Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Τι προτείνετε; Εσείς τι θα κάνατε;

εγώ ρίχνω λευκό ξύδι και διαλυμένη μαγειρική σόδα  (εναλλάξ ,όχι ταυτόχρονα) αλλά μην το πεις παραπέρα γιατί με κράζουν 😁

ψάξε για κανα ήπιο καθαριστικό να ψεκάζεις ανα εβδομάδα ή όποτε πιάνει μυρωδιά

δε νομίζω να φιλοτιμηθούν να έρθουν για δωρεάν καθαρισμό ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ ρίχνω λευκό ξύδι και διαλυμένη μαγειρική σόδα  (εναλλάξ ,όχι ταυτόχρονα) αλλά μην το πεις παραπέρα γιατί με κράζουν 😁

ψάξε για κανα ήπιο καθαριστικό να ψεκάζεις ανα εβδομάδα ή όποτε πιάνει μυρωδιά

δε νομίζω να φιλοτιμηθούν να έρθουν για δωρεάν καθαρισμό ξανά

Άρα θεωρείς είναι θέμα ότι πιάνει μούχλα ή έχει πιάσει και το κάνει αυτό. Αν καλέσω καποιο συνεργείο που θα το πληρώσω για καθαρισμό μπορει να εξαλειφθεί αυτή η μυρωδιά; Υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει κάτι σωστά;;;; αν κ δύσκολο το κόβω.. ή πρέπει να μάθω να ζω με αυτό + αυτά που ανέφερες με καποιο ηπιο καθοριστικό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, antonio91tech είπε

Άρα θεωρείς είναι θέμα ότι πιάνει μούχλα ή έχει πιάσει και το κάνει αυτό.

όχι δεν ξέρω γιατί δε μπορώ να μυρίσω το κλιματιστικό σου , ούτε να καταλάβω αν είναι μούχλα ή απλά υγρασία απο τη μυρωδιά

2 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Αν καλέσω καποιο συνεργείο που θα το πληρώσω για καθαρισμό μπορει να εξαλειφθεί αυτή η μυρωδιά;

απο τη στιγμή που έχεις θέμα και σε απασχολεί , ναι , φώναξε συνεργείο . Δεν ξέρω αν μπορούν να τσεκάρουν εσωτερικά αν όντως έχει μούχλα ή όχι

4 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

Υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει κάτι σωστά;;;; αν κ δύσκολο το κόβω..

αν κάνει στάσιμα νερά στο λεκανάκι και δεν τρέχουν στην αποχέτευση τότε θα σου δημιουργεί πρόβλημα

4 λεπτά πριν, antonio91tech είπε

ή πρέπει να μάθω να ζω με αυτό + αυτά που ανέφερες με καποιο ηπιο καθοριστικό

δε νομίζω να κάνει κακό ο συχνός καθαρισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, morfeas2004gr είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα με την σειρά μου τα φώτα σας. 
Θέλω να αλλάξω το κλιματιστικό μου, το οποίο είναι ένα Gree Cozy GRS-121 EI / JCC-N2, το οποίο το έχω τοποθετημένο στο σαλόνι. Το κακό με το σημείο της εγκατάστασης είναι πως ο ψυχρός αέρας δεν πηγαίνει στο γραφείο, αλλά ούτε και στο υπνοδωμάτιο ή το κλιματιστικό είναι μικρό! (παρακάτω η φώτο με ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού, η πάνω πόρτα είναι η είσοδος και οι άλλες στην κάτω πλευρά είναι μπαλκονόπορτες). 

Ερώτησης: 

Θα γίνει αλλαγή σε 24άρι (μέσω του προγράμματος) για να μπορεί να καλύψει όλο και περισσότερο από το σπίτι. Η ερώτηση μου αρχικά είναι:

1.) Να γίνει η εγκατάσταση στο ίδιο σημείο όπως το παλιό ? (σημειωμένο μέρος στο σαλόνι κάτω) ή να γίνει αλλαγή μέρους πάνω από την κουζίνα ? 

