Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, Kirmike said:

Υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει μαλακια στην αντλία κενού? Υπάρχει κάποιος τρόπος να το δω αυτό?

Δεν θυμαμαι αν μετρησες εισαγωγη, εξαγωγη  και εξωτερικη θερμοκρασια καθως και να μας δωσεις απο το βιβλιο του παροχη σε κυβικα ανα ωρα στην ταχυτητα Χάι  και βαττ την ιδια στιγμη, να δουμε τι ισχυ βγαζει και αν βγαζει οσα λεει στοις προδιαγραφες θασαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν θυμαμαι αν μετρησες εισαγωγη, εξαγωγη  και εξωτερικη θερμοκρασια καθως και να μας δωσεις απο το βιβλιο του παροχη σε κυβικα ανα ωρα στην ταχυτητα Χάι  και βαττ την ιδια στιγμη, να δουμε τι ισχυ βγαζει και αν βγαζει οσα λεει στοις προδιαγραφες θασαι οκ

Όχι δε το έχω κάνει. Ίσως αν βρω χρόνο να το κάνω κάποια στιγμή. Αν έχει γίνει λάθος στην αντλία κενού αυτό διορθώνεται?

Επεξ/σία από Kirmike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Τα Inventor Neo 2 δεν είναι αξιόπιστα; Είχα πολύ καλή εμπειρία ως τώρα με ένα απλό, vfm Passion Pro II, γι' αυτό και ρωτάω. Ευχαριστώ!

Για τη χρήση που λες θα άξιζε ίσως να κοιτάξεις και εταιρίες που δεν απαιτούν υποχρεωτικο σέρβις με την αγορά. Επιβεβαίωσέ το ψάχνοντας τους όρους εγγύησης αλλά νομίζω ότι ισχύει στα pitsos και Bosch ( με επιφύλαξη). Φασόν midea είναι αυτά όπως το inventor σου, οπότε ψώνισε κάποιο με 7 seer και άνω και τα χαρακτηριστικά που θέλεις.

Μόλις τώρα, Kirmike είπε

Όχι δε το έχω κάνει. Ίσως αν βρω χρόνο να το κάνω κάποια στιγμή.

Αν δεν πέσουν οι εξωτερικές θερμοκρασίες σε 30 μέγιστη την ημέρα και 25 τη νύχτα, δεν πρόκειται να δεις χαμηλά watts.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

χωρις να ξερεις παροχη αερα πως το αξιολογεις οτι ειναι οκ???

Έχεις δίκιο, λογικά για να συντηρεί θα είναι σε κάποια χαμηλή ή μεσαία σκάλα, προφανώς δεν ξέρουμε παροχή, απλά εικάζω..

7 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Όχι δε το έχω κάνει. Ίσως αν βρω χρόνο να το κάνω κάποια στιγμή. Αν έχει γίνει λάθος στην αντλία κενού αυτό διορθώνεται?

Αν δεν έχει γίνει κενό ή έγινε "τσαπατσουλιά", τότε μόνο με ανάκτηση του υπάρχοντος ψυκτικού μέσου, νέου κενού και πλήρωση εκ νέου με νέα φιάλη ψυκτικού, με ζυγαριά στα γραμμάρια που λέει ο κατασκευαστής θα είσαι σίγουρος πως είναι η εγκατάσταση σωστή.., αν και θέλω να πιστεύω πως έκαναν σχετικά "σωστή" εγκατάσταση..

Αν δεν έκαναν κενό, ή έστω "σωστό" κενό, τότε ο ατμοσφαιρικός αέρας ανακατεύτηκε με το ψυκτικό, δεν σώνεται με ένα "απλό κενό" εκ νέου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους εγινε εφαρμογη θερμοπροσωψης και μετα απο μπολικη υπομονη και ζεστη που φαγαμε, ηρθε ο ψυκτικος και εγινε επανεγκατασταση του Haier 18 στο σαλονι και νεα εγκατασταση για τα 2 daikin sensira 9 σε κουζινα και υπνοδωματιο..Δεν χρειαστηκε να κανω καμια συσταση (blue dealer) ολα εγιναν προβλεπομενα σε μετρα σωληνα και κενο στα κυκλωματα..Ειδικα αυτο στην κουζινα πρεπει να πηρε 3,5 μετρα σιγουρα λογω εγκαταστασης..

Μεγαλη διαφορα η μονωση, η θερμοκρασια κατεβαινει γρηγορα , δεν τα δουλευω να πω την αληθεια συνεχομενα ισως τις επομενες μερες με τους καυσωνες..Ενα δειγμα σημερα με 37 εξωτερικη.Το 18αρι ξεκινησε με 1400w, με ζητηση 27 δουλεψε αρκετη ωρα ψηλα (εσωτερικη εκεινη την ωρα 30) που δεν φαινεται στο διαγραμμα και μετα στα 700..Επεισα τη γυναικα και απομονωσαμε τον χωρο απ τα υπολοιπα δωματια που τα εχουμε κλειστα και επεσε στα 400w fun 2 και τη θερμοκρασια στους 27,3 πλεον σταθερη..

