Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί τα σπάει η μιτσούμπα!

 

Χαχα λιγα λογια την μιτσουμπα!  Περα σπο την πλακα λες να ειναι λαθος μετρησεις η εδω παιζει ρολο το καλο seer που εχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, c-max είπε

Χαχα λιγα λογια την μιτσουμπα!  Περα σπο την πλακα λες να ειναι λαθος μετρησεις η εδω παιζει ρολο το καλο seer που εχει;

Καθόλου πλάκα, είναι εντυπωσιακό μηχάνημα. Κατεβαίνει σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα σε ψύξη και θέρμανση ενώ αποδίδει εξαιρετικά και στα ψηλά.

@c-max

Αρχίζω και έχω μια μικρή αμφιβολία βλέποντας το πινακάκι του capacity.

Στο high ήσουν; Και πόσο είσοδο;

image.png.7298f45c8762bbe6e66b4966e9ad558e.png

αν στα specs βλέπω ότι μπορεί να τα δώσει

image.png.206966c2afe4274d26379c9138833d5c.png

4 ώρες πριν, insomniagfg είπε

New εκει που υποτιθεται θα βαλω το κλιμ, πρασινος ο χωρος γυρω στα 38τμ που εκανα υπολογισμο.Μπλε μπαλκονοπορτες, καφε εξωπορτα και εσωτερικες. Και οι υπολογισμοι.1234.jpg.3bfe9690b47205ec77ec18c885d8bdea.jpg

Screen Shot 07-17-23 at 04.45 PM.PNG

Screen Shot 07-18-23 at 01.10 PM.PNG

Ξέρεις ότι τα νούμερα θα πέφτουν από σχετικά κοντά μέχρι αρκετά εκτός, οπότε ρωτάς μηχανικό , ή ρισκάρεις ή το παίζεις ασφαλώς.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καθόλου πλάκα, είναι εντυπωσιακό μηχάνημα. Κατεβαίνει σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα σε ψύξη και θέρμανση ενώ αποδίδει εξαιρετικά και στα ψηλά.

@c-max

Αρχίζω και έχω μια μικρή αμφιβολία βλέποντας το πινακάκι του capacity.

Στο high ήσουν; Και πόσο είσοδο;

image.png.7298f45c8762bbe6e66b4966e9ad558e.png

αν στα specs βλέπω ότι μπορεί να τα δώσει

image.png.206966c2afe4274d26379c9138833d5c.png

Ξέρεις ότι τα νούμερα θα πέφτουν από σχετικά κοντά μέχρι αρκετά εκτός, οπότε ρωτάς μηχανικό , ή ρισκάρεις ή το παίζεις ασφαλώς.

 

 

Εισοδο περι τα 25,8 στην τελευταια σκαλα ανεμιστηρα και με καταναλωση 2,602 μεσω shelly em

Edit. Έκανα τώρα πάλι δοκιμή με 34,3 εξωτερική. Τράβηξα φωτό και με την θέση του θερμομέτρου, το οποίο είναι γρήγορο και μέσα σε ένα λεπτό έχει σχεδόν σταθεροποιηθεί. Το έβαλα στην είσοδο για 3 λεπτά και αμέσως για άλλα 3 στην έξοδο.

20230718_190137_copy_768x1704.jpg

20230718_185756_copy_768x1704.jpg

20230718_185801_copy_768x1704.jpg

Screenshot_20230718_185905_Shelly Smart Control_copy_768x1704.jpg

20230718_190056_copy_768x1704.jpg

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Specs said:

Την βοηθεια σας συμφορουμφιτες..

Εχετε καποιο μοντελο που ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ , οταν ο χωρος σας φτασει στην θερμοκρασια που ζητησατε, (οποτε σταματαει η εξωτερικη μοναδα) σταματαει και ο ΜΕΣΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ?

Παρακαλω γραψτε ποιο, (εκτος του Περφερα που το εχω και το κανει αυτο, αλλα το Σενσιρα οχι)

ειτε εδω, ειτε με προσωπικο μηνυμα...

Panasonic Z-XKE
DRY mode, compressor off: 
90 δευτερόλεπτα Εσωτερικός ανεμιστήρας OFF, 10 δευτερόλεπτα Εσωτερικός ανεμιστήρας ON (για έλεγχο της θερμοκρασίας του αέρα εισόδου).

COOLING mode, compressor off:
- FAN AUTO: 90 δευτερόλεπτα OFF, 17 δευτερόλεπτα ON και μετά ξανά.
- FAN set manual: ο εσωτερικός ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχώς.

