Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Rebirth είπε

Καλημέρα. Ακολουθώντας τη συμβουλή να βρω για τον χώρο μου/ανάγκες μου (εξοχικό, σαλονοκουζίνα 35 τετραγωνικά) κλιματιστικό με υψηλό SEER για ψύξη κλίνω πλέον προς αυτά τα 12άρια. Αν λείπουν κάποια με SEER 7+ στην ίδια οικονομική κατηγορία παρακαλω πείτε τα :)  Μπορούν να πουν κάποια γνώμη οι κάτοχοι των παρακάτω ή όσοι έχουν γνώση, ώστε να βρούμε ποιο θα ήταν καλύτερο; Ευχαριστώ! 

Η λίστα: 

  • Pitsos P1ZAI1260W (499 ευρώ) SEER 6,7
  • Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2135ZR (544 ευρώ) SEER 7,1
  • Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-12AP (483 ευρώ) SEER 6,6
  • TCL Miracle II 12CHSA/VE (529 ευρώ) SEER 8,5
  • Sendo Athina SND-12/ATHS SEER (560 ευρώ) 8,62

 

 

Έψαξες ποιες εταιρείες δεν απαιτούν ετήσιο σέρβις για την εγγύηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

TCL MIracle III

Μπαίνει κι αυτό στη λίστα λοιπόν (βγαίνει το Toyotomi Umi) και το αρχικό ποστ διαμορφώνεται ως εξής: 

Καλημέρα. Ακολουθώντας τη συμβουλή να βρω για τον χώρο μου/ανάγκες μου (εξοχικό, σαλονοκουζίνα 35 τετραγωνικά) κλιματιστικό με υψηλό SEER για ψύξη κλίνω πλέον προς αυτά τα 12άρια. Αν λείπουν κάποια με SEER 7+ στην ίδια οικονομική κατηγορία παρακαλω πείτε τα :)  Μπορούν να πουν κάποια γνώμη οι κάτοχοι των παρακάτω ή όσοι έχουν γνώση, ώστε να βρούμε ποιο θα ήταν καλύτερο; Ευχαριστώ! 

Η λίστα: 

  • Pitsos P1ZAI1260W (499 ευρώ) SEER 6,7
  • Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2135ZR (544 ευρώ) SEER 7,1
  • TCL Miracle II 12CHSA/VE (529 ευρώ) SEER 8,5
  • TCL Miracle III 12CHSD/TPG21L (511 ευρώ) SEER 8,5
  • Sendo Athina SND-12/ATHS SEER (560 ευρώ) 8,62
  • Bosch ASI12DW30/ASO12DW30 (519 ευρώ) SEER 7

 

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έψαξες ποιες εταιρείες δεν απαιτούν ετήσιο σέρβις για την εγγύηση;

Έβγαλα την Ιnventor από την εξίσωση γι' αυτόν τον λόγο και μπήκε το Pitsos για τον... αντίθετο λόγο. Πρέπει να τα δω ένα-ένα αυτά τώρα. Έχεις κάποια πρώτη πρόταση γι' αυτά ή να δω πρώτα τα των εγγυήσεων; Το Izuru φαίνεται εντάξει περίπτωση. Τα TCL είναι άξια εμπιστοσύνης; (επανέρχομαι με εγγυήσεις)

Λοιπόν, @liakjim εκ πρώτης έχουμε τα εξής για εγγυήσεις: 

Toyotomi – Δεν θέλει ετήσιο σέρβις!

Συγκεκριμένα:

Η εταιρεία μας παρέχει 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας για όλα τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη της κλιματιστικής συσκευής και 10 χρόνια για τον συμπιεστή. 

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

TCL – Θέλει ετήσιο σέρβις για τη 10ετή εγγύηση!

Συγκεκριμένα:

Η διάρκεια της παρούσας εγγύησης ισχύει από την ημερομηνία 1ης αγοράς της συσκευής και καλύπτει για 10 (δέκα) έτη τη δωρεάν διάθεση ως ανταλλακτικό, των ελαττωματικών ηλεκτρικών & μηχανικών μερών της που οφείλονται αποκλειστικά στην κατασκευή της συσκευής, συμπεριλαμβανομένης της εργασίας για τα 3 (τρία) πρώτα χρόνια. Σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται αντικατάσταση της συσκευής ή επιστροφή χρημάτων.

