Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

καλημερα σας!!

Οσοι πηρατε air condition με δωρεαν εγκατασταση απο κωτσοβολο σε ποσες μερες ηρθαν να σας το περασουν?

 

Εγώ από πράκτικερ είμαι ήδη 17η μέρα από την παραλαβή.

Ευτυχώς που δεν το βιάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Specs τα σκαλοπατια που λεγαμε μολισ γυρισε ο ηλιος στα δυτικα κλιματιστικα , το τελευταιο ειναι το shorai στο οποιο εχω ανεβασει ενα βαθμο 27 και εχει εισοδο 27,2 και εξοδο 19,2

image.png.f1b52d26f73e9ec00f0b95e4a3b00a2a.png

image.png.e996eedfa43646fe023c8ff9526f48df.png

αIMG_0249.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimostr said:

@Specs τα σκαλοπατια που λεγαμε μολισ γυρισε ο ηλιος στα δυτικα κλιματιστικα , το τελευταιο ειναι το shorai στο οποιο εχω ανεβασει ενα βαθμο 27 και εχει εισοδο 27,2 και εξοδο 19,2

image.png.f1b52d26f73e9ec00f0b95e4a3b00a2a.png

image.png.e996eedfa43646fe023c8ff9526f48df.png

αIMG_0249.png

Κανονικά δεν θα έπρεπε  τα watt στο Kuro να είναι 1.29*232=299 και στο siesta 2.04*231=471;  Δείχνει κάτι άλλο το προγραμμά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vali είπε

Κανονικά δεν θα έπρεπε  τα watt στο Kuro να είναι 1.29*232=299 και στο siesta 2.04*231=471;  Δείχνει κάτι άλλο το προγραμμά;

Τα κλιματιστικά δεν είναι ωμικά φορτία. Παίζουν ακόμα και με 0.6 cosφ (αλλάζει συνεχώς αναλόγως τα φορτία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, vali είπε

Κανονικά δεν θα έπρεπε  τα watt στο Kuro να είναι 1.29*232=299 και στο siesta 2.04*231=471;  Δείχνει κάτι άλλο το προγραμμά;

Δεν ξέρω πως τα υπολογίζει η εφαρμογή εγω βάζω ότι δείχνει και στο app τα ίδια νούμερα δείχνει στην κατανάλωση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dimostr said:

εχει εισοδο 27,2 και εξοδο 19,2

EER 4.9 εισαι αν ειναι στο high o ανεμιστηρας οπως χτες...

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

EER 4.9 εισαι αν ειναι στο high o ανεμιστηρας οπως χτες...

Ναι πάντα στο τέρμα το έχω αυτό γιατί ο χώρος που καλύπτει είναι 6,5χ7 και έχω και τις εσωτερικές περσίδες σε κίνηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

Ναι πάντα στο τέρμα το έχω αυτό γιατί ο χώρος που καλύπτει είναι 6,5χ7 και έχω και τις εσωτερικές περσίδες σε κίνηση 

και κοιταξα το βιβλιο (edge) εισαι κ λιγο καλυτερα απο οτι λεει , η εχεις καποια μικρη αποκλιση στις μετρησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Specs είπε

και κοιταξα το βιβλιο (edge) εισαι κ λιγο καλυτερα απο οτι λεει , η εχεις καποια μικρη αποκλιση στις μετρησεις

Μήπως edge με Shorai έχουν διαφορά στα κυβικά του αέρα η σε κάποια άλλη παράμετρο η όπως λες υπάρχει απόκλιση στις μετρήσεις τις δικές μας που μάλλον είναι και το πιο πιθανό μιας και όλα τα εργαλεία που μετράμε είναι ερασιτεχνικά και όχι σε θάλαμο δοκιμών αλλα σε χώρους που επηρεάζονται από διαφορά πράγματα πχ χθες όταν έκανα την μέτρηση στο σαλόνι ήμουν μόνο εγω σήμερα πο6 ανέβασα μετρήσεις είμασταν 4 άτομα ο ένας πιτσιρικάς στον υπολογιστή κάτω από το κλιματιστικό και ο άλλος στο PlayStation 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimostr said:

