Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, MikhailBakurin said:

Επίσης, είσαι σίγουρος ότι δε σταματάει τελείως ο ανεμιστήρας;

Δυστυχως ναι...και καμμια απο τις φιρμες δεν το δινει αυτο το ουσιαστικο χαρακτηριστικο, σε φτηνες σειρες!

Αν εισαι στον χωρο του Σενσιρα, απλα ανεβασε ζητηση κ μολις κοψει το εξω, δες με ενα φακο τον ανεμιστηρα... γυριζει ο ατιμος στα μουλωχτα και κουβαλαει υγρασια!

Μακαρι να απαντησει καποιος το αντιθετο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δηλαδή εαν σου προτείνει κάποιος ένα 9αρι σε αυτά τα λεφτά είσαι οκ ?

Όχι. 

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι ρε παιδί μου αλλά τι ψάχνουμε; 12, 16, 18, 22, 24;

Σωστά.. Θεωρώ το ελάχιστο 18αρι μιας και ο χώρος είναι μεγάλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωδιωσα το Σενσιρα κ περιμενω το σκαλοπατι στους 35-36 οσονουπω.

Στο αυτοματο με 27 εισοδο και 210 βατ τωρα, εχει 14,8 εξοδο και παροχη αν ειναι μεσω ωτο στο λοου ~400 κυβικα και ~550 στο μιντιουμ,

Λιακτζιμ ,τι ΕΕΡ εχει ? δεν βρηκα τα εξελ μου που τα εχω να καταχωρησω κ να δω. Αν και μονο θερμανση εχω καταγραψει θυμαμαι. Τον ιδιο τυπο με αναποδα τις τιμες χρησιμοποιουμε για υπολογισμο κιλοβατ εξοδου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Specs said:

Δυστυχως ναι...και καμμια απο τις φιρμες δεν το δινει αυτο το ουσιαστικο χαρακτηριστικο, σε φτηνες σειρες!

Αν εισαι στον χωρο του Σενσιρα, απλα ανεβασε ζητηση κ μολις κοψει το εξω, δες με ενα φακο τον ανεμιστηρα... γυριζει ο ατιμος στα μουλωχτα και κουβαλαει υγρασια!

Μακαρι να απαντησει καποιος το αντιθετο!

Σε μενα (atxc25b), παντα λειτουργει ο εσωτερικος .

Μια αλλη ερωτηση για σαλοκουζινα και ενα μικρο διαδρομο(38τμ) που οδηγει σε πισω δωματια , ειχα βγαλει απωλειες 5500w για 21C ,  περιπτωση για 18αρι. Εφοσον ομως θα μπει μονωση στους τοιχους, στην πηλωτη και κουφωματα η απωλειες βγαινουν 2600w( 8900btu) . Θα το εχω και για θερμανση(Θεσσαλονικη), οποτε τωρα για ποσα btu κλιματιστικο να κοιταξω? Σε ενα απο τα δωματια (στα 12-13μ) ακριβως απεναντι απο εκει που θα μπει το κλιματιστικο εχω το sensira .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, insomniagfg said:

οποτε τωρα για ποσα btu κλιματιστικο να κοιταξω?

Για κλιματιστικο που να σου δινει στους βαθμους που κατεβαινει το χειμωνα η περιοχη σου, τα αντιστοιχα κιλοβατ, πιθανοτατα 9ρι σε μπιτιγιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα ξαναπατήσει Powerful σε ψύξη στο asyg24kmta. Ζήτηση 25.

image.png.93fdb41d0c55aa9346cb1ccbb90d4b16.png

 

Έφτασε peak 2880W (rated είναι 2080W και εύρος 240-3150W πάλι rated). Η εξωτερική ήταν 33.6C , αρκετά κοντά στη rated.

Φανταστείτε 1250m3/hr με 8C έξοδο (αυτό σημαίνει κάπου 7500W output power).

Ως συνέπεια, άμεση μείωση της θερμοκρασίας των 60τμ ενιαίου , από 28.6C στους 26C, μέσα σε 20' .

image.png.c0c30ac425b2fb5519de186b685f342a.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, Specs said:

Για κλιματιστικο που να σου δινει στους βαθμους που κατεβαινει το χειμωνα η περιοχη σου, τα αντιστοιχα κιλοβατ, πιθανοτατα 9ρι σε μπιτιγιου

9αρι σε 38τμ, και σε θερμοκρασιες 5C για θερμανση που πεφτει η αποδοση τους 40-50%,  δεν θεωρεις 9αρι λιγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, MikhailBakurin είπε

Το σενσίρα έχει εκπληκτικό ινβερτεράρισμα, πάει 172, 165, 151, 137 κλπ κλπ μέχρι να πέσει στα 109 που το έχω δει να ελαχιστώνει.

Επίσης, είσαι σίγουρος ότι δε σταματάει τελείως ο ανεμιστήρας; Θυμάμαι να έχω φύγει από το σπίτι, να βλέπω κατανάλωση αρκετές ώρες μετά, που θα είχε πιάσει 100% θερμοκρασία 26/27 που είχα βάλει, και ήταν 0. Αυτό σημαίνει ότι δε δούλευε καθόλου ο εσωτερικός ανεμιστήρας, θα είχε 10-12 στη χαμηλή και 25 στην ψηλή.

