Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 minutes ago, Specs said:

λινκ να απολαυσουμε απατη ?

Στο ράδιο τ άκουσα π το διαφήμιζαν 

2 minutes ago, Dimkask8 said:

Στο ράδιο τ άκουσα π το διαφήμιζαν 

https://www.electric-eshop.gr/sendo-zeas-ii-snd-09zes2-klimatistiko-9000-btume-5-xronia-egguisi-wifileitourgia-ionismou/p/1588/403/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Dimkask8 said:

Στο ράδιο τ άκουσα π το διαφήμιζαν 

α οκ, απο αυτους θα βγηκε το ραδιο αρβυλα και οχι απο στρατο που νομιζα πριν ...ηντα χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, fernw_thn_souvla είπε

Καλησπέρα σε όλους, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :
    ~1000e
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
    Νέα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
    Μεγάλη Αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
    50%-50%
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
    Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
    Δεν υπάρχει
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
    ενιαίος (σαλονοκουζίνα) ~27τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)
    περιοχή κοντά στη Θεσσαλονίκη, υγρασία ίδιο ύψος με την Θάλασσα. Καλοκαίρι ~40C, χειμώνας ~0C.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
    wifi,μεγάλη εγγύηση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    καινούργιο σπίτι με καλή μόνωση δεν υπάρχει έντονη ηλιοφάνεια και όχι ψηλοτάβανο
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

    Θερμικές Απώλειες
    4935.92
    Watt
    4244.90
    KCal/h
    164.53
    Watt/m2
    141.50
    KCal/h/m2

     

Μέχρι στιγμής έχω σημειώσει το toshiba yukai 16btu και βλέπω και toyotomi erai.
Ευχαριστώ πολύ

Δείξε μας λίγο τι έβαλες στο 11ο ερώτημα. Είναι πολλές οι απώλειες για 30τμ καινούργιου και μονωμένου σπιτιού. Δες και τις οδηγίες στο sticky. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση τοποθέτησης: το ελάχιστο ύψος των 2,5μ που αναφέρει η Toshiba αφορά το πάνω μέρος του μηχανήματος ή το κάτω σε σχέση με το πάτωμα;

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Specs said:

Περισυ δεν προλαβα μεγαλες θερμοκρασιες για μετρησεις...φετος εως τωρα αυτα και απο μεθαυριο στους 44 βαθμους.

Νομιζω η αποδοση ειναι εξαιρετικη επειδη κατεβαινει χαμηλα το Σενσιρα και το Περφερα και μαλλον εκει εγκειται η τεραστια οικονομια ως προς το Χαγιερ.

Αν κατι σας φαινεται λαθος, αναμενω για διορθωση.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2072023 121508 πμ-001.jpg

Ωραίος, τέτοια θέλουμε στο τόπικ, όχι μόνο "αχ παιδιά, να πάρω τογιοτόμι ή γκρη που είναι οι καλύτερες μάρκες Ιαπωνίας και Αμερικής αντίστοιχα; ".

Με άλλα λόγια, οι κάτοχοι δαηκίνου ανάπαυλα - αισθητήρα, επωφελούμεθα τα μέγιστα όταν έξω ΔΕΝ είναι μόρντορ. Με ένα φυσιολογικό καλοκαίρι 35 βαθμών, έχουμε τοπ απόδοση που μπορεί να ξεπερνάει ακόμα και την ακριβότερη σειρά της ίδιας εταιρείας. Από τους 37-38 και πάνω αρχίζει η ταλαιπώρια και φαντάζομαι ότι στους 40 - 40+ των επόμενων ημερών, θα έχουμε κατακόρυφη πτώση σε επίπεδα τύπου 4,5-5.