HEATING mode:
- FAN AUTO: σε αντίθεση με τη λειτουργία ψύξης, ο εσωτερικός ανεμιστήρας δεν σταματά. Δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ τον αυτόματο ανεμιστήρα για πρόσθετες παρατηρήσεις, αλλά στο εγχειρίδιο οδηγιών λειτουργίας του λέει επίσης ότι, παραθέτω: "Ο εσωτερικός ανεμιστήρας σταματά περιστασιακά κατά τη λειτουργία θέρμανσης».
-FAN set manual: σε αντίθεση με τη λειτουργία ψύξης, ο εσωτερικός ανεμιστήρας σταματά για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο, αν δεν κάνω λάθος, 3 λεπτά ή λιγότερο) και μόνο από καιρό σε καιρό περιστρέφεται για 10 δευτερόλεπτα (αν θυμάμαι καλά) για έλεγχο της θερμοκρασίας του αέρα εισόδου.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας στην αγορά νέου κλιματιστικού.
Αρχικά παραθέτω τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

  1. έως +-450€ ή +-550€ αν συμπεριλαμβάνεται η εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση. Θα προτιμούσα, ίσως, μεγάλες αλυσίδες αν η τιμή περιλαμβάνει δωρεάν εγκατάσταση και είναι ανταγωνιστική.
  4. 70% ψύξη - 30% θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή πηγή θέρμανσης.
  6. Υπάρχει κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου στην πολυκατοικία, οπότε σαν πηγή θέρμανσης θα χρησιμοποιείται απλά για να "σπάει" λίγο το κρύο όταν δεν είναι ανοιχτή η θέρμανση της πολυκατοικίας.
  7. Σαλόνι (~15τμ, Δυτικός προσανατολισμός) + χολ (~4τμ)
  8. Πετράλωνα
  9. Εγγύηση, WiFi
  10. Δυτικός προσανατολισμός, παλιά ξύλινα κουφώματα (θα αντικατασταθούν στο μέλλον με κουφώματα αλουμινίου)
  11. 5964.80 Watt
    5129.72 KCal/h
    350.87 Watt/m2
    301.75 KCal/h/m2
    για 23°C

Σκέφτομαι, λοιπόν, να τοποθετήσω ένα κλιματιστικό 12000 BTU, ώστε να καλύψω σαλόνι και χολ.

Προσανατολίζομαι μεταξύ TESLA (κυρίως λόγω χαμηλής τιμής), TCL Elite Premium II, AUX Freedom και MIDEA Xtreme Pro AG2PRO-12NXD0.

Θα μου προτείνατε κάποιο από τα παραπάνω ;
Τα 9000 BTU θα με κάλυπταν ή να παραμείνω στην αρχική μου επιλογή ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, johnnyman είπε

Καλημέρα. 

Πολυμετρο εννοείς το βάζεις στην πρίζα και μετράς? 

Η πρίζα είναι χαμηλά όπως οι υπόλοιπες. 

Υποψιάζομαι οτι οι 2 16αρες τελειώνουν μέσα σε κάποιο μπουατ. 

Είναι εφικτό αυτό?

Καλημέρα .

Βάζεις τους ακροδέκτες μεταξύ φάσης και ουδέτερου από το μπουάτ και ελέγχεις αν το μπουάτ αντιστοιχεί στον διακόπτη που άνοιξες/έκλεισες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nav είπε

Καλησπέρα σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας στην αγορά νέου κλιματιστικού.
Αρχικά παραθέτω τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο:

  1. έως +-450€ ή +-550€ αν συμπεριλαμβάνεται η εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν υπάρχει ιδιαίτερη προτίμηση. Θα προτιμούσα, ίσως, μεγάλες αλυσίδες αν η τιμή περιλαμβάνει δωρεάν εγκατάσταση και είναι ανταγωνιστική.
  4. 70% ψύξη - 30% θέρμανση
  5. Αποκλειστική πηγή ψύξης, περιστασιακή πηγή θέρμανσης.
  6. Υπάρχει κεντρική θέρμανση φυσικού αερίου στην πολυκατοικία, οπότε σαν πηγή θέρμανσης θα χρησιμοποιείται απλά για να "σπάει" λίγο το κρύο όταν δεν είναι ανοιχτή η θέρμανση της πολυκατοικίας.
  7. Σαλόνι (~15τμ, Δυτικός προσανατολισμός) + χολ (~4τμ)
  8. Πετράλωνα
  9. Εγγύηση, WiFi
  10. Δυτικός προσανατολισμός, παλιά ξύλινα κουφώματα (θα αντικατασταθούν στο μέλλον με κουφώματα αλουμινίου)
  11. 5964.80 Watt
    5129.72 KCal/h
    350.87 Watt/m2
    301.75 KCal/h/m2
    για 23°C

Σκέφτομαι, λοιπόν, να τοποθετήσω ένα κλιματιστικό 12000 BTU, ώστε να καλύψω σαλόνι και χολ.

Προσανατολίζομαι μεταξύ TESLA (κυρίως λόγω χαμηλής τιμής), TCL Elite Premium II, AUX Freedom και MIDEA Xtreme Pro AG2PRO-12NXD0.

Θα μου προτείνατε κάποιο από τα παραπάνω ;
Τα 9000 BTU θα με κάλυπταν ή να παραμείνω στην αρχική μου επιλογή ; 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5964
εαν δεν έχεις κάνει λάθος στον υπολογισμό το,ξεχνάς το 9αρι και το 12 αρι

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnnyman είπε

Πριν λίγο έκανα παραγγελία το arata 16αρι από κωτσο. 

