Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Specs είπε

@liakjimτι συμπερασμα εχεις ως τωρα βγαλει για την αποδοση τις θερμοτερες ωρες της ημερας ως προς τις κατω απο τους 36-37 αποδοσεις? ποσο πεφτει ο δεικτης εερ? κανα λινκ παιζει για το κομματι που αλλαζει η θερμοκρασια , δηλαδη λιγο πριν κανει το σκαλοπατι και λιγο μετα που ξαναπεφτει ?

Δεν έχω βγάλει ακόμη κάτι στέρεο.

1 ώρα πριν, northjohn είπε

Πρόσφατα τοποθέτησα το MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-63ZR-W στο σαλόνι μεταφέροντας το παλαιό daikin (17άρι) σε υπνοδωμάτιο. 
Επειδή είχα την αίσθηση ότι το SRK ΔΕΝ είναι τόσο αποδοτικό (στην ψύξη τουλάχιστον που το δούλεψα) μέτρησα τη θερμοκρασία στην έξοδο της γρίλιας και στα δύο.
Με ζητούμενη θερμοκρασία 27 βαθμούς  πήρα τις εξής ενδείξεις :
1η Heavy  26  - Daikin 23,6 
2η Heavy  22  - Daikin 17,5
3η Heavy  23  - Daikin 16,6
Με ζητούμενη θερμοκρασία 25 το Heavy κατάφερε 28,5 βαθμούς στο σαλόνι σε 5 ώρες...
Αν είναι αυτή η φυσιολογική απόδοσή του τότε απλά είναι μια απάτη για τα χρήματα που ζητάει!

Ανέβασέ μας καλές φωτογραφίες της εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας για να δούμε μήπως φαίνεται κάποιο λάθος στην εγκατάσταση.

Επίσης αν μπορείς κάνε το παρακάτω τεστ:

Με θερμοκρασία δωματίου 27 και εξωτερική 35, βάλε στο τηλεκοντρόλ όσο πιο χαμηλά σου επιτρέπει (πχ 16C) και ταχύτητα ανεμιστήρα high.

Μέτρα θερμοκρασία εισόδου αέρα ψηλά στα φίλτρα και θερμοκρασία αέρα που βγαίνει.

Θα πρέπει να έχεις ΔΤ = 15.2C, δλδ αν μπαίνουν 28C θα πρέπει να βγαίνουν 12.8C.

Αν βγαίνουν τόσα, το κλιματιστικό έχει τη σωστή απόδοση οπότε θα ψάξουμε σε 2ο χρόνο να δούμε τι παίζει.

55 λεπτά πριν, Witcher1st είπε

24αρι A/C δουλευει στις 1750-1950 κιλοβατωρες και πεφτει στις 1350-1500 οταν βαζω το follow me. Ειναι λογικο; Το εχω στους 26 βαθμους στο auto.

Μάλλον εννοείς watts; Αν ναι, λογικό. Διαβάζει το follow me ότι έπιασε θερμοκρασία εκεί που θέλεις σε αντίθεση με τον αισθητήρα της εσωτερικής ο οποίος είναι ψηλά σε πιο θερμό αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, northjohn είπε

Πρόσφατα τοποθέτησα το MITSUBISHI Heavy SRK/SRC-63ZR-W στο σαλόνι μεταφέροντας το παλαιό daikin (17άρι) σε υπνοδωμάτιο. 
Επειδή είχα την αίσθηση ότι το SRK ΔΕΝ είναι τόσο αποδοτικό (στην ψύξη τουλάχιστον που το δούλεψα) μέτρησα τη θερμοκρασία στην έξοδο της γρίλιας και στα δύο.
Με ζητούμενη θερμοκρασία 27 βαθμούς  πήρα τις εξής ενδείξεις :
1η Heavy  26  - Daikin 23,6 
2η Heavy  22  - Daikin 17,5
3η Heavy  23  - Daikin 16,6
Με ζητούμενη θερμοκρασία 25 το Heavy κατάφερε 28,5 βαθμούς στο σαλόνι σε 5 ώρες...
Αν είναι αυτή η φυσιολογική απόδοσή του τότε απλά είναι μια απάτη για τα χρήματα που ζητάει!

Μιλάς για ένα εξαιρετικό μηχάνημα, σε ψύξη και θέρμανση, από τα υψηλότερα SEER της κατηγορίας του..