Τι ζητούμενη εσωτερική είχες σε αυτές τις μετρήσεις; 27/28;

Σχετικοάσχετο: Έχει φάει άλλος πιστόλι από πάμπλικ για παράδοση; Μου έβαλε την παράδοση συγκεκριμένο timeslot, χθες. Δεν ξέρω για ποιον προκρούστη λόγο μπορεί να φάει πιστόλι κάτι τόσο συγκεκριμένο. Μου είπαν ότι θα ενημερωθώ σήμερα, ούτε σήμερα έχω φωνή κι ακρόαση. Τι κάνουν, βάζουν τα βύσματά τους ενδιάμεσα; Τελοσπάντων, θα το ακύρωνα, αλλά είναι τέτοια η τιμή, που δεν πειράζει να μου το βάλουν και σεπτέμβρη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

42 λεπτά πριν, Dantε είπε

Για να παρεις το voucher ειναι απαραιτητη η εγκατασταση του κλιματιστικου απο αυτο που θα στο πουλησει;

Στο πρακτικερ ετσι μου ελεγε στο τηλεφωνο. Θελω να αποφυγω τα 125Ε που χρεωνουν για εγκατασταση καθως με τοσα που τη χρεωνουν, τα τσονταρω στην αρχικη τιμη και μαζι με την επιδοτηση απο 1000Ε που μου παει το κλιματιστικο αρχικη τιμη, βρισκω ενα με 1200Ε και δωρεαν εγκατασταση.

Εν ολιγοις μπορω να τους πω, ελα παρε το παλιο και ασε μου το καινουργιο ,χωρις απεγκατασταση και εγκατασταση;

Το μονο που ειδα στους ορους ειναι ,οτι πρεπει να δηλωθει η απεγκατασταση απο αδειδοτημενο τεχνικο.

Όχι δεν είναι απαραίτητο.

Δεν θα σου κόψουν το κόστος της εγκατάστασης.

25 λεπτά πριν, tryfos είπε

Πιάνομαι από αυτό, για να ρωτήσω ένα θέμα που έχω καμιά φορά με το follow me σε ένα Midea-Bosch στην ψύξη. Σε βαθμό που άρχισα να αμφιβάλλω αν όντως κάνει για την ψύξη.

Τις περισσότερες φορές δουλεύει μια χαρά, διατηρεί θερμοκρασία κλπ. Υπάρχουν όμως μερικές φορές, που δεν έχω μπορέσει να καταλάβω πότε ακριβώς είναι, που ρίχνει η φτερωτή υπερβολικά τις στροφές και μετά παραμένει εκεί, πολύ χαμηλά σε στροφές, σα να μπήκε σε silent. Ανεβαίνει η θερμοκρασία αρκετά, το βλέπω στο κοντρόλ ότι δείχνει πχ. 29 και, ενώ το έχω βάλει 25-26, δεν ανεβάζει στροφές ούτε επανέρχεται. Σαν να "κολλάει", κάπως έτσι, και μετά είτε αυξάνω το fan manually ή το ανάβω και το σβήνω και επανέρχεται. Όταν δεν έχω το follow me, δεν κάνει τέτοια πράγματα.

Αυτά τα κάνει ένα 18άρι Bosch. Ένα άλλο 12άρι πάλι κάνει off σε αυτήν την περίπτωση τελείως και παρόλο που ανεβαίνει μετά πολύ η θερμοκρασία δεν επανέρχεται εύκολα (πάντα με follow me μιλάμε).

Και κάτι άσχετο: Επίσης υπάρχουν φορές που η φτερωτή κάνει κάποιους περίεργους θορύβους "αέρα" διακεκομμένους, κάτι σα να σε χτυπάει αεράκι όταν είσαι στο πλοίο 😀 Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό.. Ξέρουμε από τι είναι αυτό;

Πρέπει να πειραματιστείς λίγο με τη θέση του τηλεκοντρόλ. Όχι πάνω στη ροή του αέρα. Στέλνει Update κάθε 3 λεπτά. Πρέπει να σημαδεύει την εσωτερική. Σε εμένα παίζει πολύ καλά, περίπου -/+ 0.3 από τον στόχο.

Το τελευταίο μάλλον θέλει video.

4 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ερώτηση τοποθέτησης: το ελάχιστο ύψος των 2,5μ που αναφέρει η Toshiba αφορά το πάνω μέρος του μηχανήματος ή το κάτω σε σχέση με το πάτωμα;

Θα το βρεις στα εγχειρίδια εγκατάστασης στο σχετικό site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να πειραματιστείς λίγο με τη θέση του τηλεκοντρόλ. Όχι πάνω στη ροή του αέρα. Στέλνει Update κάθε 3 λεπτά. Πρέπει να σημαδεύει την εσωτερική. Σε εμένα παίζει πολύ καλά, περίπου -/+ 0.3 από τον στόχο.

