Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ναι arata = yukai.

Θα σε καλύψει.

Υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα;

Liakjim είναι καλό το συγκεκριμένο 

https://www.public.gr/product/thermansi-klimatismos/air-condition/klimatistika/tcl-miracle-iii-09chsdtpg21i-klimatistiko-inverter-9000-btu-aa-me-ionisti-wifi/1820669

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχω βγάλει ακόμη κάτι στέρεο.

Ανέβασέ μας καλές φωτογραφίες της εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας για να δούμε μήπως φαίνεται κάποιο λάθος στην εγκατάσταση.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, θα κάνω το τεστ με την πρώτη ευκαιρία.

Φωτογραφίες:

Εξω 1.jpg

Εξω 2.jpg

μεσα 3.jpg

Μεσα 2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αν είναι να λείψουμε από το σπίτι 2-3 ωρες το πολύ,τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση το κλείνουμε το κλιματιστικο η το αφήνουμε ανοικτο? 

Τώρα με καύσωνα μην το κλείνεις για τόσο λιγο διάστημα..

Αν έξω έχει νορμάλ ζέστη, σε μικρό χώρο και να το κλείσεις δεν πειράζει,  σε μεγάλο καλύτερα όχι γιατί θα κάνει ώρα να ψύξει πάλι.. 

Πάντως για καινούριο Inverter όπου και να ήταν, δεν θα το έκλεινα για 2-3 ώρες αν έφευγα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά έχω ένα toyotomi kuro a71dv παρατηρώ ότι όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία ψύξης στο auto δεν σταματάει να λειτουργεί και συνεχίζει να ρίχνει την θερμοκρασία, ακόμη και όταν έχω την λειτουργία follow me, είναι φυσιολογικό αυτό; κάνω κάτι λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, northjohn είπε

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, θα κάνω το τεστ με την πρώτη ευκαιρία.

Φωτογραφίες:

Εξω 1.jpg

Εξω 2.jpg

μεσα 3.jpg

Μεσα 2.jpg

Οκ,.θα ήθελα την εξωτερική μονάδα όχι τόσο κολλητά πάνω, αλλά δεν επηρεάζει την απόδοση νομίζω και επίσης η σωλήνα μου φαίνεται κοντή.

@Klausx τι λες;

Κάνε και το τεστ και στη θέση σου θα απέφευγα τη σύγκριση με άλλα κλιματιστικά μιας και η θερμοκρασία του αέρα έχει να κάνει και με τα κυβικά που βγάζει αλλά και με τα watts .

Μόλις τώρα, teopanta1 είπε

Καλημέρα παιδιά έχω ένα toyotomi kuro a71dv παρατηρώ ότι όταν πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία ψύξης στο auto δεν σταματάει να λειτουργεί και συνεχίζει να ρίχνει την θερμοκρασία, ακόμη και όταν έχω την λειτουργία follow me, είναι φυσιολογικό αυτό; κάνω κάτι λάθος; 

Κλασικό gree. Βάλε λίγο πιο πάνω τη ζήτηση.

32 λεπτά πριν, life is music είπε

Καλό.

Προσωπικά θα έβαζα Toshiba.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ,.θα ήθελα την εξωτερική μονάδα όχι τόσο κολλητά πάνω, αλλά δεν επηρεάζει την απόδοση νομίζω και επίσης η σωλήνα μου φαίνεται κοντή

Είναι κολλητά επάνω (όπως και στο προηγούμενο a/c) για αποφυγή των φτερωτών επισκεπτών..

Η σωλήνα είναι στα 2,5m (2m ήταν στο daikin).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, northjohn είπε

Είναι κολλητά επάνω (όπως και στο προηγούμενο a/c) για αποφυγή των φτερωτών επισκεπτών..

Η σωλήνα είναι στα 2,5m (2m ήταν στο daikin).

Ωραία. Θα ήθελα λίγο παραπάνω μήκος αλλά δεν θα επηρεάζει.

Κάνε το τεστ και το βλέπουμε. Μη σε νοιάζει αν δεν έχεις 35 εξωτερική. Μέτρα το ΔΤ , πες μου την όποια εξωτερική έχεις και θα σου δείξω και την εξίσωση αλλά και από πού θα συγκρίνω ( αν και τα έχουμε ξαναδειξει, είναι απλό).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Μιλάς για ένα εξαιρετικό μηχάνημα, σε ψύξη και θέρμανση, από τα υψηλότερα SEER της κατηγορίας του..