Επειδή έχει αρκετά οικονομική λειτουργία, εγώ το έχω βάλει στους 23, έχει τον χώρο αυτές τις μέρες στους 25-25.5, καταναλώνει με τέτοιες ζέστες περίπου 500-600W, εσύ κάθεσαι μετράς με τόσο υψηλή ρύθμιση σε πόσες ώρες κατέβασε το σαλόνι.., μην το ρυθμίζεις πάνω από 24 ρίχνει πολύ την ισχύ και είναι μόνο για συντήρηση.. 

Τουλάχιστον αν έλεγες το έχω στο 18 και θέλει 5 ώρες να δροσίσει το σαλόνι, να το κοιτούσαμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας για την επιλογή κλιματιστικού!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Υπολογίζω μέχρι 750 – 800 με τοποθέτηση (Δεν υπάρχει κουπόνι).
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλαιού συμβατικού LG 24000 btu το οποίο ήταν μεγάλο για το χώρο όπως αποδείχτηκε.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% Ψύξη και 20% Θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης περιστασιακή πηγή θέρμανσης.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπάρχει αυτονομία πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ημιυπόγειο γραφείο / καθιστικό.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αθήνα – Γλυκά Νερά
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλό θα ήταν να είναι αθόρυβη η εσωτερική μονάδα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Ο χώρος είναι ημιυπόγειος, υπάρχει 24άρι παλαιάς τεχνολογίας που ήταν υπερβολικό για τον χώρο.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Έχω ξεκινήσει το ψάξιμο και κοίταζα αυτό, θα με καλύψει; Τι λένε οι πιο έμπειροι;

https://www.skroutz.gr/s/30211752/Haier-Tide-Green-Plus-AS50TDMHRA-C-1U50MEMFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Σας ευχαριστώ όλους!

 

Θερμικες απώλειες.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dino809 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας για την επιλογή κλιματιστικού!

  1. Ανώτατο διαθέσιμο ποσό : Υπολογίζω μέχρι 750 – 800 με τοποθέτηση (Δεν υπάρχει κουπόνι).
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλαιού συμβατικού LG 24000 btu το οποίο ήταν μεγάλο για το χώρο όπως αποδείχτηκε.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο (πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση): 80% Ψύξη και 20% Θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή πηγή ψύξης ή αποκλειστική πηγή ψύξης και θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή ψύξης περιστασιακή πηγή θέρμανσης.
  6. Αναφέρουμε αν έχουμε και αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης πχ λέβητας πετρελαίου. Υπάρχει αυτονομία πετρελαίου.
  7. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ημιυπόγειο γραφείο / καθιστικό.
  8. Τοποθεσία (πόλη και περιοχή αν είναι Αθήνα) , προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες (αν έχουμε κοντά μετεωρολογικό σταθμό από το https://meteo.gr/Gmap.cfm το λέμε), υψόμετρο και τυχόν ιδιαιτερότητες (πχ πάνω στη θάλασσα, ξηρό κλίμα κτλ) Αθήνα – Γλυκά Νερά
  9. Απαραίτητα, επιθυμητά και αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλό θα ήταν να είναι αθόρυβη η εσωτερική μονάδα.
  10. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου, προσανατολισμό, (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ). Ο χώρος είναι ημιυπόγειος, υπάρχει 24άρι παλαιάς τεχνολογίας που ήταν υπερβολικό για τον χώρο.
  11. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ . 

 

Έχω ξεκινήσει το ψάξιμο και κοίταζα αυτό, θα με καλύψει; Τι λένε οι πιο έμπειροι;

https://www.skroutz.gr/s/30211752/Haier-Tide-Green-Plus-AS50TDMHRA-C-1U50MEMFRA-C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-A-A-με-WiFi.html

Σας ευχαριστώ όλους!

 

Θερμικες απώλειες.png

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/252395-a-c-in13-toshiba-ras13cavg-e-b13ckvg-e

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια σχετική άσχετη ερώτηση;

Παρακολουθώ δεκάδες σελίδες του νήματος, προσπαθώντας να τσιμπήσω γνώση (και ίσως  και κάποιο «μηχανηματάκι» - ναι έχουν απαντηθεί πλήρως οι απορίες Μου όταν ρώτησα και σας ξαναευχαριστώ δεόντως!).

