Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Άρα δε στο κάνει συνεχεια το σφυριγμα παρα μονο οταν δουλευει τερμα? Εγω εχω πριζακι πανω ναι και μου το κάνει το σφυριγμα είτε δουλευει στα 500W είτε όπως αναφέρω στο μινιμουμ που ειναι περι τα 200W. H μοναδικη στιγμή που δεν ακουγεται ειναι οταν κανει off οπως είπα και δουλευει στα 10w περιπου.

Έτσι πάντως μόνο ησυχα δεν τα λες αν είναι να τα εχεις κρεβατοκαμαρα να ακους συνεχεεια αυτο το σφυριγμα...

Σε μένα τομShorai το κάνει σε ψυξη/θέρμανση μόνο όταν βάζω το hi power η όταν στη κατανάλωση πέρναει τα 1800 watt 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, PLACEBO_89 said:

Αυτό ακριβώς και εμένα! Και μάλιστα σε μικρές καταναλώσεις είναι πιο εκνευριστικός θόρυβος!

 

Πάντως επειδη συνεχώς λεγεται και εδω ότι τα toshiba είναι ησυχα κλπ, αν αυτό είναι το ήσυχο τότε κάτι δεν παει καλα. Εγω βαζω πχ το 18ρι άλλης εταιρείας και δεν κάνει τετοιο θορυβο ενω θεωρητικά στα χαρτιά και με βαση τα νουμερα ειναι πολυ πιο θορυβώδες. Τι να πω...

Just now, dimostr said:

Σε μένα τομShorai το κάνει σε ψυξη/θέρμανση μόνο όταν βάζω το hi power η όταν στη κατανάλωση πέρναει τα 1800 watt 

Αυτό θα μου ήταν πιο φυσιολογικό και αποδεκτό αλλά όχι στο ρελαντί έτσι και ειδικά όλο το βράδυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

.

Έτσι πάντως μόνο ησυχα δεν τα λες αν είναι να τα εχεις κρεβατοκαμαρα να ακους συνεχεεια αυτο το σφυριγμα...

Ναι το βράδυ ακούγεται και είναι πολύ ενοχλητικό..

Ενώ το βουητό πού ο ήχος είναι "χοντρός" Δεν με πειράζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Πάντως επειδη συνεχώς λεγεται και εδω ότι τα toshiba είναι ησυχα κλπ, αν αυτό είναι το ήσυχο τότε κάτι δεν παει καλα. Εγω βαζω πχ το 18ρι άλλης εταιρείας και δεν κάνει τετοιο θορυβο ενω θεωρητικά στα χαρτιά και με βαση τα νουμερα ειναι πολυ πιο θορυβώδες. Τι να πω...

Αυτό θα μου ήταν πιο φυσιολογικό και αποδεκτό αλλά όχι στο ρελαντί έτσι και ειδικά όλο το βράδυ!!!

 Με κατανάλωση 450 watt 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Πάντως επειδη συνεχώς λεγεται και εδω ότι τα toshiba είναι ησυχα κλπ, αν αυτό είναι το ήσυχο τότε κάτι δεν παει καλα. Εγω βαζω πχ το 18ρι άλλης εταιρείας και δεν κάνει τετοιο θορυβο ενω θεωρητικά στα χαρτιά και με βαση τα νουμερα ειναι πολυ πιο θορυβώδες. Τι να πω...

Αυτό θα μου ήταν πιο φυσιολογικό και αποδεκτό αλλά όχι στο ρελαντί έτσι και ειδικά όλο το βράδυ!!!

Παλιά που πόσταρα είχα αναφέρει πολλές φορές. 

Καλό κλιματιστικό είναι αυτό με σωστο προγραμματισμό inverter Δηλαδή όταν φτάνει στην επιθυμητή θερμοκρασία να μπορεί να λειτουργεί σε χαμηλές καταναλώσεις πχ160-200watt και όχι να κάνει off δηλαδή όσο το δυνατόν λιγότερες επανεκκινήσεις! 

Να έχει την λειτουργία quiet χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα. Και ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας να βγάζει ήχο που να μην ενοχλεί στο αυτί και αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις Μόνο αν το έχει τοποθετήσει κάποιος και πας και το ακούσεις ή από αξιολογήσεις..

