Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι μεταξύ Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR και Toyotomi UMI UTN-24AP/UTG-24AP 24k btu. Στην τιμή το izuru είναι 50 ευρώ παραπάνω, αλλά έχουν καμία ουσιαστική διαφορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rayven18 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι μεταξύ Toyotomi Izuru eco II TRN/TRG-2171ZR και Toyotomi UMI UTN-24AP/UTG-24AP 24k btu. Στην τιμή το izuru είναι 50 ευρώ παραπάνω, αλλά έχουν καμία ουσιαστική διαφορά; 

Κανένα.

Συμπλήρωσε λίγο το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, liakjim said:

Λοιπόν, το δικό μου KMTA την έχει τη δυνατότητα ( πιο πάνω ανέβασα το klca) , οπότε αξίζει να ψάξεις αν το κάνουν και τα μικρά KMTA ή τα KGTA

Το να χαμηλωνει παρα πολυ μαλλον δεν αρκει (οπως κανει δηλαδη το Τισιελ στην αφυγρανση) αλλα θα δω τι παιζει...

Αλλωστε με τοσο φηντμπακ εδω μεσα, σε λιγο θα πεσει ο σερβερ , οπως καθε φορα που ρωταμε κατι ευκολο!

Οπως προχτες που ρωτησα για το Τισιελ ...ΜΗΔΕΝ αποκρισεις!

Wandering Burn It Down GIF by Parker McCollum

Αν γραψω ομως οτι εχω καταφερει μια νεα ρυθμιση στην εφαρμογη η στις ρυθμισεις για οικονομια πχ , θα δεις κινηση φακάτη!

Rock Man GIF by 水沐柚子rainpomelo

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252396-a-c-in16-toshiba-ras16cavg-e-b16ckvg-e

Επίσης price match και yukai από πρακτικερ.

Ιδανικά πάντως θα έψαχνα κάπου για τον κάτωθι κωδικό

TOSHIBA EDGE WHITE RAS-B16G3KVSG-E / RAS-16J2AVSG-E1

Το φέρνει ο κωτσος αλλά χωρίς κάποια προσφορά. Νομίζω αξίζει την υπέρβαση σε σχέση με arata/yukai

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/282144-a-c-in16-toshiba-16j2avsg-e1-b16g3kvsg-e

 

 

 

ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! yukai και arata από ότι είδα σε παλαιότερα posts είναι ίδια με διαφορετικό branding?

επίσης το 16αρι vs 18αρι θα με καλύψει για τις ανάγκες του χώρου; τσεκαρα την μετατροπή watt -> btu της μέτρησης μου και όντως, δίνει 16000btu περίπου απλά θέλω να είμαι όσο πιο future proof γίνεται σε περίπτωση μετακόμισης μιας και το διαμέρισμα που μένω είναι με ενοίκιο και το κλιματιστικό που θα πάρω θα προορίζεται και μελλοντικά για σαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλιματιστικα 7αρια inverter,
καινε θεωρητικα τουλαχιστον,
ακομη λιγοτερα watt απο τα 9αρια;
Μιλω για χρηση σε δωματιο 10τμ και μονο.

Θα θελα κατι που να καει γυρω στα 100watt σαν καταναλωση ρευματος,
οταν το αναβω μια στο τοσο (οχι σε συνεχομενη λειτουργια δηλαδη),
υπαρχει κατι;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :

1.000€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:

Νέα αγορά. 

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):

Προτιμώ μεγάλη αλυσίδα για δόσεις. 

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

80% ψύξη και 20% θέρμανση 

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:

Αποκλειστική πηγή ψύξης 

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.

Υπάρχει λέβητας 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :

Σαλοκουζίνα 

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)

Σύρος 

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Εγγύηση, αθόρυβο & Wifi 

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Έντονη ηλιοφάνεια. Το σπίτι είναι καινούργιο με μόνωση. Βεβαία το παραπάνω δεν είναι βασικό κριτήριο γιατί είναι με ενοίκιο και κάποιο άλλο σπίτι μπορεί να είναι παλιό. 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mindreader είπε

Κλιματιστικα 7αρια inverter,
καινε θεωρητικα τουλαχιστον,
ακομη λιγοτερα watt απο τα 9αρια;
Μιλω για χρηση σε δωματιο 10τμ και μονο.

Θα θελα κατι που να καει γυρω στα 100watt σαν καταναλωση ρευματος,
οταν το αναβω μια στο τοσο (οχι σε συνεχομενη λειτουργια δηλαδη),
υπαρχει κατι;

Εαν πρόκειται να το ανάβεις μια στο τόσο δε σε συμφέρει γιατί τα 7αρια είναι πανάκριβα οποτε παρε ένα 9 αρι και στη κατανάλωση στα ελάχιστα watt ίσως και να μην υπάρχει διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, pro66 είπε

ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! yukai και arata από ότι είδα σε παλαιότερα posts είναι ίδια με διαφορετικό branding?

επίσης το 16αρι vs 18αρι θα με καλύψει για τις ανάγκες του χώρου; τσεκαρα την μετατροπή watt -> btu της μέτρησης μου και όντως, δίνει 16000btu περίπου απλά θέλω να είμαι όσο πιο future proof γίνεται σε περίπτωση μετακόμισης μιας και το διαμέρισμα που μένω είναι με ενοίκιο και το κλιματιστικό που θα πάρω θα προορίζεται και μελλοντικά για σαλόνι.