2.) Σε όλα τα κλιματιστικά που βλέπω, αναφέρουν μεγίστη διαδρομή σωληνώσεων π.χ. 25m. Μέχρι αυτό το σημείο δεν χάνει απόδοση το κλιματιστικό ή απλώς σταδιακά αρχίζει και χάνει και όταν φτάνει τα 25m γίνεται αισθητή η μείωση της απόδοσης του ? 


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ! :)
image.jpeg.d87ab61beb9770d5cdc59afd52ec55db.jpeg
 

image.png.e58976aa00eba84f2f8e5088c648e047.png



Σε συνέχεια παραθέτω και το ερωτηματολόγιο 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού (Gree Cozy GRS-121 EI / JCC-N2)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Electronet
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή πηγή θέρμανσης 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κιλκίς με 32,8C το καλοκαίρι και -0,5C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μονώσεις εξωτερικές με κέλυφος, μεσαίο διαμέρισμα στον όροφο, πάνω και κάτω διαμέρισμα, ανατολική πλευρά εκτεθημένη
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    2533.01Watt
    2178.39KCal/h
    36.19Watt/m2
    31.12KCal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, spocky said:

Ταχυτητα ανεμιστηρα ειναι στο auto και εχω δοκιμασει και με iFeel και χωρις. Κανω κατι λαθος η δεν εχει προγραμματισμο για να πεφτει σε λιγοτερα watt; Παρομοια συμπεριφορα ειχε και στην θερμανση. Παραθετω και διαγραμμα

Οπως σου εξηγησαν νωριτερα Δημος κ λοιποι , ολα εξαρτωνται απο τις απωλειες και τον χωρο και μετα απο την συμπεριφορα του εν λογω μηχανηματος που ηταν στα κατωτερα μοντελα της Γκρη.

Και τωρα περιμενουμε απο εσενα φυσικα να κανεις πρωτα τον υπολογισμο των απωλειων και να μας ενημερωσεις , μετα ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ , να δοκιμασεις αυτα που ξετρυπωσε ο φιλος παλιοτερα και επανεφερε ο αμοτιντα

Γιατι αν ειναι τεραστιες και παλευει το Γκρη στα ορια του, με το να το βαλεις με το ζορι ρελαντι να τρεχει, αποδοση δροσιας απο σβηστο εως ρελαντι θα παρεις...

 

4 hours ago, endeka said:

Εχετε ακουσει εσεις τιποτα παρομοιο ή ξερετε αν ισχυουν τα παραπανω ;

Εδω τα λεει ολα

https://www.kotsovolos.gr/ypiresies/services-paradosi-enkatastasi/enkatastasi-sindesi/enkatastasi-klimatistika/990229-υπηρεσία-εγκατάστασης-κλιματιστικού-16000-έως-30000-btu

Spoiler

Εγκατάσταση Κλιματιστικού

Τι περιλαμβάνει η υπηρεσία

  • Πραγματοποίηση των εργασιών από αδειούχο ψυκτικό, με πιστοποίηση για διαχείριση φθοριούχων αερίων.
  • Άμεση τηλεφωνική επικοινωνία του τεχνικού εντός 24 ωρών από την παράδοση, για να ορισθεί το ραντεβού για την εγκατάσταση.
  • Εγκατάσταση σωληνώσεων και καλωδιώσεων μέχρι 3 μέτρα.
  • Εγκατάσταση καλωδίου παροχής ρεύματος εξωτερικής μονάδας μέχρι 3 μέτρα.
  • Μέγιστο ύψος τοποθέτησης εξωτερικής μονάδας μέχρι 3 μέτρα.
  • Τοποθέτηση βάσης εξωτερικής μονάδας, τοίχου ή δαπέδου.
  • Τοποθέτηση απλής αποχέτευσης και συνδετικού Τ αποχέτευσης.
  • Εγκατάσταση ηλεκτρολογικού φις.
  • Δοκιμή αποχέτευσης συμπυκνωμάτων της εσωτερικής μονάδας.
  • Δημιουργία κενού στις σωληνώσεις (με αντλία κενού).
  • Εγγύηση ορθής εγκατάστασης 12 μηνών και αποζημίωση κόστους επισκευής αν παρουσιαστεί πρόβλημα στη συσκευή με υπαιτιότητα της σύνδεσης.
  • Πανελλαδική κάλυψη, σε όλους τους νομούς που υπάρχει κατάστημα Κωτσόβολος