Αύριο παραλαβή και μετά αναμένουμε πέρασμα .

 

Για τι χώρο αν επιτρέπεται (το εχω στα υποψιν και εγω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Μα δεν υπάρχει κάτι... Ίσως δεν έχεις δει την απάντηση μου. 

Συγγνώμη έχεις δίκιο, για κάποιον λόγο δεν το πήρε.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις ότι ξέρεις από το 10ο ερώτημα στο ερωτηματολόγιο ( εφαρμογή απωλειών) . Αν είναι μεγάλος ο χώρος, ίσως χρειάζεται 22αρι ή 24αρι.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mindreader είπε

Αν σου ειναι ευκολο, καποιο λινκ στο skroutz.

Το μόνο που έχω δουλέψει είναι ένα 12αρι Morris winfin 35150 που το έχω δει στα 70W και ένα carrier crystal ii στα 105 και ένα atxc25b στα 100.

Αν κάνεις αναζήτηση εδώ και στο part2 λογικά θα βρεις feedback από κάποιον και για άλλα μοντέλα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. 

Θα ήθελα με την σειρά μου τα φώτα σας. 
Θέλω να αλλάξω το κλιματιστικό μου, το οποίο είναι ένα Gree Cozy GRS-121 EI / JCC-N2, το οποίο το έχω τοποθετημένο στο σαλόνι. Το κακό με το σημείο της εγκατάστασης είναι πως ο ψυχρός αέρας δεν πηγαίνει στο γραφείο, αλλά ούτε και στο υπνοδωμάτιο ή το κλιματιστικό είναι μικρό! (παρακάτω η φώτο με ένα πρόχειρο σχέδιο του σπιτιού, η πάνω πόρτα είναι η είσοδος και οι άλλες στην κάτω πλευρά είναι μπαλκονόπορτες). 

Ερώτησης: 

Θα γίνει αλλαγή σε 24άρι (μέσω του προγράμματος) για να μπορεί να καλύψει όλο και περισσότερο από το σπίτι. Η ερώτηση μου αρχικά είναι:

1.) Να γίνει η εγκατάσταση στο ίδιο σημείο όπως το παλιό ? (σημειωμένο μέρος στο σαλόνι κάτω) ή να γίνει αλλαγή μέρους πάνω από την κουζίνα ? 

2.) Σε όλα τα κλιματιστικά που βλέπω, αναφέρουν μεγίστη διαδρομή σωληνώσεων π.χ. 25m. Μέχρι αυτό το σημείο δεν χάνει απόδοση το κλιματιστικό ή απλώς σταδιακά αρχίζει και χάνει και όταν φτάνει τα 25m γίνεται αισθητή η μείωση της απόδοσης του ? 


Σας ευχαριστώ προκαταβολικά ! :)
image.jpeg.d87ab61beb9770d5cdc59afd52ec55db.jpeg
 

 

Έκανα και τις απώλειες για το σαλόνι που θα τοποθετηθεί το Ac
image.png.f449890524fbbdf0ad74e2747693e503.png

Επεξ/σία από morfeas2004gr
Επισύναψη αρχείου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, liakjim said:

Το μόνο που έχω δουλέψει είναι ένα 12αρι Morris winfin 35150 που το έχω δει στα 70W και ένα carrier crystal ii στα 105 και ένα atxc25b στα 100.

Αν κάνεις αναζήτηση εδώ και στο part2 λογικά θα βρεις feedback από κάποιον και για άλλα μοντέλα.

 

 

Να, βρηκα πχ το morris.

Δες αν μπορεις λιγο τα specs εδω

https://www.skroutz.gr/s/23593625/Morris-WFIN-35150-WFOD-35151-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html#description

Πως υπολογιζεις οτι καιει γυρω στα 100w;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μια γνωμη για το παρακατω...Δεν μπορω να καταφερω το Gree Bora 24αρι που εχω να κανει συντηρηση. Με εσωτερικη 31 και ζητωντας πχ 29 η 28 η ακομα και 27 ξεκιναει απο τα 2,5 Kw και πεφτει μεχρι τα 1,1Kw. Αν δουλεψει αρκετη ωρα θα πεσει για λιγη ωρα στα 56w και αφου ανεβει παλι λιγο η θερμοκρασια παει παλι απο την αρχη στα 1,4-1,1kw.Βεβαια η θερμοκρασια που εχει μετα το σαλονι ειναι πολυ οκ εστω και στους 28 αλλα καιει παρα πολυ.

Ταχυτητα ανεμιστηρα ειναι στο auto και εχω δοκιμασει και με iFeel και χωρις. Κανω κατι λαθος η δεν εχει προγραμματισμο για να πεφτει σε λιγοτερα watt; Παρομοια συμπεριφορα ειχε και στην θερμανση. Παραθετω και διαγραμμα

Screenshot_20230718-214008.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...