Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα ειμαι αναμεσα στα 2 ποιο και γιατι  MITSUBISHI MSZ/MUZ-DM35 VA R410 530 και

INVENTOR PROFESSIONAL 550 το Inventor εχει και ιονιστη που με ενδιαφερει

12αρια και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω στο σπίτι την απλη την μόνωση την μαύρη,αν βαλω λίγο από το ξεκίνημα για μερικούς πόντους και το τυλίξω με μονωτική  πειράζει,θα σταματήσει η υγροποίηση?

Gallery.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμαστε καμμια εφαρμογη αναλυσης ηχου με το κινητο σας ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΘΟΡΥΒΟ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ οπως αυτη που αναφερουν προσφατα οι φιλοι μας για την εξωτερικη μοναδα τους.

οι καταγραφες ηχου δεν αρκουν, χρειαζεται αναλυση κατα συχνοτητα, οπως εκανα κι εγω για να συγκρινω το Perfera vs Sensira μου...

Spectrum,Analyzer κλπ ειναι μερικες απο αυτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Αυτό με έφαγε...

Έχει και λεει για 15 μετρα διαφορα υψους αλλα εννοοει η εξωτερικη ειτε πανω ειτε κατω δεν εχει σημασια?

Δυο toshiba που εχω 16αρι και 9αρι ειναι αθορυβα και τα δυο χωρις περιεργους ηχους

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Για δοκιμαστε καμμια εφαρμογη αναλυσης ηχου με το κινητο σας ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ ΘΟΡΥΒΟ ΣΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ οπως αυτη που αναφερουν προσφατα οι φιλοι μας για την εξωτερικη μοναδα τους.

οι καταγραφες ηχου δεν αρκουν, χρειαζεται αναλυση κατα συχνοτητα, οπως εκανα κι εγω για να συγκρινω το Perfera vs Sensira μου...

Spectrum,Analyzer κλπ ειναι μερικες απο αυτες

Άντε και τον ανέλυσαν. Και μετά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

Άντε και τον ανέλυσαν. Και μετά;

Να δουμε καταρχην αν ειναι υπαρκτος και συγκριθει κ με αλλους σε ιδια μηχανημτα η απλα ειναι υπερευαισθησια σε καποιους σε συγκεκριμενες συχνοτητες...

Αυτες ειναι οι μετρησεις μου που ειχα βαλει και επιβεβαιωναν οτι σε μενα τουλαχιστον το Perfera ενοχλουσε λογω μπασου ηχου...(οι ψηλες λογω ηλικιας εχουν χαθει απο καιρο,κουφαλογο γαρ!) αν και τα db κατασκευαστη δεν εδειχναν κατι το προβλημα ηταν στην συχνοτητες.

Spoiler

202202382401.jpg.32f3f1f8547aed3ed1455241ea9f27ca.jpg202202383000.jpg.3dfae50382bd81d09c964e35134693e9.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα, 

 

έχω ένα κλιμαστιστικό fujitsu στο σαλόνι (ASYG18) και απο ένα Daikin Siesta στα 2 υπνοδωμάτια. Τα έχω μόνιμα στους 26 βαθμούς. Το θέμα που έχω είναι ότι όταν δουλεύουν αυξάνεται η υγρασία στο σπίτι στο 65-70%. Είναι φυσιολογικό? Που μπορεί να οφείλεται? Δεν υπάρχει εμφανής υγρασία σε κάποιο σημείο του σπιτιου.

 

ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικού κατά προτίμηση Daikin. Σε επίσκεψη σε τοπικό κατάστημα μου πρότειναν το παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/36306082/Daikin-Siesta-Sensira-Pro-ATXF35D-ARXF35D-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html
 

είναι κάποιος κάτοχος αυτού; επίσης διαβάζω ότι πλέον τα περισσότερα είναι made in turkey. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το μάθω πριν το παραγγείλω; με μια αναζήτηση στο google δεν βρήκα κάποια σχετική πληροφορία

Κατά πάσα πιθανότητα, ολόκληρη η φθηνή σειρά Μαλαισία (αν και η FTXF, και ίσως και αυτή που αναφέρεις, είναι ίδιες εξωτερικά, Τσεχία). Οι πιο ακριβές σειρές Τσεχία και (αν θυμαμαι καλά) Τουρκία. Από Blue Dealer αυτα, αν τα έχω συγκρατήσει σωστά.

Επεξ/σία από crb79
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, super7 είπε

καλημέρα, 

 

έχω ένα κλιμαστιστικό fujitsu στο σαλόνι (ASYG18) και απο ένα Daikin Siesta στα 2 υπνοδωμάτια. Τα έχω μόνιμα στους 26 βαθμούς. Το θέμα που έχω είναι ότι όταν δουλεύουν αυξάνεται η υγρασία στο σπίτι στο 65-70%. Είναι φυσιολογικό? Που μπορεί να οφείλεται? Δεν υπάρχει εμφανής υγρασία σε κάποιο σημείο του σπιτιου.