Σημειώσεις

  • Χωρίς χρέωση μεταφορικών.
  • Δεν πραγματοποιούμε, σε καμία περίπτωση, διάνοιξη οπής στα στατικά στοιχεία της οικίας.
  • Δεν περιλαμβάνει Ξυλουργικές και σιδηρουργικές εργασίες
  • Δεν περιλαμβάνει Ασύρματη σύνδεση στο Wi-Fi
  • Για κλιματιστικά άνω των 16.000 BTU απαιτείται προϋπάρχουσα ηλεκτρολογική γραμμή με καλώδιο 3x2,5 και ασφάλεια 20Α. Στην περίπτωση που δεν υπάρχει εγκατεστημένη γραμμή παροχής ρεύματος, οι εργασίες πρέπει να γίνουν από αδειούχο ηλεκτρολόγο”.
 

Τι παρέχεται με έξτρα χρέωση (Τιμές χωρίς ΦΠΑ)

  • Απεγκατάσταση προϋπάρχοντος A/C 30 €
  • Πρόσθετα μέτρα σωληνώσεων 27€/μέτρο
  • Πρόσθετο καλώδιο παροχής ρεύματος 2€/μέτρο
  • Χρήση μονής σκαλωσιάς 3 μέτρων 30€
  • Χρήση διπλής σκαλωσιάς 6 μέτρων 50€
  • Χρήση γερανοφόρου οχήματος κατόπιν συνεννόησης
  • Ιδιοκατασκευές βάσεων στήριξης κατόπιν συνεννόησης
  • Τρύπημα πέτρας (έως 60cm) 40€
  • Τοποθέτηση διακοσμητικού καναλιού κάλυψης σωληνώσεων 10€/ μέτρο
  • Καθαρισμός νέας προεγκατάστασης με άζωτο 50€
  • Καθαρισμός χρησιμοποιημένης προεγκατάστασης με άζωτο 80€

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η morris ειναι καλη εταιρια;

10 hours ago, liakjim said:

Το έχουν τα πεθερικά και του έχω πριζακι στο homeassistant. Οπότε το είδα με τα μάτια μου.

 

 

100W στην πραξη λοιπον! Πολυ σημαντικη πληροφορια, να σαι καλα!

Καθομαι και σκεφτομαι: τοσο πολυ προχωρησε η τεχνολογια; Εχω και εγω πριζακι tapo, και το υπαρχον κλιματιστικο του 2007, το ειδα live να καιει 1100w !  --- Που 100, που 1100! Η μερα με τη νυχτα!

Ερωτηση αν ξερεις: το συγκεκριμενο morris δεν βγαινει σε 9αρι; Μονο 12αρι βλεπω στο skroutz.

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, morfeas2004gr είπε

image.png.e58976aa00eba84f2f8e5088c648e047.png



Σε συνέχεια παραθέτω και το ερωτηματολόγιο 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού (Gree Cozy GRS-121 EI / JCC-N2)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Electronet
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή πηγή θέρμανσης 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κιλκίς με 32,8C το καλοκαίρι και -0,5C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μονώσεις εξωτερικές με κέλυφος, μεσαίο διαμέρισμα στον όροφο, πάνω και κάτω διαμέρισμα, ανατολική πλευρά εκτεθημένη
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    2533.01Watt
    2178.39KCal/h
    36.19Watt/m2
    31.12KCal/h/m2

καθαρα εμπειρικα θα σου πω την αποψη μου, καθως δεν ειμαι ουτε μηχανικος, ουτε ψυκτικος. 

 

1. θα ξεκινησω απο το σχεδιο του σπιτιου, στο οποιο βλεπω ενα λαθος.  θα προτιμουσα τα 2 δωματια που εχεις να ειναι τοποθετημενα καθετα, με τις πορτες να "βλεπουν" προς το σαλονι, και το μπανιο WC καπου αλλου, πιθανοτατα διπλα στην κουζινα, ακριβως εκει που εχεις σημαδεψει για την νεα θεση του κλιματιστικου. αυτο στο λεω επειδη στο δικο μου, και τα 3 υπνοδωματια, ετσι ειναι σχεδιασμενα, και "βλεπουν" ολα προς το σαλονι. 