Επιπλέον, βασική προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης είναι η ετήσια συντήρηση της μονάδας αρχής γενομένης από το 2ο χρόνο της αρχικής αγοράς

Sendo - Θέλει ετήσιο σέρβις για τη 10ετή εγγύηση!

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

Pitsos - Δεν ζητά ετήσιο σέρβις για την 7ετή εγγύηση!

Νομίζω δεν μου ξέφυγε κάτι, δείτε τι ισχύει ΕΔΩ

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Μπαίνει κι αυτό στη λίστα λοιπόν (βγαίνει το Toyotomi Umi) και το αρχικό ποστ διαμορφώνεται ως εξής: 

Καλημέρα. Ακολουθώντας τη συμβουλή να βρω για τον χώρο μου/ανάγκες μου (εξοχικό, σαλονοκουζίνα 35 τετραγωνικά) κλιματιστικό με υψηλό SEER για ψύξη κλίνω πλέον προς αυτά τα 12άρια. Αν λείπουν κάποια με SEER 7+ στην ίδια οικονομική κατηγορία παρακαλω πείτε τα :)  Μπορούν να πουν κάποια γνώμη οι κάτοχοι των παρακάτω ή όσοι έχουν γνώση, ώστε να βρούμε ποιο θα ήταν καλύτερο; Ευχαριστώ! 

Η λίστα: 

  • Pitsos P1ZAI1260W (499 ευρώ) SEER 6,7
  • Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2135ZR (544 ευρώ) SEER 7,1
  • TCL Miracle II 12CHSA/VE (529 ευρώ) SEER 8,5
  • TCL Miracle III 12CHSD/TPG21L (511 ευρώ) SEER 8,5
  • Sendo Athina SND-12/ATHS SEER (560 ευρώ) 8,62

 

Έβγαλα την Ιnventor από την εξίσωση γι' αυτόν τον λόγο και μπήκε το Pitsos για τον... αντίθετο λόγο. Πρέπει να τα δω ένα-ένα αυτά τώρα. Έχεις κάποια πρώτη πρόταση γι' αυτά ή να δω πρώτα τα των εγγυήσεων; Το Izuru φαίνεται εντάξει περίπτωση. Τα TCL είναι άξια εμπιστοσύνης; (επανέρχομαι με εγγυήσεις)

Λοιπόν, @liakjim εκ πρώτης έχουμε τα εξής για εγγυήσεις: 

Toyotomi – Δεν θέλει ετήσιο σέρβις!

Συγκεκριμένα:

Η εταιρεία μας παρέχει 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας για όλα τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη της κλιματιστικής συσκευής και 10 χρόνια για τον συμπιεστή. 

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

TCL – Θέλει ετήσιο σέρβις για τη 10ετή εγγύηση!

Συγκεκριμένα:

Η διάρκεια της παρούσας εγγύησης ισχύει από την ημερομηνία 1ης αγοράς της συσκευής και καλύπτει για 10 (δέκα) έτη τη δωρεάν διάθεση ως ανταλλακτικό, των ελαττωματικών ηλεκτρικών & μηχανικών μερών της που οφείλονται αποκλειστικά στην κατασκευή της συσκευής, συμπεριλαμβανομένης της εργασίας για τα 3 (τρία) πρώτα χρόνια. Σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται αντικατάσταση της συσκευής ή επιστροφή χρημάτων.

Επιπλέον, βασική προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης είναι η ετήσια συντήρηση της μονάδας αρχής γενομένης από το 2ο χρόνο της αρχικής αγοράς

Sendo - Θέλει ετήσιο σέρβις για τη 10ετή εγγύηση!

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

Pitsos - Δεν ζητά ετήσιο σέρβις για την 7ετή εγγύηση!

