Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές και απορίες για κλιματιστικά -Part 3


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, life is music είπε

Liakjim το bosch που μου πρότεινες είναι αξιόπιστο? .....και δεύτερον με ποια εφαρμογή θα ανοιγοκλείνω το κλιματιστικό?

Midea είναι καλή σειρά. Για ψύξη καλό. Δες λίγο όρους εγγύησης, νομίζω έχει 7. Αν θέλεις επώνυμο και να είσαι ήσυχος ότι θα κάνει ότι του ζητάς, χτύπα ένα Toshiba arata από Κώτσο ή yukai από πρακτικερ και ας κάψει 5€ παραπάνω τον μήνα.

16 λεπτά πριν, Antretng είπε

Δυστυχως τα ντουλάπια πάνε ως πάνω. Οπότε, ακόμα και αν το κόλλαγα στη βιτρίνα, έχω να διανύσω ένα τοίχο 2,8 μέτρων (στα 2,75 τελειώνει η βιτρίνα/ραφιέρα). Δηλαδή θα ξεπεράσω τα 3 μέτρα σωλήνα και θα χρειαστεί και μερεμέτι για να βάλω το σωλήνα μέσα στο τοίχο.

Και κανονικά, θα πρέπει να αφησω επιπλέον τουλάχιστον μισο μέτρο ακόμα => ακόμα μεγαλύτερο σωλήνα και το κλιματιστικό καταλήγει ισως στη χειρότερη θέση αφου ειναι ακριβως στη μέση.

Για αυτό και επιμένω και ρωτάω αν το ανοιγω μονο οταν ΔΕΝ μαγειρευω, δεν θα ειναι οκ; Αξίζει να μπω σε ολη αυτή τη διαδικασία;


image.png.dacfa888d28896e9bff9ced91cfbe4c8.png

 

Όσον αφορά τα btus, αν βάλω 18ρι, πέραν του υψηλότερου κόστους κτίσης του κλιματιστικού, έχω κάποιο άλλο σοβαρό αρνητικό; Εχει ας πουμε κακή συμπεριφορά σε μικρότερους χώρους; 

Από την άλλη, αν πω οτι αδιαφορώ για το μικρό δωμάτιο, δεν θα πρέπει να λάβω υπόψιν και τα 3,5 τμ του διαδρόμου ως απώλειες δεδομένου ότι δεν έχω πόρτα; Δηλαδή οκ, να ρίξω τα btus αν έχουμε θέμα αλλά μήπως να μην πεσω κάτω από 16αρι;

Χωράει πάνω από το κουρτινόξυλο;

Δεν μπορώ να ξέρω πως θα συμπεριφερθεί ένα μεγαλύτερο.

Προσωπικά θα έβαζα ένα καλό 12αρι, perfera ιδανικά και πιο κάτω atxc35d, arata/yukai.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Midea είναι καλή σειρά. Για ψύξη καλό. Δες λίγο όρους εγγύησης, νομίζω έχει 7. Αν θέλεις επώνυμο και να είσαι ήσυχος ότι θα κάνει ότι του ζητάς, χτύπα ένα Toshiba arata από Κώτσο ή yukai από πρακτικερ και ας κάψει 5€ παραπάνω τον μήνα.

Χωράει πάνω από το κουρτινόξυλο;

Δεν μπορώ να ξέρω πως θα συμπεριφερθεί ένα μεγαλύτερο.

Προσωπικά θα έβαζα ένα καλό 12αρι, perfera ιδανικά και πιο κάτω atxc35d, arata/yukai.

Μεταξυ περβάζι και ταβανι, με τα παλιά κουφώματα, έχω μόνο 65 εκατοστά. Φαντάζομαι και με τα καινούργια κάπως έτσι θα είμαι. 

Αν πούμε οτι αφήνουμε 15 εκατοστά από το ταβανι για να κανει σωστή ροή, ότι το σώμα ειναι 30 εκατοστά και οτι αφήνω και 10 εκατοστά κενό μεταξύ σώματος και κουρτινόξυλου... αν βαλω και το ανοιγμα των κρίκων θα φτασει η κουρτινα να είναι σύριζα με μπαλκονόπορτα.

