Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, mindreader said:

 Ξερω, ξερω, ξερω....πολλοι παραγοντες, δυσκολη η απαντηση....αλλα εστω, εστω με μια διακυμανση/αποκλιση, 100-200 watt πανω κατω πες. Ερωτηση: ενα μέσο inverter κλιματιστικο, ποσα watt καιει σε μια ωρα;

απο 100 εως 500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατανάλωση edge18. Οι ενδείξεις είναι χωρίς λειτουργία eco και με λειτουργία eco. Εξωτερική ίδια και τις 2 μέρες (35). ζήτηση 26. 
στο σπίτι 26,4 και στις 2 περιπτώσεις. Δεν βλέπω λόγο να απενεργοποιήσω το eco.

Enlight158.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Κατανάλωση edge18. Οι ενδείξεις είναι χωρίς λειτουργία eco και με λειτουργία eco. Εξωτερική ίδια και τις 2 μέρες (35). ζήτηση 26. 
στο σπίτι 26,4 και στις 2 περιπτώσεις. Δεν βλέπω λόγο να απενεργοποιήσω το eco.

Enlight158.jpeg

Το eco κατά 99% είναι σαν να πατάς +1 στο τηλεχειριστήριο, οπότε θα ανέβει η θερμοκρασία του χώρου.

Δεν γίνονται μαγικά παιδιά.

Μακάρι να υπήρχε ένα κουμπί και ξαφνικά το κλιματιστικό να είχε τον διπλάσιο βαθμό απόδοσης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kostasmor said:

Δεν βλέπω λόγο να απενεργοποιήσω το eco.

Δηλαδη σε λειτουργια 24/7 με 581 βαττ την μια μερα και 396 την αλλη εχεις το ιδιο αποτελεσμα ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το eco κατά 99% είναι σαν να πατάς +1 στο τηλεχειριστήριο, οπότε θα ανέβει η θερμοκρασία του χώρου.

Δεν γίνονται μαγικά παιδιά.

Μακάρι να υπήρχε ένα κουμπί και ξαφνικά το κλιματιστικό να είχε τον διπλάσιο βαθμό απόδοσης...

Το διάβασα κι εγώ. Στην πράξη όμως δεν είδα διαφορά από τις 11 το πρωί που ενεργοποίησα το eco. Με βάση το manual, θα έπρεπε να έχει ανεβάσει τη θερμοκρασία μέσα σε 2 ώρες. Δεν ξέρω. Η διαφορά στην κατανάλωση πάντως είναι σημαντική. IMG_7798.jpeg.b4e2d9fc50e8a2dd9e51c5667a1c01da.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, dimostr said:

παντως στο δυτικό το μπαλκόνι και κάτω από τις τέντες το θερμόμετρο δείχνει 43,6

ειναι σαφως σε πιο αγριες συνθηκες το Σοραι λοιπον ...

θυμισε μου εκεινο το ηρωικο Κουρο το αυθεντικο το "γιαπωνικό" απο ποιον κινεχο κατασκευαστη ειναι και ποιο μοντελο ?

ειναι γκρη ?

3 minutes ago, kostasmor said:

Με βάση το manual, θα έπρεπε να έχει ανεβάσει τη θερμοκρασία μέσα σε 2 ώρες

μονο αυτο δουλευει στον χωρο? παντως τα δομικα στοιχεια σιγουρα θα ανεβασαν θερμοκρασια αν το εχεις 24/7 , αλλιως σκετος ο χωρος θα κραταει αρκετες ωρες πριν αλλαξει θερμοκρασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

ειναι σαφως σε πιο αγριες συνθηκες το Σοραι λοιπον ...

θυμισε μου εκεινο το ηρωικο Κουρο το αυθεντικο το "γιαπωνικό" απο ποιον κινεχο κατασκευαστη ειναι και ποιο μοντελο ?

ειναι γκρη ?

μονο αυτο δουλευει στον χωρο? παντως τα δομικα στοιχεια σιγουρα θα ανεβασαν θερμοκρασια αν το εχεις 24/7 , αλλιως σκετος ο χωρος θα κραταει αρκετες ωρες πριν αλλαξει θερμοκρασια

Το Shorai και το daikin είναι στο ίδιο μπαλκόνι όπου ο ήλιος πέφτει καρφί μπροστά , τι να σου κάνουν οι τέντες και το Shorai είναι σε ενιαίο χώρο 45 τμ και καλυπ5ει και την κουζίνα όταν ανοίγω την πόρτα 

το toyotomi είναι το GREE AMBER 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

ειναι σαφως σε πιο αγριες συνθηκες το Σοραι λοιπον ...