 

ευχαριστώ, 

Physics. Ο κρύος αέρας έχει μικρότερη ικανότητα διάλυσης των υδρατμών=αύξηση σχετικής υγρασίας.

Επίσης τα κλιματιστικά σου είναι πρωταθλητές οικονομίας. Δουλεύουν με χαμηλά watts , υψηλή ροή αέρα όχι χαμηλής θερμοκρασίας. Το εσωτερικό στοιχείο δεν κρυώνει αρκετά ώστε να συμπυκνωθουν οι υδρατμοί= δεν γίνεται αφυγρανση= δεν πέφτει η απόλυτη υγρασία.

Λύσεις.

1. Βάζεις πιο χαμηλή ζήτηση, πχ 25 ώστε να δουλέψουν σε πιο υψηλά watts και να ξεκινήσει η αφυγρανση

2. Τα βάζεις σε αφυγρανση.

Η δεύτερη λύση θα δεις ότι στο Fujitsu το κλειδώνει σε χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα και σε όχι πολύ υψηλά watts. Αν δεις ότι στην πράξη ανεβαίνει η θερμοκρασία στον χώρο, θα πρέπει να πας στη 1η επιλογή ή συνδυασμό. Εγώ ας πούμε που έχω το asyg24kmta, το βάζω στην αρχή σε χαμηλή ζήτηση και μετά το γυρνάω σε αφυγρανση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Specs said:

Να δουμε καταρχην αν ειναι υπαρκτος και συγκριθει κ με αλλους σε ιδια μηχανημτα η απλα ειναι υπερευαισθησια σε καποιους σε συγκεκριμενες συχνοτητες...

Αυτες ειναι οι μετρησεις μου που ειχα βαλει και επιβεβαιωναν οτι σε μενα τουλαχιστον το Perfera ενοχλουσε λογω μπασου ηχου...(οι ψηλες λογω ηλικιας εχουν χαθει απο καιρο,κουφαλογο γαρ!) αν και τα db κατασκευαστη δεν εδειχναν κατι το προβλημα ηταν στην συχνοτητες.

  Hide contents

202202382401.jpg.32f3f1f8547aed3ed1455241ea9f27ca.jpg202202383000.jpg.3dfae50382bd81d09c964e35134693e9.jpg

 

Εκτός του ότι πρεπει να βρεις και αλλους με το ιδιο ακριβως κλιματιστικό να δεις δεν ξερω σε τι θα οφελησει αν φανει οτι ειναι σε πιο ψηλες συσχνότητες πχ. Ακουγεται και από την ηχογραφηση ενω πχ ο φιλος που ανεβασε 18ρι edge δεν έχει το εν λογω θορυβο παρα μονο όπως λέεει όταν δουλευει τερμα η μονάδα. Το θέμα είναι ότι αγοράζεις ένα κλιματιστικό θεωρητικά αθορυβο και τελικά ενοχλείσαι μονίμως όταν δουλευει από τα πιο χαμηλά μέχρι τέρμα. Για τα decibel τωρα αντε να αποδειξεις οτι δεν είσαι ελεφαντας θα πρέπει να γινει μετρηση σε συγκεκριμενες συνθηκες αποστασεις κλπ για να δεις αν βγαινει πανω απο του κατασκευαστη. Παντως οπως και να έχει αυτη τη στιγμή υπάρχει υποκειμενικό θέμα να το έχω σε λειτουργία μόνιμα με αυτό τον υψισυχνο θόρυβο. Τον θορυβο από τον ανεμιστήρα παρ όλο που γινεται τζετ πολλές φορές θεωρητικά τον κόβεις και απότο χειριστηριο αν βαλεις τη μοναδα να δουλευει σε ειδικο silent mode με επακολουθο στην αποδοση βεβαια αλλά έστω από το τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, dimostr said:

Shorai 

Έβλεπα τα shorai edge στο σκρουτζ γι αυτό. Ναι είναι διαφορετικό το απλό και επίσηςν ειναι και 18ρι οποτε θεωρητικά πάντα περιμενεις λιγο παραπανω θορυβο απ ότι ένα 13ρι. Ειδικά τα edge η ίδια η toshiba τα διαφημιζει για αθορυβα, ας πει οτι κανει σαν F35 να ξερουμε που βαδιζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Έβλεπα τα shorai edge στο σκρουτζ γι αυτό. Ναι είναι διαφορετικό το απλό και επίσηςν ειναι και 18ρι οποτε θεωρητικά πάντα περιμενεις λιγο παραπανω θορυβο απ ότι ένα 13ρι. Ειδικά τα edge η ίδια η toshiba τα διαφημιζει για αθορυβα, ας πει οτι κανει σαν F35 να ξερουμε που βαδιζουμε...

