Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, northjohn είπε

Στον ίδιο χώρο το 17άρι daikin 15ετίας με κάλυπτε απόλυτα στην ψύξη ,η αλλαγή έγινε κυρίως για την Θέρμανση αλλά δεν περίμενα να απογοητευθούμε (οικογενειακώς) από την ψύξη, αρχικά τουλάχιστον πριν αλλάξω τις ρυθμίσεις. Ελπίζω στην θέρμανση να είναι καλύτερο. Φυσικά δεν αερίζω συνεχώς και φυσικά αφήνω τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ πόρτες 2 δωματίων ανοιχτές όπως έκανα και με το προηγούμενο.

Στους 18 το βάζω τώρα πια στην αρχή με ανεμιστήρα στο τέρμα (ποτέ AUTO)για 2 ώρες και μετά ανεβάζω στους 22-23 όπου και το αφήνω για να πετύχω εσωτερική  26  με εξωτερική 37 με 38 βαθμούς. Με αυτό τον τρόπο πράγματι δροσίζει τον χώρο αλλά αγωνιώ για τις καταναλώσεις.

Όπως ξαναέγραψα υπάρχει διαφορά στην έξοδο της θερμοκρασίας για την ίδια ζητούμενη μεταξύ των δυο μηχανημάτων με χαμηλότερη στο μικρότερο daikin.Στην ψύξη είναι σίγουρα καλύτερο το daikin,τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση.

 

 

Αν έχεις θέμα με το midea ...φώναξε την εταιρεία να το δουν ....όσο για το αν έκανε στον χώρο σου ..μπορείς να τρέξεις το πρόγραμμα της inventοr και να δεις αν κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

356689783_120265581128226_4899787902314033127_n.jpg.b44419b49aa22ed436e81eb47d51beb8.jpgΆλλος ένας συμπολίτης μας που προτίμησε "το πιο ευπώλητο κλιματιστικό" στη χώρα, αυτό "με τους καλύτερους δείκτες από εκείνο το παλιάς τεχνολογίας daikin που θέλετε κύριε".

Όχι μία, αλλά 3 φορές!

Spoiler

Τριμ@λακας δηλαδή 😅

Θα μπήκαν και με εκδίωξη.

Σε λίγες ημέρες στο Σκρουτζ:

"Τέλεια, πετάνε παγάκια" 🙃

 

46 λεπτά πριν, doll είπε

Ρε παιδιά, υπάρχει κλιματιστικό που να μην χάνεις απόδοση σε θερμανση/ψύξη ανάλογα με την θερμοκρασία? πχ πήρα τους πίνακες για το toshiba edge white και είδα μία πτώση/σκαλοπάτι στους 5 βαθμούς, πηγαίνοντας προς 0 σε επίπεδο 15% ενώ άνω από 40 βαθμούς είδα μείωση αλλά όλη άλμα όπως στην θερμανση. Στα δικά σας κλιματιστικά τα έχετε δει - μελετήση?

 

Υπάρχουν δύο πτώσεις.

Μια λόγω μεγαλύτερης δυσκολίας συναλλαγής της θερμοκρασίας με το εξωτερικό στοιχείο.

Δεύτερη πτώση από διάφορες προστασίες όπως έχω βάλει παλιότερα.

Και τα δύο εξαρτώνται από το εκάστοτε μοντέλο και δεν είναι πάντα εύκολο να τα βρούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, liakjim said:
  Hide contents

Τριμ@λακας δηλαδή 😅

Θα μπήκαν και με εκδίωξη.

Σε λίγες ημέρες στο Σκρουτζ:

"Τέλεια, πετάνε παγάκια" 🙃

 

Και σε 3-4 μήνες στα σοσιαλμεντια "μας βάλανε να πετάξουμε τα παλιά καλά σκυλιά του 1990 οι αλήτες, δήθεν για το ρεύμα, και τώρα ήρθε ο λογαριασμός περίπου όσο ερχόταν και παλιά. Κάτω η νέα τάξη - δεν υπάρχει κλιματική αλλαγή - δεν υπάρχει νέα τεχνολογία".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα , εκανα μια ερευνα σημερα στην πολη μου(κατερινη) για να δω τι παιζει  για αγορα νεου κλιματιστικου σε 9000 και 12000 btu... να προτιμησω mitsubishi-daikin σε αυτην την κατηγορια η να παω σε κατι τυπου tcl-inventor τα οποια δινουν 10ετη εγγυηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, +~CyBeR~+ είπε

Παιδια καλησπερα , εκανα μια ερευνα σημερα στην πολη μου(κατερινη) για να δω τι παιζει  για αγορα νεου κλιματιστικου σε 9000 και 12000 btu... να προτιμησω mitsubishi-daikin σε αυτην την κατηγορια η να παω σε κατι τυπου tcl-inventor τα οποια δινουν 10ετη εγγυηση ?

