Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Δεν εξαρτάται από το πλαίσιο αλλά από τον συνεργάτη εγκαταστάτη στον οποίο θα αναθέσει την εργασία σου.

Γενικά να αναμένεις προχειροδουλειά αν δεν απαιτήσεις να γίνουν τα πράγματα όπως πρέπει.

Έχει γίνει  σε κανέναν σωστή δουλειά με την δωρεάν? 

Αξιο απορίας πραγματικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnnyman είπε

Έχει γίνει  σε κανέναν σωστή δουλειά με την δωρεάν? 

Αξιο απορίας πραγματικά. 

Ναι αν ο άλλος είναι ψιλιασμένος και δεν ντρέπεται να απαιτήσει αυτό που πρέπει, τότε γίνεται σωστή δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Ναι αν ο άλλος είναι ψιλιασμένος και δεν ντρέπεται να απαιτήσει αυτό που πρέπει, τότε γίνεται σωστή δουλειά.

Το πιο σοβαρό είναι η χρηση αντλίας κενού είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

 

 

Ευχαριστώ πολύ αλλά ψάχνω να δω τι εναλλακτικές έχω από τα toshiba yukai/arata καθώς ίσως από εκεί που θέλω να αγοράσω να μην έχει toshiba πχ.

Επεξ/σία από flampouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, rkb είπε

Πράγματι το τηλεχειριστήριο πολύ εντυπωσιακό, με πάρα πολλές ρυθμίσεις και ποιοτικό.

Είναι ίδιο με του Haori, οι εγκαταστάτες μου είπαν να το προσέχω γιατί κάνει 120€, ελπίζω τώρα με το νέο Edge να πέσει η τιμή του. 

Απ' την άλλη, η εφαρμογή είναι τόσο καλή που το δουλεύω συνεχώς από εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Το πιο σοβαρό είναι η χρηση αντλίας κενού είναι?

τήρηση ελάχιστων αποστάσεων σωληνώσεων για να μη γίνει ζημιά στο συμπιεστή

κατα τα άλλα , τα κλασσικά , κενό , να μην κάνει τσάκιση η σωλήνα , να είναι αλφαδιασμένο , να μην υπάρχουν στάσιμα νερά στην αποχέτευση , ελάχιστες αποστάσεις εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας κτλ

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Έχει γίνει  σε κανέναν σωστή δουλειά με την δωρεάν? 

Αξιο απορίας πραγματικά. 

Αγορά 2 κλιματιστικών τον Μάιο από τον Κωτσόβολο, σε 2 διαφορετικές αποδείξεις.
Ο πρώτος που ήρθε ήταν καλός εγκαταστάτης. Του φάνηκαν αυτονόητα τα 3 μέτρα σωληνώσεων και η χρήση αντλίας, και απόρησε που τα ζητούσα στο τηλέφωνο καθώς βιαζόταν και όλας να κλείσει το ραντεβού γιατί έκλαιγε το παιδί του από μέσα. Μετά από συζητήσεις που κάναμε όταν ήρθε, κατάλαβε γιατί του τα έλεγα όταν του εξηγούσα το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μας.

Ο δεύτερος που ήρθε ήταν για κλωτσιές. Ειρωνικός, δεν έκανε σωστή δουλειά, και τον έστειλα. Καταρχάς, είχα και εγώ θέμα καθώς τελικά δεν υπήρχαν 2.5 καλώδια για να μπει το 16.000btu οπότε έπρεπε πρώτα να φέρω παροχή από τον πίνακα με τον ηλεκτρολόγο. Κατά τα άλλα έβαλε ντεμέκ για 1 λεπτό την αντλία, και όταν με ειρωνεύτηκε τον έστειλα. Έφερα άλλον εγκαταστάτη, και έκανα από την αρχή αντλία κενού.

Οπότε ακόμα και στην ίδια περιοχή, με διαφορά ημερών ήρθαν 2 διαφορετικοί εγκαταστάτες όπου ο ένας ήταν σωστός και ο δεύτερος μαλάκας.

53 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Το πιο σοβαρό είναι η χρηση αντλίας κενού είναι?