Αλλά δεν έχω δει ως τώρα (μέχρι πριν λίγη ώρα) ν αναφέρονται καθόλου μηχανήματα του εφευρέτη των κλιματιστικών! Τόσο χάλια είναι;… 

Σχωρνάτε τον αδαή 🤭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dutchman08 είπε

Να κάνω μια σχετική άσχετη ερώτηση;

Παρακολουθώ δεκάδες σελίδες του νήματος, προσπαθώντας να τσιμπήσω γνώση (και ίσως  και κάποιο «μηχανηματάκι» - ναι έχουν απαντηθεί πλήρως οι απορίες Μου όταν ρώτησα και σας ξαναευχαριστώ δεόντως!).

Αλλά δεν έχω δει ως τώρα (μέχρι πριν λίγη ώρα) ν αναφέρονται καθόλου μηχανήματα του εφευρέτη των κλιματιστικών! Τόσο χάλια είναι;… 

Σχωρνάτε τον αδαή 🤭

Λοιπόν αν και έχει ξαναγραφτεί 

κατασκευαστες Toshiba ,daikin ,Mitsubishi, Fujitsu, midea, gree ,aux, Panasonic ,lg ,haier , tcl,

όλα τα υπολοιπα είναι φασον και μάλιστα φασον των midea,gree,haier,aux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μήπως κάποιος έχει δει από κοντά το παρακάτω μοντέλο; Στο σκρουτζ έχει βάλει κάποιος φωτογραφία που φαίνεται ότι το χρώμα του είναι γκρι. Τελικά είναι ασημί ή γκρι;

Ευχαριστώ

https://www.skroutz.gr/s/34197870/Tesla-TT34EX82SM-1232IAW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-A-A-με-WiFi.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, liakjim said:

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

Θα με καλύψει το 13άρι που μου προτείνεις; Περίμενα ότι θα χρειαζόταν μεγαλύτερο.

Δεν μπορώ να ερμηνεύσω τι λένε για το χώρο μου οι απώλειες που έβγαλε το πρόγραμμα γι αυτό ρωτάω.

Επίσης το Arata είναι ίδιο με το Yukai; Γιατί δεν βλέπω να το έχει πια ο Κοτσώβολος.

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Θερμικες απώλειες small.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dino809 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!

Θα με καλύψει το 13άρι που μου προτείνεις; Περίμενα ότι θα χρειαζόταν μεγαλύτερο.

Δεν μπορώ να ερμηνεύσω τι λένε για το χώρο μου οι απώλειες που έβγαλε το πρόγραμμα γι αυτό ρωτάω.

Επίσης το Arata είναι ίδιο με το Yukai; Γιατί δεν βλέπω να το έχει πια ο Κοτσώβολος.

Ευχαριστώ και πάλι!

 

Θερμικες απώλειες small.png

Ναι arata = yukai.

Θα σε καλύψει.

9 ώρες πριν, djsaxsax είπε

αποψη για τα gree?......ευχαριστω

Υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Witcher1st είπε

24αρι A/C δουλευει στις 1750-1950 κιλοβατωρες και πεφτει στις 1350-1500 οταν βαζω το follow me. Ειναι λογικο; Το εχω στους 26 βαθμους στο auto.

Πως γινεται να βαζεις 27 βαθμους και να δειχνει 16.6; Και εγω στους 26 το εχω για να πηγαινει σε ολο το σπιτι, αλλα εγω που καθομαι στο ιδιο δωματιο, κρυωνω αρκετα.. 

16,6 είναι η θερμοκρασία στις περσίδες - στην έξοδο όχι στον χώρο γενικά. Και τα δυο μηχανήματα δίνουν χαμηλότερη θερμοκρασία στην έξοδο (περσίδες) σε σχέση με την ζητούμενη, με το daikin  να έχει σταθερά την χαμηλότερη ένδειξη.

12 ώρες πριν, dimostr είπε

Ποσά τμ καλύπτει ? Είναι επαρκές για τις απωλειες του χώρου

 

προφανώς εννοεί θερμοκρασία αέρα στην έξοδο 

Τι απωλειες έχει ο χώρος ?

Εννοώ θερμοκρασία στην έξοδο, όπως σωστά συμπέρανες.

Δεν έχω μετρήσει απώλειες χώρου και δεν νομίζω ότι έχει νόημα από την στιγμή που μέχρι πέρυσι το 17άρι daikin είχε πολύ καλή απόδοση στον ίδιο χώρο. Πήρα το heavy κυρίως για θέρμανση τον χειμώνα και λόγω καλύτερων προδιαγραφών - χαρακτηριστικών, αλλά με προβλημάτισε πολύ στην ψύξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...