Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προφανώς hot το θέμα σε μια hot περίοδο. Αν και ψιλό είμαι σίγουρος, για επιβεβαίωση. 

Λείπουμε όλοι από το σπίτι μεταξύ 11-3:30 (πριν και μετά όλο και κάποιος είναι). Το σπίτι, πριν φύγω στις 11, ήταν στους σχεδόν 30 βαθμούς (λειτουργούσα το ac στο κάτω σπίτι με τα υ/δ). Δεν συμφέρει οικονομικά να αφήνω το άλλο ac να λειτουργεί στην χαμηλή σκάλα για να το βρίσκουμε δροσερό, αλλα και για να μην ζορίζεται μετά να το ρίξει από τους 30?

Δυστυχως μονοκατοικία, και έχουμε γιψοσανίδα στα υ/δ κυρίως (αλλά έχουμε παντού κουφώματα, νέα σκεπή, πατώματα κτλ) 

Μην αφήσεις το σπίτι να βράζει,  η ζέστη που θα μαζέψουν τα αδρανή υλικά θα σου κάνουν τη ζωή κόλαση και την κατανάλωση ασύμφορη 

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

χαμηλή σκάλα

Πιο λογική θερμοκρασία όχι χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα , τους ανεμιστήρες των κλιματιστικών ειδικά όταν δεν είσαι μέσα στο auto

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μην αφήσεις το σπίτι να βράζει,  η ζέστη που θα μαζέψουν τα αδρανή υλικά θα σου κάνουν τη ζωή κόλαση και την κατανάλωση ασύμφορη 

Πιο λογική θερμοκρασία όχι χαμηλή σκάλα ανεμιστήρα , τους ανεμιστήρες των κλιματιστικών ειδικά όταν δεν είσαι μέσα στο auto

Οκ, άρα να το αφήσω στους 27 και να λειτουργεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Οκ, άρα να το αφήσω στους 27 και να λειτουργεί 

Εγω αυτό κάνω με τα τρία κλιματιστικά που έχω σε διαμέρισμα 100 τμ και οι συνθήκες εινα8 ανθρώπινες και η κατανάλωση είναι μια χαρά 

τις τελευταίες 30 ημέρες έχω κάψει 110 kWh το 18αρι Toshiba , 54 kWh ένα toyotomi kuro 9 και 51 ένα daikin sensira 9 η χρησηνε8ναι από το πρωί 9-10 μέχρι 10-11 το βράδυ , φυσικά το μερίδιο των καταναλώσεων γίνεται τώρα με το καύσωνα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν σε βοηθάει η διάταξη βαλε το Arata , όσο για το αν είναι αρκετά οικονομικό εγω ειμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός όταν διαβάζω κριτικές στο στυλ ….δε καίει τίποτα ….κάνει το,χώρο παγάκι ….και αλλα τέτοια ωραία 

αλλα αυτό είναι θέμα κρίσης , εγω έχω Toshiba και δε θα σκεφτόμουν να βάλω κάτι άλλο εαν αγόραζα τώρα ειδικά εαν πρόκειται και για θέρμανση 

H θεσσαλονικη βλεπω ανηκει στην μεση ζωνη και η ετησια καταναλωση σε σχεση με το arata ειναι 100kw.

1309 το legend και 1209 το arata σε 18αρια παντα στην θερμανση.

λεω κατι λαθος?

Μου φαινεται πολυ μικρη η διαφορα

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, johnnyman είπε

H θεσσαλονικη βλεπω ανηκει στην μεση ζωνη και η ετησια καταναλωση σε σχεση με το arata ειναι 100kw.

1309 το legend και 1209 το arata σε 18αρια παντα.

λεω κατι λαθος?

