Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ανάμεσα σε Toshiba edge 22αρι και mitsubishi srk63, ποιό θεωρείται πιο αποδοτικό ως μοναδική πηγή θέρμανσης κατά κύριο λόγο,  μιας και εκεί είναι οι μεγαλύτερες καταναλώσεις και δευτερευόντος για ψύξη. Για το κλίμα της Θεσσαλονίκης αν έχει κάποια σημασία.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, vali είπε

Καλησπέρα, ανάμεσα σε Toshiba edge 22αρι και mitsubishi srk63, ποιό θεωρείται πιο αποδοτικό ως μοναδική πηγή θέρμανσης κατά κύριο λόγο,  μιας και εκεί είναι οι μεγαλύτερες καταναλώσεις και δευτερευόντος για ψύξη.

εγω θα πηγαινα σε toshiba ...περιμενε να σου πει και ο liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Sorry που σε πρήζω, αλλά τί έχεις από πάνω σου; Άλλο σπίτι; Πλάκα; Αν το τελευταίο, αμονωτη;

όχι, ίσα ίσα με βοηθάς. 

Υπάρχει σπίτι από πάνω. Έκανα μια δοκιμή και άλλαξα τα χαρακτηριστικά της  μόνωσης οροφής από "Καλή μόνωση" σε "καμιά μόνωση", οι θερμικές απώλειες δεν άλλαξαν (5272.69W)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sokap23 είπε

@liakjim παρακάτω οι φωτογραφίες 

image.png.ff8e1ba4bc79e17f23d0067cc3ba72ae.png

Πιστεύω ότι καίει αρκετά, αυτές είναι οι ενδείξεις από σήμερα

 

image.png.4f6285053a3b97ab64c802da03b145ac.png

 

Αν το συγκρίνεις με Fujitsu καίει πάρα πολύ για τα χρήματα που κάνει. Ανέβασε φώτο από την εξωτερική μονάδα.

Αν έχεις μέσα στο σπίτι 27 βαθμούς και 27 set point και δεν πέφτει τουλάχιστον στα 350w κάτι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Klausx είπε

Αν έχεις μέσα στο σπίτι 27 βαθμούς και 27 set point και δεν πέφτει τουλάχιστον στα 350w κάτι γίνεται.

Δε πάει ετσι , για να δει τα ελάχιστα πρεπει να είναι και οι απωλειες τέτοιες , για να σιγουρέψει κάτι τέτοιο πρεπει να δει αυτή την κατανάλωση εαν πχ έχει έξω 27 ζητάει 27 και έχει πιάσει 27 τότε ναι να δει τα ελάχιστα εαν όχι τότε κάτι φταίει στο κλιματιστικό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Να αυτά θέλω να αποφύγω και το ψάχνω. Τα κανάλια που μπαίνουν σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ειδικά για αυτή τη δουλειά;

Δεν ξέρω για ειδικό κανάλι, απλά είναι να βάλω μεγάλο, νομίζω 6Χ10 εκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν υπάρχει λόγος να πληρώνετε χρυσάφι για usb stick που ονειρεύεται η καθε ε5αιρεια όταν μπορείς με ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html να κανεις τη δο6λεια πανεύκολα 

Ωραίος, έχεις δοκιμάσει με φωνητικές εντολές να κάνεις ρύθμιση θερμοκρασίας και έντασης ανεμιστήρα του κλιματιστικού; Επίσης αν το έχεις μπορείς να κοιτάξεις αν έχει στις συσκευές Α/C το Toshiba Yukai;

Επεξ/σία από ChrisN.S.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έφτασε η ώρα να βάλουμε κλιματιστικό και εμείς στο σπίτι. 

Θα μπει στην σαλοκουζίνα. Το σπίτι είναι ψηλοτάβανο και στο σύνολο 85τμ. Τα στοιχεία που μας ενδιαφέρουν είναι να είναι αθόρυβο και με όσο λιγότερο κατανάλωση γίνεται. 