Ναι , yukai = arata.

Όσον αφορά το μέγεθος, μπορείς να ψωνίσεις όποιο πιστεύεις ότι θα σε καλύψει καλύτερα.

16 λεπτά πριν, mindreader είπε

Κλιματιστικα 7αρια inverter,
καινε θεωρητικα τουλαχιστον,
ακομη λιγοτερα watt απο τα 9αρια;
Μιλω για χρηση σε δωματιο 10τμ και μονο.

Θα θελα κατι που να καει γυρω στα 100watt σαν καταναλωση ρευματος,
οταν το αναβω μια στο τοσο (οχι σε συνεχομενη λειτουργια δηλαδη),
υπαρχει κατι;

Ψύξη, θέρμανση, και τα δύο;

16 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Ανώτατο διαθέσιμο ποσό :

1.000€

Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:

Νέα αγορά. 

Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):

Προτιμώ μεγάλη αλυσίδα για δόσεις. 

Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση):

80% ψύξη και 20% θέρμανση 

Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ:

Αποκλειστική πηγή ψύξης 

Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου.

Υπάρχει λέβητας 

Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :

Σαλοκουζίνα 

Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ)

Σύρος 

Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:

Εγγύηση, αθόρυβο & Wifi 

Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ).

Έντονη ηλιοφάνεια. Το σπίτι είναι καινούργιο με μόνωση. Βεβαία το παραπάνω δεν είναι βασικό κριτήριο γιατί είναι με ενοίκιο και κάποιο άλλο σπίτι μπορεί να είναι παλιό. 

Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

Θα πρέπει να βάλεις κάποιο στοιχείο απωλειών.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, mindreader said:

Θα θελα κατι που να καει γυρω στα 100watt σαν καταναλωση ρευματος,
οταν το αναβω μια στο τοσο

το ν απαρεις 100 βατ ειναι ευκολο με καποια συγκεκριμενα, αλλα ποιος σου λεει οτι θα φτανουν εφοσον ειναι για περιστασιακη χρηση? εκτος αν θες να το δουλευεις "σαν ανεμιστηρα" δηλαδη απλα να παιρνει μπροςτα η μοναδα και να σε χτυπαει για οσο λειτουργει και να δροσιζεσαι ετσι.

Αν αυτο το μια στο τοσο ειναι αρκετο, δεν θα κανεις ποτε αποσβεση...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα πρέπει να βάλεις κάποιο στοιχείο απωλειών

Φαντάζομαι δεν έχει νόημα μιας και όπως ανέφερα το σπίτι δεν είναι μόνιμη κατοικία, οπότε οι μετρήσεις δεν θα ισχύουν για το επόμενο σπίτι όταν και αν προκύψει. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειναι επικαιρο κ ολο κ καποιον εχουμε σε εστια πυρκαγιας κοντα (αν δεν ειμαστε κι εμεις εκει) δειτε αυτο το χαρτη με την καταγραφη εστιων οπου γης! με κλικ πανω σε σημειο γραφει και την ενταση της πυρκαγιας με αναφορα στην ισχυ σε βατ ανα τετραγωνικο μετρο...

https://www.windy.com/el/-Εμφ---προσθ-επιπλέον-στρώσεων/overlays?fires,37.812,23.706,10,m:eH6agPd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Φαντάζομαι δεν έχει νόημα μιας και όπως ανέφερα το σπίτι δεν είναι μόνιμη κατοικία, οπότε οι μετρήσεις δεν θα ισχύουν για το επόμενο σπίτι όταν και αν προκύψει. 😀

Δηλαδή εαν σου προτείνει κάποιος ένα 9αρι σε αυτά τα λεφτά είσαι οκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ThanosR92 είπε

Φαντάζομαι δεν έχει νόημα μιας και όπως ανέφερα το σπίτι δεν είναι μόνιμη κατοικία, οπότε οι μετρήσεις δεν θα ισχύουν για το επόμενο σπίτι όταν και αν προκύψει. 😀

Ναι ρε παιδί μου αλλά τι ψάχνουμε; 12, 16, 18, 22, 24;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Specs said:

Την βοηθεια σας συμφορουμφιτες..

Εχετε καποιο μοντελο που ΣΤΗΝ ΨΥΞΗ , οταν ο χωρος σας φτασει στην θερμοκρασια που ζητησατε, (οποτε σταματαει η εξωτερικη μοναδα) σταματαει και ο ΜΕΣΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ?

Παρακαλω γραψτε ποιο, (εκτος του Περφερα που το εχω και το κανει αυτο, αλλα το Σενσιρα οχι)

ειτε εδω, ειτε με προσωπικο μηνυμα...

Το σενσίρα έχει εκπληκτικό ινβερτεράρισμα, πάει 172, 165, 151, 137 κλπ κλπ μέχρι να πέσει στα 109 που το έχω δει να ελαχιστώνει.

Επίσης, είσαι σίγουρος ότι δε σταματάει τελείως ο ανεμιστήρας; Θυμάμαι να έχω φύγει από το σπίτι, να βλέπω κατανάλωση αρκετές ώρες μετά, που θα είχε πιάσει 100% θερμοκρασία 26/27 που είχα βάλει, και ήταν 0. Αυτό σημαίνει ότι δε δούλευε καθόλου ο εσωτερικός ανεμιστήρας, θα είχε 10-12 στη χαμηλή και 25 στην ψηλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...