Μην κοιτάς αυτή την κατανάλωση που λέει εκεί γιατί αυτό μεταβάλλεται από τα φορτία σχεδιασμου και * Θεσσαλονίκη δεν ε8ναι στη μέση ζώνη 

επειδη όμως σε βλέπω απιφασισμεν9 να πάρεις τομ18 αρι Leon όταν θα κανεις την εγκατάσταση να βάλεις πριζα ώστε να μπορείς να βάλεις πρίζα κατανάλωσης για να έχουμε να λέμε στοιχεία 

10 λεπτά πριν, johnnyman είπε

H θεσσαλονικη βλεπω ανηκει στην μεση ζωνη

Μέση κλιματική ζώνη με σημείο αναφοράς το Στρασβούργο όπου η απαιτούμενη ισχύς αναφέρεται στους -10°C.

 

Όλοι οι κατασκευαστές είναι υποχρεωμένοι να συνοδεύουν τις συσκευές με τεχνικά στοιχεία βάσει μετρήσεων που έχουν πραγματοποιηθεί σε συνθήκες Μέσης ζώνης.

Οι παραπάνω θερμοκρασίες αναφοράς είναι οι χαμηλότερες θερμοκρασίες στις οποίες επιτυγχάνεται η πλήρης απόδοση στην θέρμανση χωρίς ηλεκτρική αντίσταση.

Για την Μεσαία κλιματική ζώνη οι κατασκευαστές μπορούν να επιλέξουν θερμοκρασίες μεταξύ -10°C και +2°C.

 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Προφανώς hot το θέμα σε μια hot περίοδο. Αν και ψιλό είμαι σίγουρος, για επιβεβαίωση. 

Λείπουμε όλοι από το σπίτι μεταξύ 11-3:30 (πριν και μετά όλο και κάποιος είναι). Το σπίτι, πριν φύγω στις 11, ήταν στους σχεδόν 30 βαθμούς (λειτουργούσα το ac στο κάτω σπίτι με τα υ/δ). Δεν συμφέρει οικονομικά να αφήνω το άλλο ac να λειτουργεί στην χαμηλή σκάλα για να το βρίσκουμε δροσερό, αλλα και για να μην ζορίζεται μετά να το ρίξει από τους 30?

Δυστυχως μονοκατοικία, και έχουμε γιψοσανίδα στα υ/δ κυρίως (αλλά έχουμε παντού κουφώματα, νέα σκεπή, πατώματα κτλ) 

Είναι όλα τα κλιματιστικά σας inverter;

Αν ναι, βάλε τα στην ψύξη, ανεμιστήρας ΠΑΝΤΑ AUTO, στη θερμοκρασία που θες, όχι να γίνετε παγωτό, αλλά μια άνετη θερμοκρασία, προσωπικά μέχρι 27 είμαι ΟΚ, ιδανικά 25.5-26, άστα 24/7 ανοικτά σαν να τα δουλεύεις θέρμανση και δεν θα σου κάψει κάτι τρομερό..

Σήμερα πχ δεν χρησιμοποιώ κλιματιστικό καθώς έχει πολύ αέρα και δροσίζει μέσα στο σπίτι (διαμπερές σε νησί Αιγαίου ;) )

Τις μέρες που τα ανάβω, το 22αρι SRK63 λειτουργεί συνεχώς, όπου στους καύσωνες ανάβω και τα άλλα δύο 9αρια on-off (στα Υ/Δ), στους 26-27 χωρίς να τα σβήσω καθόλου.., εκτός αν είναι "απλή" ζέστη, που αφήνω το "μεγάλο" μόνο ανοικτό και το βοηθάω λίγο, τις ώρες του νυκτερινού με τα άλλα δύο που τα έχω ρυθμίσει να ανάβουν με τους χρονοδιακόπτες τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Είναι όλα τα κλιματιστικά σας inverter;

Αν ναι, βάλε τα στην ψύξη, ανεμιστήρας ΠΑΝΤΑ AUTO, στη θερμοκρασία που θες, όχι να γίνετε παγωτό, αλλά μια άνετη θερμοκρασία, προσωπικά μέχρι 27 είμαι ΟΚ, ιδανικά 25.5-26, άστα 24/7 ανοικτά σαν να τα δουλεύεις θέρμανση και δεν θα σου κάψει κάτι τρομερό..