Συμπλήρωσε καλυτέρα  το ερωτηματολόγιο πρώτα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παραγγείλει από public , με προωθητική ενέργεια που έτρεχε για εγκαίνια καταστήματος 20% έξτρα , το TCL Miracle III 12αρι στα 480€ με εγκατάσταση. 

Το κακό είναι ότι είχε αναμονή 1 μήνα , αλλά στα ίδια λεφτά έπαιρνα inventor neo 2 12αρι το οποίο είναι αρκετά πιο κάτω , το miracle iii θα το σύγκρινα με το legend της inventor. 

Οπότε προς Σεπτέμβρη θα στείλω την γνώμη μου εδώ αν και περίμενω κάτι πολύ τίμιο μετά το miracle II

Επεξ/σία από tomtsir
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω στο σημείο αυτό ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Heier 9άρι που είχα πάρει πέρυσι.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πραγματικά εξειδικευμένο συνεργείο που να το καθαρίζει;

Εχω την εντύπωση ότι ο γενικός καθαρισμός που κάνουν οι τεχνικοί δεν επαρκεί στο θέμα της μυρωδιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, skiabox είπε

Να πω στο σημείο αυτό ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος με το Heier 9άρι που είχα πάρει πέρυσι.

 

Πες μας βρε κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είχα ξαναπατήσει Powerful σε ψύξη στο asyg24kmta. Ζήτηση 25.

image.png.93fdb41d0c55aa9346cb1ccbb90d4b16.png

 

Έφτασε peak 2880W (rated είναι 2080W και εύρος 240-3150W πάλι rated). Η εξωτερική ήταν 33.6C , αρκετά κοντά στη rated.

Φανταστείτε 1250m3/hr με 8C έξοδο (αυτό σημαίνει κάπου 7500W output power).

Ως συνέπεια, άμεση μείωση της θερμοκρασίας των 60τμ ενιαίου , από 28.6C στους 26C, μέσα σε 20' .

image.png.c0c30ac425b2fb5519de186b685f342a.png

 

Πως εχω τα ιδια αποτελεσματα με εσενα στο srk63;   35 εξωτερικη 1230μ/h παροχη και 7,7 εξοδο;  Με 2603w ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, northjohn είπε

Στον ίδιο χώρο το 17άρι daikin 15ετίας με κάλυπτε απόλυτα στην ψύξη ,η αλλαγή έγινε κυρίως για την Θέρμανση αλλά δεν περίμενα να απογοητευθούμε (οικογενειακώς) από την ψύξη, αρχικά τουλάχιστον πριν αλλάξω τις ρυθμίσεις. Ελπίζω στην θέρμανση να είναι καλύτερο. Φυσικά δεν αερίζω συνεχώς και φυσικά αφήνω τις ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ πόρτες 2 δωματίων ανοιχτές όπως έκανα και με το προηγούμενο.

Στους 18 το βάζω τώρα πια στην αρχή με ανεμιστήρα στο τέρμα (ποτέ AUTO)για 2 ώρες και μετά ανεβάζω στους 22-23 όπου και το αφήνω για να πετύχω εσωτερική  26  με εξωτερική 37 με 38 βαθμούς. Με αυτό τον τρόπο πράγματι δροσίζει τον χώρο αλλά αγωνιώ για τις καταναλώσεις.

Όπως ξαναέγραψα υπάρχει διαφορά στην έξοδο της θερμοκρασίας για την ίδια ζητούμενη μεταξύ των δυο μηχανημάτων με χαμηλότερη στο μικρότερο daikin.Στην ψύξη είναι σίγουρα καλύτερο το daikin,τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση.

 

 

Κανε ένα κόπο και βγάλε το κλιματιστικό από την πρίζα για κάνα 5 λεπτο να κάνει κατά κάποιο τρόπο reset.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, c-max είπε

Πως εχω τα ιδια αποτελεσματα με εσενα στο srk63;   35 εξωτερικη 1230μ/h παροχη και 7,7 εξοδο;  Με 2603w ;

 

Γιατί τα σπάει η μιτσούμπα!

4 λεπτά πριν, c-max είπε

Πως εχω τα ιδια αποτελεσματα με εσενα στο srk63;   35 εξωτερικη 1230μ/h παροχη και 7,7 εξοδο;  Με 2603w ;

 

Μετρησες και είσοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...