 

2 το κλιματιστικο που εχεις -περα απο μαρκα, μοντελο, κατηγορια-  ειναι μικρο για τον χωρο σου. αν δεν κανω λαθος, μιλαμε για 70τμ....?    εγω στο σπιτι μου που ειναι 100τμ, εχω βαλει 24αρι, αλλα -επαναλαμβανω- επειδη η διαρυθμιση του ειναι τετοια που βολευει γαι χρηση μονο ενος κλιματιστικου για ολο το χωρο, εβαλα ενα μεγαλο, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για την επιλογη μου, αλλα και για την τοποθετηση του στο χωρο. μου καλυπτει ανετα ολο το σπιτι.....!!!   στο δικο σου θα ελεγα 18αρι, τουλαχιστον, αλλα και το 24αρι θα δουλευει πιο χαλαρα.......!   

 

 παρ ολα αυτα, συμβουλεψου καποιον πιο ειδικο.....! εγω ο,τι σου ειπα, επαναλαμβανω, ειναι εμπειρικα...!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, mindreader είπε

Η morris ειναι καλη εταιρια;

100W στην πραξη λοιπον! Πολυ σημαντικη πληροφορια, να σαι καλα!

Καθομαι και σκεφτομαι: τοσο πολυ προχωρησε η τεχνολογια; Εχω και εγω πριζακι tapo, και το υπαρχον κλιματιστικο του 2007, το ειδα live να καιει 1100w !  --- Που 100, που 1100! Η μερα με τη νυχτα!

Ερωτηση αν ξερεις: το συγκεκριμενο morris δεν βγαινει σε 9αρι; Μονο 12αρι βλεπω στο skroutz.

Και πιο χαμηλά.

Screenshot2023-06-11010030.png.728f9cc52

Το 9άρι είναι αυτό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

Παρόμοια απόδοση θα πρέπει να έχει και το morris loft plus , το οποίο πρέπει να είναι ίδιο με το tcl miracle III (όλα τα morris είναι φασόν tcl).

ΥΓ Αυτές οι καταναλώσεις είναι σε ευνοικές καταστάσεις. Αν το σπίτι θέλει watts, θα κάψει. Λιγότερο από τα παλιά αλλά θαύματα δεν κάνουν. Αλλά μπορεί να δεις ένα 40% κάτω.

8 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Δεν καταλαβα ποια νουμερα?

Αυτά που έβγαλε το εργαλείο που υπολογίζει τις απώλειες.

11 ώρες πριν, morfeas2004gr είπε

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα με την σειρά μου τα φώτα σας. 
Θέλω να αλλάξω το κλιματιστικό μου, το οποίο είναι ένα Gree Cozy GRS-121 EI / JCC-N2, το οποίο το έχω τοποθετημένο στο σαλόνι. Το κακό με το σημείο της εγκατάστασης είναι πως ο ψυχρός αέρας δεν πηγαίνει στο γραφείο, αλλά ούτε και στο υπνοδωμάτιο ή το κλιματιστικό είναι μικρό! (παρακάτω η φώτο με ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού, η πάνω πόρτα είναι η είσοδος και οι άλλες στην κάτω πλευρά είναι μπαλκονόπορτες). 

Ερώτησης: 

Θα γίνει αλλαγή σε 24άρι (μέσω του προγράμματος) για να μπορεί να καλύψει όλο και περισσότερο από το σπίτι. Η ερώτηση μου αρχικά είναι:

1.) Να γίνει η εγκατάσταση στο ίδιο σημείο όπως το παλιό ? (σημειωμένο μέρος στο σαλόνι κάτω) ή να γίνει αλλαγή μέρους πάνω από την κουζίνα ? 

