Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, DjTony είπε

Να ενημερώσω και εγώ για την υγρασία που κρατούσε μέσα το κλιματιστικό και μύριζε άσχημα και έντονα. Με τη βοήθεια του @liakjim που μου πρότεινε να το δουλέψω στην αφυγρανση, έβαλα όλα τα μηχανήματα στην αφυγρανση και δουλεύουν τέλεια, κάνουν κατά 90% ίδια δουλειά με την ψύξη στους 25 κανονικά. Και εννοείται δε μυρίζει τίποτα

Εμένα και στην αφυγρανση αλλά εγώ το βάζω στους 27, κάποια στιγμή μάλλον όταν πιάνει την θερμοκρασία για ένα διάστημα 5-10λεπτα που μάλλον δεν λειτουργεί ο συμπυκνωτής, βγάζει μυρωδιά υγρασίας. Δεν ξέρω αν η λύση είναι να πέσει πιο κάτω πχ στο 25. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Καλησπέρα. Παρατήρησα ότι όταν βάζω κίνηση στις περσίδες (πάνω - κάτω) κάνει on/off. Νομίζω ότι άποψη κατανάλωσης συμφέρει γιατί στο on ξεκινάει πάλι από χαμηλά watt. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στον συμπιεστή? Legend 24btu. Το δουλευω χωρίς follow me.Screenshot_2023-07-19-13-35-55-931_com.tplink_iot.jpg.6e1405929dcb29b175eb03508f0a45ba.jpg

Στην ψύξη θέλουμε τις περσίδες στην πιο οριζόντια θέση (ή τέρμα πάνω), στη θέρμανση το ανάποδο..

Το κύκλωμα ελέγχου του συμπιεστή, με τις "ήπιες" εκκινήσεις λόγω inverter, δεν προκαλεί πρόβλημα στο συμπιεστή, απλά χάνουμε λίγο σε απόδοση με αυτά τα on-off.., πιο καλά θα ήταν να μην έκανε τα on-off αλλά να έπεφτε κάτω από τα 400W κατανάλωσης.., αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία το ταμπελάκι της εξωτερικής εκεί που λέει τα capacity να δούμε εύρος capacity και κατανάλωσης..

Το γράφημα που δείχνεις είναι σε τι ζητούμενη θερμοκρασία, με τι θερμοκρασία χώρου;

Ο ανεμιστήρας είναι στο αυτόματο;

By the book παίζει σε αυτό το εύρος (ίσως λίγο χαμηλότερα):

image.png.eb961e07bfc41e502af961c29fd8b86b.png

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα το αρατα 16αρι από κωτσο. 

Αναμένουμε την εγκατάσταση τώρα.

Πρέπει να μπει σωστά θα τους πρήξω...

Για την εγκατάσταση ένα ατομο έρχεται η 2?

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Στην ψύξη θέλουμε τις περσίδες στην πιο οριζόντια θέση (ή τέρμα πάνω), στη θέρμανση το ανάποδο..

Το κύκλωμα ελέγχου του συμπιεστή, με τις "ήπιες" εκκινήσεις λόγω inverter, δεν προκαλεί πρόβλημα στο συμπιεστή, απλά χάνουμε λίγο σε απόδοση με αυτά τα on-off.., πιο καλά θα ήταν να μην έκανε τα on-off αλλά να έπεφτε κάτω από τα 400W κατανάλωσης.., αν μπορείς βγάλε μια φωτογραφία το ταμπελάκι της εξωτερικής εκεί που λέει τα capacity να δούμε εύρος capacity και κατανάλωσης..

Το γράφημα που δείχνεις είναι σε τι ζητούμενη θερμοκρασία, με τι θερμοκρασία χώρου;

Ο ανεμιστήρας είναι στο αυτόματο;

By the book παίζει σε αυτό το εύρος (ίσως λίγο χαμηλότερα):

image.png.eb961e07bfc41e502af961c29fd8b86b.png

Δεν μπορεί να πέσει πολύ χαμηλά το βράδυ το έχω δει να δουλεύει στα 500-550. Γενικά δουλεύει 600-700. Το έχω 6 μέρες ανοιχτό. Οι θερμοκρασία που ζητάω είναι 26.  Εξωτερική θερμοκρασία στο γράφημα ήταν 37-38. Ανεμηστηρας στο auto. Καμιά φορά το βάζω και 100%. Γενικά εδώ Λάρισα αυτές τις μέρες βαράει 40αρια.

By the book όπως λες και εγώ για  αυτό το αγόρασα. Αλλά δε πέφτει τόσο με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, spocky είπε

Πως μπορουμε να τις υπολογισουμε? 

Δεν είναι εύκολο, αλλά μπορούμε να έχουμε μια τάξη μεγέθους.

Θα πρέπει να εξοπλιστείς με 2 καλά και γρήγορης απόκρισης ηλεκτρονικά θερμόμετρα.

Θα πρέπει να περιμένεις να πετύχεις δύσκολες κλιματολογικές συνθήκες (μας έρχονται) και όσο γίνεται πιο σταθερής εξωτερικής θερμοκρασίας.

