Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ναι και πάλι συμφέρει γιατί θα βγει 635 ενώ κανονικά έχει 699 το συγκεκριμένο. 

Απλά ήθελα λίγο μεγαλύτερο γαμωτο και επειδή θα είναι με δόσεις πιστωτική το φοβάμαι το πρακτικερ 

Το εκθεσιακο ουτως ή αλλως το αγοράζεις φτηνότερα ενω δικο σου ψυκτικό μπορείς να βάλεις και στο καινουργιο. Άρα δεν εχει τόσο σημασία. Μπορεις να παρεις το εκθεσιακο και δωρεαν εγκατασταση.

Τωρα αν εισαι ατυχος και κανουν κακή δουλεια, μπορείς να φερεις αργότερα ψυκτικο και να διορθώσει τη κατάσταση.

Γνωμη μου παντα χωρίς να ειμαι σχετικός.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Antretng είπε

Το εκθεσιακο ουτως ή αλλως το αγοράζεις φτηνότερα ενω δικο σου ψυκτικό μπορείς να βάλεις και στο καινουργιο. Άρα δεν εχει τόσο σημασία. Μπορεις να παρεις το εκθεσιακο και δωρεαν εγκατασταση.

Τωρα αν εισαι ατυχος και κανουν κακή δουλεια, μπορείς να φερεις αργότερα ψυκτικο και να διορθώσει τη κατάσταση.

Γνωμη μου παντα χωρίς να ειμαι σχετικός.

Να πάρω λες του πρακτικερ το 16αρι?

Ποίος ξέρει όμως ποτε θα το φέρουν και πότε θα το περάσουν...

Και από Πέμπτη είπε πάλι καύσωνα...

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnnyman είπε

Να πάρω λες του πρακτικερ το 16αρι?

Ποίος ξέρει όμως ποτε θα το φέρουν και πότε θα το περάσουν...

Και από Πέμπτη είπε πάλι καύσωνα...

Δεν εχει δωρεαν εγκατασταση το εκθεσιακό;

Εσυ για το καλοκαίρι δεν εχεις αλλο κλιματιστικο να την βγάλεις μεχρι να το βάλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Antretng είπε

Δεν εχει δωρεαν εγκατασταση το εκθεσιακό;

Εσυ για το καλοκαίρι δεν εχεις αλλο κλιματιστικο να την βγάλεις μεχρι να το βάλουν;

Δωρεάν δεν έχει άλλα εάν δώσεις 100 ευρώ το περνάνε. 

Δεν έχω κλιματιστικο,όχι.

Με 2 ανεμιστήρες είμαι έναν xiaomi και ενα από vicko 😆 🤣 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Δωρεάν δεν έχει άλλα εάν δώσεις 100 ευρώ το περνάνε. 

Δεν έχω κλιματιστικο,όχι.

Με 2 ανεμιστήρες είμαι έναν xiaomi και ενα από vicko 😆 🤣 

Οπότε η αναμονη σε καιει....

Πάρτο από που βρεις φτηνότερα τοτε (ενδεχομένως και μικρό μαγαζί) και φερε εσυ ψυκτικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαβή δε μπορείς να κάνεις εσύ με το αυτοκίνητό σου; Αν έχεις λίγο μεγαλούτσικο και ρίξεις καθίσματα μπαίνουν οι συσκευασίες. Αν πάλι δεν έχεις μεγάλο, πηγαίνεις με 2 αυτοκίνητα με κάποιον φίλο να το παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Οσον αφορα την μυρωδια απο την λειτουργια του εσωτερικου ανεμιστηρα, με κλειστο το κομπρεσερ λογω επιτευξης θερμοκρασιας στοχου, δεν βλεπω λυση...(απορριπτονται οι δημοσιουπαλληλικες λυσεις με προσθηκη πηγης θερμανσης ταυτοχρονα για να εχουμε το κλιματιστικο να τρεχει κοντα στον στοχο συνεχως!)

Μολις σταματαει η εξωτερικη μοναδα , ξυπναω απο την υγρασια/μυρωδια...

Και στην αφυγρανση να το βαλω, θα ξυπνησω απο το πολυ κρυο...

Αραγε οσοι εχουν Περφερα η αλλο κλιματιστικο που "κοβει" και τον μεσα ανεμιστηρα αλλα και κατεβαινει και χαμηλα σε βαττ, εχουν καλυτερη τυχη σε υπνοδωματιο?

Για πειτε να μαθουμε κι εμεις και να πραξουμε αναλογως...

ΥΓ για τον φιλο που μιλουσαμε πριβέ η τηλεφωνικα (δεν θυμαμαι) , το φιλτρο της Νταικιν , Απατίτη KAF970A46 (ονομα κ πραμα αραγε?) πουλιεται απο 80ε Ευρωπη και απο 100ε ΗΠΑ, καθε 3 χρονια αλλαγη κατα την Νταικιν χρειαζεται.(υποθετω σε 24/7 χρηση)

Στο υπνοδωμάτιο το δουλεύω συνέχεια αφυγρανση. Και μπορώ να πω ότι είναι αποτελεσματικό χωρίς μυρωδιές 24ωρη λειτουργείας. Στο θερμόμετρο δείχνει περί 55 υγρασία ενώ όταν το έχω ψύξη πάνω από 70 και έχω μυρωδιές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Μόνο εδώ ευκαρπια Θεσσαλονίκης έχει ένα τεμάχιο εκθεσιακό. 