Πόσο ποθ διαθέτουμε έως 1.000€

Απο Toyotomi τι γνώμες έχουμε; 

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσον αφορα την μυρωδια απο την λειτουργια του εσωτερικου ανεμιστηρα, με κλειστο το κομπρεσερ λογω επιτευξης θερμοκρασιας στοχου, δεν βλεπω λυση...(απορριπτονται οι δημοσιουπαλληλικες λυσεις με προσθηκη πηγης θερμανσης ταυτοχρονα για να εχουμε το κλιματιστικο να τρεχει κοντα στον στοχο συνεχως!)

Μολις σταματαει η εξωτερικη μοναδα , ξυπναω απο την υγρασια/μυρωδια...

Και στην αφυγρανση να το βαλω, θα ξυπνησω απο το πολυ κρυο...

Αραγε οσοι εχουν Περφερα η αλλο κλιματιστικο που "κοβει" και τον μεσα ανεμιστηρα αλλα και κατεβαινει και χαμηλα σε βαττ, εχουν καλυτερη τυχη σε υπνοδωματιο?

Για πειτε να μαθουμε κι εμεις και να πραξουμε αναλογως...

ΥΓ για τον φιλο που μιλουσαμε πριβέ η τηλεφωνικα (δεν θυμαμαι) , το φιλτρο της Νταικιν , Απατίτη KAF970A46 (ονομα κ πραμα αραγε?) πουλιεται απο 80ε Ευρωπη και απο 100ε ΗΠΑ, καθε 3 χρονια αλλαγη κατα την Νταικιν χρειαζεται.(υποθετω σε 24/7 χρηση)

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει το τοσιμπα 10αρι από πρακτικέρ και βγήκε ελαττωματική η εξωτερική μονάδα ... Ελπίζω να έτυχε και να μην είναι ζημιαρικα

 

Εντωμεταξυ την εσωτερική μονάδα την έβαλαν 50 πόντους από το ταβάνι και την εξωτερική ταράτσα . Είναι οκ θεωρείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimostr είπε

Έχεις τον ανεμιστήρα στο αυτόματο ? Οι εσωτερικές περσίδες είναι σε κίνηση , η εξωτερική περσίδα είναι σε κίνηση πάνω κάτω ?

στο αυτοματο ναι, οι περσιδες ολες σταθερες.

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Μυρωδιές θα βγάζει όσο δεν δουλεύει ο συμπιεστής.

Οπότε ή βάζεις πιο χαμηλά τη θερμοκρασία ή το βάζεις σε αφυγρανση.

επειδη και εγω παρατηρω αυτη τη μυρωδια, σε αφυγρανση για ποση ωρα να το βαλω ; και με αφυγρανση παλι κρυος βγαινει ο αερας ετσι ; οχι σαν ανεμιστηρας μονο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Ωραίος, έχεις δοκιμάσει με φωνητικές εντολές να κάνεις ρύθμιση θερμοκρασίας και έντασης ανεμιστήρα του κλιματιστικού; Επίσης αν το έχεις μπορείς να κοιτάξεις αν έχει στις συσκευές Α/C το Toshiba Yukai;

Εγω έχω το mini 3 δεν έχω δοκιμάσει φωνητικές , Toshiba έχει δεν διευκρινίζει μοντέλο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, liakjim είπε

24 και έξω 36 σημαίνει λίγο πάνω από 5.5 (θέλει γραμμική παρεμβολή και βαριέμαι), ας πούμε 5.65 άρα θέλαμε ΔΤ 13.5 και είδες 10 (κάπως μακριά).

Απάντησε 2 τελευταίες ερωτήσεις, συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί:

1. Δυόμιση μέτρα είναι όλο το μήκος των σωλήνων έτσι;

2. Έγινε κενό κατά την εγκατάσταση με αντλία κενού και για επαρκές χρονικό διάστημα;

3. Έχεις τη δυνατότητα να του βάλεις πριζάκι που να μετράει κατανάλωση;

Τέλος, άστο σε παρακαλώ σε συνεχόμενη λειτουργία σε ψύξη και αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα με 25 ζήτηση ή ότι θέλεις , αλλά μη το σβήσεις για πάνω από 24 ώρες (ιδανικά 48). Πες μας αν έπιασε θερμοκρασία ο χώρος.