Θα βάλεις το κλιματιστικό χειροκίνητα σε μια σταθερή ταχύτητα ανεμιστήρα πχ high και σε μια τέτοια θερμοκρασία ζήτησης, ώστε να μην κάνει on-off.

Θα μετατρέψεις τα κυβικά του αέρα της ταχύτητας του ανεμιστήρα σε m3/s (θα το δεις από το εγχειρίδιο).

Μετά θα πάρουμε την εξίσωση εδώ -> https://www.engineeringtoolbox.com/cooling-heating-equations-d_747.html

Οπότε έχοντας γνωστά τα m3/s και το ΔΤ (Τφίλτρων-Τπερσίδων), κατευθείαν βγάζουμε την ισχύ που φέρνει το κλιματιστικό στον χώρο, οπότε αν καταφέρουμε και πάρουμε μετρήσεις σε όσο γίνεται κατάσταση ισορροπίας δλδ η ισχύς ψιλοσταθερή , η εξωτερική ψιλοσταθερή και η εσωτερική θερμοκρασία ψιλοσταθερή, θα ξέρεις μια τάξη μεγέθους για τις απώλειες του χώρου στις συγκεκριμένες κλιματολογικές συνθήκες , όπου αν αυτές είναι από τις πιο δύσκολες της περιοχής σου, θα είναι και πάνω κάτω οι απώλειες του χώρου σου πάντα στις συγκεκριμένες συνθήκες.

Βάζω και ένα πρόχειρο excel. (έκανα και ένα edit @spocky )

Ισχύς εξόδου με ΔΤ.xlsx

Δεν είναι εύκολο όπως έγραψα, αλλά θα είναι θεωρώ μια καλύτερη προσέγγιση από το εργαλείο.

Παράδειγμα, ο χώρος μου των 60τμ ενιαίου με εξωτερική κοντά 39C, ισορρόπησε με κάπου 4000W ισχύ , οπότε αυτές πάνω κάτω θα είναι και οι απώλειες του χώρου. Πάντα μια τάξη μεγέθους.

image.png.9cac77a40d9b3100a760f604a4456a6b.png

εκεί το asyg24kmta δουλεύει στο περίπου 62% του capacity που θα μπορούσε να δώσει σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.

image.png.1996a560bf314adfc2155e907d306ddb.png

To εργαλείο με 18C, μου βγάζει παραπάνω απώλειες

image.png.9cdad14cbc07099cf166e240f1432bf4.png

Εδώ που μένω δεν πάει συχνά 40+, αν και πλέον αυτό ίσως να αλλάζει.

Άρα τι θα έπρεπε να πάρω για αποκλειστική χρήση ψύξης πχ σε toshiba edge;

Λογικά ένα 18άρι edge θα έφτανε:

image.png.9a24ed2a09caf0ea4e15b8a87a6f4acb.png

 

Sorry για το σεντόνι 😅😎

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσπάθησε να συμπληρώσεις ότι ξέρεις από το 10ο ερώτημα στο ερωτηματολόγιο ( εφαρμογή απωλειών) . Αν είναι μεγάλος ο χώρος, ίσως χρειάζεται 22αρι ή 24αρι.

Την εφαρμογή που την βρίσκω για να κάνω τις μετρήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, tu-luba είπε

Κανε ένα κόπο και βγάλε το κλιματιστικό από την πρίζα για κάνα 5 λεπτο να κάνει κατά κάποιο τρόπο reset.

Δεν είναι συνδεδεμένα σε πρίζα. Το heavy έχει δική του γραμμή και ασφάλεια όπως προτείνει ο κατασκευαστής. Έχω κατεβάσει ασφάλεια και ξαναδοκίμασα χωρίς καμία διαφορά.

23 ώρες πριν, life is music είπε

Αν έχεις θέμα με το midea ...φώναξε την εταιρεία να το δουν ....όσο για το αν έκανε στον χώρο σου ..μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα της inventοr και να δεις αν κάνει!

Δεν είναι midea.Mitsubishi heavy srk63 ZR-W είναι. Σε σύγκριση με άλλα κλιματιστικά που έχω δουλέψει εκτός από to daikin είναι σίγουρα πολύ καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kirmike είπε

Δεν μπορεί να πέσει πολύ χαμηλά το βράδυ το έχω δει να δουλεύει στα 500-550. Γενικά δουλεύει 600-700. Το έχω 6 μέρες ανοιχτό. Οι θερμοκρασία που ζητάω είναι 26.  Εξωτερική θερμοκρασία στο γράφημα ήταν 37-38. Ανεμηστηρας στο auto. Καμιά φορά το βάζω και 100%. Γενικά εδώ Λάρισα αυτές τις μέρες βαράει 40αρια.

By the book όπως λες και εγώ για  αυτό το αγόρασα. Αλλά δε πέφτει τόσο με τίποτα.