Τα έχω υπόψη μου αυτά (ποια "εσωτερική" εννοείς;), οι περσίδες πχ. δεξιά το κοντρόλ αριστερά. Δεν το χτυπάει αέρας το κοντρόλ. Μα και το κοντρόλ δείχνει τη σωστή θερμοκρασία, ανεβασμένη, παρολαυτά δεν ξεκινάει το μηχάνημα, παρότι έχω ορίσει αρκετά χαμηλότερα. Πολύ περίεργο... Όταν λες "στόχο", πόσο το βάζεις το καλοκαίρι;

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs, φοβερή αύξηση του eer με υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα (όπως συμβουλεύεις) :

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/RNM1m7wxQdK2NA2bd9XqaOASWkMrG7fD

image.png.8ea7aa2aec1a03d5dbec7d6efc7ee1d6.png

αλλά με ένα μειονέκτημα. Η θερμοκρασία αέρα από εκεί που έβγαινε με 8-9C, πήγε 18C, οπότε σταμάτησε η αφύγρανση και ανέβηκε η σχετική υγρασία και άρχιζε να μυρίζει ο χώρος. Μου θύμισε όταν είχα το asyg24klca . Άτιμη ζωή, δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

image.png.87d83ad8bd6b6bb550bbb8c0d833596c.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, MikhailBakurin said:

Από τους 37-38 και πάνω αρχίζει η ταλαιπώρια και φαντάζομαι ότι στους 40 - 40+ των επόμενων ημερών, θα έχουμε κατακόρυφη πτώση σε επίπεδα τύπου 4,5-5.

Τι ζητούμενη εσωτερική είχες σε αυτές τις μετρήσεις; 27/28;

Kατέεις πως καταγράφω τωρα αυτα που λες ...εγω σασμό με δεύτεροτριτα  μηχανήματα δεν θα κάνω! και ας γραφουν πανω οτι ειναι και Του Γιου Του Τόμη, ουτε τον πατερα δεν ξερω καν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, liakjim said:

Δείξε μας λίγο τι έβαλες στο 11ο ερώτημα. Είναι πολλές οι απώλειες για 30τμ καινούργιου και μονωμένου σπιτιού. Δες και τις οδηγίες στο sticky. 

Καλησπέρα, το ξανά έκανα με πιο σωστά στοιχεία

Quote

Θερμικές Απώλειες
2644.67
Watt
2274.42
KCal/h
88.16
Watt/m2
75.81
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ 
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα 
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
24 ℃ 
Έτος Kατασκευής:
2004 
Εμβαδό Κατοικίας:
30 m2 
Ύψος Ορόφου:
2.50 m 
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω 
Μόνωση Τοίχων:
 
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Δάπεδο σε επαφή με:
Πυλωτή 
Μόνωση Δαπέδου:
Άριστη μόνωση - 7εκ. 
Οροφή σε επαφή με:
Άλλη κατοικία 
Μόνωση Οροφής:
Άριστη μόνωση - 7εκ. 
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

Παράθυρα:

Τύπος Κουφωμάτων:
Συνθετικά κουφώματα 
Τύπος Τζαμιών:
Διπλά τζάμια 
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%
Θερμικές Απώλειες
2644.67
Watt
2274.42
KCal/h
88.16
Watt/m2
75.81
KCal/h/m2
Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
Περιοχή:
Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ 
Υψόμετρο Περιοχής:
Κάτω από 500 μέτρα 
Επιθυμητή Θερμοκρασία:
24 ℃ 
Έτος Kατασκευής:
2004 
Εμβαδό Κατοικίας:
30 m2 
Ύψος Ορόφου:
2.50 m 
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω 
Μόνωση Τοίχων:
 
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Νότια Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
Aέρα 
Δάπεδο σε επαφή με:
Πυλωτή 
Μόνωση Δαπέδου:
Άριστη μόνωση - 7εκ. 
Οροφή σε επαφή με:
Άλλη κατοικία 
Μόνωση Οροφής:
Άριστη μόνωση - 7εκ. 
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

Παράθυρα:

Τύπος Κουφωμάτων:
Συνθετικά κουφώματα 
Τύπος Τζαμιών:
Διπλά τζάμια 
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
5%

Ευχαριστώ πολύ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα το βρεις στα εγχειρίδια εγκατάστασης στο σχετικό site.