Νομίζω δεν μου ξέφυγε κάτι, δείτε τι ισχύει ΕΔΩ

Τα Bosch;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*update: Έβαλα και Bosch στη λίστα, το οποίο κερδίζει έδαφος

Καλημέρα. Ακολουθώντας τη συμβουλή να βρω για τον χώρο μου/ανάγκες μου (εξοχικό, σαλονοκουζίνα 35 τετραγωνικά) κλιματιστικό με υψηλό SEER για ψύξη κλίνω πλέον προς αυτά τα 12άρια. Αν λείπουν κάποια με SEER 7+ στην ίδια οικονομική κατηγορία παρακαλω πείτε τα :)  Μπορούν να πουν κάποια γνώμη οι κάτοχοι των παρακάτω ή όσοι έχουν γνώση, ώστε να βρούμε ποιο θα ήταν καλύτερο; Ευχαριστώ! 

Η λίστα: 

  • Pitsos P1ZAI1260W (499 ευρώ) SEER 6,7
  • Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2135ZR (544 ευρώ) SEER 7,1
  • TCL Miracle II 12CHSA/VE (529 ευρώ) SEER 8,5
  • TCL Miracle III 12CHSD/TPG21L (511 ευρώ) SEER 8,5
  • Sendo Athina SND-12/ATHS SEER (560 ευρώ) 8,62
  • Bosch ASI12DW30/ASO12DW30 (519 ευρώ) SEER 7

 

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έψαξες ποιες εταιρείες δεν απαιτούν ετήσιο σέρβις για την εγγύηση;

Έβγαλα την Ιnventor από την εξίσωση γι' αυτόν τον λόγο και μπήκε το Pitsos για τον... αντίθετο λόγο. Πρέπει να τα δω ένα-ένα αυτά τώρα. Έχεις κάποια πρώτη πρόταση γι' αυτά ή να δω πρώτα τα των εγγυήσεων; Το Izuru φαίνεται εντάξει περίπτωση. Τα TCL είναι άξια εμπιστοσύνης; (επανέρχομαι με εγγυήσεις)

ΕΓΓΥΗΣΕΙΣ

Λοιπόν, @liakjim εκ πρώτης έχουμε τα εξής για εγγυήσεις: 

Bosch - Δεν θέλει ετήσιο σέρβις για 7ετή εγγύηση!

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

Toyotomi – Δεν θέλει ετήσιο σέρβις!

Συγκεκριμένα:

Η εταιρεία μας παρέχει 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας για όλα τα ηλεκτρικά και μηχανικά μέρη της κλιματιστικής συσκευής και 10 χρόνια για τον συμπιεστή. 

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

TCL – Θέλει ετήσιο σέρβις για τη 10ετή εγγύηση!

Συγκεκριμένα:

Η διάρκεια της παρούσας εγγύησης ισχύει από την ημερομηνία 1ης αγοράς της συσκευής και καλύπτει για 10 (δέκα) έτη τη δωρεάν διάθεση ως ανταλλακτικό, των ελαττωματικών ηλεκτρικών & μηχανικών μερών της που οφείλονται αποκλειστικά στην κατασκευή της συσκευής, συμπεριλαμβανομένης της εργασίας για τα 3 (τρία) πρώτα χρόνια. Σε καμία περίπτωση δεν προβλέπεται αντικατάσταση της συσκευής ή επιστροφή χρημάτων.

Επιπλέον, βασική προϋπόθεση για την ισχύ της εγγύησης είναι η ετήσια συντήρηση της μονάδας αρχής γενομένης από το 2ο χρόνο της αρχικής αγοράς

Sendo - Θέλει ετήσιο σέρβις για τη 10ετή εγγύηση!

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

Pitsos - Δεν ζητά ετήσιο σέρβις για την 7ετή εγγύηση!

Νομίζω δεν μου ξέφυγε κάτι, δείτε τι ισχύει ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα @Rebirth θα ψώνιζα ένα Pitsos/Bosch.

