Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, Specs said:

Οπως σου εξηγησαν νωριτερα Δημος κ λοιποι , ολα εξαρτωνται απο τις απωλειες και τον χωρο και μετα απο την συμπεριφορα του εν λογω μηχανηματος που ηταν στα κατωτερα μοντελα της Γκρη.

Και τωρα περιμενουμε απο εσενα φυσικα να κανεις πρωτα τον υπολογισμο των απωλειων και να μας ενημερωσεις , μετα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ , να δοκιμασεις αυτα που ξετρυπωσε ο φιλος παλιοτερα και επανεφερε ο αμοτιντα

Γιατι αν ειναι τεραστιες και παλευει το Γκρη στα ορια του, με το να το βαλεις με το ζορι ρελαντι να τρεχει, αποδοση δροσιας απο σβηστο εως ρελαντι θα παρεις...

  Reveal hidden contents

Εγκατάσταση Κλιματιστικού

Τι περιλαμβάνει η υπηρεσία

  • Πραγματοποίηση των εργασιών από αδειούχο ψυκτικό, με πιστοποίηση για διαχείριση φθοριούχων αερίων.
  • Άμεση τηλεφωνική επικοινωνία του τεχνικού εντός 24 ωρών από την παράδοση, για να ορισθεί το ραντεβού για την εγκατάσταση.
  • Εγκατάσταση σωληνώσεων και καλωδιώσεων μέχρι 3 μέτρα.
  • Εγκατάσταση καλωδίου παροχής ρεύματος εξωτερικής μονάδας μέχρι 3 μέτρα.
  • Μέγιστο ύψος τοποθέτησης εξωτερικής μονάδας μέχρι 3 μέτρα.
  • Τοποθέτηση βάσης εξωτερικής μονάδας, τοίχου ή δαπέδου.
  • Τοποθέτηση απλής αποχέτευσης και συνδετικού Τ αποχέτευσης.
  • Εγκατάσταση ηλεκτρολογικού φις.
  • Δοκιμή αποχέτευσης συμπυκνωμάτων της εσωτερικής μονάδας.
  • Δημιουργία κενού στις σωληνώσεις (με αντλία κενού).
  • Εγγύηση ορθής εγκατάστασης 12 μηνών και αποζημίωση κόστους επισκευής αν παρουσιαστεί πρόβλημα στη συσκευή με υπαιτιότητα της σύνδεσης.
  • Πανελλαδική κάλυψη, σε όλους τους νομούς που υπάρχει κατάστημα Κωτσόβολος

Σημειώσεις

  • Χωρίς χρέωση μεταφορικών.
  • Δεν πραγματοποιούμε, σε καμία περίπτωση, διάνοιξη οπής στα στατικά στοιχεία της οικίας.
  • Δεν περιλαμβάνει Ξυλουργικές και σιδηρουργικές εργασίες
  • Δεν περιλαμβάνει Ασύρματη σύνδεση στο Wi-Fi
  • Για κλιματιστικά άνω των 16.000 BTU απαιτείται προϋπάρχουσα ηλεκτρολογική γραμμή με καλώδιο 3x2,5 και ασφάλεια 20Α. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εγκατεστημένη γραμμή παροχής ρεύματος, οι εργασίες πρέπει να γίνουν από αδειούχο ηλεκτρολόγο”.
 

Τι παρέχεται με έξτρα χρέωση (Τιμές χωρίς ΦΠΑ)

  • Απεγκατάσταση προϋπάρχοντος A/C 30 €
  • Πρόσθετα μέτρα σωληνώσεων 27€/μέτρο
  • Πρόσθετο καλώδιο παροχής ρεύματος 2€/μέτρο
  • Χρήση μονής σκαλωσιάς 3 μέτρων 30€
  • Χρήση διπλής σκαλωσιάς 6 μέτρων 50€
  • Χρήση γερανοφόρου οχήματος κατόπιν συνεννόησης
  • Ιδιοκατασκευές βάσεων στήριξης κατόπιν συνεννόησης
  • Τρύπημα πέτρας (έως 60cm) 40€
  • Τοποθέτηση διακοσμητικού καναλιού κάλυψης σωληνώσεων 10€/ μέτρο
  • Καθαρισμός νέας προεγκατάστασης με άζωτο 50€
  • Καθαρισμός χρησιμοποιημένης προεγκατάστασης με άζωτο 80€