στο σαλόνι ήμουν μόνο εγω σήμερα πο6 ανέβασα μετρήσεις είμασταν 4 άτομα

καμμια σχεση αυτο.Απλα αν μετρησεις εδοδο και εχει μια μικρη αποκλιση το θερμομετρο μεχρι εκει εχουμε ψιλοδιαφορες. Τι εξωτερικη ειχε οταν μετρησες? αυτο ειναι κυριαρχο...καθως εστω κ ενας βαθμος αλλαζει πολυ την συμπεριφορα, αν αυτος ειναι στο σκαλοπατι που λεμε επανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

καμμια σχεση αυτο.Απλα αν μετρησεις εδοδο και εχει μια μικρη αποκλιση το θερμομετρο μεχρι εκει εχουμε ψιλοδιαφορες. Τι εξωτερικη ειχε οταν μετρησες? αυτο ειναι κυριαρχο...καθως εστω κ ενας βαθμος αλλαζει πολυ την συμπεριφορα, αν αυτος ειναι στο σκαλοπατι που λεμε επανω

 Νομίζω  ότι τ9 θερμόμετρο στο μπαλκόνι που είναι τα δυο κλιματιστικά εκείνη την ώρα πάντα στη σκιά έδειξε 37 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, dimostr said:

Νομίζω  ότι τ9 θερμόμετρο στο μπαλκόνι που είναι τα δυο κλιματιστικά εκείνη την ώρα πάντα στη σκιά έδειξε 37

με 36 το συγκρινα με τον πινακα...βλεπω τωρα στους 39 εχει την πτωση βαθμου αποδοσης EER

θα κοιταξω αν ειναι ετσι κ ο προγραμματισμος του Shorai. Ποιο ακριβως μοντελο ειναι? κωδικους εννοω οχι ονομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: Βγήκα έξω στην εξωτερική μονάδα και είδα πως δεν υπάρχει η μόνωση (το σφουγγαράκι) σε ένα σημείο της λεπτής σωλήνας στην εξωτερική μονάδα. Δημιουργεί αυτό πρόβλημα; Γιατί βλέπω πως γίνονται υγροποιήσεις και στάζει από εκεί.
Και δεύτερον, η κουλούρα βλέπω πως τρεμοπαίζει, σα να έχει συντονιστεί με το κλιματιστικό. Ήχος δεν ακούγεται κάπου για να ενοχλεί. Είναι καθόλου φυσιολογικό αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

με 36 το συγκρινα με τον πινακα...βλεπω τωρα στους 39 εχει την πτωση βαθμου αποδοσης EER

θα κοιταξω αν ειναι ετσι κ ο προγραμματισμος του Shorai. Ποιο ακριβως μοντελο ειναι? κωδικους εννοω οχι ονομα

RAS 18PKVSG-E εσωτερική 

RAS 18PAVSG-E εξωτερική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, dimostr said:

RAS 18PKVSG-E εσωτερική 

RAS 18PAVSG-E εξωτερική 

42 κυβικα λιγοτερα, βαλε κ μικρο αποκλιση εξω κ μεσα θερμοκρ , μεσα στα πλαισια εισαι!

Παντως το βραδυ εμπλουτισα κ επαναβεβαιωσα τις μετρησεις και τις διαφορες αποδοσης σε σχεση με την ταχυτητα του ανεμιστηρα.

Μετα απο αυτο , θα ηθελα το συστημα μειωσης καταναλωσης της Daikin με τον αισθητηρα που αν δεν βλεπει ατομο στον χωρο , μετα απο 20 λεπτα κατεβαζει την παροχη, να κανει το αντιθετο!

Οσο δεν ειναι καποιος στον χωρο να τρεχει τον ανεμιστηρα τερμα για σουπερ αποδοση...

Μιλαμε για δραματικη αυξηση της αποδοσης και οικονομιας κατ επεκταση.

Οταν περασει και το 44ρι αυτες τις μερες , θα ποσταρω τον τελικο πινακα.

Αλλα μετα θαχω και το σαρακι γιατι το Perfera δεν παιζει σαν το Sensira αλλα αρκετα υποδεεστερα.

Θα τσεκαρω καθε πιθανη αιτια στο ετησιο σερβις μαλλον μιας και τοποθετηθηκε εκτος δικτυου Daikin αν και αγοραστηκε απο αυτο.

@Klausxτι λες ? ειναι μετρησιμη με οργανα η ανυπαρξια η μειωμενη επαρκεια αρχικου κενου? η εστω ο βαθμος αποδοσης  οσων μετραω τωρα εγω "πρακτικα" γινεται με εργαλεια να μετρηθει???

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...