Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος θέλει να πάρει κλιματιστικό απο ΜΜ και δεν θέλει να περιμένει ή δεν εμπιστεύεται τα συνεργεία τους ας ζητήσει να κάνει δικός του μάστορας την εγκατάσταση.Φίλος πήγε εχθές στα Mediamarkt για κλιματιστικό, του είπαν για χρόνο αναμονής15-20 ημέρες μέχρι την εγκατάσταση. Όταν τους είπε ότι το βιάζεται και θα το τοποθετήσει δικός του ψυκτικός, αν του αφαιρέσουν το κόστος εγκατάστασης από την τιμή, το δέχτηκαν και του αφαίρεσαν 80 ευρώ. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, severian είπε

Καλήσπερα,

 Μετά από καιρό είμαι δικαιουχός του προγράμματος και θα  ήθελα βοήθεια για την επιλογή  2 κλιματιστικων ,το ένα θα είναι για υπνοδωμάτιο 15τμ και το άλλο για σαλόνι/κουζινα 50τμ

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1500 περίπου και για τα 2 χωρίς την επιδότηση (45%) 1000 για σαλόνι και 500 κρεβατοκάμαρα περίπου
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Έχει γίνει αναδιαμόρφωση του χώρου τα παλία ήταν σχεδόν διακοσμιτικά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):κωτσοβολος 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης το καλοκαίρι ,υποβοήθηση το χειμώνα 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. αύτονομη θέρμανση φυσικού αερίου 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :1 σαλοκουζίνα & 1 υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Περιστέρι 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θα ήθελα στην κρεβατοκάμαρα να είναι αθόρυβο 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).ισόγειο 
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του 
    Θερμικές Απώλειες
  12. Θερμικές Απώλειες

     

    3161.21Watt

     

    2718.64KCal/h

     

    52.69Watt/m2

     

    45.31KCal/h/m2

Οι απώλειες σου είναι λίγες. Έχεις όντως τόσο καλές μονώσεις;

Αν ναι, Toshiba Haori 13αρι στον μεγάλο χώρο.

Αν όχι, Toshiba arata 16αρι ή ακόμα καλύτερα Fujitsu asyg18kmte.


Toshiba arata στον μικρό.

7 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτο ακριβως! Μονο στην αφυγρανση δεν μυριζει ή καποιες φορες ελαχιστα..

Κάνε και το τεστ που λέω όποτε βρεις χρόνο. Δεν θα πρέπει να μένει νερό.

Προσωπικά δουλεύω κυρίως αφυγρανση ή σε χαμηλή θερμοκρασία ώστε να γίνεται αφυγρανση. Επίσης έχω αυτοματισμούς μέσω του homeassistant ( γίνεται και με broadlink rmini) όπου όταν τα κλείνω από ψύξη, δουλεύουν μισή ώρα μόνο ανεμιστήρα για να στεγνώσει το στοιχείο στα πρότυπα των Toshiba.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Μετα απο καθαρισμο DIY της εσωτερικης

Μαρκα, μοντελο ?

32 minutes ago, liakjim said:

όταν τα κλείνω από ψύξη, δουλεύουν μισή ώρα μόνο ανεμιστήρα για να στεγνώσει το στοιχείο στα πρότυπα των Toshiba.

Το παραδοξο ειναι πως οταν κοβει ο συμπιεστης (αφου φτασει στην θερμοκρασια στοχο) αν συνεχιζει ο μεσα ανεμιστηρας οπως λες, τοτε μυριζει και σταματαει η μυρωδια μολις ξεκινησει ο συμπιεστης.

Αυτη η ρυθμιση της Toshiba εικαζω εχει νοημα αν δεν ξανανοιξει συντομα το κλιματιστικο για να στεγνωσει απο την υπολειπομενη υγρασια το στοιχειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι απώλειες σου είναι λίγες. Έχεις όντως τόσο καλές μονώσεις;

Αν ναι, Toshiba Haori 13αρι στον μεγάλο χώρο.

