Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, spocky είπε

Αρα ειναι χαλια προγραμματισμος δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Σε ενα 24ωρο με εσωτερικη 32 και ζητηση 28-29 αναλογα με το αν ημουν σπιτι (θερμοκρασια χωρου αναλογα που ηταν το θερμομετρο απο 27-28 εβλεπα) εκαψα περιπου 20 Kwh..Με πολλα ον οφ βεβαια που ειναι σπαστικα οταν εισαι στο χωρο γιατι με τετοιες ζεστες η συμφορηση ερχεται γρηγορα. Θα δοκιαμσω αυριο και με το fix να δω καταναλωση αλλα κυριως ποσο ανεση θερμοκρασιας θα εχει στο χωρο.

Νομιζω παντως οτι αν δεν ειναι κανεις σπιτι για κανα 8ωρο και πανω δεν συμφερει το 24/7 αν ειναι υπερδιαστασιολογημενο το air

Ξέρεις ποιο είναι το θεμα τώρα το κλιματιστικό είναι λάθος τοποθετημένο εφόσον δεν έχουν τηρηθεί τα προβλεπόμενα δε μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο στο κλιματιστικό ειδικά όταν λες ότι το προηγούμενο ήταν σε άλλη θέση και σας παγωμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις δλδ οτι ενα μη κινεζικο θα ειχε ιδια συμπεριφορα στην ιδια θεση? Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη του να μην συνεχιζει να ριχνει αερα με λιγοτερα watt ετσι ωστε να κανει συντηρηση και να πεφτει σε off.Και δεν μιλαμε να πεσει στα 500w και να πεφτει μετα σε οφ. Αυτο κλεινει κατω απο τα 1000. Τι inverter ειναι τοτε με αυτην την λογικη? Αν βαλω την ζητηση πχ στους 26 μηπως το καταφερω να μην κανει οφ και να κρατιεται ανοιχτο η τσαμπα κοπος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, spocky είπε

Το εβαλε εκει ο εγκαταστατης γιατι το πρηγουμενο που ειχαμε και ηταν στο κεντρο του διπλα τοιχου μας παγωνε. Οντως η εξωτερικη ειναι απεξω και δεν εχει 3m σωληνα. Στα δωματια προσπαθω να εχω κλειστες τις πορτες μιας και αυτα εχουν δικο τους aircondition. Θα ανεβασω σε λιγο απωλειες για το χωρο σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια που ειναι ψιλοενιαιος.

Βαζω και απωλειες: (καποια τα εβαλα στο περιπου γιατι δεν ξερω πχ τι μονωση εχει το δαπεδο). Τωρα σαν επιθυμητη θερμοκρασια εβαλα 22, σωστα το εβαλα για ψυξη?

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.5ebe8c62efed1ff378b07f1210413677.png

 

Το εργαλείο αυτό, όπως έχουμε γράψει πολλές φορές και όπως λένε και οι ίδιοι στο λινκ, έχει σχεδιαστεί για να προσεγγίσει απώλειες σε θέρμανση και για ολόκληρο το σπίτι.

Εμείς τώρα του κάνουμε πατέντες και το βάζουμε να υπολογίζει μεμονωμένους χώρους αλλά και ψύξη. Στη ψύξη βάζουμε 18-19 γιατί η ψύξη είναι πιο εύκολη ( μικρότερο ΔΤ).

Δεν είναι πάντα έτσι όμως.

Πχ το πατρικό μου στην Κυψέλη, όταν το υπολογίζω μου βγάζει περισσότερες απώλειες σε θέρμανση, αλλά στην πράξη το σπίτι βράζει το καλοκαίρι ενώ τον χειμώνα σχεδόν δεν θέλει θέρμανση.