 

24 λεπτά πριν, korakios είπε

τήρηση ελάχιστων αποστάσεων σωληνώσεων για να μη γίνει ζημιά στο συμπιεστή

κατα τα άλλα , τα κλασσικά , κενό , να μην κάνει τσάκιση η σωλήνα , να είναι αλφαδιασμένο , να μην υπάρχουν στάσιμα νερά στην αποχέτευση , ελάχιστες αποστάσεις εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας κτλ

Ότι λέει ο Korakios. Το Νο1 είναι να μπει αλφαδιασμένο, για να μην έχεις θέματα με στάσιμα νερά και μυρωδιές όπου απ'τον πρώτο χρόνο θα έχεις μούχλες κτλ. Μετά σίγουρα το να μπει η ελάχιστη απόσταση σωληνώσεων για να δουλεύει σωστά ο συμπιεστής και να μην έχεις τριξίματα και θόρυβο λόγω των μεγάλων πιέσεων. Τέλος βάζω την αντλία κενού όπου θα πρέπει να δημιουργηθεί το σωστό κενό για να μην υπάρχει πρόβλημα στη σωστή λειτουργία αλλά αυτό πιο πολύ για μακροχρόνια.
Φυσικά αυτονόητο να μπει και το κλιματιστικό στη σωστή θέση όπως λέει και ο Korakios.

Κοινώς, όσο βλάκας και αν ακουστώ, πρέπει να βρεις έναν σωστό επαγγελματία. Καλό είναι να μιλήσεις μαζί του από πριν. Αν πετύχεις κάποιον που καταλαβαίνεις πως το παίζει μάγκας πως τα ξέρει όλα κτλ, καλύτερα ψάξε άλλον. Επίσης οι τεχνολογίες αλλάζουν. πχ στις προηγούμενης γενιάς τα κλιματιστικά δεν ήταν ντε και καλά τόσο sos τα 3 μέτρα σωληνώσεων όπως τώρα με τους συμπιεστές και τα R32 φρέον. Αν δεν καταλαβαίνει ο επαγγελματίας πως οι καιροί αλλάζουν και δεν ενημερώνεται, τότε μιλάμε για έναν κακό επαγγελματία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, yazidis είπε

όταν με ειρωνεύτηκε τον έστειλα. Έφερα άλλον εγκαταστάτη, και έκανα από την αρχή αντλία κενού.

Σε συνεννόηση με τον Κωτσόβολο έγινε αυτό ή πλήρωσες ξανά δικό σου εγκαταστάτη?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, yazidis είπε

Αγορά 2 κλιματιστικών τον Μάιο από τον Κωτσόβολο, σε 2 διαφορετικές αποδείξεις.
Ο πρώτος που ήρθε ήταν καλός εγκαταστάτης. Του φάνηκαν αυτονόητα τα 3 μέτρα σωληνώσεων και η χρήση αντλίας, και απόρησε που τα ζητούσα στο τηλέφωνο καθώς βιαζόταν και όλας να κλείσει το ραντεβού γιατί έκλαιγε το παιδί του από μέσα. Μετά από συζητήσεις που κάναμε όταν ήρθε, κατάλαβε γιατί του τα έλεγα όταν του εξηγούσα το τι έχουν ακούσει τα αυτιά μας.

Ο δεύτερος που ήρθε ήταν για κλωτσιές. Ειρωνικός, δεν έκανε σωστή δουλειά, και τον έστειλα. Καταρχάς, είχα και εγώ θέμα καθώς τελικά δεν υπήρχαν 2.5 καλώδια για να μπει το 16.000btu οπότε έπρεπε πρώτα να φέρω παροχή από τον πίνακα με τον ηλεκτρολόγο. Κατά τα άλλα έβαλε ντεμέκ για 1 λεπτό την αντλία, και όταν με ειρωνεύτηκε τον έστειλα. Έφερα άλλον εγκαταστάτη, και έκανα από την αρχή αντλία κενού.

Οπότε ακόμα και στην ίδια περιοχή, με διαφορά ημερών ήρθαν 2 διαφορετικοί εγκαταστάτες όπου ο ένας ήταν σωστός και ο δεύτερος μαλάκας.