Με προβληματίζει λίγο πως θα φαινεται αυτό μιας και μιλάμε και για το σαλονι.  

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Midea είναι καλή σειρά. Για ψύξη καλό. Δες λίγο όρους εγγύησης, νομίζω έχει 7. Αν θέλεις επώνυμο και να είσαι ήσυχος ότι θα κάνει ότι του ζητάς, χτύπα ένα Toshiba arata από Κώτσο ή yukai από πρακτικερ και ας κάψει 5€ παραπάνω τον μήνα.

ωραιο το arata ...απλα στο αρατα ο κωτσοβολος δεν εχει δωρεαν εγκατασταση ...με βλεπω για το bosch 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Antretng είπε

Μεταξυ περβάζι και ταβανι έχω μόνο 65 εκατοστά.

Αν πούμε οτι αφήνουμε 15 εκατοστά από το ταβανι για να κανει σωστή ροή, ότι το σώμα ειναι 30 εκατοστά και οτι αφήνω και 10 εκατοστά κενό μεταξύ σώματος και κουρτινόξυλου... αν βαλω και το ανοιγμα των κρίκων θα φτασει η κουρτινα να είναι σύριζα με μπαλκονόπορτα.

Με προβληματίζει λίγο πως θα φαινεται αυτό μιας και μιλάμε και για το σαλονι.  

Τo asyg14kmta είναι 27εκ. Το perfera 29.5

Τα 15εκ από ταβάνι είναι υπερβολή για 12αρι.  8-10 είναι μια χαρά. Δες και τα εγχειρίδια τους. Το asyg24klca αν δεν κάνω λάθος, λέει ότι μπορεί και 6εκ.

Θεωρώ ότι χωράει. Το φτιάχνεις και στο 3d και το βλέπεις.

Για τα BTUs θα ρωτούσα και έναν γάτο ψυκτικό.

3 λεπτά πριν, life is music είπε

ωραιο το arata ...απλα στο αρατα ο κωτσοβολος δεν εχει δωρεαν εγκατασταση ...με βλεπω για το bosch 

Έχει το πρακτικερ στο yukai 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τo asyg14kmta είναι 27εκ. Το perfera 29.5

Τα 15εκ από ταβάνι είναι υπερβολή για 12αρι.  8-10 είναι μια χαρά. Δες και τα εγχειρίδια τους. Το asyg24klca αν δεν κάνω λάθος, λέει ότι μπορεί και 6εκ.

Θεωρώ ότι χωράει. Το φτιάχνεις και στο 3d και το βλέπεις.

Για τα BTUs θα ρωτούσα και έναν γάτο ψυκτικό.

Έχει το πρακτικερ στο yukai 😉

ωραιο το yukai ...αλλα δεν εχει μεσα στην συσκευασια το wifi stick ....σε αυτην την  περιπτωση τι κανουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, life is music είπε

ωραιο το yukai ...αλλα δεν εχει μεσα στην συσκευασια το wifi stick ....σε αυτην την  περιπτωση τι κανουμε ?

Ούτε το arata το έχει μιας και είναι το ίδιο μηχάνημα, το παίρνεις έξτρα το stick.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Grim Ripper είπε

Ούτε το arata το έχει μιας και είναι το ίδιο μηχάνημα, το παίρνεις έξτρα το stick.

ειναι καλο  το yukai ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα 15εκ από ταβάνι είναι υπερβολή για 12αρι.  8-10 είναι μια χαρά. Δες και τα εγχειρίδια τους. Το asyg24klca αν δεν κάνω λάθος, λέει ότι μπορεί και 6εκ.

Με 8-10 κάτι γίνεται. Στα 16ρια να υποθέσω θέλει περισσότερο κενο;

Αν το βάλω εκεί, θα πρεπει να δω και με τι θα κλείσω το κενο στο κουτι του ρολου καθώς προοριζόταν για Α ΜΠΛΟΚ που νομιζω δεν ειναι κατάλληλο για βίδωμα.

Οκ πάω να ψάξω λίγο τα σπεκς/εγχειρίδια να επιβεβαιώσω τα 6 εκατοστά.

Edit: Το asyg24klca θέλει 8,3 εκατοστά ελάχιστο. 

