Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Οπως τα λες είναι. Επίσης εγω το έχω ακριβώς απο την έξω πλευρά στο κεφάλι μου γιατί δε γινόταν να πάει κάπου αλλού. Τωρα που το σκέφτομαι ίσως να έκανα καμια συμφωνία με κανενα βαρυκοο σε άλλο όροφο και να έστελνα την εξωτερική μονάδα εκεί??? :D

Πλάκα πλάκα διαφορα υψους όλα επιτρεπουν μέχρι 10-15 μετρα άραγε να μπορουσε να πάει 2-3 ορόφους πάνω ή κάτω θα είχε κανενα θέμα η μονάδα απο αποψη λειτουργικότητας?

Φίλε μου Αν έκανε βουητό/αεροπλανοφόρο τα αντικραδασμικά λάστιχα μπορούν να μειώσουν.. το σφύριγμα "κουνούπι" δεν το κάνεις Καλά! Είναι η συχνότητα τέτοια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, liakjim said:

Από αυτά που ακούω είναι συμβατός με όλα τα βιντέακια που έχουν ανεβάσει κατά καιρούς μέλη από toshiba. Υπάρχει ένας υψίσυχνος ήχος ο οποίος στο 95% είναι ανεπαίσθητος. Ίσως σε εσένα να συντονίζει ή να αντηχεί. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τοποθετήσεις αντικραδασμικά λάστιχα. Τέλος, έχουν τηρηθεί τα μήκη σωληνώσεων και αφαίρεση του αέρα με αντλία κενού στην εγκατάσταση;

Και στο χέρι να τ οπάρω το ίδιο κάνει. Είναι επίσης όχι στο πάτωμα αλλά πάνω σε πλαστικές βάσεις μαλακού πλαστικού μου είπαν είναι πιο αντικραδασμικό από το να πάει σε μεταλλική βάση. Είναι στο πάτωμα όχι στον τοίχο. Οι σωληνώσεις είναι πανω απο 3 μέτρα ισως 3,5 περιπου και ναι εγινε κενό για κανενα 15λεπτο στην εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MSZ-LN25-2 σε υπνοδωμάτιο περίπου 10 τ.μ. Ζήτηση 25 βαθμούς και βλέπω αυτό... Πολύ περίεργο γιατί άλλος χρήστης παλιότερα είχε δει το δικό του να κατεβαίνει κάτω από 100w.

Screenshot_20230721_224536_Tapo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Και στο χέρι να τ οπάρω το ίδιο κάνει. Είναι επίσης όχι στο πάτωμα αλλά πάνω σε πλαστικές βάσεις μαλακού πλαστικού μου είπαν είναι πιο αντικραδασμικό από το να πάει σε μεταλλική βάση. Είναι στο πάτωμα όχι στον τοίχο. Οι σωληνώσεις είναι πανω απο 3 μέτρα ισως 3,5 περιπου και ναι εγινε κενό για κανενα 15λεπτο στην εγκατάσταση.

Και εδώ μέσα αλλά και κριτικές αν διαβάσετε στο σκρουτζ, όλοι λένε ότι είναι τέρμα αθόρυβο.

Θα μπορούσες να μιλήσεις με την αντιπροσωπία για έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, liakjim said:

Από αυτά που ακούω είναι συμβατός με όλα τα βιντέακια που έχουν ανεβάσει κατά καιρούς μέλη από toshiba. Υπάρχει ένας υψίσυχνος ήχος ο οποίος στο 95% είναι ανεπαίσθητος. Ίσως σε εσένα να συντονίζει ή να αντηχεί. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τοποθετήσεις αντικραδασμικά λάστιχα. Τέλος, έχουν τηρηθεί τα μήκη σωληνώσεων και αφαίρεση του αέρα με αντλία κενού στην εγκατάσταση;

Παρεμπιπτόντως @liakjim αν το πηγαινα ταρατσα η σε όροφο πιο πάνω θα ειχαμε κανενα θεμα λειτουργικότητας? Εννοώ διαφορα υψους πιο πανω η εξωτερικη μοναδα 10 μετρα πχ. Την εξωτερικη πιο κάτω την έχω δει αλλά πιο πάνω δεν ξερω

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Παρεμπιπτόντως @liakjim αν το πηγαινα ταρατσα η σε όροφο πιο πάνω θα ειχαμε κανενα θεμα λειτουργικότητας? Εννοώ διαφορα υψους πιο πανω η εξωτερικη μοναδα 10 μετρα πχ. Την εξωτερικη πιο κάτω την έχω δει αλλά πιο πάνω δεν ξερω

Οι πληροφορίες αυτές υπάρχουν στο εγχειρίδιό σου (υπάρχουν πινακάκια με μέγιστες αποστάσεις αλλά και ποσοστό μείωσης της απόδοσης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, el_jefe είπε

MSZ-LN25-2 σε υπνοδωμάτιο περίπου 10 τ.μ. Ζήτηση 25 βαθμούς και βλέπω αυτό... Πολύ περίεργο γιατί άλλος χρήστης παλιότερα είχε δει το δικό του να κατεβαίνει κάτω από 100w.