2.) Σε όλα τα κλιματιστικά που βλέπω, αναφέρουν μεγίστη διαδρομή σωληνώσεων π.χ. 25m. Μέχρι αυτό το σημείο δεν χάνει απόδοση το κλιματιστικό ή απλώς σταδιακά αρχίζει και χάνει και όταν φτάνει τα 25m γίνεται αισθητή η μείωση της απόδοσης του ? 


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ! :)
image.jpeg.d87ab61beb9770d5cdc59afd52ec55db.jpeg
 

 

Έκανα και τις απώλειες για το σαλόνι που θα τοποθετηθεί το Ac
image.png.f449890524fbbdf0ad74e2747693e503.png

6 ώρες πριν, morfeas2004gr είπε

image.png.e58976aa00eba84f2f8e5088c648e047.png



Σε συνέχεια παραθέτω και το ερωτηματολόγιο 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιού (Gree Cozy GRS-121 EI / JCC-N2)
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Electronet
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80% ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή πηγή θέρμανσης 
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 30τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κιλκίς με 32,8C το καλοκαίρι και -0,5C τον χειμώνα http://penteli.meteo.gr/stations/oropos/
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μονώσεις εξωτερικές με κέλυφος, μεσαίο διαμέρισμα στον όροφο, πάνω και κάτω διαμέρισμα, ανατολική πλευρά εκτεθημένη
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    2533.01Watt
    2178.39KCal/h
    36.19Watt/m2
    31.12KCal/h/m2

Θα βάλετε παραπάνω από ένα μηχάνημα.

Θα έβαζα ένα 12άρι daikin perfera στο σαλόνι και 2 ακόμη 9άρια στα γραφειο και δωμάτιο.

Αν θέλεις να ρισκάρεις με μεγάλο στον χώρο, τότε έχεις τις εξής επιλογές:

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-fujitsu-asyg18kmtaaoyg18kmta-18000-btu-1

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-mitsubishi-heavy-diamond-series-srksrc-63zr-w-22000-btu

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-fujitsu-ecolandia-asyg053klcaaoyg053klca-18000btu

Σε καμιά περίπτωση 24άρι.

Από αυτά, το mitsubishi και το klca θα έχουν την μικρότερη ελάχιστη κατανάλωση σε ψύξη (το πρώτο κοντά στα 110W, το δεύτερο κάτω από τα 100). Το KMTA θα έχει τη μικρότερη σε θέρμανση. Τα λέω αυτά ώστε να μειωθεί η πιθανότητα για on-off .

Προσωπικά θα πήγαινα στο ΚΜΤΑ γιατί έχει τα λιγότερα ελάχιστα κυβικά αέρα στη χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα (510, έναντι 580 το klca και 624-780 το heavy ( ψύξη κ θέρμανση) )

Ο χώρος πάντως έχει εξαιρετικά λίγες απώλειες, οπότε το πείραμα μάλλον θα αποτύχει, αλλά καταλαβαίνω ότι στα μεγάλα κλιματιστικά έχεις μεγάλη επιδότηση. Σίγουρα θα βοηθήσει αν το βάλεις εκεί ψηλά πάνω από την τραπεζαρία κοιτώντας προς τον διάδρομο.

10 ώρες πριν, marioboni είπε

Φιλαράκι θα μπει στο εξοικονομώ

Του πρότεινε για σαλοκουζινα το παρακάτω το οποίο θα δουλέψει αποκλειστικά κ μόνο στη ψύξη 

Τιμή δεν του είπε ακόμη αλλά θα φουσκωθεί όσο γίνεται 

Το 18αρι με την δικιά του μελέτη λέει πως είναι άνετο

 

https://www.skroutz.gr/s/36085509/Carrier-Extreme-2-42QHG018D8SE-38QHG018D8SE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Υπάρχουν 18άρια με μεγαλύτερα seer. Γιατί δεν βάζει το Inventor legend ή αν θέλει να πάει σε carrier το cool easy (ίδιο με το midea all easy pro και το legend)

8 ώρες πριν, stefstav είπε

καλησπέρα και απο εμένα. 

θα ήθελα τα φώτα σας. Θέλουμε να βάλουμε 2 κλιματιστικά, ένα 9άρι για υπνοδωμάτιο και ένα 18άρι για σαλόνι.