Αν όχι, Toshiba arata 16αρι ή ακόμα καλύτερα Fujitsu asyg18kmte.


Toshiba arata στον μικρό.

Κάνε και το τεστ που λέω όποτε βρεις χρόνο. Δεν θα πρέπει να μένει νερό.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση ,

Οι μονώσεις μπορώ να πω οτι είναι αρκετά καλες ,αλλά παντά υπάρχει η περίπτωση λάθους ...αφού μπορώ θα δω ανάμεσα σε arata & fujitsu.

Για το υπνοδωμάτιο έβλεπα  τα midea breezless+ καλυτερα arata και για εκει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας φαίνεται φυσιολογικός αυτός ο ήχος από την εξωτερική μονάδα? Είναι κλιματιστικό Toshiba Edge 13ρι. Σφυριγμα από τον συμπιεστή και τον ανεμιστήρα δεν το λες και αθορυβο επίσης. 3 δευτερολεπτα πριν το τέλος παταω να κλεισει και ειναι το σημειο που κοβει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos99 είπε

Σας φαίνεται φυσιολογικός αυτός ο ήχος από την εξωτερική μονάδα? Είναι κλιματιστικό Toshiba Edge 13ρι. Σφυριγμα από τον συμπιεστή και τον ανεμιστήρα δεν το λες και αθορυβο επίσης. 3 δευτερολεπτα πριν το τέλος παταω να κλεισει και ειναι το σημειο που κοβει.

 

Φυσιολογικό και προφανώς δουλευει τέρμα γκάζι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, dimostr said:

Φυσιολογικό και προφανώς δουλευει τέρμα γκάζι 

Κι όμως είναι στο μινιμουμ της καταναλωσης και πιο κάτω κανει off. τετοιο σφυριγμα πάντως δεν ακουγεται σε κανενα από τα μεγαλυτερα κλιματιστικά που έχω που είναι πιο ήσυχα ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ πάντα μιλαμε.

Επεξ/σία από agnostos99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα ειμαι αναμεσα στα 2 ποιο και γιατι  MITSUBISHI MSZ/MUZ-DM35 VA R410 530 και

INVENTOR PROFESSIONAL 550 το Inventor εχει και ιονιστη που με ενδιαφερει

12αρια και τα 2

Επεξ/σία από liverpoolman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Κι όμως είναι στο μινιμουμ της καταναλωσης και πιο κάτω κανει off. τετοιο σφυριγμα πάντως δεν ακουγεται σε κανενα από τα μεγαλυτερα κλιματιστικά που έχω που είναι πιο ήσυχα ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ πάντα μιλαμε.

Επειδή κι εγω έχω Toshiba το ίδιο κάνει όταν δουλευει σε μεγάλη κατανάλωση μόνο , τώρα για το off που λες το βλέπεις σε κάποιο παριζάκι κατανάλωσης ότι δουλευει χαμηλά γιατί off μπορεί να κάνει και από τα 1000 watt

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Πόσα btu?

24αρι. Στην ψύξη δεν θυμάμαι το μέγιστο, νομίζω ~27000 BTU.

1 ώρα πριν, vali είπε

Όποιος θέλει να πάρει κλιματιστικό απο ΜΜ και δεν θέλει να περιμένει ή δεν εμπιστεύεται τα συνεργεία τους ας ζητήσει να κάνει δικός του μάστορας την εγκατάσταση.Φίλος πήγε εχθές στα Mediamarkt για κλιματιστικό, του είπαν για χρόνο αναμονής15-20 ημέρες μέχρι την εγκατάσταση. Όταν τους είπε ότι το βιάζεται και θα το τοποθετήσει δικός του ψυκτικός, αν του αφαιρέσουν το κόστος εγκατάστασης από την τιμή, το δέχτηκαν και του αφαίρεσαν 80 ευρώ. 