Δεν βρίσκω κάτι περισσότερο από αυτό:

Ρωτάω επειδή είμαι εκτός ορίου αν είναι από κάτω.

image.png.fadb519c3ecf2805ef60e58bccdd043b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, liakjim said:

αλλά με ένα μειονέκτημα. Η θερμοκρασία αέρα από εκεί που έβγαινε με 8-9C, πήγε 18C, οπότε σταμάτησε η αφύγρανση και ανέβηκε η σχετική υγρασία και άρχιζε να μυρίζει ο χώρος.

δεν ειναι τοσο η μυρωδια οσο οτι κολλαει το δερμα ξαφνικα, αυτο ειπε η συμβια και περιμενει να τελειωσουν οι καταγραφες! για αντιδωρο κ να κανω την δουλεια μου χαλαρα, εβαλα και το Τισιελ σε φουλ εισαγωγη αερα να φερνει φρεσκο να ισσοροπησουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Όχι δεν είναι απαραίτητο.

Δεν θα σου κόψουν το κόστος της εγκατάστασης.

Διαβασα ορους και ρωτησα και Ηλια και μου το επιβεβαιωσε.

Επεσα σε αλλη κοπελια στο τηλ  και μια χαρα παραλαμβανουν το παλιο ξυλωμενο (αρκει να εχει το αυτοκολλητο) και σου παραδιδουν το νεο χωρις εγκατασταση.

Μολις τσιμπησα το Yukai το 18αρι στα 549Ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Επεσα σε αλλη κοπελια στο τηλ  και μια χαρα παραλαμβανουν το παλιο ξυλωμενο (αρκει να εχει το αυτοκολλητο) και σου παραδιδουν το νεο χωρις εγκατασταση.

Ναι, έτσι έκανα και εγώ.

6 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Δεν βρίσκω κάτι περισσότερο από αυτό:

Ρωτάω επειδή είμαι εκτός ορίου αν είναι από κάτω.

image.png.fadb519c3ecf2805ef60e58bccdd043b.png

Έχεις δίκιο, δεν βλέπω κάτι.

Πάντως στη Fujitsu λέει από κάτω. Ίσως να ρώταγες;

image.png.ee1f8a0a2574865caf3f8080a557ef67.png

20 λεπτά πριν, fernw_thn_souvla είπε

Καλησπέρα, το ξανά έκανα με πιο σωστά στοιχεία

Ευχαριστώ πολύ
 

Αν θέλεις να αγγίξεις την τελειότητα -> https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/230119-null

Χτύπα τώρα, δεν το ξαναβρεις σε τέτοια τιμή νομίζω.

Αν θες πιο κάτω σε τιμή, ένα toshiba edge white 10άρι.

Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο μέγεθος με τις απώλειές σου.

Αν όμως θέλεις να έχεις πόρτες ανοιχτές προς άλλους χώρους, τότε το edge white 13άρι ή άντε το yukai/arata 13άρι ή βρεις σε καλή τιμή το atxc35d (με επέκταση εγγύησης +99€ για να πάει στα 10 χρόνια μέσω της daikin).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, liakjim said:

φοβερή αύξηση του eer με υψηλή ταχύτητα ανεμιστήρα

αφου με το 24ρι Φουζιτσου παιρνεις 14 εως και 16 εερ στους 32 στο Χαι , αρχοντας εισαι!

στο Σενσιρα , ιδια θερμοκρασια παιρνω 13 , οχι ασχημα μιας και το ειχα σταμπαρει οτι στα 12ρια της νταικιν χτυπαει πολυ υψηλα και δεν μενει πισω απο τα περφερα. Τεφαρικι μου βγηκε...

τωρα περιμενω να δω γιατι το Περφερα δεν φτανει αυτα τα νουμερα εερ και γενικα μενει πισω. Θεμα θερμομετρων δεν παιζει , αλλα καλου κακου αυριο θα τα κανω τραμπα ( της εισαγωγης φιλτρων μονο ) εκτος αν παιζει ρολο το οτι το Περφερα ειναι στην ΝοτιοΔυτικη γωνια του καθιστικου-κουζινας και η κουζινα ειναι εκει, ενω το σενσιρα στον νοτιο τοιχο

μακρια απο εστιες θερμοτητας, στο καθιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...