Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, liakjim said:

Νομίζω είναι χαρακτηριστικό το διάγραμμα,

 

τι αποτελεσμα μας δινει στην ισχυ εξοδου η πιο κατω μετρηση ? δεν μου δουλευει το ονλαιν που τα υπολογιζα

Εισαγωγη 24,6 

Εξαγωγη 7,5

Κυβικα/ωρα 646

Ισχυς Εισοδου 1380 βατ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Specs είπε

 

τι αποτελεσμα μας δινει στην ισχυ εξοδου η πιο κατω μετρηση ? δεν μου δουλευει το ονλαιν που τα υπολογιζα

Εισαγωγη 24,6 

Εξαγωγη 7,5

Κυβικα/ωρα 646

Ισχυς Εισοδου 1380 βατ

 

Ισχύς εξόδου με ΔΤ.xlsx

4 λεπτά πριν, spocky είπε

Τελικα δοκιμασα το fix σε δυο modes. Το τερμα οικονομικο (340w) σιγα σιγα μεσα σε δυο ωρες αρχισε να ενοχλει σε θεμα ζεστης. Ανεβαινε η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι πολυ σιγα μεν αλλα ανεβαινε. Τωρα το εχω σταθερα σε P3 mode (620w) και νομιζω ειναι ψιλο οκ η αισθηση μεσα. Οχι οπως οταν δουλευει κανονικα αλλα κραταει λιγο σταθερη την θερμοκρασια στο σπιτι. Θα το αφησω ετσι και θα δω που θα εχει φτασει σε θερμοκρασια αυριο το απογευμα.

Τωρα ποια απο τις τρεις περιπτωσεις θα καψουν περισσοτερο θα δειξει. 

Θελω να συγκρινω ποσο θα καψει για ενα 24ωρο ( ok αυτο το ξερω περιπου 20kwh) σε κανονικο mode με ζητηση 28, σε κανονικο mode παλι αλλα μονο για τις ωρες 6-1 που ειμαι σαλονι και μια με το φιξ σε P3 mode για 24 ωρες.

 

 

Screenshot_20230719-225830.png

Ίσως δεν χρειάζεται. Σε αφήνει να αλλάζεις ταχύτητα ανεμιστήρα; Αν ναι, βάλτο high, μέτρα pout σε όλες τις καταστάσεις όπως είπαμε εντός μισής ώρας για να μην αλλάξει η εξωτερική, διαιρείς με την κατανάλωση και θα δεις ποια κατάσταση σου δίνει το μεγαλύτερο eer.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται το e shop έχει τις p110 σε πακέτο των 2 στα 22,50€. Βγαίνει 11,25€ η μία. Στα υπόλοιπα μαγαζιά στα 12,90€. Ισχύει μέχρι 12/8 με κωδικό 2339.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, notist είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται το e shop έχει τις p110 σε πακέτο των 2 στα 22,50€. Βγαίνει 11,25€ η μία. Στα υπόλοιπα μαγαζιά στα 12,90€. Ισχύει μέχρι 12/8 με κωδικό 2339.

42.90 μου βγαινει όταν βάζω τον κωδικό 39.90 εχει χωρίς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτούσα για κλιματιστικό 18.000 btu, αλλά διάβασα κάπου στο forum ότι η εξωτερική μονάδα θα πρέπει να εγκατασταθεί στο πάτωμα, το οποίο θα είναι δύσκολο. Ισχύει; Να κοιτάξω για 16.000 btu ή και αυτά έχουν την ίδια απαίτηση;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Κοιτούσα για κλιματιστικό 18.000 btu, αλλά διάβασα κάπου στο forum ότι η εξωτερική μονάδα θα πρέπει να εγκατασταθεί στο πάτωμα, το οποίο θα είναι δύσκολο. Ισχύει; Να κοιτάξω για 16.000 btu ή και αυτά έχουν την ίδια απαίτηση;
 

Όχι δεν είναι απαραίτητο απλά βοηθάει σε περιπτώσεις εξωτερικών μονάδων με όχι και τόσο μεταξένια λειτουργία ώστε να μη μεταφέρουν μέσα θορύβους ενώ κόβει και τα πόδια στον ψυκτικό που αν μπορούσε θα σου έβαζε 30εκ σωληνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισυ δεν προλαβα μεγαλες θερμοκρασιες για μετρησεις...φετος εως τωρα αυτα και απο μεθαυριο στους 44 βαθμους.

Νομιζω η αποδοση ειναι εξαιρετικη επειδη κατεβαινει χαμηλα το Σενσιρα και το Περφερα και μαλλον εκει εγκειται η τεραστια οικονομια ως προς το Χαγιερ.