Σήμερα πχ δεν χρησιμοποιώ κλιματιστικό καθώς έχει πολύ αέρα και δροσίζει μέσα στο σπίτι (διαμπερές σε νησί Αιγαίου ;) )

Τις μέρες που τα ανάβω, το 22αρι SRK63 λειτουργεί συνεχώς, όπου στους καύσωνες ανάβω και τα άλλα δύο 9αρια on-off (στα Υ/Δ), στους 26-27 χωρίς να τα σβήσω καθόλου.., εκτός αν είναι "απλή" ζέστη, που αφήνω το "μεγάλο" μόνο ανοικτό και το βοηθάω λίγο, τις ώρες του νυκτερινού με τα άλλα δύο που τα έχω ρυθμίσει να ανάβουν με τους χρονοδιακόπτες τους..

Γιατί πάντα αυτόματο ο ανεμιστηρας? Εγώ τον έχω συνέχεια στο 20% και με καλύπτει αν το βάλω αυτόματο θα είναι καλύτερα,θα υπάρχει η ίδια αίσθηση με καλύτερη οικονομία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλημέρα. Έφτασε η ώρα να βάλουμε κλιματιστικό και εμείς στο σπίτι. 

Θα μπει στην σαλοκουζίνα. Το σπίτι είναι ψηλοτάβανο και στο σύνολο 85τμ. Τα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν είναι να είναι αθόρυβο και με όσο λιγότερο κατανάλωση γίνεται. 

Πόσο ποθ διαθέτουμε έως 1.000€

Απο Toyotomi τι γνώμες έχουμε; 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο.

Χαμηλή εγγύηση και δεν πέφτουν χαμηλά σε κατανάλωση τα toyotomi.

 

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Specs είπε

Kαι τι θερμοκρασια κραταει σταθερη ενω δουλευει συνεχως? γιατι και σε μενα δεν μυριζει αλλα μετα απο λιγο παγωνω! για γραψεους λιγο τι ρυθμισεις κανεις κ ποιο μοντελο ειναι...

Το έχω στους 26 και έχω στον χώρο 25 με 26. Το βράδυ μπορεί να πάει και 24. Αν και τωρα με τις πολλες ζεστες δεν πολυ πεφτει.  Δεν δουλεύει όμως συνεχώς. Κάνει και ον οφ

Mitsubishi heavy srk25

Επεξ/σία από c-max
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnnyman είπε

Σε ποσες μερες μετα την παραλαβη?

Τελικά έκανα μια παλικάρια να ρωτήσω για το arata που θες να πάρεις ..Ο Κωτσόβολος λέει πως τα καταστήματα που βλέπεις το έχουν σαν εκθεσιακό κομμάτι και δεν αξίζει να το πάρεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, life is music είπε

Τελικά έκανα μια παλικάρια να ρωτήσω για το arata που θες να πάρεις ..Ο Κωτσόβολος λέει πως τα καταστήματα που βλέπεις το έχουν σαν εκθεσιακό κομμάτι και δεν αξίζει να το πάρεις !

Eγω που ρωτησα στο τσατ μου ειπε η κοπελα οτι υπαρχει στην αποθηκη τους.

Μιλαω για το 16αρι και οχι παραλαβη απο καταστημα!

Το μποτακι παντως στο τσατ που εβαλα τον αριθμο προιοντος λεει δεν υπαρχει σε αποθεμα....

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tollisth είπε

Γιατί πάντα αυτόματο ο ανεμιστηρας? Εγώ τον έχω συνέχεια στο 20% και με καλύπτει αν το βάλω αυτόματο θα είναι καλύτερα,θα υπάρχει η ίδια αίσθηση με καλύτερη οικονομία? 