Ποιο εργαλείο θα το δείξει αυτό; Μόνο η μελέτη του μηχανικού που θα βάλει και ηλιακά κέρδη κτλ

Εσένα πχ οι απώλειες σε ψύξη μπορεί να είναι περισσότερες από αυτές που βγάζει. Ή να είναι ψιλοκοντα. Πχ που είναι ο ήλιος; Είναι νότιο; Έχεις μεγάλα παράθυρα; Έχεις πλάκα από πάνω; Είναι αμονωτη; Αν για όλα αυτά έχεις να πεις όχι, τότε το κλιματιστικό καίει τον κώλο του και η κοντή σωλήνα σε συνδυασμό με ίσως όχι κενό στην εγκατάσταση, ελλειπής συντήρηση (αν ισχύει) κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, flampouras είπε

Καλησπέρα σας,

Άρα αξίζει και η σειρά ecolandia;

Ευχαριστώ. 

Αν ζυγίζοντας τα χαρακτηριστικά του η απάντηση είναι ναι, γιατί όχι;

46 λεπτά πριν, Antretng είπε

Πόσο σημαντικό είναι αυτό; Αν τοποθετηθεί κοντύτερα τι πρόβλημα φέρνει; Σχετίζεται με το φρέον;

Αυτό μας νοιάζει για όλα τα κλιματιστικά ή τα υψηλότερα σε btu?

Μου φαινεται θα φερω δικο μου ψυκτικό να εχω ησυχο το κεφάλι μου. Με αγχωνει το πόσο θα τα προσεξουν τα μαστορια της δωρεαν εγκαταστασης των αλυσιδων.

Ρίξε μια ματιά στο sticky.

46 λεπτά πριν, Rebirth είπε

Αγαπητοί, καλημέρα. 

Μετά από 21 (!) χρόνια, το θρυλικό 13άρι Toshiba μας άφησε χρόνους. Έκανε ψυγείο έναν χώρο καθιστικού 35-40 τετραγωνικών, σε εξοχικό - μικρή μεζονέτα. Υπό κανονικές συνθήκες θα πήγαινα σε 18άρι, όμως σκέφτομαι -λόγω οικονομικών ζητημάτων- μήπως μπορώ να βρω ένα δυνατό 12άρι (π.χ. ένα Inventor Passion Pro II που έχω στην Αθήνα είναι πολύ, πολύ καλό). 

Υπάρχει κάποια πρόταση για δυνατό και αξιόπιστο 12άρι γι' αυτή την περίπτωση;

Αν ξέρει κάποιος και εγκαταστάτη καλό για Νοτιοανατολική Αττική (Ανάβυσσος-Σαρωνίδα) κλπ, κάθε μήνυμα ευπρόσδεκτο. 

Ευχαριστώ!!

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, liakjim said:

Το εργαλείο αυτό, όπως έχουμε γράψει πολλές φορές και όπως λένε και οι ίδιοι στο λινκ, έχει σχεδιαστεί για να προσεγγίσει απώλειες σε θέρμανση και για ολόκληρο το σπίτι.

Εμείς τώρα του κάνουμε πατέντες και το βάζουμε να υπολογίζει μεμονωμένους χώρους αλλά και ψύξη. Στη ψύξη βάζουμε 18-19 γιατί η ψύξη είναι πιο εύκολη ( μικρότερο ΔΤ).

Δεν είναι πάντα έτσι όμως.

Πχ το πατρικό μου στην Κυψέλη, όταν το υπολογίζω μου βγάζει περισσότερες απώλειες σε θέρμανση, αλλά στην πράξη το σπίτι βράζει το καλοκαίρι ενώ τον χειμώνα σχεδόν δεν θέλει θέρμανση.

Ποιο εργαλείο θα το δείξει αυτό; Μόνο η μελέτη του μηχανικού που θα βάλει και ηλιακά κέρδη κτλ

Εσένα πχ οι απώλειες σε ψύξη μπορεί να είναι περισσότερες από αυτές που βγάζει. Ή να είναι ψιλοκοντα. Πχ που είναι ο ήλιος; Είναι νότιο; Έχεις μεγάλα παράθυρα; Έχεις πλάκα από πάνω; Είναι αμονωτη; Αν για όλα αυτά έχεις να πεις όχι, τότε το κλιματιστικό καίει τον κώλο του και η κοντή σωλήνα σε συνδυασμό με ίσως όχι κενό στην εγκατάσταση, ελλειπής συντήρηση (αν ισχύει) κάνουν τα πράγματα χειρότερα.