θυμισε μου εκεινο το ηρωικο Κουρο το αυθεντικο το "γιαπωνικό" απο ποιον κινεχο κατασκευαστη ειναι και ποιο μοντελο ?

ειναι γκρη ?

 

Gree είναι και αν θυμάσαι έχουν εμφανιστεί παλιά κάτοχοι μικρών Kuro με 50-60W κατανάλωση ψύξης.

Μόλις τώρα, dimostr είπε

το toyotomi είναι το GREE AMBER 

Με τη διαφορά ότι το amber έχει διβαθμιο συμπιεστή ενώ τα nemesis pro και Kuro μονοβάθμιους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

ειναι σαφως σε πιο αγριες συνθηκες το Σοραι λοιπον ...

θυμισε μου εκεινο το ηρωικο Κουρο το αυθεντικο το "γιαπωνικό" απο ποιον κινεχο κατασκευαστη ειναι και ποιο μοντελο ?

ειναι γκρη ?

μονο αυτο δουλευει στον χωρο? παντως τα δομικα στοιχεια σιγουρα θα ανεβασαν θερμοκρασια αν το εχεις 24/7 , αλλιως σκετος ο χωρος θα κραταει αρκετες ωρες πριν αλλαξει θερμοκρασια

Toyotomi Kouro; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Gree είναι και αν θυμάσαι έχουν εμφανιστεί παλιά κάτοχοι μικρών Kuro με 50-60W κατανάλωση ψύξης.

Εγω το δικό μου δε το έχω δει κατω από 115 , βεβαια δε το έχω αφήσει και ανοιχτό όταν η εξωτερική είναι κάτω απο 28 γιατί στο δωμάτιο αυτό έχω και ανεμιστήρα οροφής 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kostasmor είπε

Το διάβασα κι εγώ. Στην πράξη όμως δεν είδα διαφορά από τις 11 το πρωί που ενεργοποίησα το eco. Με βάση το manual, θα έπρεπε να έχει ανεβάσει τη θερμοκρασία μέσα σε 2 ώρες. Δεν ξέρω. Η διαφορά στην κατανάλωση πάντως είναι σημαντική. IMG_7798.jpeg.b4e2d9fc50e8a2dd9e51c5667a1c01da.jpeg

Σε σώζει η θερμική αδράνεια των δομικών στοιχείων.

Τελικά θα ανέβει η θερμοκρασία. Είναι αδύνατο να γίνει κάτι άλλο.

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εγω το δικό μου δε το έχω δει κατω από 115 , βεβαια δε το έχω αφήσει και ανοιχτό όταν η εξωτερική είναι κάτω απο 28 γιατί στο δωμάτιο αυτό έχω και ανεμιστήρα οροφής 

Το είχε δείξει ο @rbx1000 αν θυμάσαι, νομίζω στο part1.

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Toyotomi Kouro; 

Kuro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σε σώζει η θερμική αδράνεια των δομικών στοιχείων.

Τελικά θα ανέβει η θερμοκρασία. Είναι αδύνατο να γίνει κάτι άλλο.

Το είχε δείξει ο @rbx1000 αν θυμάσαι, νομίζω στο part1.

Επισης επειδή έγινε συζήτηση εγω το kuro στη ψυξη το δουλεύω χωρίς  το I feel ενώ στη θέρμανση μόνο με I feel

και ναι μάλλον είναι όπως και το nemesis γιατί έχει όρια στην εξωτερική για θέρμανση από -15 ενώ το amber από -30 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Επισης επειδή έγινε συζήτηση εγω το kuro στη ψυξη το δουλεύω χωρίς  το I feel ενώ στη θέρμανση μόνο με I feel

Το βρήκα, τελικά ήταν στο part2 🙃

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το βρήκα, τελικά ήταν στο part2 🙃

 

Παντως οι αλυσίδες ηλεκτρικών το kuro το έχουν αδικαιολόγητα ακριβά ειδικά εαν σκεφτείς ότι εγω το αγόρασα το 2019 με 489 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη σε λειτουργια 24/7 με 581 βαττ την μια μερα και 396 την αλλη εχεις το ιδιο αποτελεσμα ?

 

Προς το παρόν δεν έχει αλλάξει κάτι στη θερμοκρασία του χώρου. Δεν θα πειράξω τίποτα. Αύριο τέτοια ώρα θα ενημερώσω πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...