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : 1800 και για τα δύο, συμπεριλαμβανομένης τοποθέτησης.
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορες οι δόσεις, προτιμώ αυτός που θα τα πάρω να κάνει και την τοποθέτηση με προσοχή.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 90% ψύξη, 10% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: περιστασιακή πηγή ψύξης, σε έντονη ζέστη αποκλειστική πηγή
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Λέβητας φυσικού αερίου
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :το 18άρι σαλόνι που είναι σε δύσκολο "Γ" με κουζίνα, χαμηλές προσδοκίες ψύξης κουζίνας. Το 9άρι σε υπνοδωμάτιο.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Παγκράτι / κοντινότερος σταθμός Υμηττός-Δάφνη / alt=125m
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: θόρυβος/εγγύηση/ποιότητα/φίλτρο(?)
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). πολύ χαμηλή ηλιοφάνεια στον χώρο, διπλά ενεργειακά τζάμια, κουφώματα αλουμινίου, ΝΑ προσανατολισμός, όχι διαμπερές διαμέρισμα.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ .

Θερμικές Απώλειες για 18αρι

  • 4248.33Watt
  • 3653.57KCal/h
  • 128.74Watt/m2
  • 110.71KCal/h/m2

έχω ρίξει μια ματιά στα παρακάτω μοντέλα (για 18αρι):

  • Mitsubishi Heavy Industries SRK/SRC-50ZS-W
  • Daikin ATXC25D Siesta Sensira (βασικά δεν καταλαβαίνω τις διαφορές μεταξύ αυτού και του Daikin Sensira FTXF50D / RXF50D)
  • Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-BT50VG ή Mitsubishi Electric MSZ/MUZ-HR50VF
  • Toyotomi IZURU ή UMI (πλέον το αντικατέστησε το KENZO) - ξέρω ότι είναι φασόν κτλ, μήπως παίζει όμως? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

18άρι -> https://www.bestprice.gr/item/2157754966/inventor-legend-ldvi-18wfildvo-18.html

Σε επώνυμο, με λίγο κατώτερη απόδοση σε ψύξη αλλά χωρίς φόβο να το ανάψεις σε θέρμανση :

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-18000-btu-toshiba-σειρά-edge-white-ras-18g3kvsg-e-ras

Για υπνοδωμάτιο υπάρχουν πολλές επιλογές.

Από φθηνές πχ tcl miracle III

μέχρι λίγο ανώτερες πχ κάποιο καλό midea ή φασόν πχ legend

και επώνυμα πχ ένα toshiba yukai, edge, haori, daikin perfera

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, liakjim said:

Και πιο χαμηλά.

Screenshot2023-06-11010030.png.728f9cc52

Το 9άρι είναι αυτό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

Παρόμοια απόδοση θα πρέπει να έχει και το morris loft plus , το οποίο πρέπει να είναι ίδιο με το tcl miracle III (όλα τα morris είναι φασόν tcl).

Αυτά που έβγαλε το εργαλείο που υπολογίζει τις απώλειες.

Η κατανάλωση φτάνει τόσο με τον συμπιεστή να δουλεύει; Με τι θερμοκρασίες έξω/μέσα/ζήτηση;

Σε bosch 12άρι με seer 8,4 (αν θυμάμαι καλά, 8+ σίγουρα), σε εξωτερική 24-27 και ζήτηση 28, πέφτει μέχρι (όσο το έχω δει, δεν έχω δυνατότητα ιστορικού γραφήματος) 150w (±10-15w).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, csontheline είπε

Η κατανάλωση φτάνει τόσο με τον συμπιεστή να δουλεύει; Με τι θερμοκρασίες έξω/μέσα/ζήτηση;

Σε bosch 12άρι με seer 8,4 (αν θυμάμαι καλά, 8+ σίγουρα), σε εξωτερική 24-27 και ζήτηση 28, πέφτει μέχρι (όσο το έχω δει, δεν έχω δυνατότητα ιστορικού γραφήματος) 150w (±10-15w).