Γνώμη μου που την είχα εκφράσει και παλιότερα οι σειρές Shorai και Shorai premium είναι πιο premium σειρά ως προς τα υλικά και του ραφιναρίσματος κατασκευής και λειτουργίας σε αντίθεση με τα edge που δόθηκε έμφαση (πάντα άποψη μου) στην αύξηση των seer , scop 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες κάποιος φίλος είπε ότι έχει το edge αν δεν κάνω λάθος σε ECO mode και του καίει λιγότερο κλπ και είπα να κάνω (ξανα) κάποια δοκιμή. Το είχα δοκιμάσει μόνο όταν το αγόρασα πριν 2 χρονια. (Shorai 24)

Το παρακάτω είναι τι έκανε από τα μεσάνυχτα και έπειτα. Όπως είναι φυσικό όντως παίζει χαμηλότερα. Ζήτηση 26.

Εκεί που ξεκινάνε τα ανεπαίσθητα on-off το γύρισα από ταχύτητα 2 σε αυτόματο. Κατά τις 09:30 το πρωί είδα ότι η θερμοκρασία στον χώρο άρχισε να ανεβαίνει και άλλαξα το αυτόματο αέρα σταδιακά μέχρι το 5 (φουλ) .Ελάχιστα μεν αλλά σταδιακά η θερμοκρασία συνέχισε να ανεβαίνει, το ίδιο και η υγρασία. (έφτασε 63 από 50-52 που είναι συνήθως με ζήτηση 27 και μέσο όρο 420-450 watt).

Επειδή η οικογένεια είναι για ψώνια συνεχίζω το πείραμα και εκεί που φθάνει στα 500, έχω ζήτηση 24 ECO με φουλ αέρα)

Εδώ ο χώρος δρόσισε μεν αλλά αν τρέχει με 500w και είναι (προς το παρόν) σαν να το τρέχω στους 27 με φουλ αέρα και να καίει και λίγο παραπάνω.. 

Θα συνεχίσω τα πειράματα ώσπου να γυρίσουν αλλά δεν νομίζω να δω κάποια σημαντική βελτίωση προς το καλύτερο.

ΙΣΩΣ τα βράδυα όμως να είναι οκ να το γυρίζω σε ECO γιατί έκαψε κάτι λιγότερο από ότι συνήθως και ο χώρος ήταν σε καλή κατάσταση.. 

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, userAnon said:

Χθες κάποιος φίλος είπε ότι έχει το edge αν δεν κάνω λάθος σε ECO mode και του καίει λιγότερο κλπ και είπα να κάνω (ξανα) κάποια δοκιμή. Το είχα δοκιμάσει μόνο όταν το αγόρασα πριν 2 χρονια. (Shorai 24)

Το παρακάτω είναι τι έκανε από τα μεσάνυχτα και έπειτα. Όπως είναι φυσικό όντως παίζει χαμηλότερα. Ζήτηση 26.

Εκεί που ξεκινάνε τα ανεπαίσθητα on-off το γύρισα από ταχύτητα 2 σε αυτόματο. Κατά τις 09:30 το πρωί είδα ότι η θερμοκρασία στον χώρο άρχισε να ανεβαίνει και άλλαξα το αυτόματο αέρα σταδιακά μέχρι το 5 (φουλ) .Ελάχιστα μεν αλλά σταδιακά η θερμοκρασία συνέχισε να ανεβαίνει, το ίδιο και η υγρασία. (έφτασε 63 από 50-52 που είναι συνήθως με ζήτηση 27 και μέσο όρο 420-450 watt).

Επειδή η οικογένεια είναι για ψώνια συνεχίζω το πείραμα και εκεί που φθάνει στα 500, έχω ζήτηση 24 ECO με φουλ αέρα)

Εδώ ο χώρος δρόσισε μεν αλλά αν τρέχει με 500w και είναι (προς το παρόν) σαν να το τρέχω στους 27 με φουλ αέρα και να καίει και λίγο παραπάνω.. 

Θα συνεχίσω τα πειράματα ώσπου να γυρίσουν αλλά δεν νομίζω να δω κάποια σημαντική βελτίωση προς το καλύτερο.

ΙΣΩΣ τα βράδυα όμως να είναι οκ να το γυρίζω σε ECO γιατί έκαψε κάτι λιγότερο από ότι συνήθως και ο χώρος ήταν σε καλή κατάσταση..

Κάτι Eco, sleep κλπ είναι ψευδοmodes μιας και τα περισσοτερα απλά ανεβαζουν/κατεβαζουν τη θερμοκρασία κατα 0,5/1 βαθμό ανά 1-2 ώρες πχ και δεν είναι οτι δουλευουν με διαφορετικό τρόπο. Με το χέρι αν το κάνεις κ εσυ καθε 2 ωρες το ίδιο αποτελεσμα θα έχει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...