Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα 

Πρόταση για κλίμα 18 έως 24 btu 

Τιμή γύρω 1000-1200 κυρίως για ψύξη αλλά δεν αποκλείω και θέρμανση αν δεν πέσει η τιμή του αερίου 

 

Καλές κριτικές έχει το legend ωστόσο αρχικό κριτήριο για εμένα είναι η κατανάλωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, life is music είπε

Εννοώ τεχνικός του Κωτσόβολου πήγε σπίτι του  και του έβαλε το κλιματιστικό που έχει κάνει παραγγελία ..και του έκανε πολύ καλή δουλειά Μ είπε 

Σε ποσες μερες μετα την παραλαβη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Να αυτά θέλω να αποφύγω και το ψάχνω. Τα κανάλια που μπαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ειδικά για αυτή τη δουλειά;

Μόλις κατάφερα να περάσω από το πατρικό και να βγάλω μερικές γρήγορες φωτογραφίες από τα Toshiba Edge White 24 και 9. Πρώτε εντυπώσεις άριστες, κυρίως με το πόσο αθόρυβα είναι και αποτελεσματικά. Σε λίγο καιρό θα πω και καταναλώσεις μέσα από την εφαρμογή που μόλις έβαλα.

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις χρήσιμες συμβουλες.

 

photo1.jpg

photo2.jpg

photo3.jpg

photo4.jpg

photo5.jpg

photo6.jpg

photo7.jpg

photo8.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, northjohn είπε

1.Ναι δυόμιση μέτρα είναι όλο το μήκος των σωληνώσεων.

2.Ναι έγινε χρήση της αντλίας κενού, για το χρονικό διάστημα δεν είμαι σίγουρος.

3.Όχι έχει τραβηχτεί νέα γραμμή (μεγαλύτερη) απευθείας στο μηχάνημα.

Με εξωτερική 38 βαθμούς και ζήτηση 18 με τον ανεμιστήρα στο τέρμα έπιασα εσωτερική 26,5 σε κάτι λιγότερο από δυο ώρες.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να το δουλεύω με ζήτηση στους 22 με 23 βαθμούς για να πιάσω 27 βαθμούς στον χώρο, κάτι που με το μικρότερο daikin κατάφερνα με ζήτηση στους 25 με 26.Περιμένω να δω πόσο θα μου κοστίσει στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Σε όλες τις μετρήσεις το daikin βγάζει χαμηλότερη θερμοκρασία για την ίδια ζητούμενη. 

Την μεταφορά και εγκατάσταση του daikin στο υπνοδωμάτιο την έκανε ο ψυκτικός που τοποθέτησε και το mitsubishi την ίδια ημέρα. 

Δεν είναι κακό μηχάνημα το Heavy αλλά πιστεύω ότι η τιμή του - κοντά στα 1400€-είναι υψηλή για αυτά που προσφέρει. Θα πρότεινα σε αυτά τα χρήματα daikin με κλειστά τα μάτια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την βοήθειά σου.

 

 

Χωρίς να είναι κακό κλιματιστικό θεωρώ 

 

Το srk63 που έχεις, τι χώρο καλύπτει; Μήπως αφήνεις ανοικτές πόρτες από δωμάτια ή αερίζεις συνεχώς;

Μου φαίνεται παράξενο αυτό που λες για την απόδοση, ή κάτι πάει λάθος με την εγκατάσταση/ποσότητα ψυκτικού (που δεν νομίζω) ή με τη λειτουργία..

Γενικά αν το βάλεις σε οτιδήποτε πάνω από 24, δουλεύει πολύ χαμηλά τον συμπιεστή και αργεί να δροσίσει.., άλλο προγραμματισμό έχει στους 24+ στην ψύξη, πολύ οικονομικό ενώ 18-22/23 πιο "έντονο"

Βάλε το στους 22 όταν το ανάβεις και άσε το να πιάσει τη θερμοκρασία που θες στο χώρο (τι θερμοκρασία θέλεις εσύ;), αφού την πιάσει, τότε βάλε το στους 23-24 και ξέχασε το, πρέπει να πέφτει στα 200W ή και χαμηλότερα..

Να φανταστώ πως λειτουργία έχεις ψύξη (όχι AUTO), ανεμιστήρα AUTO - μην βάζεις χαμηλή σκάλα και περιμένεις να ψύξει (η ταχύτητα του ανεμιστήρα σε αυτά έχει σχέση με το πόσο αποδίδει το μηχάνημα), αν θες ενεργοποίησε και το 3D AUTO (για κατεύθυνση περσίδων, εμένα μου αρέσει αυτή η λειτουργία στον χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Antretng είπε

Οπότε η αναμονη σε καιει....

Πάρτο από που βρεις φτηνότερα τοτε (ενδεχομένως και μικρό μαγαζί) και φερε εσυ ψυκτικο .