Επειδή έχει αρκετά οικονομική λειτουργία, εγώ το έχω βάλει στους 23, έχει τον χώρο αυτές τις μέρες στους 25-25.5, καταναλώνει με τέτοιες ζέστες περίπου 500-600W, εσύ κάθεσαι μετράς με τόσο υψηλή ρύθμιση σε πόσες ώρες κατέβασε το σαλόνι.., μην το ρυθμίζεις πάνω από 24 ρίχνει πολύ την ισχύ και είναι μόνο για συντήρηση.. 

Τουλάχιστον αν έλεγες το έχω στο 18 και θέλει 5 ώρες να δροσίσει το σαλόνι, να το κοιτούσαμε..

Το δούλεψα όπως δούλευα και το daikin.Στην εκκίνηση ρυθμίζω ζήτηση στους 25 βαθμούς και επιλέγω την λειτουργία HI η οποία διαρκεί 15 λεπτά, 1 ώρα περίπου μετά ρυθμίζω ζήτηση στους 26 βαθμούς (27 το βράδυ).

Θα δοκιμάσω αυτό που προτείνεις 22- 24 βαθμούς.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, northjohn είπε

Ευχαριστώ για την απάντησή σου, θα κάνω το τεστ με την πρώτη ευκαιρία.

Φωτογραφίες:

Εξω 1.jpg

Εξω 2.jpg

μεσα 3.jpg

Μεσα 2.jpg

 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ,.θα ήθελα την εξωτερική μονάδα όχι τόσο κολλητά πάνω, αλλά δεν επηρεάζει την απόδοση νομίζω και επίσης η σωλήνα μου φαίνεται κοντή.

@Klausx τι λες;

Κάνε και το τεστ και στη θέση σου θα απέφευγα τη σύγκριση με άλλα κλιματιστικά μιας και η θερμοκρασία του αέρα έχει να κάνει και με τα κυβικά που βγάζει αλλά και με τα watts .

Νομίζω πως το έχει στριμώξει και τέρμα αριστερά στον τοίχο, τουλάχιστον έχει αφήσει από πίσω αρκετό χώρο.

Δοκίμασε στους 18 βαθμούς και μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα να δεις αν πέφτει η θερμοκρασία του χώρου και ταυτόχρονα αν πετάει ζεστό αέρα ο εξωτερικός ανεμιστήρας. Δεν γίνεται με ζητούμενη 25 βαθμούς να είχες 28,5 για 5 ώρες...έχεις ταράτσα από πάνω;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης το srk63 εχει και αισθητήρα υγρασίας στην εσωτερική, οπότε αν κατεβάσει πολύ την θερμοκρασία του εσωτερικού στοιχείου θα ρίξει και την υγρασία στο χώρο.., λογικά θα υπολογίζει και αυτή..

Εμένα έχει σχεδόν 6 μέτρα σωλήνες, αλλά πάνω από 2 μέτρα εικάζω πως είσαι οκ

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, teopanta1 είπε

Στους 25 το έχω, πέφτει στους 24 και δεν σταματάει 

Μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις 26.

Επίσης πειραματισου λίγο με το ifeel . Το τηλεκοντρόλ σε κατάλληλη θέση και πάντα να σημαδεύει την εσωτερική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις να το βάλεις 26.

Επίσης πειραματισου λίγο με το ifeel . Το τηλεκοντρόλ σε κατάλληλη θέση και πάντα να σημαδεύει την εσωτερική

Και με το follow me δεν σταματάει, αν το σταματήσω τώρα όμως που ζητάω 25 και έχω 23 όταν το ανοίξω στο auto θα βγάλει ζεστό, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να το κάνει αυτό στο ζεστό και να μην λειτουργεί το ίδιο στο κρύο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημερα.

Αυτο βλεπω υπαρχει μονο σε ενα καταστημα για παραλαβη .

Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι τπτ εκθεσιακο?

 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e?catalogId=10551&productId=27864002&langId=-24

 

Ακυρο δεν υπαρχει πλεον.

Οποτε παμε αναγκαστικα απο πρακτικερ.

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-inverter-13000btu-134459

Να παρω λετε το 16000 θα εχει μεγαλη διαφορα απο το 13000?

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...