Ο χωρος ειναι οπως το παρακατω σχεδιαγραμμα. Εγω για να υπολογισω απωλειες με το εργαλειο θα βαλω ολους τους χωρους η αρκει μονο το σαλονι?

σαλονι13102021.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτός ο θόρυβος μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός; Μου θυμίζει τον θόρυβο που κάνουν οι βάτραχοι...
Είναι μια συσκευή Mitsubishi Electric. Από δύο στην ίδια τοποθεσία, το ένα το κάνει.

Στην θέρμανση δεν το έκανε αυτό, τώρα στην ψύξη το κάνει συνέχεια.

<div style="width:100%;height:0px;position:relative;padding-bottom:220.245%;"><iframe src="https://streamable.com/e/iqhd8l" frameborder="0" width="100%" height="100%" allowfullscreen style="width:100%;height:100%;position:absolute;left:0px;top:0px;overflow:hidden;"></iframe></div>


@Klausx, παρακαλώ, μια γνώμη;

Επεξ/σία από amotida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, amotida είπε

Παιδιά, μπορεί κάποιος να μου πει αν αυτός ο θόρυβος μπορεί να θεωρηθεί φυσιολογικός; Μου θυμίζει τον θόρυβο που κάνουν οι βάτραχοι...
Είναι μια συσκευή Mitsubishi Electric. Από δύο στην ίδια τοποθεσία, το ένα το κάνει.

Στην θέρμανση δεν το έκανε αυτό, τώρα στην ψύξη το κάνει συνέχεια.


@Klausx, παρακαλώ, μια γνώμη;

Χωρίς να είμαι τεχνικός, έτσι κάνουν και τα δικά μου και είναι η ροή του ψυκτικού υγρού. Φυσιολογικό. Ας επιβεβαιώσει και ο φίλος μας.

45 λεπτά πριν, spocky είπε

Ο χωρος ειναι οπως το παρακατω σχεδιαγραμμα. Εγω για να υπολογισω απωλειες με το εργαλειο θα βαλω ολους τους χωρους η αρκει μονο το σαλονι?

σαλονι13102021.PNG

Όλον τον ενιαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, liakjim said:

Χωρίς να είμαι τεχνικός, έτσι κάνουν και τα δικά μου και είναι η ροή του ψυκτικού υγρού. Φυσιολογικό. Ας επιβεβαιώσει και ο φίλος μας.

Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι από τα δύο (ίδιο μοντέλο), μόνο το ένα κάνει έτσι... Μετά, άκουσα προσεκτικά άλλες 3 συσκευές (άλλα μοντέλα/μάρκες) και δεν παρατήρησα θόρυβο σαν αυτόν του βίντεο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, amotida είπε

Κι εγώ έτσι νόμιζα, αλλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι από τα δύο (ίδιο μοντέλο), μόνο το ένα κάνει έτσι... Μετά, άκουσα προσεκτικά άλλες 3 συσκευές (άλλα μοντέλα/μάρκες) και δεν παρατήρησα θόρυβο σαν αυτόν του βίντεο. 

Προσωπικά το ακούω σε χαμηλά watts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Ο χωρος ειναι οπως το παρακατω σχεδιαγραμμα. Εγω για να υπολογισω απωλειες με το εργαλειο θα βαλω ολους τους χωρους η αρκει μονο το σαλονι?