 

Ότι λέει ο Korakios. Το Νο1 είναι να μπει αλφαδιασμένο, για να μην έχεις θέματα με στάσιμα νερά και μυρωδιές όπου απ'τον πρώτο χρόνο θα έχεις μούχλες κτλ. Μετά σίγουρα το να μπει η ελάχιστη απόσταση σωληνώσεων για να δουλεύει σωστά ο συμπιεστής και να μην έχεις τριξίματα και θόρυβο λόγω των μεγάλων πιέσεων. Τέλος βάζω την αντλία κενού όπου θα πρέπει να δημιουργηθεί το σωστό κενό για να μην υπάρχει πρόβλημα στη σωστή λειτουργία αλλά αυτό πιο πολύ για μακροχρόνια.
Φυσικά αυτονόητο να μπει και το κλιματιστικό στη σωστή θέση όπως λέει και ο Korakios.

Κοινώς, όσο βλάκας και αν ακουστώ, πρέπει να βρεις έναν σωστό επαγγελματία. Καλό είναι να μιλήσεις μαζί του από πριν. Αν πετύχεις κάποιον που καταλαβαίνεις πως το παίζει μάγκας πως τα ξέρει όλα κτλ, καλύτερα ψάξε άλλον. Επίσης οι τεχνολογίες αλλάζουν. πχ στις προηγούμενης γενιάς τα κλιματιστικά δεν ήταν ντε και καλά τόσο sos τα 3 μέτρα σωληνώσεων όπως τώρα με τους συμπιεστές και τα R32 φρέον. Αν δεν καταλαβαίνει ο επαγγελματίας πως οι καιροί αλλάζουν και δεν ενημερώνεται, τότε μιλάμε για έναν κακό επαγγελματία.

Αυτό με τα 2.5 καλώδια τι φάση?

Εξήγησε μου εάν μπορείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Σε συνεννόηση με τον Κωτσόβολο έγινε αυτό ή πλήρωσες ξανά δικό σου εγκαταστάτη?

Πλήρωσα δικό μου. Η ψυχική μου ηρεμία δεν ήταν στα καλύτερα της εκείνη την περίοδο για να καθίσω να ασχοληθώ με τον Κωτσόβολο. Ήμουν στα μέσα μετακόμισης, ανακαίνισης, προετοιμασίας για γέννα και στα πρόθυρα εγχείρησης για κήλη.

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Αυτό με τα 2.5 καλώδια τι φάση?

Εξήγησε μου εάν μπορείς 

Από τα 16.000 btu και πάνω χρειάζεται ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα 16Α και καλό είναι τα καλώδια να είναι 2,5mm διατομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, life is music είπε

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο αλλά απάντηση δεν πήρα 

14 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Σε συνεννόηση με τον Κωτσόβολο έγινε αυτό ή πλήρωσες ξανά δικό σου εγκαταστάτη?

Συμπληρωσαμε το ερωτηματολόγιο αλλά δεν έλαβα απάντηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, yazidis είπε

Πλήρωσα δικό μου. Η ψυχική μου ηρεμία δεν ήταν στα καλύτερα της εκείνη την περίοδο για να καθίσω να ασχοληθώ με τον Κωτσόβολο. Ήμουν στα μέσα μετακόμισης, ανακαίνισης, προετοιμασίας για γέννα και στα πρόθυρα εγχείρησης για κήλη.

Από τα 16.000 btu και πάνω χρειάζεται ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα 16Α και καλό είναι τα καλώδια να είναι 2,5mm διατομής.

Πως μπορώ να το καταλάβω αυτό εάν είμαι κομπλέ? 

Του 1994 είναι η οικοδομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, life is music είπε

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο αλλά απάντηση δεν πήρα 

Συμπληρωσαμε το ερωτηματολόγιο αλλά δεν έλαβα απάντηση 

Συμπλήρωσε και

Spoiler

το χαρτί παραπόνων και κόψε μας και τον μισθό.

image.gif.4a215fa9eb4de33ad406e2a5f8ac03fa.gif

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...