Το daikin στην κουζινα επιθυμητη 28 παλι fun 2 για να διαχεεται ο αερας στο διαδρομο που παει σαλονι,τωρα στο χωρο ειναι 27,5 ευτυχως δουλευει ομαλα αφου μπηκε πανω απ τα ντουλαπια, ναι ειναι λιγο ψηλα για θερμανση θα δουμε πως θα παει το χειμωνα.Δεν ακουγεται τιποτα στην πολυ χαμηλη σκαλα, το ιδιο κι η εξωτερικη μοναδα , δεν χρειαστηκε αντικραδασμικα με απλες λειτουργιες αλλα φοβερο ινβερτερ που ανεβοκατεβαινει πολυ ομαλα..Με εξωτερικη πανω απο 35 πεφτει στα 200w, τα βραδια στα 165w, πιο χαμηλα δεν το εχω δει σε οτι δοκιμες κι αν εκανα αυτες τις μερες! Με τη λειτουργια econo δεν βλεπω διαφορα.Δεν εχω ακουσει ποτε το ψυκτικο υγρο κατι που το σκεφτομουν μηπως εχω θορυβο λογω καμπυλοτητας στους σωληνες..Μερικες φωτο

Haier-2023.jpg

Εδω το ενα απ τα Daikin

Screenshot-20230719-144634-Tapo.jpg

20230719-151456.jpg

 

20230719-152230.jpg

Κι εδω η αντλια που χρησιμοποιησαν, ειχαν 2 μαλιστα☺️

20230714-165337.jpg

Ξερω παιζει ρολο η 24ωρη λειτουργια που δεν το εχω εφαρμοσει ακομη..

Επεξ/σία από energy52
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, energy52 είπε

Επιτελους εγινε εφαρμογη θερμοπροσωψης και μετα απο μπολικη υπομονη και ζεστη που φαγαμε, ηρθε ο ψυκτικος και εγινε επανεγκατασταση του Haier 18 στο σαλονι και νεα εγκατασταση για τα 2 daikin sensira 9 σε κουζινα και υπνοδωματιο..Δεν χρειαστηκε να κανω καμια συσταση (blue dealer) ολα εγιναν προβλεπομενα σε μετρα σωληνα και κενο στα κυκλωματα..Ειδικα αυτο στην κουζινα πρεπει να πηρε 3,5 μετρα σιγουρα λογω εγκαταστασης..

Μεγαλη διαφορα η μονωση, η θερμοκρασια κατεβαινει γρηγορα , δεν τα δουλευω να πω την αληθεια συνεχομενα ισως τις επομενες μερες με τους καυσωνες..Ενα δειγμα σημερα με 37 εξωτερικη.Το 18αρι ξεκινησε με 1400w, με ζητηση 27 δουλεψε αρκετη ωρα ψηλα (εσωτερικη εκεινη την ωρα 30) που δεν φαινεται στο διαγραμμα και μετα στα 700..Επεισα τη γυναικα και απομονωσαμε τον χωρο απ τα υπολοιπα δωματια που τα εχουμε κλειστα και επεσε στα 400w fun 2 και τη θερμοκρασια στους 27,3 πλεον σταθερη..

Το daikin στην κουζινα επιθυμητη 28 παλι fun 2 για να διαχεεται ο αερας στο διαδρομο που παει σαλονι,τωρα στο χωρο ειναι 27,5 ευτυχως δουλευει ομαλα αφου μπηκε πανω απ τα ντουλαπια, ναι ειναι λιγο ψηλα για θερμανση θα δουμε πως θα παει το χειμωνα.Δεν ακουγεται τιποτα στην πολυ χαμηλη σκαλα, το ιδιο κι η εξωτερικη μοναδα , δεν χρειαστηκε αντικραδασμικα με απλες λειτουργιες αλλα φοβερο ινβερτερ που ανεβοκατεβαινει πολυ ομαλα..Με εξωτερικη πανω απο 35 πεφτει στα 200w, τα βραδια στα 165w, πιο χαμηλα δεν το εχω δει σε οτι δοκιμες κι αν εκανα αυτες τις μερες! Με τη λειτουργια econo δεν βλεπω διαφορα.Δεν εχω ακουσει ποτε το ψυκτικο υγρο κατι που το σκεφτομουν μηπως εχω θορυβο λογω καμπυλοτητας στους σωληνες..Μερικες φωτο

Haier-2023.jpg

Εδω το ενα απ τα Daikin

Screenshot-20230719-144634-Tapo.jpg

20230719-151456.jpg

 

20230719-152230.jpg

Κι εδω η αντλια που χρησιμοποιησαν, ειχαν 2 μαλιστα☺️

20230714-165337.jpg

Ξερω παιζει ρολο η 24ωρη λειτουργια που δεν το εχω εφαρμοσει ακομη..