Έλεγαν μήπως έβρισκα κανέναν ψυκτικό από εδώ θεσσαλονικη όχι από κωτσο 

Του Κωτσόβολου είναι μια χαρά ...έβαλε ένας γείτονας ...μέχρι στιγμής όλα καλά μου είπε ο άνθρωπος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, life is music είπε

Του Κωτσόβολου είναι μια χαρά ...έβαλε ένας γείτονας ...μέχρι στιγμής όλα καλά μου είπε ο άνθρωπος !

Εκθεσιακό έβαλε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, life is music είπε

Του Κωτσόβολου είναι μια χαρά ...έβαλε ένας γείτονας ...μέχρι στιγμής όλα καλά μου είπε ο άνθρωπος !

Τυχαίο είναι, ποιος θα έρθει, ανάλογα την εποχή και την περιοχή, για αυτό δεν το αφήνουμε στην τύχη του.

12 ώρες πριν, vali είπε

Καλησπέρα, ανάμεσα σε Toshiba edge 22αρι και mitsubishi srk63, ποιό θεωρείται πιο αποδοτικό ως μοναδική πηγή θέρμανσης κατά κύριο λόγο,  μιας και εκεί είναι οι μεγαλύτερες καταναλώσεις και δευτερευόντος για ψύξη. Για το κλίμα της Θεσσαλονίκης αν έχει κάποια σημασία.

Στείλε μου στοιχεία καιρού Θεσσαλονίκης όπως τα έχω ζητήσει εδώ και θα σου πω.

Δεν είναι καθόλου εύκολη η απάντηση. Το Mitsubishi έχει την ιδιαιτερότητα να ανεβάζει ελάχιστα watts για πάνω από κάποια θερμοκρασία, αν θυμάμαι πάνω από 9-10C, χωρίς να γνωρίζουμε στην πράξη αν και πόση επίπτωση έχει στην συνολική κατανάλωση.

Διαισθητικά θα έλεγα πάντως ότι σε όλη τη σεζόν το Mitsubishi θα καίει λιγότερο. Χωρίς να τρέξω τα νούμερα όμως δεν θα μπορέσω να εκτιμήσω πόσο λιγότερο και φυσικά θα πρέπει να αποφασίσεις αν αυτό το πλεονέκτημα ( αν ισχύει) , θα είναι αρκετό για να γύρει την πλάστιγγα προς το Mitsubishi ή στο edge λαμβάνοντας υπόψη την υπερδιπλάσια εγγύηση ( 3 έναντι 7 χρόνια), τα περισσότερα χαρακτηριστικά ειδικά στην νεότερη έκδοση edge white . Τέλος θα πρέπει να μελετηθεί και η επάρκεια μιας και το 63αρι heavy από ότι θυμάμαι είναι πιο ισχυρό από το 22αρι edge.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doll είπε

 

Ισχύουν αυτά και τα ίδια σε άλλα μηχανήματα π.χ. Invertor King ή Carrier Platinum Plus?

 

Ισχύουν για όλα τα κλιματιστικά ανεξαιρέτως. Απλά δεν έχουμε πάντα στοιχεία.

7 λεπτά πριν, doll είπε

@liakjim σχετικά με απόδωση Toshiba (Edge) σε χαμηλές/υψηλές θερμοκρασίες τι λές?

 

Ότι λένε τα πινακακια. Βγάζεις τα νούμερα σου και ψωνίζεις ανάλογα.

3 ώρες πριν, Antretng είπε

Καλημέρα παιδιά. Σκεφτόμουν αυτό για το υπνοδώματιο (14 τμ) https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c25-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-inverter-9000btu-143202

Έχει κανένας εμπειρία με αυτό ή καλύτερη αντιπρόταση; Κοίταζα και για Yukai αλλά δυστυχώς έχει μονο με 10ρι και δεν ξερω μηπως ειναι too much για το υπνοδωμάτιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλύτερα Yukai. Το 10αρι του είναι ουσιαστικά 9αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ισχύουν για όλα τα κλιματιστικά ανεξαιρέτως. Απλά δεν έχουμε πάντα στοιχεία.

Ότι λένε τα πινακακια. Βγάζεις τα νούμερα σου και ψωνίζεις ανάλογα.

Καλύτερα Yukai. Το 10αρι του είναι ουσιαστικά 9αρι.

Ωραιος. Αυτο ειδα και εγω τωρα που κοιταζα πιο προσεχτικα τα btus σε ψυξη και θερμανση. Οπότε θα παρω και τα δυο yukai.

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον περνω το arata 16αρι απο κωτσο με παραδοση επομενη μερα τελικη τιμη 906,5 και με δωρεαν εγκατασταση.

Πιο οικονομικο και αθορυβο δεν εχω βρει σε αυτα τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Εκθεσιακό έβαλε?

Εννοώ τεχνικός του Κωτσόβολου πήγε σπίτι του  και του έβαλε το κλιματιστικό που έχει κάνει παραγγελία ..και του έκανε πολύ καλή δουλειά Μ είπε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...