Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Specs είπε

μειωμενη επαρκεια αρχικου κενου?

Παντως εμενα το daikin έπαιζε συνέχεια στα 220 και έκανε off όταν έφερα τον blue dealer άδειασε το φρέον έκανε επαναπληρωση με νέο και κενό το κλιματιστικό έκοψε τα on off και πλέον δουλευει και πιο χαμηλά 170-180 , είχα ποστάρει κα8 τότε διαγράμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Specs είπε

42 κυβικα λιγοτερα, βαλε κ μικρο αποκλιση εξω κ μεσα θερμοκρ , μεσα στα πλαισια εισαι!

Παντως το βραδυ εμπλουτισα κ επαναβεβαιωσα τις μετρησεις και τις διαφορες αποδοσης σε σχεση με την ταχυτητα του ανεμιστηρα.

Μετα απο αυτο , θα ηθελα το συστημα μειωσης καταναλωσης της Daikin με τον αισθητηρα που αν δεν βλεπει ατομο στον χωρο , μετα απο 20 λεπτα κατεβαζει την παροχη, να κανει το αντιθετο!

Οσο δεν ειναι καποιος στον χωρο να τρεχει τον ανεμιστηρα τερμα για σουπερ αποδοση...

Μιλαμε για δραματικη αυξηση της αποδοσης και οικονομιας κατ επεκταση.

Οταν περασει και το 44ρι αυτες τις μερες , θα ποσταρω τον τελικο πινακα.

Αλλα μετα θαχω και το σαρακι γιατι το Perfera δεν παιζει σαν το Sensira αλλα αρκετα υποδεεστερα.

Θα τσεκαρω καθε πιθανη αιτια στο ετησιο σερβις μαλλον μιας και τοποθετηθηκε εκτος δικτυου Daikin αν και αγοραστηκε απο αυτο.

@Klausxτι λες ? ειναι μετρησιμη με οργανα η ανυπαρξια η μειωμενη επαρκεια αρχικου κενου? η εστω ο βαθμος αποδοσης με αλλο τροπο οσων μετραω τωρα εγω "πρακτικα" γινεται με εργαλεια να μετρηθει???

Υπάρχει εργαλείο που διαβάζει την ποιότητα του ψυκτικού μέσου και αναφέρει πόσο % αέρα έχει μέσα και αν είναι σωστό το μείγμα.

Επεξ/σία από Klausx
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimostr said:

 

το θυμαμαι το σηριαλ που εζησες...κοιτα τι αλιευσα την νυχτα απο μετρησεις, αδιανοητο το Sensira 12 να ειναι πιο αποδοτικο απο το Perfera 9

Spoiler

217202341629.jpg.0312c4c79448e93b91dcca85f0330c09.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

το θυμαμαι το σηριαλ που εζησες...κοιτα τι αλιευσα την νυχτα απο μετρησεις, αδιανοητο το Sensira 12 να ειναι πιο αποδοτικο απο το Perfera 9

  Απόκρυψη περιεχομένων

217202341629.jpg.0312c4c79448e93b91dcca85f0330c09.jpg

 

Εγω 60 ευρώ είχα πληρώσει για την αλλαγή , οποτε εαν έχεις την παραμικρή αμφιβολία πιστεύω ότι αξίζει το κόπο μόνο και μόνο να σου φύγει η ιδέα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα,

 Μετά από καιρό είμαι δικαιουχός του προγράμματος και θα  ήθελα βοήθεια για την επιλογή  2 κλιματιστικων ,το ένα θα είναι για υπνοδωμάτιο 15τμ και το άλλο για σαλόνι/κουζινα 50τμ

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :1500 περίπου και για τα 2 χωρίς την επιδότηση (45%) 1000 για σαλόνι και 500 κρεβατοκάμαρα περίπου
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:Έχει γίνει αναδιαμόρφωση του χώρου τα παλία ήταν σχεδόν διακοσμιτικά 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):κωτσοβολος 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή ψύξης το καλοκαίρι ,υποβοήθηση το χειμώνα 
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. αύτονομη θέρμανση φυσικού αερίου 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :1 σαλοκουζίνα & 1 υπνοδωμάτιο
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Περιστέρι 
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θα ήθελα στην κρεβατοκάμαρα να είναι αθόρυβο 
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).ισόγειο 
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του 
    Θερμικές Απώλειες
  12. Θερμικές Απώλειες

     

    3161.21Watt

     

    2718.64KCal/h

     

    52.69Watt/m2

     

    45.31KCal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα και εγώ 2 πληροφορίες για όσους γνωρίζουν τη διαδικασία αγοράς κλιματιστικού από Κοτσόβολο μέσω προγράμματος Ανακυκλώνω συσκευή. Αν το κλιματιστικό έχει δωρεάν εγκατάσταση και αγοράσεις και την απεγκατάσταση στο πακέτο πώς προχωράει το θέμα; Έρχεται αρχικά το νέο κλιματιστικό, και όταν κλείσεις ραντεβού με το συνεργείο γίνεται πρώτα η απεγκατάσταση του παλιού και μετά η εγκατάσταση του νέου; Και τέλος σε άλλη φάση έρχεται ο Κοτσόβολος να παραλάβει το παλιό;