Εχεις πολυ δικιο μιας και μου φαινονται πολυ λιγες οι απωλειες για ψυξη. Το σπιτι μου οντως το χειμωνα ζεσταινεται πολυ ευκολα και το καλοκαιρι βραζει. Εχει γινει μερικη θερμομονωση (οχι σε ολους τους τοιχους λογο μη προσβασης για να γινει περιμετρικα γιατι συνορευει με ενα χαμοσπιτο) και αλλαχτηκαν αλουμινια με ενεργειακα. Η ταρατσα κανει ολη την δουλεια στο βρασιμο του σπιτιου γιατι απο πανω ειναι ταρατσα με ασφαλτοπανο μοναχα και μια πολυ παλια μονωση την οοποια δεν λαμβανω υποψιν. Στο κλιματιστικο ξαναπερασα φρεον και εγινε κενο 15λεπτο γιατι καπου το ειχε χασει. Φιλτρα κτλ ειναι καθαρα. Αν κανει η μικρη σωληνα τοσο μεγαλο προβλημα τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spocky είπε

Εχεις πολυ δικιο μιας και μου φαινονται πολυ λιγες οι απωλειες για ψυξη. Το σπιτι μου οντως το χειμωνα ζεσταινεται πολυ ευκολα και το καλοκαιρι βραζει. Εχει γινει μερικη θερμομονωση (οχι σε ολους τους τοιχους λογο μη προσβασης για να γινει περιμετρικα γιατι συνορευει με ενα χαμοσπιτο) και αλλαχτηκαν αλουμινια με ενεργειακα. Η ταρατσα κανει ολη την δουλεια στο βρασιμο του σπιτιου γιατι απο πανω ειναι ταρατσα με ασφαλτοπανο μοναχα και μια πολυ παλια μονωση την οοποια δεν λαμβανω υποψιν. Στο κλιματιστικο ξαναπερασα φρεον και εγινε κενο 15λεπτο γιατι καπου το ειχε χασει. Φιλτρα κτλ ειναι καθαρα. Αν κανει η μικρη σωληνα τοσο μεγαλο προβλημα τι να πω...

Όπως τα λες. Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι περισσότερες οι απώλειες.

Αν θέλεις υπάρχει τρόπος να τις υπολογίσουμε ακριβώς.

Γενικά το κλιματιστικό σου είναι παλιό μοντέλο, με ξεπερασμένη τεχνολογία, μετριοτατους δείκτες απόδοσης, κακό inverter οπότε και τέλεια να έχει μπει, θα έχει μέτρια ή και κακή για την εποχή μας απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

Όπως τα λες. Και εγώ πιστεύω ότι θα είναι περισσότερες οι απώλειες.

Αν θέλεις υπάρχει τρόπος να τις υπολογίσουμε ακριβώς.

Γενικά το κλιματιστικό σου είναι παλιό μοντέλο, με ξεπερασμένη τεχνολογία, μετριοτατους δείκτες απόδοσης, κακό inverter οπότε και τέλεια να έχει μπει, θα έχει μέτρια ή και κακή για την εποχή μας απόδοση.