Γιατί στα inverter, ο ανεμιστήρας έχει άμεση σχέση με τη λειτουργία του συμπιεστή έξω, ίδια αίσθηση θα έχεις, όπως και κατανάλωση, αλλά αν χρειαστεί «γκάζια» με τον ανεμιστήρα στο χαμηλό δεν θα δώσει τόσο και ίσως να μην καλύψει τον χώρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, sokap23 είπε

όχι, ίσα ίσα με βοηθάς. 

Υπάρχει σπίτι από πάνω. Έκανα μια δοκιμή και άλλαξα τα χαρακτηριστικά της  μόνωσης οροφής από "Καλή μόνωση" σε "καμιά μόνωση", οι θερμικές απώλειες δεν άλλαξαν (5272.69W)

Οι απώλειες δεν είναι λίγες αν είναι αληθινές. Φαντάσου το δικό μου asyg24kmta κρατούσε τα 60τμ ενιαίου χώρου μου με 3500W ισχύ.

Βέβαια το εργαλείο αυτό είναι για θέρμανση. Εσύ μπορεί να έχεις τις μισές ή και περισσότερες.

Κάνε ένα τεστ αν θέλεις. Καθάρισε τα εσωτερικά φίλτρα.

Μετά βάλε το τηλεκοντρόλ σε ψύξη, όσο κάτω σε αφήνει σε θερμοκρασία (πχ 18) , ανεμιστήρα χειροκίνητα high και μέτρα θερμοκρασία αέρα στην εισαγωγή των φίλτρων και στις περσίδες.

Κάνε το τεστ με εσωτερική και εξωτερική σε μία από αυτές από τον πίνακα. πχ 27-35, 25-32, 25-35 κτλ

image.png.db65d86aca151fce61682f9cd530645b.png

Μετά στο συνημμένο excel βάλε το TC σου και δες τι ΔΤ πρέπει να βλέπεις.

Έχω βάλει ήδη τα κυβικά του high (AFR) σε m3/s και ισχύ σε 27, 35 δλδ 7,1 (το αλλάζεις όπως είπαμε αν χρειαστεί).

Όπως βλέπεις στο παράδειγμα θα πρέπει να βλέπεις ~22. Δλδ αν μπαίνουν 29 θα πρέπει να μετράς 7C στις περσίδες.

Αν παίζει όπως πρέπει, απλά ο χώρος έχει απώλειες, οπότε βάλε και το μέτριο seer για 24άρι σε ψύξη, έχεις τις καταναλώσεις που βλέπεις.

 

Ισχύς εξόδου.xlsx

17 ώρες πριν, Klausx είπε

Αν το συγκρίνεις με Fujitsu καίει πάρα πολύ για τα χρήματα που κάνει. Ανέβασε φώτο από την εξωτερική μονάδα.

Αν έχεις μέσα στο σπίτι 27 βαθμούς και 27 set point και δεν πέφτει τουλάχιστον στα 350w κάτι γίνεται.

Θα πρέπει να πέφτει και κάτω από 250W.

14 ώρες πριν, ThanosR92 είπε

Καλημέρα. Έφτασε η ώρα να βάλουμε κλιματιστικό και εμείς στο σπίτι. 

Θα μπει στην σαλοκουζίνα. Το σπίτι είναι ψηλοτάβανο και στο σύνολο 85τμ. Τα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν είναι να είναι αθόρυβο και με όσο λιγότερο κατανάλωση γίνεται. 

Πόσο ποθ διαθέτουμε έως 1.000€

Απο Toyotomi τι γνώμες έχουμε; 

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Δεν θα δεις ποτέ πρόταση για toyotomi .

