Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλόχες, έχω ένα TCL Miracle 12CHSA/VE (με 10ετη εγγύηση Τουρνικιώτη) και έχει χασει την σύνδεση του WIFI, πατάω 6 φορές το ECO/DISPLAY, κάνει τα 2 μπιπ αλλά δεν δείχνει το CF, μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να το φτιάξω ή αναγκαστικά καλώ την αντιπροσωπεία?

Nvm, αφου το ξανάβγαλα από την πρίζα για αρκετή ώρα έπαιξε το wifi connect.

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

για το 1 υπνοδωμάτιο που έχω το AUX με απώλειες 1200 watt (max) άρα 4Κ BTU για ψύξη + θερμανση τι θα πρότεινες?

ίσως έχω 45% επιδότηση όμως δεν θέλω να δώσω πάνω από 300€ σύνολο.. Γενικά αν γνωρίζεις τα επιδοτούμενα δεν σημαίνει ότι έχουν ΚΑΙ δωρεάν εγκατάσταση απεγκατάσταση. Αν έχω καταλάβει καλά το δίνουν σαν παροχή κάποια καταστήματα.. (για yukai/arata σκεφτομαι αλλά παίζει και το Sensira αν και επειδή είναι για κρεβατοκάμαρα της κόρης νομίζω ότι έχουν περισσότερο θόρυβο) 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

24 και έξω 36 σημαίνει λίγο πάνω από 5.5 (θέλει γραμμική παρεμβολή και βαριέμαι), ας πούμε 5.65 άρα θέλαμε ΔΤ 13.5 και είδες 10 (κάπως μακριά).

26 και έξω 36 σημαίνει κάπου 6 άρα θέλαμε ΔΤ 14.5 και είδες 13.3 (αρκετά κοντά)

25.5 και έξω σημαίνει λίγο κάτω από 6 (θέλει γραμμική παρεμβολή) και βαριέμαι, αλλά είδες παρόμοιο με 26 και άρα οκ, πάνω κάτω με το 26.

Άποψή μου είναι ότι μιας και έχουμε παράγοντες όπου υπεισέρχεται σφάλμα μετρήσεων (κυρίως τα θερμόμετρά σου, μπορεί πχ έξω να μετράς λίγο λάθος, μέσα λίγο λάθος κτλ ή ανισοκατανομή θερμοκρασιών στο μήκος των περσίδων δλδ λίγο πιο δεξιά, λίγο πιο αριστερά να δείχνει κάτι άλλο ) νομίζω ότι τα αποτελέσματα σου δείχνουν ένα φυσιολογικό μηχάνημα, ειδικά η μέτρηση των 26 βαθμών.  Παρόλα αυτά αφήνει μια μικρή υπόνοια, οπότε ίσως να άξιζε η επίσκεψη τεχνικού, αλλά σε 2ο χρόνο.

Απάντησε 2 τελευταίες ερωτήσεις, συγγνώμη αν έχουν απαντηθεί:

1. Δυόμιση μέτρα είναι όλο το μήκος των σωλήνων έτσι;

2. Έγινε κενό κατά την εγκατάσταση με αντλία κενού και για επαρκές χρονικό διάστημα;

3. Έχεις τη δυνατότητα να του βάλεις πριζάκι που να μετράει κατανάλωση;

Τέλος, άστο σε παρακαλώ σε συνεχόμενη λειτουργία σε ψύξη και αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα με 25 ζήτηση ή ότι θέλεις , αλλά μη το σβήσεις για πάνω από 24 ώρες (ιδανικά 48). Πες μας αν έπιασε θερμοκρασία ο χώρος.

Δοκιμασα το δικο μου μολις τωρα.  35 εξωτερικη .