Για να είσαι σίγουρος ένα κλιματιστικό θα τα κάνει αυτά και με τον καλύτερο τρόπο μόνο σε σειρά premium. Στην κατηγορία αυτή συνήθως η εξωτερική μονάδα Δεν ακούγεται καθόλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, dimostr said:

 Με κατανάλωση 450 watt 

Dim εγω παλι ακου το ψυκτικό υγρό κάτι που εχω όντως ακουσει σε πολλα toshiba αλλα δεν ακουω εντονα αυτο το σφυριγμα το μεταλλικό που ακουγεται στο δικό μου. Δεν ξερω αν πρεπει να παω να τσεκαρω και τα αυτια μου μαζι με το κλιματιστικο χααχαχα....

9 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Παλιά που πόσταρα είχα αναφέρει πολλές φορές. 

Καλό κλιματιστικό είναι αυτό με σωστο προγραμματισμό inverter Δηλαδή όταν φτάνει στην επιθυμητή θερμοκρασία να μπορεί να λειτουργεί σε χαμηλές καταναλώσεις πχ160-200watt και όχι να κάνει off δηλαδή όσο το δυνατόν λιγότερες επανεκκινήσεις! 

Να έχει την λειτουργία quiet χαμηλή ταχύτητα ανεμιστήρα. Και ο θόρυβος της εξωτερικής μονάδας να βγάζει ήχο που να μην ενοχλεί στο αυτί και αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις Μόνο αν το έχει τοποθετήσει κάποιος και πας και το ακούσεις ή από αξιολογήσεις..

Για να είσαι σίγουρος ένα κλιματιστικό θα τα κάνει αυτά και με τον καλύτερο τρόπο μόνο σε σειρά premium. Στην κατηγορία αυτή συνήθως η εξωτερική μονάδα Δεν ακούγεται καθόλου!

Ε μεσαιας σειρας ειναι το edge υποτιθεται και πολυ καλό σε αποδοση Α+++ σε όλα τι να παω να παρω 2000 ευρω για να μην ακουγεται? Εν τω μεταξυ τα ιδια decibel η και περισσοτερα δειχνει στα ακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Dim εγω παλι ακου το ψυκτικό υγρό κάτι που εχω όντως ακουσει σε πολλα toshiba αλλα δεν ακουω εντονα αυτο το σφυριγμα το μεταλλικό που ακουγεται στο δικό μου. Δεν ξερω αν πρεπει να παω να τσεκαρω και τα αυτια μου μαζι με το κλιματιστικο χααχαχα....

Ε μεσαιας σειρας ειναι το edge υποτιθεται και πολυ καλό σε αποδοση Α+++ σε όλα τι να παω να παρω 2000 ευρω για να μην ακουγεται? Εν τω μεταξυ τα ιδια decibel η και περισσοτερα δειχνει στα ακριβα

Shorai 18 αρι είναι αυτό στο βίντεο , παρακολούθησε το το δικό σου και αν το κάνει συνεχώς ίσως θα πρέπει να το ψάξεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Dim εγω παλι ακου το ψυκτικό υγρό κάτι που εχω όντως ακουσει σε πολλα toshiba αλλα δεν ακουω εντονα αυτο το σφυριγμα το μεταλλικό που ακουγεται στο δικό μου. Δεν ξερω αν πρεπει να παω να τσεκαρω και τα αυτια μου μαζι με το κλιματιστικο χααχαχα....

Ε μεσαιας σειρας ειναι το edge υποτιθεται και πολυ καλό σε αποδοση Α+++ σε όλα τι να παω να παρω 2000 ευρω για να μην ακουγεται? Εν τω μεταξυ τα ιδια decibel η και περισσοτερα δειχνει στα ακριβα

Και το panasonic 12άρι το έδιναν απο 500-750€

Και το mitsubishi 12αρι από 900-1200€.

Μιλάμε για τιμές πριν το 2015.

Είχαν ίδιο προγραμματισμό inverter! Ίδια απόδοση!

Το mitsubishi όμως είχε αθόρυβη εξωτερική μονάδα 

Δηλαδή αν ήταν τοποθετημένα και τα δύο και έκανες αναγνώριση θα έλεγες για κανένα λόγο δίνω 500 ευρώ και παίρνω το panasonic!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Και το panasonic 12άρι το έδιναν απο 500-750€

Και το mitsubishi 12αρι από 900-1200€.

Μιλάμε για τιμές πριν το 2015.

Είχαν ίδιο προγραμματισμό inverter! Ίδια απόδοση!

Το mitsubishi όμως είχε αθόρυβη εξωτερική μονάδα 

Δηλαδή αν ήταν τοποθετημένα και τα δύο και έκανες αναγνώριση θα έλεγες για κανένα λόγο δίνω 500 ευρώ και παίρνω το panasonic!