Αν κατι σας φαινεται λαθος, αναμενω για διορθωση.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2072023 121508 πμ-001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Specs είπε

Περισυ δεν προλαβα μεγαλες θερμοκρασιες για μετρησεις...φετος εως τωρα αυτα και απο μεθαυριο στους 44 βαθμους.

Νομιζω η αποδοση ειναι εξαιρετικη επειδη κατεβαινει χαμηλα το Σενσιρα και το Περφερα και μαλλον εκει εγκειται η τεραστια οικονομια ως προς το Χαγιερ.

Αν κατι σας φαινεται λαθος, αναμενω για διορθωση.

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2072023 121508 πμ-001.jpg

Έχεις ονομάσει ανάποδα τις στήλες με τις θερμοκρασίες 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, liakjim said:

Έχεις ονομάσει ανάποδα τις στήλες με τις θερμοκρασίες 😛

το εκανα για να μη βγαινει αρνητικος ο πινακας οπως τον ειχα απο το ΚΟΠ στο Εξελ

επισης αν σου κανει εντυπωση η "μικρη " αποδοση του Περφερα ως προς Σενσιρα, επιφυλασσομαι γιατι το θερμομετρο εξοδου Περφερα δεν το εχω τεσταρει να δω τι αποκλιση εχει, αλλα εχει οπως προχειρα ειδα 2-3 βαθμους, αναμενω βελτιωση λοιπον δεικτων Περφερα μολις τεσταρω.

Φυσικα η διαφορα στην αποδοση ΕΕΡ μεταξυ Λοου και Χαι ειναι ακομη και στους 30 εξωτερικης 30-40 %

και αυτο φαινεται στις τρεις πρωτες σειρες που με ιδια σχεδον βαττ αλλα μεγαλυτερη παροχη ο δεικτης ΕΕΡ απο 9,4 πηγαινει στο 13 !!!

Συμβουλη προς ολους  λοιπον, αν δεν το αντεχετε, τουλαχιστον οταν λειπετε , ανεμιστηρα στο φουλ!!!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

carrier crystal II , καίει πολύ παραπάνω σε αφύγρανση. Βασικά δεν δουλεύει το follow me οπότε το πάει παρακάτω, μάλλον για αυτό. Δεν έχω δοκιμάσει ψύξη χωρίς follow me και dry.

Για το toyotomi kuro a71dv 10ετιας έχουμε εικόνα για το πόσο καίει και αν καίει σε αφυγρανση παραπάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teopanta1 είπε

Για το toyotomi kuro a71dv 10ετιας έχουμε εικόνα για το πόσο καίει και αν καίει σε αφυγρανση παραπάνω; 

Στην αφυγρανση όλα καίνε παραπάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ακολουθώντας τη συμβουλή να βρω για τον χώρο μου/ανάγκες μου (εξοχικό, σαλονοκουζίνα 35 τετραγωνικά) κλιματιστικό με υψηλό SEER για ψύξη κλίνω πλέον προς αυτά τα 12άρια. Αν λείπουν κάποια με SEER 7+ στην ίδια οικονομική κατηγορία παρακαλω πείτε τα :)  Μπορούν να πουν κάποια γνώμη οι κάτοχοι των παρακάτω ή όσοι έχουν γνώση, ώστε να βρούμε ποιο θα ήταν καλύτερο; Ευχαριστώ! 

Η λίστα: 

  • Pitsos P1ZAI1260W (499 ευρώ) SEER 6,7
  • Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2135ZR (544 ευρώ) SEER 7,1
  • Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-12AP (483 ευρώ) SEER 6,6
  • TCL Miracle II 12CHSA/VE (529 ευρώ) SEER 8,5
  • Sendo Athina SND-12/ATHS SEER (560 ευρώ) 8,62

 

 

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, Rebirth said:

Καλημέρα. Ακολουθώντας τη συμβουλή να βρω για τον χώρο μου/ανάγκες μου (εξοχικό, σαλονοκουζίνα 35 τετραγωνικά) κλιματιστικό με υψηλό SEER για ψύξη κλίνω πλέον προς αυτά τα 12άρια. Αν λείπουν κάποια με SEER 7+ στην ίδια οικονομική κατηγορία παρακαλω πείτε τα :)  Μπορούν να πουν κάποια γνώμη οι κάτοχοι των παρακάτω ή όσοι έχουν γνώση, ώστε να βρούμε ποιο θα ήταν καλύτερο; Ευχαριστώ! 

Η λίστα: 

  • Pitsos P1ZAI1260W (499 ευρώ) SEER 6,7
  • Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2135ZR (544 ευρώ) SEER 7,1
  • Toyotomi Umi Eco UTN/UTG-12AP (483 ευρώ) SEER 6,6
  • TCL Miracle II 12CHSA/VE (529 ευρώ) SEER 8,5
  • Sendo Athina SND-12/ATHS SEER (560 ευρώ) 8,62

 

 

TCL MIracle III

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...