Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, insomniagfg είπε

image.png.559106f89fe6af857f3f65598510229c.png

επισης στο ενεργειακο ταμπελακι το 18αρι εχει SEER 7.8, στο φυλλαδιο το δινουν 7,3.

Λογικά twin rotary είναι. Δεν μπορώ να βρω κάτι που να είναι αντίθετο.

Το seer το έχουμε εντοπίσει και πιο παλιά.

50 λεπτά πριν, vali είπε

Καλησπέρα, μια γνώμη για τον παρακάτω χώρο. Πρόκειται για σοφίτα στην οποία θα μπει κέλυφος, καθώς και έξτρα μόνωση κάτω από τα κεραμίδια. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα , λόγο ύψους των τοίχων των υπνοδωματίων και επιπλων, να μπει κάποιο κλιματιστικό στα υπνοδωμάτια. Μόνο στο σαλόνι μπορεί να μπει κλιματιστικό, που υποχρεωτικά θα πρέπει να καλύψει όλο το σπίτι. Υπάρχειεναλλακτικός τρόπος θέρμανσης για τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα αν δεν είναι επαρκές το κλιματιστικό . Το συνολικό εμβαδόν είναι 66τμ και στο εργαλείο θεώρησα ότι έχω τοποθετήσει την θερμομόνωση.

Screenshot_2023-07-19-18-27-06-570_com.android.chrome.jpg

 

Ddsdsd.png

Υπάρχουν και κλιματιστικά δαπέδου. Οπότε από ένα δαπέδου στα δωμάτια και ένα τοίχου στο σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 minutes ago, liakjim said:

Υπάρχουν και κλιματιστικά δαπέδου. Οπότε από ένα δαπέδου στα δωμάτια και ένα τοίχου στο σαλόνι

Δυστυχώς δεν γίνεται να μπει ούτε δαπέδου. Τουλάχιστον μέχρι να πάει σε δικό του σπίτι σε λίγα χρόνια κάποιο παιδί και φύγει κάποιο κρεβάτι. Κανά δυο μηχανικοί που ήρθανε για το εξοικονομώ, μου είπαν για 18αρι για να καλύψω όλο το σπίτι. Αλλά μήπως θα ήταν πιο safe να πάω σε 22-24αρι αν λάβουμε υπόψιν ότι οι παρατεταμένοι καύσωνες θα μας επισκέπτονται όλο και πιο συχνά τα καλοκαίρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τρελό εργαλείο. Ίδια αντλία είχε ο ψυκτικός που μου έβαλε το asyg24kmta. Παναλαφρη και έκανε κενό σε dt, ώσπου να βάλει ρεύματα είχε τελειώσει. Όποιος ψυκτικός δεν κάνει κενό είναι εντελώς αδικαιολόγητος με τέτοια εργαλεία στην αγορά!

Καλοδούλευτα !  Οι φωτογραφίες σου είναι μια όαση στην σαπίλα που βλέπουμε εδώ πολλές φορές.

Σ ευχαριστω! Ναι μου κανε εντυπωση αυτο, πως εκανε κενο σε dt οπως λες. Τον ρωτησα γιατι καποιοι δεν κανουν κενο και μου ειπε πως πλεον η Daikin το απαιτει απ τους ψυκτικους που συνεργαζεται!

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Τεράστιο ρόλο η σωστή εγκατάσταση στη λειτουργία του κλιματιστικού ανεξαρτήτως μάρκας , ξεδιπλώνονται όλα τα χαρακτηριστικά ενός inverter 

Μα και στο carrier που εβαλα στο πατρικο και εγινε σωστη δουλεια αφου ημουνα απο πανω το μηχανημα δουλευει υποδειγματικα ετσι ειναι!!

4 ώρες πριν, Specs είπε

δες αν βασει απωλειων ειναι επαρκες και οχι με το τι νομιζεις, επειτα πρεπει να υπολογισει και το κοστος επανεγκαταστασης καθως η δουλεια η αρχικη θα παει χαμενη...αν το μετακομισει αλλου.

