Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Nα ρωτησω κατι τελευταιο γιατι σας ζαλησα.

Το inventor leon καιει πολυ παραπανω στην θερμανση απο το toshiba yukai?

Γιατι μια συγκριση χαρακτηριστικων που εκανα το leon φαινεται πολυ πιο οικονομικο παντου.!

Ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός , κανε σύγκριση στα φορτία σχεδιασμου για την θέρμανση μεταξύ μέσης και θερμής ζώνης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός , κανε σύγκριση στα φορτία σχεδιασμου για την θέρμανση μεταξύ μέσης και θερμής ζώνης 

Στο arata λεει θερμικη αποδοση 5.4kw .

Στο Leon φορτιο σχεδιασμου στην θερμανση μεση ζωνη λεει 4.6kw και στην θερμη ζωνη 4.3kw

Αναφερομαι στα 18αρια

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έφτασε η ώρα να βάλουμε κλιματιστικό και εμείς στο σπίτι. 

Θα μπει στην σαλοκουζίνα. Το σπίτι είναι ψηλοτάβανο και στο σύνολο 85τμ. Τα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν είναι να είναι αθόρυβο και με όσο λιγότερο κατανάλωση γίνεται. 

Πόσο ποθ διαθέτουμε έως 1.000€

Απο Toyotomi τι γνώμες έχουμε; 

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Στο arata λεει θερμικη αποδοση 5.4kw .

Στο Leon φορτιο σχεδιασμου στην θερμανση μεση ζωνη λεει 4.6kw και στην θερμη ζωνη 4.3kw

Αναφερομαι στα 18αρια

https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/LEON/LEUVI-18WFI EL.pdf

αυτο είναι μέσα από το σάιτ της inventor δε λέει αυτό που λες , λέει ότι έχει 4,3 και στις δυο ζώνες μ γενικά προτιμάμε κλιματιστικά που το φορτιο σχεδιασμου στη θερμή ζώνη είναι μικρότερο από τη μέση 

20 λεπτά πριν, johnnyman είπε
Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/LEON/LEUVI-18WFI EL.pdf

αυτο είναι μέσα από το σάιτ της inventor δε λέει αυτό που λες , λέει ότι έχει 4,3 και στις δυο ζώνες μ γενικά προτιμάμε κλιματιστικά που το φορτιο σχεδιασμου στη θερμή ζώνη είναι μικρότερο από τη μέση 

Aπο εδω το ειδα!!

image.png.2c327b3ebf255165d129088f6d3afd51.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το ταμπελάκι αλλα λέει , οποτε για μένα είναι και αυτό ένα καμπανάκι εκτός των άλλων 

Oποτε καλυτερα το 16αρι arata ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Oποτε καλυτερα το 16αρι arata ετσι?

Οι απωλειες σου είναι για 16 η για 18 ? καταρχήν βάζουμε βάσει απωλειών να είμαστε σίγουρα καλυμμένοι και μετά πάμε για ποια μάρκα χαρακτηριστικά θελουμε 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι απωλειες σου είναι για 16 η για 18 ? καταρχήν βάζουμε βάσει απωλειών να είμαστε σίγουρα καλυμμένοι και μετά πάμε για ποια μάρκα χαρακτηριστικά θελουμε 

3553.28 ειναι οι απωλιες μου!!

Screenshot_20230626_182827_SamsungInternet.webp

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, johnnyman είπε

3553.28 ειναι οι απωλιες μου!!

Το 18 αρι θα ήταν overkill , εκτος και αν θες να καλύψεις τίποτα περίεργους χώρους σε διάταξη με χωρίσματα πόρτες διαδρόμους και αλλα τέτοια που δεν είναι δόκιμο , για καθε χώρο μετράμε απωλειες και σε καθε χώρο που διαχωρίζεται  με πόρτα βάζουμε ξεχωριστό κλιματιστικό (δεν εννοώ μπάνιο όταν λέω για πόρτες αλλα για κυρίως χώρους κρεβατοκάμαρα σαλόνι κλπ)

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3553

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το 18 αρι θα ήταν overkill , εκτος και αν θες να καλύψεις τίποτα περίεργους χώρους σε διάταξη με χωρίσματα πόρτες διαδρόμους και αλλα τέτοια που δεν είναι δόκιμο , για καθε χώρο μετράμε απωλειες και σε καθε χώρο που δοαχωριζε5αι με πόρτα βάζουμε ξεχωριστό κλιματιστικό 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3553

Ηθελα να καλυψω και το διπλα δωματιο εαν και πιστευω με 16αρι θα ειμαι κομπλε.