Screenshot_20230721_224536_Tapo.jpg

μπορεί να έχεις 27 βαθμούς εσωτερική και να μην προλαβε ή να έφτασε τη θερμοκρασία αλλά τα δομικά υλικά να μην έχουν κρυώσει ακόμα  ή να έχει άλλες απώλειες χώρου το άλλο μέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, liakjim said:

Και εδώ μέσα αλλά και κριτικές αν διαβάσετε στο σκρουτζ, όλοι λένε ότι είναι τέρμα αθόρυβο.

Αυτό με έφαγε...

Έχει και λεει για 15 μετρα διαφορα υψους αλλα εννοοει η εξωτερικη ειτε πανω ειτε κατω δεν εχει σημασια?

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

μπορεί να έχεις 27 βαθμούς εσωτερική και να μην προλαβε ή να έφτασε τη θερμοκρασία αλλά τα δομικά υλικά να μην έχουν κρυώσει ακόμα  ή να έχει άλλες απώλειες χώρου το άλλο μέλος

Το έχω ανοιχτό σχεδόν 24/7, οπότε λογικά τα υλικά πιάσει θερμοκρασία. Έτσι όπως το καταλαβαίνω, τα ~270 watts που πιάνει είναι υπερβολικά, οπότε σβήνει για να μην κατεβάσει πολύ τη θερμοκρασία. Θα περίμενα όμως να έριχνε την ισχύ του σε μια σταθερή τιμή ώστε να κρατάει σταθερή και τη θερμοκρασία χωρίς να σβήνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Αυτό με έφαγε...

Έχει και λεει για 15 μετρα διαφορα υψους αλλα εννοοει η εξωτερικη ειτε πανω ειτε κατω δεν εχει σημασια?

Και σε ταράτσα έχω δει που βάζουν. 

Πέρα από το κόστος στην αρχή που θα δουλεύει Θα έχεις απώλειες.. και να βάλεις καλή μόνωση UV να κρατήσει χρόνια..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικού κατά προτίμηση Daikin. Σε επίσκεψη σε τοπικό κατάστημα μου πρότειναν το παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/36306082/Daikin-Siesta-Sensira-Pro-ATXF35D-ARXF35D-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html
 

είναι κάποιος κάτοχος αυτού; επίσης διαβάζω ότι πλέον τα περισσότερα είναι made in turkey. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το μάθω πριν το παραγγείλω; με μια αναζήτηση στο google δεν βρήκα κάποια σχετική πληροφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, el_jefe είπε

MSZ-LN25-2 σε υπνοδωμάτιο περίπου 10 τ.μ. Ζήτηση 25 βαθμούς και βλέπω αυτό... Πολύ περίεργο γιατί άλλος χρήστης παλιότερα είχε δει το δικό του να κατεβαίνει κάτω από 100w.

Screenshot_20230721_224536_Tapo.jpg

τον αισθητήρα 3D I see MSZ-LN25-2 απενεργοποιησε τον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, spy_vlsi said:

Καλησπέρα σας,

ενδιαφέρομαι για την αγορά κλιματιστικού κατά προτίμηση Daikin. Σε επίσκεψη σε τοπικό κατάστημα μου πρότειναν το παρακάτω
https://www.skroutz.gr/s/36306082/Daikin-Siesta-Sensira-Pro-ATXF35D-ARXF35D-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A.html
 

είναι κάποιος κάτοχος αυτού; επίσης διαβάζω ότι πλέον τα περισσότερα είναι made in turkey. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το μάθω πριν το παραγγείλω; με μια αναζήτηση στο google δεν βρήκα κάποια σχετική πληροφορία

Εγω ρωτησα το ίδιο το καταστημα και κατσαμε 5 λεπτά και είδαμε 4 μοντέλα κλιματιστικών από που τα εισάγει ο προμηθευτής τους. Για ρωτησέ τους μηπως σε βοηθήσουν. Εκτός και αν καποιος ξέρει σίγουρα ότι αυτό που αναφέρεις είναι από τουρκία

3 minutes ago, dimostr said:

τον αισθητήρα 3D I see MSZ-LN25-2 απενεργοποιησε τον 

Αυτό που αγοράζουμε ακριβα κλιματιστικά για τις 2-3 επιπλέον λειτουργίες και μετα πρέπει να τις απενεργοποιησουμε (i see, κατι ιονιστές που δουλευουν με τα κέφια τους κλπ) για να δουλευουν καλα είναι τρελό :D

Επεξ/σία από agnostos99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά δουλεύω κυρίως αφυγρανση ή σε χαμηλή θερμοκρασία ώστε να γίνεται αφυγρανση. Επίσης έχω αυτοματισμούς μέσω του homeassistant ( γίνεται και με broadlink rmini) όπου όταν τα κλείνω από ψύξη, δουλεύουν μισή ώρα μόνο ανεμιστήρα για να στεγνώσει το στοιχείο στα πρότυπα των Toshiba.

Αυτό κάνω από χθες το δουλεύω στην αφύγρανση γιατί περα ότι δεν μυρίζει λόγω χαμηλού fan έχω και καλύτερη ατμόσφαιρα φαίνεται και στο οργανάκι απο 55-60% κατεβαίνει 45. Το πιο χαμηλό που έχω δει είναι 41

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...