1.Ναι δυόμιση μέτρα είναι όλο το μήκος των σωληνώσεων.

2.Ναι έγινε χρήση της αντλίας κενού, για το χρονικό διάστημα δεν είμαι σίγουρος.

3.Όχι έχει τραβηχτεί νέα γραμμή (μεγαλύτερη) απευθείας στο μηχάνημα.

Με εξωτερική 38 βαθμούς και ζήτηση 18 με τον ανεμιστήρα στο τέρμα έπιασα εσωτερική 26,5 σε κάτι λιγότερο από δυο ώρες.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να το δουλεύω με ζήτηση στους 22 με 23 βαθμούς για να πιάσω 27 βαθμούς στον χώρο, κάτι που με το μικρότερο daikin κατάφερνα με ζήτηση στους 25 με 26.Περιμένω να δω πόσο θα μου κοστίσει στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Σε όλες τις μετρήσεις το daikin βγάζει χαμηλότερη θερμοκρασία για την ίδια ζητούμενη. 

Την μεταφορά και εγκατάσταση του daikin στο υπνοδωμάτιο την έκανε ο ψυκτικός που τοποθέτησε και το mitsubishi την ίδια ημέρα. 

Δεν είναι κακό μηχάνημα το Heavy αλλά πιστεύω ότι η τιμή του - κοντά στα 1400€-είναι υψηλή για αυτά που προσφέρει. Θα πρότεινα σε αυτά τα χρήματα daikin με κλειστά τα μάτια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την βοήθειά σου.

 

 

Χωρίς να είναι κακό κλιματιστικό θεωρώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά. Σκεφτόμουν αυτό για το υπνοδώματιο (14 τμ) https://www.praktiker.gr/p/daikin-siesta-sensira-c25-atxc25d-arxc25d-klimatistiko-inverter-9000btu-143202

Έχει κανένας εμπειρία με αυτό ή καλύτερη αντιπρόταση; Κοίταζα και για Yukai αλλά δυστυχώς έχει μονο με 10ρι και δεν ξερω μηπως ειναι too much για το υπνοδωμάτιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, northjohn είπε

1.Ναι δυόμιση μέτρα είναι όλο το μήκος των σωληνώσεων.

2.Ναι έγινε χρήση της αντλίας κενού, για το χρονικό διάστημα δεν είμαι σίγουρος.

3.Όχι έχει τραβηχτεί νέα γραμμή (μεγαλύτερη) απευθείας στο μηχάνημα.

Με εξωτερική 38 βαθμούς και ζήτηση 18 με τον ανεμιστήρα στο τέρμα έπιασα εσωτερική 26,5 σε κάτι λιγότερο από δυο ώρες.

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θα πρέπει να το δουλεύω με ζήτηση στους 22 με 23 βαθμούς για να πιάσω 27 βαθμούς στον χώρο, κάτι που με το μικρότερο daikin κατάφερνα με ζήτηση στους 25 με 26.Περιμένω να δω πόσο θα μου κοστίσει στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Σε όλες τις μετρήσεις το daikin βγάζει χαμηλότερη θερμοκρασία για την ίδια ζητούμενη. 

Την μεταφορά και εγκατάσταση του daikin στο υπνοδωμάτιο την έκανε ο ψυκτικός που τοποθέτησε και το mitsubishi την ίδια ημέρα. 

Δεν είναι κακό μηχάνημα το Heavy αλλά πιστεύω ότι η τιμή του - κοντά στα 1400€-είναι υψηλή για αυτά που προσφέρει. Θα πρότεινα σε αυτά τα χρήματα daikin με κλειστά τα μάτια.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την βοήθειά σου.

 

 

Χωρίς να είναι κακό κλιματιστικό θεωρώ 

 

Με 18 ζήτηση θα έπρεπε μέσα να κυκλοφορείς με μπουφάν.

Θα έπαιρνα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία για έλεγχο.

ΥΓ Πριζακι μπαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...