image.png.cc765697142f0e2cf0260a2cd83eb189.png

Οι πληροφορίες φαίνονται στο διάγραμμα (24.5 ζήτηση, 23-24 έβλεπε στην είσοδο, 23 εξωτερική)

Με συμπιεστή εντός. Φαίνεται μάλιστα όταν σταμάτησε (κατά τις 01:05 όπου πήγε στα 10W ) .

link για το διάγραμμα -> https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/mzGi8AFoKlV8pwsgfaW54OhNbP9PyciI

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

carrier το cool easy (ίδιο με το midea all easy pro και το legend)

Νομιζω ειναι η εκδοση του midea all easy pro χωρις τον αισθητηρα μπροστα. Η inventor το λεει Leon και σε καποιες χωρες πωλειται αυτο ως midea all easy pro.

Επεξ/σία από tu-luba
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cabdik είπε

καθαρα εμπειρικα θα σου πω την αποψη μου, καθως δεν ειμαι ουτε μηχανικος, ουτε ψυκτικος. 

 

1. θα ξεκινησω απο το σχεδιο του σπιτιου, στο οποιο βλεπω ενα λαθος.  θα προτιμουσα τα 2 δωματια που εχεις να ειναι τοποθετημενα καθετα, με τις πορτες να "βλεπουν" προς το σαλονι, και το μπανιο WC καπου αλλου, πιθανοτατα διπλα στην κουζινα, ακριβως εκει που εχεις σημαδεψει για την νεα θεση του κλιματιστικου. αυτο στο λεω επειδη στο δικο μου, και τα 3 υπνοδωματια, ετσι ειναι σχεδιασμενα, και "βλεπουν" ολα προς το σαλονι. 

 

2 το κλιματιστικο που εχεις -περα απο μαρκα, μοντελο, κατηγορια-  ειναι μικρο για τον χωρο σου. αν δεν κανω λαθος, μιλαμε για 70τμ....?    εγω στο σπιτι μου που ειναι 100τμ, εχω βαλει 24αρι, αλλα -επαναλαμβανω- επειδη η διαρυθμιση του ειναι τετοια που βολευει γαι χρηση μονο ενος κλιματιστικου για ολο το χωρο, εβαλα ενα μεγαλο, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος για την επιλογη μου, αλλα και για την τοποθετηση του στο χωρο. μου καλυπτει ανετα ολο το σπιτι.....!!!   στο δικο σου θα ελεγα 18αρι, τουλαχιστον, αλλα και το 24αρι θα δουλευει πιο χαλαρα.......!   

 

 παρ ολα αυτα, συμβουλεψου καποιον πιο ειδικο.....! εγω ο,τι σου ειπα, επαναλαμβανω, ειναι εμπειρικα...!!  

Σε ευχαριστώ για την γνώμη σου και την άποψη σου. Η αλήθεια είναι πως την διαρρύθμιση του σπιτιού δεν μπορώ να την αλλάξω, οπότε προχωράμε με αυτό! 🙂 

Το μεγαλύτερο θέμα μου είναι αν αφήσω το ac στην θέση που είναι, αν θα σπάει τα υπόλοιπα δωμάτια, καθώς το σαλόνι με την κουζίνα και την τραπεζαρία είναι ενιαίος χώρος. 

Επίσης στο σημείο που είναι τώρα το κλιματιστικό, ο χώρος είναι περιορισμένος (1m τοίχος-μπαλκονοπορτα διπλή) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, liakjim said:

image.png.cc765697142f0e2cf0260a2cd83eb189.png

Οι πληροφορίες φαίνονται στο διάγραμμα (24.5 ζήτηση, 23-24 έβλεπε στην είσοδο, 23 εξωτερική)

Με συμπιεστή εντός. Φαίνεται μάλιστα όταν σταμάτησε (κατά τις 01:05 όπου πήγε στα 10W ) .

link για το διάγραμμα -> https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/mzGi8AFoKlV8pwsgfaW54OhNbP9PyciI

Είναι βέβαιο ότι λειτουργεί ο συμπιεστής τόσο χαμηλά; Στο δικό μου, έχω δει μέχρι και 50w μόνο με ανεμιστήρα.