Τεράστιο ρόλο η σωστή εγκατάσταση στη λειτουργία του κλιματιστικού ανεξαρτήτως μάρκας , ξεδιπλώνονται όλα τα χαρακτηριστικά ενός inverter 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Παιδιά η αντλία κενού πόση ώρα πρέπει να δουλέψει για βέλτιστο αποτέλεσμα 

Εξαρτάται από την ισχύ της αντλίας και το μήκος των σωληνώσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, energy52 είπε

Κι εδω η αντλια που χρησιμοποιησαν, ειχαν 2 μαλιστα☺️

20230714-165337.jpg

 

Τρελό εργαλείο. Ίδια αντλία είχε ο ψυκτικός που μου έβαλε το asyg24kmta. Παναλαφρη και έκανε κενό σε dt, ώσπου να βάλει ρεύματα είχε τελειώσει. Όποιος ψυκτικός δεν κάνει κενό είναι εντελώς αδικαιολόγητος με τέτοια εργαλεία στην αγορά!

Καλοδούλευτα !  Οι φωτογραφίες σου είναι μια όαση στην σαπίλα που βλέπουμε εδώ πολλές φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κατι αλλο..Σε συγγενη μου πηγα χθες, δυστυχως εβαλε σε σαλοκουζινα (θα ναι σιγουρα 45τμ με μετρια μονωση και καινουρια κουφωματα, 5 συνολο) 12αρι midea και φυσικα δεν το καταλαβαινεις καθολου στον χωρο..Πανω στην κουβεντα μου λεει να βαλει αλλο ενα 12αρι στο μερος της κουζινας..Αφου εγινε η μ@λ@κια, εχει νοημα αλλο ενα 12αρι στον χωρο;

ή να επιμεινω (αν τα καταφερω) να παρει τουλαχιστον ενα 18αρι και το 12αρι να το παει υπνοδωματιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Παιδια κατι αλλο..Σε συγγενη μου πηγα χθες, δυστυχως εβαλε σε σαλοκουζινα (θα ναι σιγουρα 45τμ με μετρια μονωση και καινουρια κουφωματα, 5 συνολο) 12αρι midea και φυσικα δεν το καταλαβαινεις καθολου στον χωρο..Πανω στην κουβεντα μου λεει να βαλει αλλο ενα 12αρι στο μερος της κουζινας..Αφου εγινε η μ@λ@κια, εχει νοημα αλλο ενα 12αρι στον χωρο;

ή να επιμεινω (αν τα καταφερω) να παρει τουλαχιστον ενα 18αρι και το 12αρι να το παει υπνοδωματιο;

Γιατί να έχει να ανάβει δύο; Αν θέλει να καλύψει και κάποιο δωμάτιο όπως λες, ας βάλει ένα μεγαλύτερο ( όσο χρειάζεται, μπορεί και πάνω από 18αρι ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, energy52 said:

ή να επιμεινω (αν τα καταφερω) να παρει τουλαχιστον ενα 18αρι και το 12αρι να το παει υπνοδωματιο;

δες αν βασει απωλειων ειναι επαρκες και οχι με το τι νομιζεις, επειτα πρεπει να υπολογισει και το κοστος επανεγκαταστασης καθως η δουλεια η αρχικη θα παει χαμενη...αν το μετακομισει αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/07/2023 at 17:23, liakjim said:

18-22

  Hide contents

image.png.94a68252c0bb31009a8613f6e0a65c41.png

 

24άρι

  Hide contents

image.png.86fa2446479d04382d9109c2a7103f01.png

Plot - twist. Από ότι καταλαβαίνω το 18άρι edge ΔΕΝ είναι twin rotary; Ή κάνω λάθος; Για ψάχτε λαγωνικά.

Για midea δεν έχουμε ιδέα.

 

 

image.png.559106f89fe6af857f3f65598510229c.png

6 minutes ago, insomniagfg said:

 

επισης στο ενεργειακο ταμπελακι το 18αρι εχει SEER 7.8, στο φυλλαδιο το δινουν 7,3.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μια γνώμη για τον παρακάτω χώρο. Πρόκειται για σοφίτα στην οποία θα μπει κέλυφος, καθώς και έξτρα μόνωση κάτω από τα κεραμίδια. Δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα , λόγο ύψους των τοίχων των υπνοδωματίων και επιπλων, να μπει κάποιο κλιματιστικό στα υπνοδωμάτια. Μόνο στο σαλόνι μπορεί να μπει κλιματιστικό, που υποχρεωτικά θα πρέπει να καλύψει όλο το σπίτι. Υπάρχειεναλλακτικός τρόπος θέρμανσης για τις πολύ κρύες μέρες του χειμώνα αν δεν είναι επαρκές το κλιματιστικό . Το συνολικό εμβαδόν είναι 66τμ και στο εργαλείο θεώρησα ότι έχω τοποθετήσει την θερμομόνωση.

Screenshot_2023-07-19-18-27-06-570_com.android.chrome.jpg

 

Ddsdsd.png

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...