 

 

Εδω λέμε mitsubishi 18ri μεσαιας σειράς ακουγεται πολύ λιγοτερο που στα χαρτιά έχει πολύ περισσοτερα decibel μέσα έξω. Πραγματικά έχω μεινει αναυδος αν αυτό δεν είναι πρόβλημα και είναι η φυσιολογική λειτουργία και επίσης απορώ που δεν έχει αναφερθεί εδώ στο τοπικ πιο εκτενώς εκτός και αν θεωρείται από όλους φυσιολογικός θορυβος και έχω εγώ γίνει περίεργος :D

Να πάω να ξαναφέρω το πανάρχαιο Mitsuba αν είναι που πάγωνε και δεν καταλάβαινες ότι υπήρχε κλίμα στο δωμάτιο η απέξω απο θεμα θορυβου. Πελάτης ΔΕΗ βεβαια αλλά και με αυτό το ενοχλητικό σφύριγμα δεν παλεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Εδω λέμε mitsubishi 18ri μεσαιας σειράς ακουγεται πολύ λιγοτερο που στα χαρτιά έχει πολύ περισσοτερα decibel μέσα έξω. Πραγματικά έχω μεινει αναυδος αν αυτό δεν είναι πρόβλημα και είναι η φυσιολογική λειτουργία και επίσης απορώ που δεν έχει αναφερθεί εδώ στο τοπικ πιο εκτενώς εκτός και αν θεωρείται από όλους φυσιολογικός θορυβος και έχω εγώ γίνει περίεργος :D

Να πάω να ξαναφέρω το πανάρχαιο Mitsuba αν είναι που πάγωνε και δεν καταλάβαινες ότι υπήρχε κλίμα στο δωμάτιο η απέξω απο θεμα θορυβου. Πελάτης ΔΕΗ βεβαια αλλά και με αυτό το ενοχλητικό σφύριγμα δεν παλεύεται...

Έχουν αναφερθεί περιστατικά κλιματιστικά ίδιας εταιρείας ίδιας σειράς τα 18αρια 24άρια να έχουν νορμάλ θόρυβο και με τα 12αρια να έχουν παράπονο! 

Για αυτό και λέω εκ πείρας μόνο αν το ακούσεις ο ίδιος ή να στο επιβεβαιώσουν κάτοχοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, korakios said:

υποτίθεται οτι η εξωτερική μονάδα δεν ακούγεται εσωτερικά

και εγω ετσι υπεθετα αλλά έλα που ακουγεται. Με κλειστες πορτες μπατζουρια βεβαια δεν περνάει σε αυτό το βαθμό αλλά αν αφησεις λιγο ανοιχτή την πόρτα όταν πχ εχει ξη΄ρό αερα έρχεται όλος ο ήχος. Επίσης δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι γιατι ακούγεται σε όοολο τον ακαλυπτο αρκετά αυτό και με το που το κλεινεις ησυχαζουν τα πάντα...

εντιτ: επισης να πω ότι ο ήχος είναι και κάτι υποκειμενικό πέρα από τη μέτρηση από την άποψη ότι καποιοι μπορουν να κοιμηθουν πχ διπλα σε καποιον που ροχαλίζει ενώ άλλοι όχι. Εμένα πχ όλη μέρα αλλά και νύχτα μέχρι να κοιμηθώ αυτό το σφυριγμα με ενοχλεί αρκετά. Το θορυβο από τον ανεμιστήρα έχει ρυθμίσεις που τον κόβεις ευτυχως με πεναλτι στην απόδοση του κλιματος βεβαια όπως αναφερει η εταιρεία και αυτό το λίγο δε με ενοχλεί πολύ με τον ανεμιστήρα.

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

και εγω ετσι υπεθετα αλλά έλα που ακουγεται. Με κλειστες πορτες μπατζουρια βεβαια δεν περνάει σε αυτό το βαθμό αλλά αν αφησεις λιγο ανοιχτή την πόρτα όταν πχ εχει ξη΄ρό αερα έρχεται όλος ο ήχος. Επίσης δεν ξέρω πόσο ενοχλητικό είναι γιατι ακούγεται σε όοολο τον ακαλυπτο αρκετά αυτό και με το που το κλεινεις ησυχαζουν τα πάντα...