Συμπλήρωσε λίγο αυτό σύμφωνα με τις οδηγίες του sticky.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

4 ώρες πριν, rkb είπε

Μόλις κατάφερα να περάσω από το πατρικό και να βγάλω μερικές γρήγορες φωτογραφίες από τα Toshiba Edge White 24 και 9. Πρώτε εντυπώσεις άριστες, κυρίως με το πόσο αθόρυβα είναι και αποτελεσματικά. Σε λίγο καιρό θα πω και καταναλώσεις μέσα από την εφαρμογή που μόλις έβαλα.

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις χρήσιμες συμβουλες.

 

photo1.jpg

photo2.jpg

photo3.jpg

photo4.jpg

photo5.jpg

photo6.jpg

photo7.jpg

photo8.jpg

Το τηλεκοντρόλ εντυπωσιακότατο και φαίνεται προσεγμένη εγκατάσταση. Καλοδούλευτα!

3 ώρες πριν, flampouras είπε

Καλησπέρα σας,

Έχουμε εικόνα γι' αυτή την σειρά;

https://www.skroutz.gr/s/42942759/Daikin-Comfora-FTXP71N-RXP71N-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU-A-A.html

Ευχαριστώ.

Χαμηλό seer καλό scop. Για δες και εδώ Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

3 ώρες πριν, Antretng είπε

Σχετικά με την τοποθέτηση του κλιματιστικού πάνω από το κουρτινόξυλο, ο αλουμινάς μου είπε ότι το κουτι του ρολου θα εξέχει 5-6 εκατοστά. Υπολογίζω ότι το κενό του κλιματιστικού από το κουτί από κάτω θα είναι κάπου 8-9 εκατοστά.

Δεδομένου ότι εκει κοντά θα είναι και το κουρτινόξυλο φοβάμαι οτι θα γινει αρκετά στενό το πέρασμα του αέρα από κάτω. Μήπως αυτό κόβει την ροή του αέρα και τελικά και τις επιδόσεις του κλιματιστικού;

@liakjim τι λες;

Δεν σε πιάνω. Τι σχέση έχει το ρολό; Ποιο ρολό βασικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν σε πιάνω. Τι σχέση έχει το ρολό; Ποιο ρολό βασικά;

Το ρολο της μπαλκονοπορτας (δεν εχω πατζουρια αλλα ρολο), το καπακι του, μου ειπε ο αλουμινας οτι θα εξεχει περιπου 5-6 εκατοστά απο το τοίχο και λογικα θα ειναι 9 εκατοστα πιο κατω απο το κλιματιστικο (βλεπε πρόχειρο σχέδιο). Ακριβως μπροστα από το καπάκι θα ειναι και το κουρτινοξυλο (παρομοια αποσταση από το κλιματιστικό) που και αυτό θα έχει κάποιο πάχος (λογικά γύρω στα 4 εκατοστά). 

Μήπως κοβει τη ροή του κλιματιστικου;
  

cc1bd0ae-5345-4d7e-a5a6-154ed82624dc.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Και η twin rotary απο τα 18αρια Edge και πανω gmcc ειναι? Σε κανενα midea βρικσεις twin?

18-22

Spoiler

image.png.94a68252c0bb31009a8613f6e0a65c41.png

 

24άρι

Spoiler

image.png.86fa2446479d04382d9109c2a7103f01.png

Plot - twist. Από ότι καταλαβαίνω το 18άρι edge ΔΕΝ είναι twin rotary; Ή κάνω λάθος; Για ψάχτε λαγωνικά.

Για midea δεν έχουμε ιδέα.

3 ώρες πριν, johnnyman είπε

Nα ρωτησω κατι τελευταιο γιατι σας ζαλησα.

Το inventor leon καιει πολυ παραπανω στην θερμανση απο το toshiba yukai?

Το πιθανότερο.

2 ώρες πριν, johnnyman είπε

3553.28 ειναι οι απωλιες μου!!

Screenshot_20230626_182827_SamsungInternet.webp

Θα έβαζα 16άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...