Επίσης, τα δεδομένα στα δίνει το morris (και πως) ή έχεις άλλο σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Και πιο χαμηλά.

Screenshot2023-06-11010030.png.728f9cc52

Το 9άρι είναι αυτό

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/235073-a-c-in9btu-morris-wfin26152-smart

Παρόμοια απόδοση θα πρέπει να έχει και το morris loft plus , το οποίο πρέπει να είναι ίδιο με το tcl miracle III (όλα τα morris είναι φασόν tcl).

ΥΓ Αυτές οι καταναλώσεις είναι σε ευνοικές καταστάσεις. Αν το σπίτι θέλει watts, θα κάψει. Λιγότερο από τα παλιά αλλά θαύματα δεν κάνουν. Αλλά μπορεί να δεις ένα 40% κάτω.

Αυτά που έβγαλε το εργαλείο που υπολογίζει τις απώλειες.

Θα βάλετε παραπάνω από ένα μηχάνημα.

Θα έβαζα ένα 12άρι daikin perfera στο σαλόνι και 2 ακόμη 9άρια στα γραφειο και δωμάτιο.

Αν θέλεις να ρισκάρεις με μεγάλο στον χώρο, τότε έχεις τις εξής επιλογές:

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-fujitsu-asyg18kmtaaoyg18kmta-18000-btu-1

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-mitsubishi-heavy-diamond-series-srksrc-63zr-w-22000-btu

https://www.electronet.gr/klimatismos-thermansi/klimatistika/klimatistika-toihoy/ac-fujitsu-ecolandia-asyg053klcaaoyg053klca-18000btu

Σε καμιά περίπτωση 24άρι.

Από αυτά, το mitsubishi και το klca θα έχουν την μικρότερη ελάχιστη κατανάλωση σε ψύξη (το πρώτο κοντά στα 110W, το δεύτερο κάτω από τα 100). Το KMTA θα έχει τη μικρότερη σε θέρμανση. Τα λέω αυτά ώστε να μειωθεί η πιθανότητα για on-off .

Προσωπικά θα πήγαινα στο ΚΜΤΑ γιατί έχει τα λιγότερα ελάχιστα κυβικά αέρα στη χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα (510, έναντι 580 το klca και 624-780 το heavy ( ψύξη κ θέρμανση) )

Ο χώρος πάντως έχει εξαιρετικά λίγες απώλειες, οπότε το πείραμα μάλλον θα αποτύχει, αλλά καταλαβαίνω ότι στα μεγάλα κλιματιστικά έχεις μεγάλη επιδότηση. Σίγουρα θα βοηθήσει αν το βάλεις εκεί ψηλά πάνω από την τραπεζαρία κοιτώντας προς τον διάδρομο

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και εγώ έχει αυτές τις μέρες και έχω κολλήσει με το Fujitsu, λόγω του μεγέθους του και της απόδοσης του. Αλλά είναι δυνατόν το 2023, ιαπωνική εταιρία να μην έχει ορισμένα καλούδια παραπάνω; 

Στην συγκεκριμένη θέση που είναι ήδη το ac, έχω περιορισμένο χώρο (1m καθαρό από τοίχο σε μπαλκόνοπόρτα) για αυτό πάω και ολας αναγκαστικά στο Fujitsu. 

Το ιδανικό θα ήταν αυτό που είπες, κάθε δωμάτιο δικό του ac, αλλά δν υπάρχει αρκετός τοίχος στα δωμάτια προς το μπαλκόνι, για να γίνει η τοποθέτηση του. (είναι σχεδόν όλο κούφωμα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, csontheline είπε

Είναι βέβαιο ότι λειτουργεί ο συμπιεστής τόσο χαμηλά; Στο δικό μου, έχω δει μέχρι και 50w μόνο με ανεμιστήρα.

Επίσης, τα δεδομένα στα δίνει το morris (και πως) ή έχεις άλλο σύστημα;

Ναι, δουλεύει. Μάλιστα το τράβηξα και video για τους δύσπιστους 😅😛

 

 

Τα δεδομένα έρχονται από το tuya integration, πρίζα tapo και εξωτερικό θερμόμετρο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...