Με ΔΤ 10+ βαθμοί που μου λες είσαι Λάρισα, στα 600W που είναι τώρα μια χαρά είναι.., πιθανόν να έχει και αυτό προστασίες για υψηλές θερμοκρασίες να μην πέφτει τόσο χαμηλά, αν η εγκατάσταση ήταν ολόσωστη (3Μ+ σωλήνες και κενό), δεν έχει πολλά που μπορούμε να κάνουμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2023 στις 8:24 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

Στη θέρμανση είναι πιο δυνατό από την ψύξη, αλλά αφού λες αφήνεις τα δωμάτια ανοικτά, λογικό είναι να δουλεύει εντατικά για να καλύψει το χώρο, πόσα τμ είναι μαζί με τα δωμάτια ή πόσες απώλειες όλος ο χώρος;

Ελπίζω να είναι πιο αποδοτικό στην θέρμανση. Αφήνω ανοικτά δυο δωμάτια (και άλλα δυο κλειστά),όπως ακριβώς έκανα και με το 17λαρι daikin,άρα δεν έχουν σημασία τα τετραγωνικά και οι απώλειες αφού είναι τα ίδια με πριν

Στις 18/7/2023 στις 8:24 ΠΜ, Kozanitis1 είπε

Το άλλο ήταν on off?

Όλα ήταν στο ΟΝ: ψύξη - ανεμιστήρες φούλ-επιλογή hi και μετά 18 βαθμοί, έξοδος αέρα ψηλά.

Τέλος πάντων ,την δουλειά του την κάνει απλά με χαμηλότερες ρυθμίσεις και δουλεύοντας πιο εντατικά όπως λες. Είναι πολύ καλύτερο από κάποια άλλα που είχα δουλέψει (LG - Fujitsu - invertor) αλλά κατώτερο του daikin στην ψύξη τουλάχιστον.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, Kozanitis1 said:

Με ΔΤ 10+ βαθμοί που μου λες είσαι Λάρισα, στα 600W που είναι τώρα μια χαρά είναι

χωρις να ξερεις παροχη αερα πως το αξιολογεις οτι ειναι οκ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rebirth είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Μαζί με την εγκατάσταση max 750-800, κατά προτίμηση 650
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση. Χάλασε 13άρι Toshiba μετά από 21 χρόνια. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όχι. Σίγουρα δωρεάν μεταφορικά για Αττική. Υπάρχει εγκαταστάτης που ζητά 120 για 12άρι και 130 για 18άρι. 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Κατά 80% ψύξη, 20% θέρμανση. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Σε εξοχικό. Συνολική χρήση 40-45 μέρες τον χρόνο
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Όχι δεν υπάρχει άλλο μέσο. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα, 35-40 τ.μ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Σαρωνίδα, υψόμετρο στη θάλασσα, κοντά στη θάλασσα. Καλοκαίρι π.χ. τώρα που είχε 42άρια κέντρο Αθήνα, εκεί ήταν 39
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητή η μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κουφώματα αλουμινίου
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Το βασικό ερώτημα είναι αν μπορώ να καλύψω τις ανάγκες μου με ένα καλό 12άρι. Ευχαριστώ!

apoleies.jpg

Τα Inventor Neo 2 δεν είναι αξιόπιστα; Είχα πολύ καλή εμπειρία ως τώρα με ένα απλό, vfm Passion Pro II, γι' αυτό και ρωτάω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Με ΔΤ 10+ βαθμοί που μου λες είσαι Λάρισα, στα 600W που είναι τώρα μια χαρά είναι.., πιθανόν να έχει και αυτό προστασίες για υψηλές θερμοκρασίες να μην πέφτει τόσο χαμηλά, αν η εγκατάσταση ήταν ολόσωστη (3Μ+ σωλήνες και κενό), δεν έχει πολλά που μπορούμε να κάνουμε.. 

Οι σωλήνες είναι 4μ. Για τον κενό δεν ήμουν μπροστά ήταν η γυναίκα μου. μου είπε ότι έκαναν και ότι έβαλαν ένα μηχανάκι. Πόση ώρα το έκαναν δε ξέρω . Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν γίνεται στην επόμενη συντήρηση να ξανά βάλουν αντλία κενού. Η αυτό γίνεται μια φορά στην αρχή και τέλος? Γενικά το θέμα με τα watt με κούρασε βαρέθηκα να πειραματίζομαι να δω αν πέφτει κ άλλο. Οπότε αστο να δουλεύει έτσι στα 600-700.

5 λεπτά πριν, Specs είπε

χωρις να ξερεις παροχη αερα πως το αξιολογεις οτι ειναι οκ???

Υπάρχει περίπτωση να έχουν κάνει μαλακια στην αντλία κενού? Υπάρχει κάποιος τρόπος να το δω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Kozanitis1 said:

Με ΔΤ 10+ βαθμοί που μου λες είσαι Λάρισα, στα 600W που είναι τώρα μια χαρά είναι

Σημερα ξεκινησ ακαταγραφες για να δω στο σκαλοπατι της θερμοκρασιας σε 35+ ποσο χανει απο βαθμο αποδοσης

Δηλαδη εγω με 8,5 βαθμους ΔΤ Καρδιτσα με 38,4 εξω και 280 βατ ειμαι τρισχαριτωμενος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...