Πως μπορουμε να τις υπολογισουμε?  Το κακο με αυτο το μοντελο ειναι οτι οταν το πηρα στοιχισε αρκετα και δεν εχει δουλεψει και πολυ, οποτε αν σκεφτω να το αλλαξω δεν ξερω αν θα το κανω ποτε αποσβεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ζυγίζοντας τα χαρακτηριστικά του η απάντηση είναι ναι, γιατί όχι;

 

Γνωρίζεις αν έχουν wifi γιατί δεν βρισκω κάποια πληροφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, spocky είπε

Στο κλιματιστικο ξαναπερασα φρεον και εγινε κενο 15λεπτο γιατι καπου το ειχε χασει

Η διαρροή βρέθηκε η τρύπα έκλεισε η απλά ξανά έβαλε φρέον γιατί εαν δεν βρεθηκε/επιδιορθώθηκε η διαρροή τότε έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

Η διαρροή βρέθηκε η τρύπα έκλεισε η απλά ξανά έβαλε φρέον γιατί εαν δεν βρεθηκε/επιδιορθώθηκε η διαρροή τότε έχουμε κάνει μια τρύπα στο νερό 

Δεν ειχε τρυπα 99% εχανε απο μη καλο σφιξιμο στην ακρη της σωληνας, αλλα θα δειξει στο μελλον αν το χασει ξανα παει για πεταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Μαζί με την εγκατάσταση max 750-800, κατά προτίμηση 650
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση. Χάλασε 13άρι Toshiba μετά από 21 χρόνια. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όχι. Σίγουρα δωρεάν μεταφορικά για Αττική. Υπάρχει εγκαταστάτης που ζητά 120 για 12άρι και 130 για 18άρι. 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Κατά 80% ψύξη, 20% θέρμανση. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Σε εξοχικό. Συνολική χρήση 40-45 μέρες τον χρόνο
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Όχι δεν υπάρχει άλλο μέσο. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα, 35-40 τ.μ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Σαρωνίδα, υψόμετρο στη θάλασσα, κοντά στη θάλασσα. Καλοκαίρι π.χ. τώρα που είχε 42άρια κέντρο Αθήνα, εκεί ήταν 39
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητή η μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κουφώματα αλουμινίου
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Το βασικό ερώτημα είναι αν μπορώ να καλύψω τις ανάγκες μου με ένα καλό 12άρι. Ευχαριστώ!

apoleies.jpg

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Rebirth είπε
  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Μαζί με την εγκατάσταση max 750-800, κατά προτίμηση 650
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση. Χάλασε 13άρι Toshiba μετά από 21 χρόνια. 
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Όχι. Σίγουρα δωρεάν μεταφορικά για Αττική. Υπάρχει εγκαταστάτης που ζητά 120 για 12άρι και 130 για 18άρι. 
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): Κατά 80% ψύξη, 20% θέρμανση. 
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Σε εξοχικό. Συνολική χρήση 40-45 μέρες τον χρόνο
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Όχι δεν υπάρχει άλλο μέσο. 
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ: Ενιαίος χώρος σαλονοκουζίνα, 35-40 τ.μ.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Σαρωνίδα, υψόμετρο στη θάλασσα, κοντά στη θάλασσα. Καλοκαίρι π.χ. τώρα που είχε 42άρια κέντρο Αθήνα, εκεί ήταν 39
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητή η μεγάλη εγγύηση και αθόρυβο
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κουφώματα αλουμινίου
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Το βασικό ερώτημα είναι αν μπορώ να καλύψω τις ανάγκες μου με ένα καλό 12άρι. Ευχαριστώ!

apoleies.jpg

Αν έχεις τη δυνατότητα https://www.bestprice.gr/item/2158380351/toshiba-edge-ras-13j2avsg-e1ras-b13g3kvsg-e.html

εναλλακτικά δες για toshiba yukai/arata (ίδια είναι) που κατά καιρούς μπαίνουν σε προσφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Παρατήρησα ότι όταν βάζω κίνηση στις περσίδες (πάνω - κάτω) κάνει on/off. Νομίζω ότι άποψη κατανάλωσης συμφέρει γιατί στο on ξεκινάει πάλι από χαμηλά watt. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στον συμπιεστή? Legend 24btu. Το δουλευω χωρίς follow me.Screenshot_2023-07-19-13-35-55-931_com.tplink_iot.jpg.6e1405929dcb29b175eb03508f0a45ba.jpg

Επεξ/σία από Kirmike
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...