Πρωτη μετρηση εισοδος 26,7 και εξοδο ειδα 9.7 και επεφτε πολυ αργα. Καταναλωση 2,62kw

Δευτερη μετρηση εισοδο 25,7 και ανεβαινε αργα. Εξοδο 8,3 και αφηνοντας το κανα 2λεπτο ακομα εφτασε 7,7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ 

Μόλις μου ήρθε μνμ από gov για επιδότηση κλίμα (αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να άλλαζα) καθώς το παλιό winia καλά κρατεί σχετικά ακόμα 

Κυριως η ψύξη με ενδιαφέρει, καθώς το χειμώνα υπάρχει αέριο, ωστόσο δεν αποκλείω και  την θέρμανση εφόσον κάνει καλή δουλίτσα 

 

Συμβουλή για κάποιο μοντέλο;; σαν αρχικό κρητηριο έχω την κατανάλωση και από ότι βλέπω το legend της inventor  είναι τίμιο;; 

 

Επίσης λογικά η αγορά θα γίνει από Κωτσοβολο που παρέχει και καλά δωρεάν εγκατάσταση (αλλά οι τιμές του είναι 100 πάνω από άλλους). Τι άποψη έχετε;; σκαμπαζουν οι τεχνικοί του ή καλύτερα να το πάρω από αλλού και να ψαχτώ εκτός για εγκατάσταση;; 

 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sainakos είπε

σκαμπαζουν οι τεχνικοί του ή καλύτερα να το πάρω από αλλού και να ψαχτώ εκτός για εγκατάσταση;; 

Δεν έχει ο Κωτσόβολος δικούς του τεχνικούς.

Απλά αναθέτει την εγκατάσταση σε ανεξάρτητα συνεργεία/ εταιρείες που μπορείς να βρεις και συ στη γειτονιά σου.

Γενικά πρέπει να είσαι πιεστικός αλλιώς οι τεχνικοί είναι βιαστικοί διότι δεν βγάζουν κέρδος από μια ποιοτική εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2023 στις 2:46 ΜΜ, Specs είπε

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον οσοι ψαχνετε για υπνοδωματιο, ειναι η πιο δυσκολη επιλογη κλιματιστικου...ψαξτε μοντελα που κλεινει ο ανεμιστηρας οταν κλεινει  το κομπρεσερ, στην ψυξη...και μην υπερδιαστασιολογειτε γιατι αν  ειναι "τριζατο" στις εκκινησεις στα πλαστικα το μεσα, θα ξυπνατε απο θορυβο με καθε ον-οφ.

Ούτε στην αφύγρανση κόβει ο ανεμιστήρας;

 

Στις 15/7/2023 στις 2:58 ΜΜ, liakjim είπε

Συμφωνώ.

ΥΓ

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται το 24άρι σε 60τμ, να έχει ίδια θερμοκρασία με τα 9άρια σε 15τμ το καθένα

image.png.cdb7c5f279fe2bb2beea128e2910bcdf.png

και να έχουν κάψει από το πρωί στις 8πμ που τα άναψα πάνω κάτω τα ίδια ως τώρα που μιλάμε

image.png.a951b3c4220799fd7ed8ef5e190f819a.pngimage.png.5d0045e787fe02ec2e00e9a0e7933b41.png

Τι σκατά έχουν βάλει εκεί μέσα στη Fujitsu; Προσκυνώ.

Αν είναι στα υπνοδωμάτια που σε μια μεζονέτα βρίσκονται συνήθως στον "πάνω" όροφο συμβαίνουν αθροιστικά τα εξής: 1)είναι εκτεθειμένα στην τελική οροφή δηλαδή αυξημένα θερμικά φορτία από εξωτερικό περιβάλλον+ηλιακή ακτινοβολία, 2) ο κλιματιζόμενος "πάνω" όροφος προσφέρει μια ψυχρή οροφή για τον "κάτω", 3) ο ψυχρός αέρας του "πάνω" ορόφου κατηφορίζει στο σαλόνι σου που βρίσκεται κάτω.

Όλα αυτά συμβάλλουν βοηθητικά στην λειτουργία του fujitsu 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, c-max είπε

Δοκιμασα το δικο μου μολις τωρα.  35 εξωτερικη .

Πρωτη μετρηση εισοδος 26,7 και εξοδο ειδα 9.7 και επεφτε πολυ αργα. Καταναλωση 2,62kw

Δευτερη μετρηση εισοδο 25,7 και ανεβαινε αργα. Εξοδο 8,3 και αφηνοντας το κανα 2λεπτο ακομα εφτασε 7,7.

Χμμμ εμφανώς πιο μεγάλο ΔΤ. Ίσως τελικά οι μετρήσεις του φίλου να δείχνουν πρόβλημα.