Δυστυχως αν δεν έχεις ψυκτικό από συστάσεις, και έναν δικό σου να καλέσεις το ίδιο θέμα με τα συνεργεία του καταστήματος θα έχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Μαρκα, μοντελο? 

Fujitsu

25 λεπτά πριν, agnostos99 είπε

Κι όμως είναι στο μινιμουμ της καταναλωσης και πιο κάτω κανει off. τετοιο σφυριγμα πάντως δεν ακουγεται σε κανενα από τα μεγαλυτερα κλιματιστικά που έχω που είναι πιο ήσυχα ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ πάντα μιλαμε.

Ναι έτσι κάνει και σε panasonic.

2τμχ. Ιδια μοντέλα/ίδια χαρακτηριστικά άλλος κωδικός. Αυτό που σφυρίζει κάνει και μικρότερο θόρυβο ενώ το άλλο κάνει σαν αεροπλανοφόρο!

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

σου κάνουν αυτά? Από πέρυσι καταγράφω μεσω ΗΑ την εξωτερική θερμοκρασία από τον μετεωρολογικό σταθμό δίπλα μου, γιατί τα θερμόμετρα aqara κλπ στις υψηλές και χαμηλές θερμοκρασίες έχουν μεγάλες αποκλίσεις +-3

Αυτό που μου κάνει εντύπωση (και δεν θυμάμαι) είναι ότι δεν βλέπω πολλές καταγραφές πάνω από 36 στο Χαλάνδρι. Συγκρίνοντας με τα φετινά στοιχεία όντως βλέπω ότι εδώ τουλάχιστον μια ημέρα έχει φτάσει στους 39+ και έχει καταγραφεί σωστά.. Η γενική εικόνα που έχω για πέρυσι είναι ότι όντως είχαμε ήπιο καλοκαίρι (όπως και χειμώνα)

 

* Ο Ιούνιος έχει καταγραφές μετά τις 10/6..

 

Αυγουστος 2022.csv Ιουλιος 2022.csv Ιουνιος 2022.csv Σεπτεμβριος 2022.csv

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 minutes ago, dimostr said:

Επειδή κι εγω έχω Toshiba το ίδιο κάνει όταν δουλευει σε μεγάλη κατανάλωση μόνο , τώρα για το off που λες το βλέπεις σε κάποιο παριζάκι κατανάλωσης ότι δουλευει χαμηλά γιατί off μπορεί να κάνει και από τα 1000 watt

Άρα δε στο κάνει συνεχεια το σφυριγμα παρα μονο οταν δουλευει τερμα? Εγω εχω πριζακι πανω ναι και μου το κάνει το σφυριγμα είτε δουλευει στα 500W είτε όπως αναφέρω στο μινιμουμ που ειναι περι τα 200W. H μοναδικη στιγμή που δεν ακουγεται ειναι οταν κανει off οπως είπα και δουλευει στα 10w περιπου.

15 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Fujitsu

Ναι έτσι κάνει και σε panasonic.

2τμχ. Ιδια μοντέλα/ίδια χαρακτηριστικά άλλος κωδικός. Αυτό που σφυρίζει κάνει και μικρότερο θόρυβο ενώ το άλλο κάνει σαν αεροπλανοφόρο!

 

 

Έτσι πάντως μόνο ησυχα δεν τα λες αν είναι να τα εχεις κρεβατοκαμαρα να ακους συνεχεεια αυτο το σφυριγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agnostos99 είπε

Άρα δε στο κάνει συνεχεια το σφυριγμα παρα μονο οταν δουλευει τερμα? Εγω εχω πριζακι πανω ναι και μου το κάνει το σφυριγμα είτε δουλευει στα 500W είτε όπως αναφέρω στο μινιμουμ που ειναι περι τα 200W. H μοναδικη στιγμή που δεν ακουγεται ειναι οταν κανει off οπως είπα και δουλευει στα 10w περιπου.

Αυτό ακριβώς και εμένα! Και μάλιστα σε μικρές καταναλώσεις είναι πιο εκνευριστικός θόρυβος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...