Επεξ/σία από Antretng
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2023 στις 2:29 ΜΜ, MontzOlee είπε

Ευχαριστω για την απάντηση @liakjim 

Οπότε πάω για 12.000-13.000 btu αν κατάλαβα καλά ?


Πριν λίγους μήνες είχα πάρει το Daikin Siesta 22.000 για το σαλόνι και πραγματικά είναι όπλο

. Ανάμεσα σε αυτά τα 3 πιο είναι καλύτερο για δωματιο που θα έχει και βρέφος μέσα για κάνα χρόνο; & Μια ακόμα ερώτηση, αν ανέβω σε BTU αξίζει να πάρω 18.000 σε καλη τιμή επειδή έχω και την επιταγή;

Σίγουρα είναι overkill για δωμάτιο αλλά επειδή ενδέχεται να αλλάξουμε σπίτι κ σίγουρα θα πάμε σε μεγαλύτερο, προτείνεται ή όχι επειδή μπορεί να καίει περισσότερο; 

 

Επειδή μπορεί να χάθηκε ανάμεσα στα τόσα μηνύματα κάνω ένα repost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τo asyg14kmta είναι 27εκ. Το perfera 29.5

Τα 15εκ από ταβάνι είναι υπερβολή για 12αρι.  8-10 είναι μια χαρά. Δες και τα εγχειρίδια τους. Το asyg24klca αν δεν κάνω λάθος, λέει ότι μπορεί και 6εκ.

Θεωρώ ότι χωράει. Το φτιάχνεις και στο 3d και το βλέπεις.

Για τα BTUs θα ρωτούσα και έναν γάτο ψυκτικό.

Έχει το πρακτικερ στο yukai 😉

αν αγοραζες καποιο για την κουζινα ...ποιο θα επερνες ...το morris , το bosch  η το toshiba ?

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, life is music είπε

ειναι καλο  το yukai ;;;

Ίδιο ακριβώς μηχάνημα με το Arata του Κωτσόβολου είναι. Απλά ο Κωτσόβολος του έχει δώσει άλλο όνομα, δεν έχουν άλλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

Τωρα το ειδα, ετσι ειναι. Εγω την χρειαζομαι την "χεσμενη" εισαγωγη νωπου, λογω βαρβαρων συνοικουντων που το ξημερωνουν το καλοκαιρι ,μακρυ καλοκαιρι καρδιτσας, κατω απο το υπνοδωματιο με χαρτια, μουσικη κλπ και ετσι δεν μπορω να ανοιξω παραθυρο και με εσωσε το Τισιέλ Φρες Ερ.

Ομως μια αλλη βασικη παραμετρος ειναι να κλεινει ο εσωτερικος ανεμιστηρας οταν κοβει ο κομπρεσορας για να μην ξυπναω απο υγρασια, ομως δεν το κανει το Τισιέλ και ετσι ακομη και με αιφήλ ενεργοποιημενο , μαλλον λογω 'οφσετ αργει να ξαναπαρει μπρος και με ξυπναει και απο ζεστη.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον οσοι ψαχνετε για υπνοδωματιο, ειναι η πιο δυσκολη επιλογη κλιματιστικου...ψαξτε μοντελα που κλεινει ο ανεμιστηρας οταν κλεινει  το κομπρεσερ, στην ψυξη...και μην υπερδιαστασιολογειτε γιατι αν  ειναι "τριζατο" στις εκκινησεις στα πλαστικα το μεσα, θα ξυπνατε απο θορυβο με καθε ον-οφ.

η το βαζεις στην αφυγρανση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Grim Ripper είπε

Ίδιο ακριβώς μηχάνημα με το Arata του Κωτσόβολου είναι. Απλά ο Κωτσόβολος του έχει δώσει άλλο όνομα, δεν έχουν άλλη διαφορά.

ειδα και αυτα εδω  https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/251839-a-c-in9btu-bosch-asi09dw40-perfectclima

σε σχεση ομως με το toshiba ...ποιο ειναι ποιο καλο απο τα δυο ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimmysss! said:

Υπάρχει πρόβλημα αν μπει η εξωτερική μονάδα ταράτσα;

όχι, αλλα καλό θα είναι (ειδικά για τον χειμώνα-χιόνι) να υπάρχει κάποιο στέγαστρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...