Απλα με δελεαζει και το leon που εχει ιονιστη wifi κτλ συν οτι διαβαζω ειναι αρκετα οικονομικο.

Για θερμανση εχω αεριο απλα ελεγα εαν βαλω κλιματιστικο να ειναι οικονομικο και στην θερμανση γιατι ποτε δεν ξες εκει που εφτασαν οι τιμες.

Δεν μπορω να αποφασισω με τπτ..

18αρι leon η 16αρι αρατα ηδου το ερωτημα? :D

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ηθελα να καλυψω και το διπλα δωματιο εαν και πιστευω με 16αρι θα ειμαι κομπλε.

Απλα με δελεαζει και το leon που εχει ιονιστη wifi κτλ συν οτι διαβαζω ειναι αρκετα οικονομικο.

Για θερμανση εχω αεριο απλα ελεγα εαν βαλω κλιματιστικο να ειναι οικονομικο και στην θερμανση γιατι ποτε δεν ξες εκει που εφτασαν οι τιμες.

Δεν μπορω να αποφασισω με τπτ..

18αρι leon η 16αρι αρατα ηδου το ερωτημα? :D

Εαν σε βοηθάει η διάταξη βαλε το Arata , όσο για το αν είναι αρκετά οικονομικό εγω ειμαι ιδιαίτερα επιφυλακτικός όταν διαβάζω κριτικές στο στυλ ….δε καίει τίποτα ….κάνει το,χώρο παγάκι ….και αλλα τέτοια ωραία 

αλλα αυτό είναι θέμα κρίσης , εγω έχω Toshiba και δε θα σκεφτόμουν να βάλω κάτι άλλο εαν αγόραζα τώρα ειδικά εαν πρόκειται και για θέρμανση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://ac.inv-static.com/uploads/ac_mini-split/LEON/LEUVI-18WFI EL.pdf

αυτο είναι μέσα από το σάιτ της inventor δε λέει αυτό που λες , λέει ότι έχει 4,3 και στις δυο ζώνες μ γενικά προτιμάμε κλιματιστικά που το φορτιο σχεδιασμου στη θερμή ζώνη είναι μικρότερο από τη μέση 

O λόγος; Τι είναι το φορτίο σχεδιασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, flampouras είπε

O λόγος; Τι είναι το φορτίο σχεδιασμού;

Παιδιά τα έχουμε πει αυτά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα κάντε μια αναζητηση στο θέμα δεν είναι τόσο απλό να εξηγηθεί σε δυο γραμμές ΑΛΛΑ έχουμε δει βάσει διαγραμμάτων κατανάλωσης όταν ένα κλιματιστικό στο φορτιο σχεδιασμου στη  θερμή ζώνη έχει μικρότερη τιμή έχει καλύτερη οικονομία στη θέρμανση , αυτά με το υψηλότερο φορτιο εκεί σε σχέση με τη μέση ζώνη έχουν ένα περίεργο τρόπο λειτουργίας στη θέρμανση ειδικά όταν η εξωτερική θερμοκρασία περνάει τους 12 βαθμούς , κάνουν σκαλοπάτια στη κατανάλωση που και δεν είναι οικονμ8κα και δυσφορία φέρνουν ως προς την εσω5ερικη κατάσταση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς hot το θέμα σε μια hot περίοδο. Αν και ψιλό είμαι σίγουρος, για επιβεβαίωση. 

Λείπουμε όλοι από το σπίτι μεταξύ 11-3:30 (πριν και μετά όλο και κάποιος είναι). Το σπίτι, πριν φύγω στις 11, ήταν στους σχεδόν 30 βαθμούς (λειτουργούσα το ac στο κάτω σπίτι με τα υ/δ). Δεν συμφέρει οικονομικά να αφήνω το άλλο ac να λειτουργεί στην χαμηλή σκάλα για να το βρίσκουμε δροσερό, αλλα και για να μην ζορίζεται μετά να το ρίξει από τους 30?

Δυστυχως μονοκατοικία, και έχουμε γιψοσανίδα στα υ/δ κυρίως (αλλά έχουμε παντού κουφώματα, νέα σκεπή, πατώματα κτλ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...