Εγώ πήρα ένα carrier το οποίο περιμένω να μου βάλουν και ένα yukai που έκανα παραγγελία .....Αυτό που έχω να πω είναι ότι είτε πάρεις toshiba είτε πάρεις carrier και οι δύο εταιρείες είναι στο ίδιο όμιλο για αυτό και βγάζουν κορυφαια κλιματιστικά !

3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Σε ποσες μερες μετα την παραλαβη?

Του έστειλαν μήνυμα στο κινητό ότι την τάδε μέρα και ώρα θα έρθει τεχνικός στο σπίτι σας 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τυχαίο είναι, ποιος θα έρθει, ανάλογα την εποχή και την περιοχή, για αυτό δεν το αφήνουμε στην τύχη του.

Στείλε μου στοιχεία καιρού Θεσσαλονίκης όπως τα έχω ζητήσει εδώ και θα σου πω.

Δεν είναι καθόλου εύκολη η απάντηση. Το Mitsubishi έχει την ιδιαιτερότητα να ανεβάζει ελάχιστα watts για πάνω από κάποια θερμοκρασία, αν θυμάμαι πάνω από 9-10C, χωρίς να γνωρίζουμε στην πράξη αν και πόση επίπτωση έχει στην συνολική κατανάλωση.

Διαισθητικά θα έλεγα πάντως ότι σε όλη τη σεζόν το Mitsubishi θα καίει λιγότερο. Χωρίς να τρέξω τα νούμερα όμως δεν θα μπορέσω να εκτιμήσω πόσο λιγότερο και φυσικά θα πρέπει να αποφασίσεις αν αυτό το πλεονέκτημα ( αν ισχύει) , θα είναι αρκετό για να γύρει την πλάστιγγα προς το Mitsubishi ή στο edge λαμβάνοντας υπόψη την υπερδιπλάσια εγγύηση ( 3 έναντι 7 χρόνια), τα περισσότερα χαρακτηριστικά ειδικά στην νεότερη έκδοση edge white . Τέλος θα πρέπει να μελετηθεί και η επάρκεια μιας και το 63αρι heavy από ότι θυμάμαι είναι πιο ισχυρό από το 22αρι edge.

Πάντως liakjim είτε πάρεις toshiba είτε πάρεις carrier είναι αξιόπιστες εταιρείες και η δύο ..εξάλλου στον ίδιο όμιλο είναι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, rkb είπε

Μόλις κατάφερα να περάσω από το πατρικό και να βγάλω μερικές γρήγορες φωτογραφίες από τα Toshiba Edge White 24 και 9. Πρώτε εντυπώσεις άριστες, κυρίως με το πόσο αθόρυβα είναι και αποτελεσματικά. Σε λίγο καιρό θα πω και καταναλώσεις μέσα από την εφαρμογή που μόλις έβαλα.

Ευχαριστώ και πάλι όλους για τις χρήσιμες συμβουλες.

 

photo1.jpg

photo2.jpg

photo3.jpg

photo4.jpg

photo5.jpg

photo6.jpg

photo7.jpg

photo8.jpg

Ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες.

Βλέπω ότι τοποθετήσατε το κανάλι εσωτερικά ενώ στην περίπτωσή μου το θέλω εξωτερικά για ανέβασμα περίπου 1 μέτρο καθ' ύψος στην οροφή.

Επίσης βλέπω ότι υπάρχουν και κανάλια κλιματισμού όπως αυτά που παραθέτω χωρίς να ξέρω αν έχουν κάποια διαφορά από τα κλασσικά κανάλια καλωδίων που έχετε χρησιμοποιήσει κι εσείς. 

https://gr.elmarkstore.eu/για-κλιματισμό-category319

https://www.meidanis.gr/el/tei-kanali-klimatis-monad-50ch65.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες.

Βλέπω ότι τοποθετήσατε το κανάλι εσωτερικά ενώ στην περίπτωσή μου το θέλω εξωτερικά για ανέβασμα περίπου 1 μέτρο καθ' ύψος στην οροφή.

Επίσης βλέπω ότι υπάρχουν και κανάλια κλιματισμού όπως αυτά που παραθέτω χωρίς να ξέρω αν έχουν κάποια διαφορά από τα κλασσικά κανάλια καλωδίων που έχετε χρησιμοποιήσει κι εσείς. 

https://gr.elmarkstore.eu/για-κλιματισμό-category319

https://www.meidanis.gr/el/tei-kanali-klimatis-monad-50ch65.html

 

Δυστηχώς δεν γνωρίσω την διαφορά τους, υποθέτω ότι αυτά για εξωτερικό χώρο θα πρέπει να είναι μεγαλύερης αντοχής λόγο καιρικών φαινομένων, διαφορών θερμοκρασίας, ήλιου κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, life is music είπε

Αυτό που έχω να πω είναι ότι είτε πάρεις toshiba είτε πάρεις carrier και οι δύο εταιρείες είναι στο ίδιο όμιλο για αυτό και βγάζουν κορυφαια κλιματιστικά !