σαλονι13102021.PNG

Λοιπόν εαν το κλιματιστικό ήταν στο δίπλα τοίχο και κοιτούσε προς τα κάτω θα ήταν καλύτερα , υποψιάζομαι ότι η εξωτερική μονάδα είναι κολλημένη απέξω οποτε αν ισχύει αυτό μάλλον πάνε περίπατο τα ελάχιστα μέτρα σωληνώσεων που χρειάζεται ένα τέτοιο κλιματιστικό , μέτρα απωλειες για το χώρο που είναι δηλαδή αυτό που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα εφόσον δεν έχεις πόρτες εκεί και εαν αφήνεις όλες τις πόρτες ανοιχτές στο υπολοιπο σπίτι κανε μια μέτρηση για όλα τα τμ για να δεις ποσό θέλει γενικά το σπίτι σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, dimostr said:

Λοιπόν εαν το κλιματιστικό ήταν στο δίπλα τοίχο και κοιτούσε προς τα κάτω θα ήταν καλύτερα , υποψιάζομαι ότι η εξωτερική μονάδα είναι κολλημένη απέξω οποτε αν ισχύει αυτό μάλλον πάνε περίπατο τα ελάχιστα μέτρα σωληνώσεων που χρειάζεται ένα τέτοιο κλιματιστικό , μέτρα απωλειες για το χώρο που είναι δηλαδή αυτό που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα εφόσον δεν έχεις πόρτες εκεί και εαν αφήνεις όλες τις πόρτες ανοιχτές στο υπολοιπο σπίτι κανε μια μέτρηση για όλα τα τμ για να δεις ποσό θέλει γενικά το σπίτι σου 

Το εβαλε εκει ο εγκαταστατης γιατι το πρηγουμενο που ειχαμε και ηταν στο κεντρο του διπλα τοιχου μας παγωνε. Οντως η εξωτερικη ειναι απεξω και δεν εχει 3m σωληνα. Στα δωματια προσπαθω να εχω κλειστες τις πορτες μιας και αυτα εχουν δικο τους aircondition. Θα ανεβασω σε λιγο απωλειες για το χωρο σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια που ειναι ψιλοενιαιος.

Βαζω και απωλειες: (καποια τα εβαλα στο περιπου γιατι δεν ξερω πχ τι μονωση εχει το δαπεδο). Τωρα σαν επιθυμητη θερμοκρασια εβαλα 22, σωστα το εβαλα για ψυξη?

Spoiler

image.png.5ebe8c62efed1ff378b07f1210413677.png

 

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dimostr είπε

αν ισχύει αυτό μάλλον πάνε περίπατο τα ελάχιστα μέτρα σωληνώσεων που χρειάζεται ένα τέτοιο κλιματιστικό

Πόσο σημαντικό είναι αυτό; Αν τοποθετηθεί κοντύτερα τι πρόβλημα φέρνει; Σχετίζεται με το φρέον;

Αυτό μας νοιάζει για όλα τα κλιματιστικά ή τα υψηλότερα σε btu?

Μου φαινεται θα φερω δικο μου ψυκτικό να εχω ησυχο το κεφάλι μου. Με αγχωνει το πόσο θα τα προσεξουν τα μαστορια της δωρεαν εγκαταστασης των αλυσιδων.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί, καλημέρα. 

Μετά από 21 (!) χρόνια, το θρυλικό 13άρι Toshiba μας άφησε χρόνους. Έκανε ψυγείο έναν χώρο καθιστικού 35-40 τετραγωνικών, σε εξοχικό - μικρή μεζονέτα. Υπό κανονικές συνθήκες θα πήγαινα σε 18άρι, όμως σκέφτομαι -λόγω οικονομικών ζητημάτων- μήπως μπορώ να βρω ένα δυνατό 12άρι (π.χ. ένα Inventor Passion Pro II που έχω στην Αθήνα είναι πολύ, πολύ καλό). 