Να σου πω κατι οι τρυπες εχουν ανοιχτει, οποτε δεν θα ναι ακριβως η χρεωση σαν νεα  εγκατασταση υποθετω παντα.. Θα προσπαθησω για το καλυτερο, αν και τους καυσωνες θα τους φαει, οι ψυκτικοι ειναι μπλοκαρισμενοι δεν προλαβαινουν....Μα εξω ειχε 36 και δουλευε το 12αρι στο boost με 21 για να ριξει λιγο τη θερμοκρασια στους 28 κι αν σκεψου....Του λεω θα το καψεις ειναι μικρο για το χωρο και να σου λεει μα ειναι Α+++😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, teopanta1 said:

Η αφυγρανση είναι πιο οικονομική από την ψύξη όσον αφορά την κατανάλωση ενός κλιματιστικου; 

Σε μενα οχι, το αντιθετο και μαλιστα στο Τισιελ που δοκιμασα εκτεταμενα 3πλασια καταναλωση...

20 minutes ago, energy52 said:

Μα εξω ειχε 36 και δουλευε το 12αρι στο boost με 21 για να ριξει λιγο τη θερμοκρασια στους 28 κι αν σκεψου

Αν δεν ηταν επι ωρες αναμενο και αναοιξε περιστασιακα , θα ζοριζοταν οτι και να ηταν...

 

22 minutes ago, energy52 said:

Του λεω θα το καψεις ειναι μικρο για το χωρο και να σου λεει μα ειναι Α+++😁

Νεα μοναδα μετρησης ισχυος λοιπον τα γραμματα με τους σταυρους να ακολουθουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, vali είπε

Δυστυχώς δεν γίνεται να μπει ούτε δαπέδου. Τουλάχιστον μέχρι να πάει σε δικό του σπίτι σε λίγα χρόνια κάποιο παιδί και φύγει κάποιο κρεβάτι. Κανά δυο μηχανικοί που ήρθανε για το εξοικονομώ, μου είπαν για 18αρι για να καλύψω όλο το σπίτι. Αλλά μήπως θα ήταν πιο safe να πάω σε 22-24αρι αν λάβουμε υπόψιν ότι οι παρατεταμένοι καύσωνες θα μας επισκέπτονται όλο και πιο συχνά τα καλοκαίρια;

Δεν θα καλυφθούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Specs είπε

Σε μενα οχι, το αντιθετο και μαλιστα στο Τισιελ που δοκιμασα εκτεταμενα 3πλασια καταναλωση...

Εννοείς ότι παίζει ανάλογα τον κατασκευαστή; δεν είναι βασικός κανόνας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mαλλον οχι, γιαυτο κατεθεσα την εμπειρια μου μονο για το Τισιελ αλλα ας μας πουνε κι αλλοι εδω μεσα.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, liakjim said:

7.8

Κανα λινκ για ΕΕΡ εχεις σημερινο η προσφατο για 30 - 38 περιπου βαθμους εξωτερικη να βλεπω για συγκριση καθως καταχωρω τις μετρησεις μου?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσοδος αέρα 29,4c έξοδος αέρα 13,2c ζητούμενη 27c με εξωτερική θερμοκρασία 32c είναι φυσιολογικά νούμερα; Όλα στο auto ανεμιστήρας κλπ. (toshiba yukai ras-b13e2kvg-e/ras-13e2avg-e)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, teopanta1 είπε

Εννοείς ότι παίζει ανάλογα τον κατασκευαστή; δεν είναι βασικός κανόνας; 

 

49 λεπτά πριν, Specs είπε

Mαλλον οχι, γιαυτο κατεθεσα την εμπειρια μου μονο για το Τισιελ αλλα ας μας πουνε κι αλλοι εδω μεσα.

Τo carrier crystal II , καίει πολύ παραπάνω σε αφύγρανση. Βασικά δεν δουλεύει το follow me οπότε το πάει παρακάτω, μάλλον για αυτό. Δεν έχω δοκιμάσει ψύξη χωρίς follow me και dry.