Συγγνώμη αλλά καμία σχέση.

Τα carrier είναι φασόν midea με άλλο ταμπελάκι.

Τα Toshiba ναι μεν έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά εδώ σταματάει η οποιαδήποτε ομοιότητα.

Τα carrier είναι σαφώς υποδεέστερα σαν ποιότητα. Στη θέρμανση δε, συμπεριφέρονται σαν όλα τα midea. Χάλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχω ξαναπει τα AUX δεν είναι και ότι καλύτερο αν και είναι σκυλιά, ειδικά στα κρύα δεν κάνουν defrost και αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι δεν κατεβαίνουν κάτω από 350 (χειμώνα - καλοκαίρι) άρα δουλεύουν διακοπτόμενα.

Στο παρακάτω γράφημα με κόκκινο είναι το το AUX στο παιδικό δωμάτιο και με πράσινο στην κρεββατοκάμαρα. Ακριβώς ίδιες συνθήκες σε όλα.. Η διαφορά στην λειτουργία είναι ότι το πράσινο δουλεύει μέσω home assistant. Του έχω ζητήσει δηλαδή να δουλεύει για 1,5 - 2 λεπτά να σταματά για 4 λεπτά και να συνεχίζει με αυτό τον τρόπο. Το κόκκινο είναι με ζήτηση στους 26. Το πρόβλημα με το κόκκινο είναι ότι κάνει μεγαλύτερα "διαλλείματα" με αποτέλεσμα για κάποιο διάστημα η ατμόσφαιρα να μην είναι καλή μέσα στο δωμάτιο. Πλέον το πράσινο είναι άψογο. κρατάει σταθερή την θερμοκρασία και δεν προλαβαίνει με την μικρή διακοπή να "μυρίσει" ο χώρος. 

Επειδή όπως όλα έχουν buzzer για να ειδοποιεί πότε άναψε έκλεισε κλπ, για να μην ακούγεται στο πράσινο το είχα αφαιρέσει παλιότερα. Και δεν ακούγεται τίποτα. Όταν βρω χρόνο θα το αφαιρέσω και στο κόκκινο για να το βάλω και αυτό με αυτή τη λογικη στο ΗΑ.. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη

 

image.png.c3d0d82c11a20608960b7551eddcf079.png

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Συγγνώμη αλλά καμία σχέση.

Τα carrier είναι φασόν midea με άλλο ταμπελάκι.

Τα Toshiba ναι μεν έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά εδώ σταματάει η οποιαδήποτε ομοιότητα.

Τα carrier είναι σαφώς υποδεέστερα σαν ποιότητα. Στη θέρμανση δε, συμπεριφέρονται σαν όλα τα midea. Χάλια.

Δεν είναι όλα τα carrier έτσι ....το carrier crystal ultra clean είναι τόσο μάπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την τοποθέτηση του κλιματιστικού πάνω από το κουρτινόξυλο, ο αλουμινάς μου είπε ότι το κουτι του ρολου θα εξέχει 5-6 εκατοστά. Υπολογίζω ότι το κενό του κλιματιστικού από το κουτί από κάτω θα είναι κάπου 8-9 εκατοστά.

Δεδομένου ότι εκει κοντά θα είναι και το κουρτινόξυλο φοβάμαι οτι θα γινει αρκετά στενό το πέρασμα του αέρα από κάτω. Μήπως αυτό κόβει την ροή του αέρα και τελικά και τις επιδόσεις του κλιματιστικού;

@liakjim τι λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, liakjim said:

Συγγνώμη αλλά καμία σχέση.

Τα carrier είναι φασόν midea με άλλο ταμπελάκι.

Τα Toshiba ναι μεν έχουν συμπιεστή gmcc (midea), αλλά εδώ σταματάει η οποιαδήποτε ομοιότητα.

Τα carrier είναι σαφώς υποδεέστερα σαν ποιότητα. Στη θέρμανση δε, συμπεριφέρονται σαν όλα τα midea. Χάλια.

Και η twin rotary απο τα 18αρια Edge και πανω gmcc ειναι? Σε κανενα midea βρικσεις twin?

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, c-max said:

Στο υπνοδωμάτιο το δουλεύω συνέχεια αφυγρανση. Και μπορώ να πω ότι είναι αποτελεσματικό χωρίς μυρωδιές 24ωρη λειτουργείας

Kαι τι θερμοκρασια κραταει σταθερη ενω δουλευει συνεχως? γιατι και σε μενα δεν μυριζει αλλα μετα απο λιγο παγωνω! για γραψε λιγο τι ρυθμισεις κανεις κ ποιο μοντελο ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα ρωτησω κατι τελευταιο γιατι σας ζαλησα.

Το inventor leon καιει πολυ παραπανω στην θερμανση απο το toshiba yukai?

 

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...