Υπάρχει κάποια πρόταση για δυνατό και αξιόπιστο 12άρι γι' αυτή την περίπτωση;

Αν ξέρει κάποιος και εγκαταστάτη καλό για Νοτιοανατολική Αττική (Ανάβυσσος-Σαρωνίδα) κλπ, κάθε μήνυμα ευπρόσδεκτο. 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω και εγώ για την υγρασία που κρατούσε μέσα το κλιματιστικό και μύριζε άσχημα και έντονα. Με τη βοήθεια του @liakjim που μου πρότεινε να το δουλέψω στην αφυγρανση, έβαλα όλα τα μηχανήματα στην αφυγρανση και δουλεύουν τέλεια, κάνουν κατά 90% ίδια δουλειά με την ψύξη στους 25 κανονικά. Και εννοείται δε μυρίζει τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, spocky είπε

Το εβαλε εκει ο εγκαταστατης γιατι το πρηγουμενο που ειχαμε και ηταν στο κεντρο του διπλα τοιχου μας παγωνε. Οντως η εξωτερικη ειναι απεξω και δεν εχει 3m σωληνα. Στα δωματια προσπαθω να εχω κλειστες τις πορτες μιας και αυτα εχουν δικο τους aircondition. Θα ανεβασω σε λιγο απωλειες για το χωρο σαλονι-κουζινα-τραπεζαρια που ειναι ψιλοενιαιος.

Βαζω και απωλειες: (καποια τα εβαλα στο περιπου γιατι δεν ξερω πχ τι μονωση εχει το δαπεδο). Τωρα σαν επιθυμητη θερμοκρασια εβαλα 22, σωστα το εβαλα για ψυξη?

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.5ebe8c62efed1ff378b07f1210413677.png

 

Οι απωλειες είναι αστείες 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#4075

12 λεπτά πριν, Antretng είπε

Πόσο σημαντικό είναι αυτό; Αν τοποθετηθεί κοντύτερα τι πρόβλημα φέρνει; Σχετίζεται με το φρέον;

Αυτό μας νοιάζει για όλα τα κλιματιστικά ή τα υψηλότερα σε btu?

Μου φαινεται θα φερω δικο μου ψυκτικό να εχω ησυχο το κεφάλι μου. Με αγχωνει το πόσο θα τα προσεξουν τα μαστορια της δωρεαν εγκαταστασης των αλυσιδων.

Όλα έχουν αναλυθεί σε αυτό το νήμα οποτε κανε μια αναζητηση 

αυτο που λες για τα υψηλότερα btu δε καταλαβαίνω τι εννοείς , τα btu πάνε με βάση τις απωλειες των χώρον που είναι τοποθετημένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

Τι εννοεις εκανα κατι λαθος με το εργαλειο υπολογισμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όλα έχουν αναλυθεί σε αυτό το νήμα οποτε κανε μια αναζητηση 

Ναι ξεκινησα τη μελέτη μου. Αρχιζω να καταλαβαινω το λογο.

Σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Τι εννοεις εκανα κατι λαθος με το εργαλειο υπολογισμου?

Λέω ότι οι απωλειες είναι λίγες παραπέμπουν σε 13 αρι κλιματιστικό , οποτε ένα 24 αρι θα έπρεπε να έχει το,χώρο για πλάκα , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα ειναι χαλια προγραμματισμος δεν υπαρχει αλλη εξηγηση. Σε ενα 24ωρο με εσωτερικη 32 και ζητηση 28-29 αναλογα με το αν ημουν σπιτι (θερμοκρασια χωρου αναλογα που ηταν το θερμομετρο απο 27-28 εβλεπα) εκαψα περιπου 20 Kwh..Με πολλα ον οφ βεβαια που ειναι σπαστικα οταν εισαι στο χωρο γιατι με τετοιες ζεστες η συμφορηση ερχεται γρηγορα. Θα δοκιαμσω αυριο και με το fix να δω καταναλωση αλλα κυριως ποσο ανεση θερμοκρασιας θα εχει στο χωρο.

Νομιζω παντως οτι αν δεν ειναι κανεις σπιτι για κανα 8ωρο και πανω δεν συμφερει το 24/7 αν ειναι υπερδιαστασιολογημενο το air

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...