Στο πιο μέσα δωμάτιο και στον ύπνο που είναι όλα ήσυχα ακούγεται το σφύριγμα Και εκεί που με τρελαίνει την στιγμή που ξεκινάει! Επίσης και στο ρελαντί δεν το μπορώ

Σε μεσαίο-υψηλά ρεύματα, μου είναι πιο αποδεκτό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Στο πιο μέσα δωμάτιο και στον ύπνο που είναι όλα ήσυχα ακούγεται το σφύριγμα Και εκεί που με τρελαίνει την στιγμή που ξεκινάει! Επίσης και στο ρελαντί δεν το μπορώ

Σε μεσαίο-υψηλά ρεύματα, μου είναι πιο αποδεκτό

Οπως τα λες είναι. Επίσης εγω το έχω ακριβώς απο την έξω πλευρά στο κεφάλι μου γιατί δε γινόταν να πάει κάπου αλλού. Τωρα που το σκέφτομαι ίσως να έκανα καμια συμφωνία με κανενα βαρυκοο σε άλλο όροφο και να έστελνα την εξωτερική μονάδα εκεί??? :D

Πλάκα πλάκα διαφορα υψους όλα επιτρεπουν μέχρι 10-15 μετρα άραγε να μπορουσε να πάει 2-3 ορόφους πάνω ή κάτω θα είχε κανενα θέμα η μονάδα απο αποψη λειτουργικότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

@liakjim

σου κάνουν αυτά? Από πέρυσι καταγράφω μεσω ΗΑ την εξωτερική θερμοκρασία από τον μετεωρολογικό σταθμό δίπλα μου, γιατί τα θερμόμετρα aqara κλπ στις υψηλές και χαμηλές θερμοκρασίες έχουν μεγάλες αποκλίσεις +-3

Αυτό που μου κάνει εντύπωση (και δεν θυμάμαι) είναι ότι δεν βλέπω πολλές καταγραφές πάνω από 36 στο Χαλάνδρι. Συγκρίνοντας με τα φετινά στοιχεία όντως βλέπω ότι εδώ τουλάχιστον μια ημέρα έχει φτάσει στους 39+ και έχει καταγραφεί σωστά.. Η γενική εικόνα που έχω για πέρυσι είναι ότι όντως είχαμε ήπιο καλοκαίρι (όπως και χειμώνα)

 

* Ο Ιούνιος έχει καταγραφές μετά τις 10/6..

 

Αυγουστος 2022.csv 41.18 kB · 0 downloads Ιουλιος 2022.csv 41.69 kB · 1 download Ιουνιος 2022.csv 38.06 kB · 0 downloads Σεπτεμβριος 2022.csv 40.28 kB · 0 downloads

Τα κρατάω προς το παρόν και ευχαριστώ. Νομίζω πάντως ότι δεν θα είναι αντιπροσωπευτικά για κλίμα Αθήνας. Βασικά με προβληματίζει αν θα πρέπει να βάλω τελικά στοιχεία 2023. Είναι άραγε ένα κακό καλοκαίρι ή από εδώ και πέρα έτσι θα είναι τα καλοκαίρια μας;

1 ώρα πριν, liverpoolman είπε

Kαλησπερα ειμαι αναμεσα στα 2 ποιο και γιατι  MITSUBISHI MSZ/MUZ-DM35 VA R410 530 και

INVENTOR PROFESSIONAL 550 το Inventor εχει και ιονιστη που με ενδιαφερει

12αρια και τα 2

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

2 ώρες πριν, severian είπε

Για το υπνοδωμάτιο έβλεπα  τα midea breezless+ καλυτερα arata και για εκει; 

Αν θα ήθελες και θέρμανση, θα πήγαινα στο toshiba.

2 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Σας φαίνεται φυσιολογικός αυτός ο ήχος από την εξωτερική μονάδα? Είναι κλιματιστικό Toshiba Edge 13ρι. Σφυριγμα από τον συμπιεστή και τον ανεμιστήρα δεν το λες και αθορυβο επίσης. 3 δευτερολεπτα πριν το τέλος παταω να κλεισει και ειναι το σημειο που κοβει.

 

Από αυτά που ακούω είναι συμβατός με όλα τα βιντέακια που έχουν ανεβάσει κατά καιρούς μέλη από toshiba. Υπάρχει ένας υψίσυχνος ήχος ο οποίος στο 95% είναι ανεπαίσθητος. Ίσως σε εσένα να συντονίζει ή να αντηχεί. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις να τοποθετήσεις αντικραδασμικά λάστιχα. Τέλος, έχουν τηρηθεί τα μήκη σωληνώσεων και αφαίρεση του αέρα με αντλία κενού στην εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...