Η χρήση σου θα είναι για λίγες μέρες τον χρόνο οπότε θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι ακριβό. Αν έχει και seer πάνω από 7 θα ήταν επιθυμητό αλλά όχι απαραίτητο. Αλλά εσύ ξέρεις το βάθος της τσέπης σου. Κοιτάς προσφορές, χαρακτηριστικά και ψωνίζεις. Προσοχή μερικά Bosch δεν έχουν follow me. Θα τα απέφευγα.

8 λεπτά πριν, Dimkask8 είπε

Τα sendo λέει εγγύηση εφόρου ζωής. 

Αναρωτιέμαι τι είναι περισσότερο ύποπτο για μουφα. Η εφόρου ζωής εγγύηση ή το 8.65 seer....😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim αυτό είναι το κλιματιστικό: https://www.aagores.gr/product/5253/klimatismos-klimatistika-klimatistiko-toixoy-bosch-serie-4-inverter-wifi-asi12dw30aso12dw30-12.000-btu-

Δεν φαίνεται να έχει follow me, αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο (εδώ ήμασταν 20 χρόνια με το Toshiba το αρχαίο). Νομίζω θα πάω στο Bosch. Φαίνεται overall πιο τίμια λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Rebirth είπε

@liakjim αυτό είναι το κλιματιστικό: https://www.aagores.gr/product/5253/klimatismos-klimatistika-klimatistiko-toixoy-bosch-serie-4-inverter-wifi-asi12dw30aso12dw30-12.000-btu-

Δεν φαίνεται να έχει follow me, αλλά δεν με ενδιαφέρει τόσο (εδώ ήμασταν 20 χρόνια με το Toshiba το αρχαίο). Νομίζω θα πάω στο Bosch. Φαίνεται overall πιο τίμια λύση. 

Τα κινέζικα το θέλουν το follow me αλλιώς θα ξυπνάτε παγοκολωνα.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251828-a-c-in12btu-pitsos-psi12vw31-φοιβη

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251840-a-c-in12btu-bosch-asi12dw40-perfectclima

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, είμαι σε αναζήτηση κλιματιστικού και χρειάζομαι την βοήθειά σας.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :
    ~1000e
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
    Νέα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
    Μεγάλη Αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):
    50%-50%
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:
    Αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.
    Δεν υπάρχει
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
    ενιαίος (σαλονοκουζίνα) ~27τμ
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)
    περιοχή κοντά στη Θεσσαλονίκη, υγρασία ίδιο ύψος με την Θάλασσα. Καλοκαίρι ~40C, χειμώνας ~0C.
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
    wifi,μεγάλη εγγύηση
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).
    καινούργιο σπίτι με καλή μόνωση δεν υπάρχει έντονη ηλιοφάνεια και όχι ψηλοτάβανο
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 
    Quote

    Θερμικές Απώλειες
    2644.67
    Watt
    2274.42
    KCal/h
    88.16
    Watt/m2
    75.81
    KCal/h/m2
    Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
    Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ 
    Υψόμετρο Περιοχής:
    Κάτω από 500 μέτρα 
    Επιθυμητή Θερμοκρασία:
    24 ℃ 
    Έτος Kατασκευής:
    2004 
    Εμβαδό Κατοικίας:
    30 m2 
    Ύψος Ορόφου:
    2.50 m 
    Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
    Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω 
    Μόνωση Τοίχων:
     
    Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Νότια Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Δάπεδο σε επαφή με:
    Πυλωτή 
    Μόνωση Δαπέδου:
    Άριστη μόνωση - 7εκ. 
    Οροφή σε επαφή με:
    Άλλη κατοικία 
    Μόνωση Οροφής:
    Άριστη μόνωση - 7εκ. 
    Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

    Παράθυρα:

    Τύπος Κουφωμάτων:
    Συνθετικά κουφώματα 
    Τύπος Τζαμιών:
    Διπλά τζάμια 
    Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
    5%
    Θερμικές Απώλειες
    2644.67
    Watt
    2274.42
    KCal/h
    88.16
    Watt/m2
    75.81
    KCal/h/m2
    Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για
    Περιοχή:
    Θεσσαλονίκη - Κλιματική ζώνη Γ 
    Υψόμετρο Περιοχής:
    Κάτω από 500 μέτρα 
    Επιθυμητή Θερμοκρασία:
    24 ℃ 
    Έτος Kατασκευής:
    2004 
    Εμβαδό Κατοικίας:
    30 m2 
    Ύψος Ορόφου:
    2.50 m 
    Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:
    Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω 
    Μόνωση Τοίχων:
     
    Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Νότια Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Δυτική Πλευρά σε επαφή με:
    Aέρα 
    Δάπεδο σε επαφή με:
    Πυλωτή 
    Μόνωση Δαπέδου:
    Άριστη μόνωση - 7εκ. 
    Οροφή σε επαφή με:
    Άλλη κατοικία 
    Μόνωση Οροφής:
    Άριστη μόνωση - 7εκ. 
    Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:

    Παράθυρα:

    Τύπος Κουφωμάτων:
    Συνθετικά κουφώματα 
    Τύπος Τζαμιών:
    Διπλά τζάμια 
    Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:
    5%

     

Μέχρι στιγμής έχω σημειώσει το toshiba yukai 16btu και βλέπω και toyotomi erai.
Ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από fernw_thn_souvla
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα είναι στο σαλονάκι, όχι υπνοδωμάτιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρεις το voucher ειναι απαραιτητη η εγκατασταση του κλιματιστικου απο αυτο που θα στο πουλησει;

Στο πρακτικερ ετσι μου ελεγε στο τηλεφωνο. Θελω να αποφυγω τα 125Ε που χρεωνουν για εγκατασταση καθως με τοσα που τη χρεωνουν, τα τσονταρω στην αρχικη τιμη και μαζι με την επιδοτηση απο 1000Ε που μου παει το κλιματιστικο αρχικη τιμη, βρισκω ενα με 1200Ε και δωρεαν εγκατασταση.

Εν ολιγοις μπορω να τους πω, ελα παρε το παλιο και ασε μου το καινουργιο ,χωρις απεγκατασταση και εγκατασταση;

Το μονο που ειδα στους ορους ειναι ,οτι πρεπει να δηλωθει η απεγκατασταση απο αδειδοτημενο τεχνικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα κινέζικα το θέλουν το follow me αλλιώς θα ξυπνάτε παγοκολωνα.

Πιάνομαι από αυτό, για να ρωτήσω ένα θέμα που έχω καμιά φορά με το follow me σε ένα Midea-Bosch στην ψύξη. Σε βαθμό που άρχισα να αμφιβάλλω αν όντως κάνει για την ψύξη.

Τις περισσότερες φορές δουλεύει μια χαρά, διατηρεί θερμοκρασία κλπ. Υπάρχουν όμως μερικές φορές, που δεν έχω μπορέσει να καταλάβω πότε ακριβώς είναι, που ρίχνει η φτερωτή υπερβολικά τις στροφές και μετά παραμένει εκεί, πολύ χαμηλά σε στροφές, σα να μπήκε σε silent. Ανεβαίνει η θερμοκρασία αρκετά, το βλέπω στο κοντρόλ ότι δείχνει πχ. 29 και, ενώ το έχω βάλει 25-26, δεν ανεβάζει στροφές ούτε επανέρχεται. Σαν να "κολλάει", κάπως έτσι, και μετά είτε αυξάνω το fan manually ή το ανάβω και το σβήνω και επανέρχεται. Όταν δεν έχω το follow me, δεν κάνει τέτοια πράγματα.

Αυτά τα κάνει ένα 18άρι Bosch. Ένα άλλο 12άρι πάλι κάνει off σε αυτήν την περίπτωση τελείως και παρόλο που ανεβαίνει μετά πολύ η θερμοκρασία δεν επανέρχεται εύκολα (πάντα με follow me μιλάμε).

Και κάτι άσχετο: Επίσης υπάρχουν φορές που η φτερωτή κάνει κάποιους περίεργους θορύβους "αέρα" διακεκομμένους, κάτι σα να σε χτυπάει αεράκι όταν είσαι στο πλοίο 😀 Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό.. Ξέρουμε από τι είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...