Ρωτάω γιατί σε προχτεσινή ερώτηση σε υπάλληλο της αλυσίδας υπεύθυνο για το πρόγραμμα μου απάντησε ότι πριν γίνει η εγκατάσταση πρέπει να έχει προηγηθεί (σε προηγούμενη/άλλη ημέρα) η πιστοποίηση της παλιάς μονάδας από εξουσιοδοτημένο συνεργείο (που μπορεί να κάνει και την απεγκατάσταση).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, dimostr said:

εαν έχεις την παραμικρή αμφιβολία πιστεύω ότι αξίζει το κόπο μόνο και μόνο να σου φύγει η ιδέα 

βλεπω τωρα που συγκεντρωνω μετρησεις στο εξελ πολλες, με διαφορετικη μερα μετρησης αλλα σε ιδιες θερμοκρασιες εξωτερικες, να μην ειναι σταθερο και κλιμακουμενο αναλογικα...ανεβοκατεβαινει η αποδοση του, οσο ζεσταινει εξω η μερα και την αλλη μερα το αντιθετο!

Το Sensira 12 μονο ενα 10% εχει "αφυσικα" σκαμπανεβασματα...σταθεροτατο!

Εννοειται πως θα το κανω μετα απο ολα αυτα, ενοψει χειμωνα κυριως που στην θερμανση εχουμε τις μεγαλες καταναλωσεις, ως προς την ψυξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο καθαρισμο DIY της εσωτερικης εχω θεμα παλι με τις οσμες!  Για τις πρωτες 2 μερες δεν μυριζε καθολου και ξεκινησε παλι τα ιδια! Μουχλα-ποδαριλα!!!  Αυτο το θεμα το ειχα και περσι και του ειχα κανει 3 καθαρισμους μεχρι που καποια στιγμη σταματησαν!

99,9% ειναι απο την αποχετευση και δεν μου αρεσει ετσι οπως το εκανε ο μαστορας τοτε στην τοποθετηση. Ακριβως απο πισω βρισκεται η εξωτερικη και το σωληνα αποχετευσης τον εχει βαλει στον πατo της εξωτερικης μοναδας!  Η αποσταση ειναι μικρη και δεν εχει καλη κλιση  γιατι εσω και εξω ειναι στο ιδιο υψος.

Την εξωτερικη ακομα δεν την εχω καθαρισει..

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Μετα απο καθαρισμο DIY της εσωτερικης εχω θεμα παλι με τις οσμες!  Για τις πρωτες 2 μερες δεν μυριζε καθολου και ξεκινησε παλι τα ιδια! Μουχλα-ποδαριλα!!!  Αυτο το θεμα το ειχα και περσι και του ειχα κανει 3 καθαρισμους μεχρι που καποια στιγμη σταματησαν!

99,9% ειναι απο την αποχετευση και δεν μου αρεσει ετσι οπως το εκανε ο μαστορας τοτε στην τοποθετηση. Ακριβως απο πισω βρισκεται η εξωτερικη και το σωληνα αποχετευσης τον εχει βαλει στον πατo της εξωτερικης μοναδας!  Η αποσταση ειναι μικρη και δεν εχει καλη κλιση  γιατι εσω και εξω ειναι στο ιδιο υψος.

Την εξωτερικη ακομα δεν την εχω καθαρισει..

 

 

 

Βάλε φωτογραφία να δούμε τι ακριβώς έχει κάνει ο εγκαταστάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Μετα απο καθαρισμο DIY της εσωτερικης εχω θεμα παλι με τις οσμες!  Για τις πρωτες 2 μερες δεν μυριζε καθολου και ξεκινησε παλι τα ιδια! Μουχλα-ποδαριλα!!!  Αυτο το θεμα το ειχα και περσι και του ειχα κανει 3 καθαρισμους μεχρι που καποια στιγμη σταματησαν!

99,9% ειναι απο την αποχετευση και δεν μου αρεσει ετσι οπως το εκανε ο μαστορας τοτε στην τοποθετηση. Ακριβως απο πισω βρισκεται η εξωτερικη και το σωληνα αποχετευσης τον εχει βαλει στον πατo της εξωτερικης μοναδας!  Η αποσταση ειναι μικρη και δεν εχει καλη κλιση  γιατι εσω και εξω ειναι στο ιδιο υψος.

Την εξωτερικη ακομα δεν την εχω καθαρισει..

 

 

 

Ρίξε μισό λίτρο νερό στο λεκανακι της εσωτερικής και μέτρα αν έρχεται όλο έξω.

Αν όχι, θέλεις διορθωτικά μέτρα ή επανεγκατάσταση.

Αν ναι, δοκίμασε να το παίξεις μόνο αφυγρανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ρίξε μισό λίτρο νερό στο λεκανακι της εσωτερικής και μέτρα αν έρχεται όλο έξω.

Αν όχι, θέλεις διορθωτικά μέτρα ή επανεγκατάσταση.

Αν ναι, δοκίμασε να το παίξεις μόνο αφυγρανση.

Αυτο ακριβως! Μονο στην αφυγρανση δεν μυριζει ή καποιες φορες ελαχιστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...