Και όμως, καίει 10W. Δεν σταματάει.

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Ψυξη μονο.

Εύκολα τα 100W σε ψύξη. Καλή σειρά midea, TCL (και φασόν)

43 λεπτά πριν, Specs είπε

Καλωδιωσα το Σενσιρα κ περιμενω το σκαλοπατι στους 35-36 οσονουπω.

Στο αυτοματο με 27 εισοδο και 210 βατ τωρα, εχει 14,8 εξοδο και παροχη αν ειναι μεσω ωτο στο λοου ~400 κυβικα και ~550 στο μιντιουμ,

Λιακτζιμ ,τι ΕΕΡ εχει ? δεν βρηκα τα εξελ μου που τα εχω να καταχωρησω κ να δω. Αν και μονο θερμανση εχω καταγραψει θυμαμαι. Τον ιδιο τυπο με αναποδα τις τιμες χρησιμοποιουμε για υπολογισμο κιλοβατ εξοδου?

Δες εδώ

 

18 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Σε μενα (atxc25b), παντα λειτουργει ο εσωτερικος .

Μια αλλη ερωτηση για σαλοκουζινα και ενα μικρο διαδρομο(38τμ) που οδηγει σε πισω δωματια , ειχα βγαλει απωλειες 5500w για 21C ,  περιπτωση για 18αρι. Εφοσον ομως θα μπει μονωση στους τοιχους, στην πηλωτη και κουφωματα η απωλειες βγαινουν 2600w( 8900btu) . Θα το εχω και για θερμανση(Θεσσαλονικη), οποτε τωρα για ποσα btu κλιματιστικο να κοιταξω? Σε ενα απο τα δωματια (στα 12-13μ) ακριβως απεναντι απο εκει που θα μπει το κλιματιστικο εχω το sensira .

Μπερδεύτηκα. Έχεις μια κάτοψη;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, insomniagfg said:

9αρι σε 38τμ, και σε θερμοκρασιες 5C για θερμανση που πεφτει η αποδοση τους 40-50%,  δεν θεωρεις 9αρι λιγο?

Δεν θεωρω τιποτε! απλα πας με τον πινακα του εκαστοτε μοντελου να δεις εαν σε καλυπτει! αλλωστε ειμαι δεδηλωμενος εχθρος της υπερδιαστασιολογησης...σορυ νομιζα μιλας για το υπνοδωματιο μεγεθους σαν Σενσιρα που εχεις. Τα τετραγωνικα ξεχνα τα παντως κ δες τι βγαζει το καθε μηχανημα για την περιπτωση σου, αφου θα μονωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

356689783_120265581128226_4899787902314033127_n.jpg.b44419b49aa22ed436e81eb47d51beb8.jpgΆλλος ένας συμπολίτης μας που προτίμησε "το πιο ευπώλητο κλιματιστικό" στη χώρα, αυτό "με τους καλύτερους δείκτες από εκείνο το παλιάς τεχνολογίας daikin που θέλετε κύριε".

Όχι μία, αλλά 3 φορές!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, υπάρχει κλιματιστικό που να μην χάνεις απόδοση σε θερμανση/ψύξη ανάλογα με την θερμοκρασία? πχ πήρα τους πίνακες για το toshiba edge white και είδα μία πτώση/σκαλοπάτι στους 5 βαθμούς, πηγαίνοντας προς 0 σε επίπεδο 15% ενώ άνω από 40 βαθμούς είδα μείωση αλλά όλη άλμα όπως στην θερμανση. Στα δικά σας κλιματιστικά τα έχετε δει - μελετήση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, doll said:

Στα δικά σας κλιματιστικά τα έχετε δει - μελετήση?

Φυσιολογικο ειναι γιατι αγχωνεσαι? ολα εχουν τετοια συμπεριφορα , τουλαχιστον οσα το δειχνουν σε πινακες! Τα υπολοιπα δεν ξερουμε ουτε πριν την πτωση τι κανουν, εξαιρουμενων των πιστοποιημενων με γιουροβεντ (με αμφιβολιες εστω)

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, liakjim said:

 

Μπερδεύτηκα. Έχεις μια κάτοψη;

New εκει που υποτιθεται θα βαλω το κλιμ, πρασινος ο χωρος γυρω στα 38τμ που εκανα υπολογισμο.Μπλε μπαλκονοπορτες, καφε εξωπορτα και εσωτερικες. Και οι υπολογισμοι.1234.jpg.3bfe9690b47205ec77ec18c885d8bdea.jpg

Screen Shot 07-17-23 at 04.45 PM.PNG

Screen Shot 07-18-23 at 01.10 PM.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, doll said:

Ρε παιδιά, υπάρχει κλιματιστικό που να μην χάνεις απόδοση σε θερμανση/ψύξη ανάλογα με την θερμοκρασία? πχ πήρα τους πίνακες για το toshiba edge white και είδα μία πτώση/σκαλοπάτι στους 5 βαθμούς, πηγαίνοντας προς 0 σε επίπεδο 15% ενώ άνω από 40 βαθμούς είδα μείωση αλλά όλη άλμα όπως στην θερμανση. Στα δικά σας κλιματιστικά τα έχετε δει - μελετήση?

 

ενα λινκ για τους πινακες? Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...