@northjohn

4 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Ούτε στην αφύγρανση κόβει ο ανεμιστήρας;

 

Αν είναι στα υπνοδωμάτια που σε μια μεζονέτα βρίσκονται συνήθως στον "πάνω" όροφο συμβαίνουν αθροιστικά τα εξής: 1)είναι εκτεθειμένα στην τελική οροφή δηλαδή αυξημένα θερμικά φορτία από εξωτερικό περιβάλλον+ηλιακή ακτινοβολία, 2) ο κλιματιζόμενος "πάνω" όροφος προσφέρει μια ψυχρή οροφή για τον "κάτω", 3) ο ψυχρός αέρας του "πάνω" ορόφου κατηφορίζει στο σαλόνι σου που βρίσκεται κάτω.

Όλα αυτά συμβάλλουν βοηθητικά στην λειτουργία του fujitsu 

Ναι, πολύ λογικά όλα αυτά.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή θα βολέψει να πάρω και τα δύο κλιματιστικά από το ίδιο κατάστημα, για το υπνοδωμάτιο (κάπου 14 τμ), ποιο 9ρι να πάρω από πράκτικερ; 

Yukai βλέπω έχει μόνο 10ρι. Το χρηματικό δεν ειναι θέμα αλλα μήπως καταληγει να ανοιγοκλεινει όλη την ωρα και ενοχλει τη νυχτα.

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnnyman είπε

16000 η 13000?

Τι λετε οι εμπειροι?

Ο φιλος εδω στο ινσομνια μου προτεινε το 13αρι.

Κάποιος παιδιά για προχωρήσω στην παραγγελία? 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, 

βλέποντας τις μετρήσεις από τα κλιματιστικά σας ήθελα να δώσω και εγώ τις δικές μου ενδείξεις.

Πρόκειται για το κλιματισμό DAIKIN PERFERA RXM71R2V1B των 24000 BTU για ~60τ.μ. . 

Οι μετρήσεις (ενδεικτικά) είναι οι εξής:

 

image.png.5f017b2659885375dbed2568b9205da5.png

και 

image.png.3ea5a511ac855d3e33c051dcfcea12ca.png

η τοποθέτηση του κλιματισμού: 
image.png.cbc419d165d9e282710c7ad7c74b2d83.png

 

Μάλλον τελικά καταναλώνει πολύ ...

Να καλέσω την DAIKIN και να ρωτήσω? ή να πάρω απευθείας τεχνικό τηλ.?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sokap23 είπε

Καλησπέρα σας, 

βλέποντας τις μετρήσεις από τα κλιματιστικά σας ήθελα να δώσω και εγώ τις δικές μου ενδείξεις.

Πρόκειται για το κλιματισμό DAIKIN PERFERA RXM71R2V1B των 24000 BTU για ~60τ.μ. . 

Οι μετρήσεις (ενδεικτικά) είναι οι εξής:

 

image.png.5f017b2659885375dbed2568b9205da5.png

και 

image.png.3ea5a511ac855d3e33c051dcfcea12ca.png

η τοποθέτηση του κλιματισμού: 
image.png.cbc419d165d9e282710c7ad7c74b2d83.png

 

Μάλλον τελικά καταναλώνει πολύ ...

Να καλέσω την DAIKIN και να ρωτήσω? ή να πάρω απευθείας τεχνικό τηλ.?

Βάλε το διάγραμμα ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sokap23 είπε

Σημερινή ένδειξη:

image.png.da06e515459061ed064aa191ed0d35e2.png

Μια χαρα ομαλή πορεία έχει οπότε η κατανάλωση είναι ανάλογη των απωλειών και της ζήτησης

Βέβαια θα μπορούσε η εσωτερική μονάδα να μην είναι κολλημένη στο δοκάρι άλλα εκεί είναι θέμα εάν έχει τηρηθεί η ελάχιστη απόσταση που χρειάζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, marioboni είπε

Περίμενε να στρώσει το σπίτι σε συνεχή λειτουργία

Μόρις 24 σε οικοδομή 15-20 ετών δείχνει αυτά σε διαμέρισμα 75τμ

 

Screenshot_2023-07-16-16-51-36-94_a3b3f7ff182fbca1933b088238f0f0da.jpg

wow .. αυτο δεν ειναι τπτ. 270-280 watt την ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...