Το atxc25b επίσης πάει παραπάνω σε αφύγρανση.

Το asyg24kmta σε αφύγρανση κλειδώνει σε πιο χαμηλά watts, σχεδόν σαν να μην του καίγεται καρφάκι για τον στόχο που του βάζω.

Νομίζω είναι χαρακτηριστικό το διάγραμμα, όπου από τις 12:15 το γύρισα από 25 ψύξη σε 25 dry. Ανεβαίνει και 0.5C η εσωτερική:

image.png.825a7dc67282324ea600e68830152a11.png

12 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

Είσοδος αέρα 29,4c έξοδος αέρα 13,2c ζητούμενη 27c με εξωτερική θερμοκρασία 32c είναι φυσιολογικά νούμερα; Όλα στο auto ανεμιστήρας κλπ. (toshiba yukai ras-b13e2kvg-e/ras-13e2avg-e)

Αν σου κρατάει τον χώρο στη θερμοκρασία που θέλεις, γιατί να μην είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, korakios said:

δες τι σου βγάζει το εργαλείο για απώλειες

απο τη στιγμή που έχεις δυνατότητα να το βάλεις σε fix mode , δοκίμασέ το .

Υπόψιν οτι οι τρέχουσες θερμοκρασίες είναι και αρκετά υψηλές

Τελικα δοκιμασα το fix σε δυο modes. Το τερμα οικονομικο (340w) σιγα σιγα μεσα σε δυο ωρες αρχισε να ενοχλει σε θεμα ζεστης. Ανεβαινε η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι πολυ σιγα μεν αλλα ανεβαινε. Τωρα το εχω σταθερα σε P3 mode (620w) και νομιζω ειναι ψιλο οκ η αισθηση μεσα. Οχι οπως οταν δουλευει κανονικα αλλα κραταει λιγο σταθερη την θερμοκρασια στο σπιτι. Θα το αφησω ετσι και θα δω που θα εχει φτασει σε θερμοκρασια αυριο το απογευμα.

Τωρα ποια απο τις τρεις περιπτωσεις θα καψουν περισσοτερο θα δειξει. 

Θελω να συγκρινω ποσο θα καψει για ενα 24ωρο ( ok αυτο το ξερω περιπου 20kwh) σε κανονικο mode με ζητηση 28, σε κανονικο mode παλι αλλα μονο για τις ωρες 6-1 που ειμαι σαλονι και μια με το φιξ σε P3 mode για 24 ωρες.

 

 

Screenshot_20230719-225830.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vali είπε

Δυστυχώς δεν γίνεται να μπει ούτε δαπέδου. Τουλάχιστον μέχρι να πάει σε δικό του σπίτι σε λίγα χρόνια κάποιο παιδί και φύγει κάποιο κρεβάτι. Κανά δυο μηχανικοί που ήρθανε για το εξοικονομώ, μου είπαν για 18αρι για να καλύψω όλο το σπίτι. Αλλά μήπως θα ήταν πιο safe να πάω σε 22-24αρι αν λάβουμε υπόψιν ότι οι παρατεταμένοι καύσωνες θα μας επισκέπτονται όλο και πιο συχνά τα καλοκαίρια;

θα έχεις μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας, ειδικά στην κρεβατοκάμαρα αριστερά , (ακόμα και στην κουζίνα αν δεν είναι πάσο και χωρίζει τοίχος) . Σίγουρα θα παίξεις με ανεμιστήρες να σπρώχνουν στα 2 δωμάτια

Θα πήγαινα σε μεγάλο αν δεν είχα καμία άλλη επιλογή με αναμενόμενη μεγαλύτερη κατανάλωση

Μόλις τώρα, spocky είπε

και μια με το φιξ σε P3 mode για 24 ωρες.

620*24/1000=14,88kw και μάλλον αργά βράδυ με νωρίς πρωί θα πέσει αρκετά μέσα η θερμοκρασία

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...