Θερμικές Απώλειες
7684.83Watt
6608.95KCal/h
153.70Watt/m2
132.18KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 18
Έτος Kατασκευής: 2010
Εμβαδό Κατοικίας: 50 m2
Ύψος Ορόφου: 2.5 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων: Καλή Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Πυλωτή
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 4
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Desouler είπε

Το ξανα εκανα με μεγαλυτερη ακριβεια στις απαντξσεις αλλα καπου εκει βγαινει:

 

Θερμικές Απώλειες
7684.83Watt
6608.95KCal/h
153.70Watt/m2
132.18KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ
Υψόμετρο Περιοχής: Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία: 18
Έτος Kατασκευής: 2010
Εμβαδό Κατοικίας: 50 m2
Ύψος Ορόφου: 2.5 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης: Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων: Καλή Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με: Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με: Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με: Πυλωτή
Μόνωση Δαπέδου: Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με: Πλάκα κάτω από στέγη
Μόνωση Οροφής: Πλημελής - 3εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες: 4
Παράθυρα: 1
Τύπος Κουφωμάτων: Συνθετικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών: Διπλά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών: 5%

Οκ, σου βγάζει νομίζω πολλές απώλειες λόγω της πυλωτης. Μη ξεχνάμε ότι το εργαλείο είναι φτιαγμένο για να υπολογίζει θέρμανση όπου η πυλωτη παίζει μεγάλο ρόλο, οπότε εκτιμώ ότι οι απώλειες σου θα είναι αρκετά χαμηλότερες.

Τι λες

@mechpanos

Θα μιλούσα με έναν επαγγελματία ή μηχανικό. Προσωπικά από τα δεδομένα που έβαλες και στην πόλη που μένεις, θα φτάνει άνετα το Mitsubishi 63. Μη σου πω ότι θα φτάνει και 18αρι αν δεν έχεις τρελά ηλιακά κέρδη. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω.

ΥΓ Ανάμεσα στο δίλημμα legend vs Mitsubishi, κάθε επιλογή έχει τα συν και τα πλην. Αντικειμενικά το legend έχει μεγαλύτερη ισχύ, πρέπει να είναι πιο αποδοτικό ( μεγαλύτερο seer) , έχει υπερτριπλασια εγγύηση και είναι εξοπλισμένο φουλ με features και είναι για μένα η λογική επιλογή, εφόσον το θέλεις 100% για ψύξη. Θα θέλει προσοχή και καλό μάστορα στην εγκατάσταση, με καλό κενό, πάνω από 3μ σωλήνες κτλ ( ότι λέμε στο sticky). 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

ftxc-c=atxc-c (αλλάζει μόνο η διαδρομή πώλησης)

ftxc-d , νέο μοντέλο (εξού και το d στο τέλος).

Θα έπαιρνα το d αν ήταν σε παρόμοια χρήματα, αλλιώς το c.

Θα πρότεινες κάποιο άλλο στξν ίδια κατηγορία τιμής, μέχρι 650€ + εγκατάσταση. Ψυξη -θερμανση 80-20% . Φια 9000btu πάντα 

 

2 ώρες πριν, liakjim είπε

ftxc-c=atxc-c (αλλάζει μόνο η διαδρομή πώλησης)

ftxc-d , νέο μοντέλο (εξού και το d στο τέλος).

Θα έπαιρνα το d αν ήταν σε παρόμοια χρήματα, αλλιώς το c.

 

Που μπορώ να δω πόσα μέτρα χαλκοσωλήνα προτείνει η Daikin,για τα a/c της. Δεν βρίσκω κάτι στο site . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, σου βγάζει νομίζω πολλές απώλειες λόγω της πυλωτης. Μη ξεχνάμε ότι το εργαλείο είναι φτιαγμένο για να υπολογίζει θέρμανση όπου η πυλωτη παίζει μεγάλο ρόλο, οπότε εκτιμώ ότι οι απώλειες σου θα είναι αρκετά χαμηλότερες.

Τι λες

@mechpanos

Θα μιλούσα με έναν επαγγελματία ή μηχανικό. Προσωπικά από τα δεδομένα που έβαλες και στην πόλη που μένεις, θα φτάνει άνετα το Mitsubishi 63. Μη σου πω ότι θα φτάνει και 18αρι αν δεν έχεις τρελά ηλιακά κέρδη. Εννοείται ότι δεν μπορώ να ξέρω.

ΥΓ Ανάμεσα στο δίλημμα legend vs Mitsubishi, κάθε επιλογή έχει τα συν και τα πλην. Αντικειμενικά το legend έχει μεγαλύτερη ισχύ, πρέπει να είναι πιο αποδοτικό ( μεγαλύτερο seer) , έχει υπερτριπλασια εγγύηση και είναι εξοπλισμένο φουλ με features και είναι για μένα η λογική επιλογή, εφόσον το θέλεις 100% για ψύξη. Θα θέλει προσοχή και καλό μάστορα στην εγκατάσταση, με καλό κενό, πάνω από 3μ σωλήνες κτλ ( ότι λέμε στο sticky). 

Το εργαλείο αρχικά όπως λες είναι για θέρμανση, όχι για ψύξη, άρα έχουμε διαφορετικούς υπολογισμούς.
Κλιματισμό δεν έχω κάνει, όμως ισχύουν 2 πράγματα αντίθετα από την θέρμανση (στην θέρμανση βασικά δεν τα λαμβάνουμε υπόψη γιατί κάνουμε στατικό και όχι δυναμικό υπολογισμό): Φορτία από τα δομικά στοιχεία λόγω ακτινοβολίας, εσωτερικά φορτία του χώρου λόγω φωτισμού & χρήσης (για φαντάσου πχ σε ένα γυμναστήριο, ή ένα εστιατόριο με κουζίνες κλπ!!!) και φορτίο υγρασίας!!! 
Επομένως, αν δεν γίνει υπολογισμός κανονικά, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Μπορεί να του έβγαλε και λίγο, μπορεί και υπερβολικό, αν δεν έχει ηλιακά κέρδη.... Συνήθως πάντως η ψύξη βγαίνει λίγο παραπάνω, απ' ότι η θέρμανση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Συνήθως πάντως η ψύξη βγαίνει λίγο παραπάνω, απ' ότι η θέρμανση.

Παραπάνω;

Μέχρι τώρα έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα ( για αυτό βάζουμε 18 ζήτηση στο εργαλείο για να πιάσουμε το μικρότερο ΔΤ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...